Luka Bratislava 2klasiky2Nedávno jsme s Ing. Václavem Lukou ml. hovořili o úspěchu v Jarní ceně klisen. Uplynul pouhý týden a trenér má letošní klasické vítěze v tréninkovém středisku v Bošovicích dokonce tři. Do bratislavské Petržalky cestoval v neděli se dvěma koňmi a oba v rozmezí 35 minut vyhráli klasický dostih.  Žokej Bauyrzhan Murzabayev nejprve vítězně dovedl do cíle Wild Love stáje LOKOTRANS Slovakia CZ v Jarní ceně klisen a poté i hřebce Beau Massagot stáje Leram ve Velké jarní ceně. 


Přivézt na dostihy dva koně a odvážet domů po skončení mítinku dva klasické vítěze mi přijde jako něco velmi nepravděpodobného. Je to veliký úspěch…
To ano a ani jsem samozřejmě nepředpokládal, že by tomu tak mohlo být. A když k tomu ještě připočteme týden starý úspěch Lady Westminster v pražské Jarní ceně klisen, tak je to naprostá bomba.

Určitě jste se ale nejeli do Bratislavy jen zúčastnit. S čím jste před dostihy počítal, jak jste uvažoval o možnostech Beau Massagota a Wild Love?
U hřebce jsem měl obavy z délky trati. Je to kůň maximálně do 1600 metrů, a slovenská Velká jarní cena je na 1700 metrů. Navíc ještě odskakoval z nejvyššího čísla. Moje obavy se tak trochu potvrdily, vyhrál jen o fous a navíc snad ani nemohl mít horší průběh dostihu. Ale dal to. V dostihu Wild Love jsem měl respekt vůči dvěma až třema soupeřkám. Klisna startovala po delší pauze, ale ukázalo se, že je na tom hodně dobře a nakonec z našich klasických vítězů vyhrála největším rozdílem. Potěšila mne moc.

Můžete mezi sebou výkonnostně porovnat vaše čtyři účastníky klasických dostihů?
Nejlépe se z nich v práci ukazovala Lady Westminster a myslím, že by měla být z těchto čtyř koní nejlepší. Wild Love je subtilnější kobylka a velmi pracovitá, má velké srdce. U Pana Darcyho se ukázalo, že 1600 metrů je pro něho dlouhých, a navíc měl problém s dýchaním. Každý z těchto koní je jiný.

Co nyní plánujete slovenským klasickým vítězům a také Panu Darcymu, který ve stejný den absolvoval pražskou Velkou jarní cenu?
Oba klasičtí vítězové by se měli objevit na Turf-Gala. Wild Love v Ceně Arvy pro klisny. Beau Massagota vrátíme na kratší tratě. Měl by měl běžet Cenu ministerstva podohospodarstva. Pak by oba měli pokračovat starty ve Francii a u nás by se mohli ukázat na Evropském poháru žokejů. Co se týče Pana Darcyho, tak ten by se měl vracet na tratě do 1400 metrů. U nás nemá dva měsíce vhodný dostih, anebo bychom ho museli stavět proti starším koním. Pokud to jen trochu jde, tak tomu se chceme zatím vyhnout. Takže pojede ven.

Již několik klasických vítězů se v poslední době rekrutovalo z koní startujících předtím pouze ve Francii. Jaký je podle vás rating potřebný ke klasickému úspěchu u nás anebo na Slovensku?
Já myslím, že to není tak úplně o výši ratingu. Na něm se podílí také aktuální forma koně. Takže je to spíše o výběru vhodného typu koně pro daný typ dráhy v kombinaci s jeho momentální formou. Vhodný aktuální rating by se mohl pohybovat mezi 35 až 40, ale to není samozřejmě záruka toho, že kůň klasický dostih musí vyhrát. Je to celé trochu alchymie.

Jak v Jarní ceně klisen zásluhou vaší Lady Westminster, tak ve Velké jarní ceně díky Sagarovi, padly rekordy dostihů. Jak vy se na ně díváte? Svědčí to o velké síle letošního tříletého ročníku?
Ročníky by se musely porovnat mezi sebou na stejné dráze, takže já rekordní časy dosažené v obou klasických dostizích nepřeceňuji. Pokud pojedeme do blacktype dostihu, tak tam se může stát, že vítěz poběží o pět sekund pomaleji než byl dostih u nás - což se nám už stalo, a stejně nevyhrajeme, natož o pět délek. V Chuchli byla přerychlá dráha, spíše by bylo pro koně potřeba, aby byla více zavlažená. Časy tedy nepovažuji za bernou minci.

A otázka na závěr – co vás v nejbližších dvou až tří týdnech čeká?
Mě osobně čeká už dnes operace menisku. Mám problém z hraní fotbalu, který mě moc baví a kterého se nechci vzdát, takže jsem to musel začít řešit. Při ježdění v sedle s kolenem nemám problém. A s koňmi se kromě nejbližší Chuchle chystáme 24. května na dvě místa do Francie. Wireless pojede na Listed do Longchamp a Nagano Gold do Lyonu na opakování dostihu. Ještě ho tam některý z koní doprovodí.  A blíží se také start Troizileta 2. června v grupě v Longchamp. Jak jsem zmiňoval před chvíli, tak pojedeme také na Turf- Gala, kde by měl také startovat, a to poprvé ve Střední Evropě, Donuts Reyor.
Konec května a začátek června bude tedy pro naše středisko hodně nabitý. Jediné, co nám ve stáji chybí, je kůň do dlouhých klasických dostihů. Každý rok je ale jiný a s letošní sezónou jsem nadmíru spokojený.

Michaela Zemanová
Foto: archiv trenéra Luky








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net