Dvě vítězství, z toho jedno v jedničkovém Gomba handicapu, vezl včera v Chuchke Areny Prahy do Malé Vísky trenér Zdeno Koplík. Muž, jehož jméno je spojováno především s vynikajícím Subway Dancerem, odjížděl z Chuchle nepochybně spokojen, ale zároveň už netrpělivě vyhlíží datum, kdy bude moci se svými koňmi vyrazit do zahraničí.


K nim by za normálních okolností patřil i přesvědčivý vítěz Gomba handicapu Ultimate Fight ze stáje Václava Slováka, který se včera v Chuchli ukázal poprvé po jedenácti měsících. Jeho včerejší výkon ukázal, o kolik domácí turfmani přicházejí starty koní jeho typu v zahraničí, byť jemu ke včerejšímu triumfu mu pomohl i příznivý průběh dostihu. "Měli jsme štěstí, že dostih odfírovala Sweeticon a Ultimate mohl být alespoň část dostihu schovaný," vysvětluje trenér Koplík. "Když se mu povede dostih, tak je vynikající, bohužel u něj je to tak, že se mu jeden dostih povede a pak tři dostihy ne. Letí, nepřefoukne a dokáže pak přijít poslední," říká. "Kvůli dotacím je samozřejmě lepší, když se mu dostih povede ve Francii, ale včera to v Chuchli také bylo pěkné," doplňuje trenér. Další plány s ním zatím nemá, start v Chuchli byla trochu z nouze cnost a vyhlíží spíše zahraniční dráhy, na kterých absolvoval většinu z dosavadních 43 startů. "I kvůli němu doufáme, že se Francie 14. června otevře," náraží na restrikce ze strany Francie, kde původně měly být dostihy otevřené zahraničním koním už od 1. června.

Zatímco ultimate Fight v Gombě potěšil, druhý Koplíkův svěřenec Henrytheaeroplane (Henrythenavigator) trenéra desátým místem zklamal. "Mrzí mě to, v práci chodil lépe než Ultimate Fight, ale už je to starší kůň spíše do dvojek nebo slabších jedniček."Druhý triumf Koplíkovy centrály včera zajistila sedmiletá Manolla (Tiger Cafe) ze stáje zubní lékařky Dagmar Dostálové, která využila výhody startu v nohách a uspěla ve dvojkovém handicapu. "Manolla neumí nosit váhu přes 60 kilo, proto v Mostě moc neukázala, navíc bylo tvrdo, ale včera s nižší vahou a na měkku jsme jí věřili. Je to stará matadorka, skvěle zabrala a udělala radost majitelce," říká trenér.
    


Všechny tři klasické naděje se představili


Během úvodních dvou mítinků se představili i všechny tři Koplíkovy naděje do klasických dostihů. Ani jedna z nich sice nedosáhla na dotované umístění, přesto je trenér rozhodně nehodlá odepisovat. Největší pozornost byla soutředěná na debutujícího Vindicatora (Mastercraftsman), 65.000 € akvizici stáje Meridian, který startoval v úvodním dostihu včerejšího mítinku, poznamenaném značnou nervozitou debutantů. Ta se ale Vindicatora nijak nedotkla. "Spíše naopak, stál v boxu úplně klidný," popisuje jej trenér. "To je kůň, který zatím neví, jestli a jak má závodit. Je hodně flegmatický a snažíme se ho probrat, snad mu včerejší dostih pomůže. Pokud bude dobrý, a já pořád věřím, že v něm něco je, bude pro něj jen dobře, že se Derby poběží až v září.

Druhá šance Meridianu pro Derby Fazoul (Zazou) ale trenéra včera zklamal. "Má malá kopýtka a na měkké půdě se trochu topil, navíc se v dostihu zafoukl," popisuje průběh hřebcova prvního životního startu ve včerejší čtyřce na 1600 metrů, ve které obsadil předposlední místo.

Před týdnem v Mostě ladila v Memoriálu Rudolfa Deyla formu na první klasiku Redhead Lady (Hot Streak), ale dostih se jí nepovedl. "Vůbec jsme nepočítali s tím, že by to mohla odfírovat, v práci je lehce ovladatelná, ale dostih šla na jeden dech, a tak to nedopadlo dobře. Pokud se dostane do Jarní ceny klisen, a zatím to vypadá že ano, budeme muset přijít s jinou taktikou," domnívá se Koplík, kterého jsme se nemohli nezeptat ani na jeho největší eso ve stáji Subway Dancera. "Trénuje a čekáme," odpovídá lakonicky na otázku, co předloňský Kůň roku aktuálně dělá. "Čekání je to dlouhé, ale myslím, že u něj to není žádný velký průser, formu mívá stejně až na podzim. Roky mu sice přibývají, ale je v pořádku a věřím, že s ním brzo budeme moci někam na dostihy vyrazit," uzavírá trenér. (miv) 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net