Wroblewski dekorVelmi úspěšný překážkový den prožil se svými svěřenci v neděli Greg Wroblewski. V Meranu docílil velmi snadného vítězství pětiletý zástupce stáje Vocetka Santo Cerro a doslova bombou jsou výsledky z polské Wroclawi. Všichni tři trenérovi koně tam totiž byli v cíli první. Zvláštní zmínku si zaslouží devítiletý zástupce Nýznerov Sztorm, který za asistence Marcela Nováka ovládl pátý díl celoročního evropského seriálu Crystal Cupu. Letošní sezóna je tedy pro trenéra úspěšná, na rozdíl od té loňské, hlavně v překážkové disciplině. Zmíníme ale i tříletého Top One, kterého by měl úspěšný trenér vyslat příští neděli na start Českého derby.  


Čtyři překážková vítězství na dvou zahraničních frontách a nedávné těsné třetí místo Top One v předkouzšce derby Velké červnové ceně, s tím musí být u vás velká spokojenost.
Ano, jsem spokojený. A to i vzhledem k tomu, že jsou šance realizovat úkoly, které jsem si dal. Tedy uspět v Českém derby, Velké pardubické a také v Gran Premiu Merano. Co se týče derby, tak tenhle cíl  se mi ještě nedávno nejevil jako moc reálný. Na rozdíl od loňské sezóny mám totiž ve stáji převahu překážkových koní. A to i s přihlédnutím k tomu, že u mých trenérských kolegů nakoupili majitelé dobré koně. Ale po Velké červnové se zdá, že jsem na dobré cestě. Top One ještě v zimě vypadal spíše jako kůň do překážek, ale teď ukázal mnohem více. Navíc si ho pan majitel sám odchoval, což je cenné. Běžet derby je pro koně jednou v životě a já věřím, že Top One v něm šance má.

A s kým pomýšlíte pro Gran Premio Merano?
Santo Cerro v neděli v Meranu vyhrál s převahou dostih. V minulosti tu už vyhrál dostih grupy 1 a věřím, že je na dobré cestě ke Gran Premiu. Na zdejší dráze neuspěl jen dvakrát ve svých začátcích – jednou z něho měl jezdec obavy a raději ho zadržel, a podruhé zase jezdec spletl kurs. Také jsme ho zkoušeli ve Francii. Při svém prvním startu, což bylo v Auteuil, mu to ale nesedlo. Santo Cerro je výborný skokan, ale nemá takovou rovinovou třídu a v Auteuil se cválá hodně rychle. Pak se ale ještě do Francie letos vrátil. Ve Fontainebleau a v Compiegne byl druhý a poté jel znovu do Auteuil, kde si počínal dobře a byl třetí. Takže myslím, že mám koně pro cíl uspět v Gran Premio Merano.

CrystalCup dobeh
Žokej Marcel Novák zdraví zaplněné třibuny přihlížejícího jeho vítězství se Sztormem v Crystal Cupu (foto agataw.pl)

A jaké plány jsou s vítězem Crystal Cupu Sztormem? Jeho vítězství v neděli ve Wroclawi bylo imponující a porazil také úspěšné koně z loňského ročníku dostihu.
Sztorm je univerzální překážkový kůň. Mohl by být směřován do Gran Premia, ale majitel má rád Pardubice a viděl by ho rád na startu Velké pardubické. Nejsem proti, zkusíme to. Sztorm má tedy zatím poněkud netradiční cestu do Velké pardubické a uvidíme, jak se nám dále s ním povede.

Loni jste v polovině sezóny změnil působiště a nyní asi třičtvrtě roku připravujete koně v Mimoni. Na vašich výsledcích je vidět, že tato změna neměla na koně negativní vliv.
Ano. Říká se, že změny tréninkového prostředí nejsou dobré, že nějakou dobu trvá, než si lidé a koně na nové prostředí zvyknou a adaptují se. Vše jsme ale zvládli dobře, koně podávají v dostizích velmi dobré výsledky a tak nevylučuji, že Mimoň zůstane mou poslední adresou. Samozřejmě je důležitá ekonomická stránka věci a jsem tu spokojený. A chci, aby majitelé měli radost ze svých koní a ti jim vydělali peníze. Jsou před námi proto další velké úkoly a děláme vše pro to, aby se je podařilo naplnit. 

Ještě bych se vás ráda zeptala na dalšího vítěze z Wroclawi, kterým je Green Rocks. Pod vedením Sertashe Ferhanova už vyhrál čtyři dostihy včetně Listed v Mannheimu a teď nejčerstvěji Nagrodu Masiniego s osmidélkovou převahou. Jaké s ním máte další plány?
Green Rocks je kůň výborné výkonnosti, ale bohužel, podobně jako to má u některých výborných koní také kamarád Pepa Váňa, i s častými zdravotními problémy. U Green Rockse se člověk musí modlit, aby to nebyl jeho poslední dostih a mohl pracovat dál. Dneska ho bude veterinář kontrolovat a já doufám, že je po Wroclawi v pořádku. Mohl by to totiž být do budoucna kůň pro velkou pardubickou.

S jeho majitelem Enricem Borronim se znáte už dlouho?
Ano, trénoval jsem deset let v Itálii, tak ho znám už z této doby. Dcera pana Boroniho Anna je veterinářkou, kontrolovala nám koně. Provádí také akupunkturu. Green Rocks byl pozdní kůň, muselo se na něho počkat, ale nyní je to vynikající překážkář.

CrystalCup ceremonial
Snímek ze slavnostního ceremoniálu po Crystal Cupu (foto: agataw.pl) 

Počet koní je u vás stále okolo 24? 
Ano, máme tu teď 23 koní. Snažím se u překážkových koní dělat selekci. Pokud nemá kůň potřebnou výkonnost, včas to majiteli řeknu, aby zbytečně za něho neplatil a nebyl zklamaný. Koní bych mohl více, ale stále je tu personální problém. A kvalita personálu má velký vliv na výsledky koní. Majitel může koupit dobrého koně a trenér dobře dělat svou práci, ale pokud nebude k dispozici dobrý personál, tak výsledky takové nebudou. A teď je moc velký zájem o pracovní jezdce, kteří jsou přetahováni do jiných středisek. Ale s tím nic neuděláme, bohužel. 

V neděli měl v Chuchli debutovat váš jediný dvouletek Amazing Gangster. Nakonec se ale dostihu nezúčastnil. Má nějaký zdravotní problém?
Škrtali jsme ho z obavy z tvrdé dráhy. Kupoval jsem ho loni na aukci v Baden-Badenu pro polského majitele. Vypadá úžasně, těším se na něho na dráze.

A poslední otázka – co vás čeká v nejbližší době?
Tento víkend budeme mít klidnější. Pouze pojede do Merana Bukhari. On je velmi univerzálním koněm, může běhat jak roviny, tak překážky. Bude startovat v prodejním dostihu. Pokud by se prodal, tak ho majitel nebude tolik postrádat, není to kůň nejvyšší třídy. Ale příští víkend nás čeká derby a důležité Merano. Na to se moc těším.

Michaela Zemanová

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking