lagaro vjc 2016Týden po klisnách změří síly v jarním klasickém dostihu také hřebci. V neděli bude krátce po půl čtvrté odstartována v pražském Conseq Parku 96. Velká jarní cena Pražské Plynárenské, kde si sedm nejúspěšnějších koní v cíli mezi sebou rozdělí 550 tisíc korun. Dostih je dobře obsazený. Nechybí v něm pět nejlepších z předzkoušky Memoriálu profesora Václava Michala, do sezóny se také zapojují loňští špičkoví dvouletí Dominique a Sir Sun a tuzemskému publiku se poprvé ukáží v akci Street Singer a Ultimate Fight startující dosud ve Francii. Řada trenérů dostih považuje za velmi vyrovnaný a soupeře za kvalitní. Tady jsou jejich hlasy před klasickým dostihem.


Josef Bartoš st. (Darien, stáj Licehamr-Bartoš) – Darien byl po Memoriálu profesora Michala v pořádku a je i teď. Včera absolvoval s Pepou poslední práci v Krabčicích a šel dobře, Pepa byl spokojený. Byli bychom rádi, kdyby byl v cíli do sedmého místa. Letošní Velká jarní cena je velmi vyrovnaná. Každý ze startujících již něco vyhrál nebo se dobře umístil. Kromě koní z jedničkových dostihů se dobře ukázal také Orssio. Bude to tedy těžký dostih, a proto bych byl s umístěným do sedmého místa opravdu spokojený.

Helena Blažková (Zock, stáj Joly) – Myslím, že Zock je na tom dobře. Minulý dostih mu pomohl a doufám, že vše dobře dopadne. Samozřejmě, že bych byla ráda, kdyby zvítězil, ale stojím nohama na zemi. V dostihu je spousta výborných koní. Koně Arslangireje Šavujeva a také stáje Pegas mají výbornou formu a podceňovat nelze ani koně trenéra Koplíka. Zock na podzim ukázal, že s tratí 1600 metrů nemá problém, tak snad vše vyjde dobře.

Jaroslav Drlík (Orssio, stáj Hrubý) – S dosavadními výsledky Orssia jsem spokojený, zaběhl dobré dostihy. Je v pořádku a ve Velké jarní ceně bych byl spokojený, kdyby byl v cíli do sedmého místa.

Petr Juránek (Riverton, stáj Rabbit Trhový Štěpánov) - Riverton se mi v práci líbil a dostih mu pomohl. Ještě se po něm zvedl, takže se na dostih těším, i když ve Velké Chuchli nebudu. Budu v Bratislavě. Byl bych spokojený, kdybychom obhájili loňský výsledek Montjeu Thirda. Samozřejmě ale, že  bych byl rád, kdybychom Velkou jarní vyhráli. To už jsem si moc přál loni, kdy jsme měli možná ještě lepšího koně. Nepovedlo se to, ale třeba se to povede letos...

Zdeno Koplík (Street Singer, stáj Byliny-Kindl a Ultimate Fight, stáj Václav Slovák) – Ultimate Fight je podle výsledků z Francie určitě dobrý kůň, ale záleží na tom, jestli se neprojeví v dostihu problém související s těžkou virózou, se kterou někteří naši koně přišli v zimě ve Francii do styku. Měl tam s tím velký problém trenér Rouget a před tím i jiní úspěšní trenéři. Oba naši koně se jeví v tréninku dobře, ale až dostih ukáže, jestli jsou stoprocentně zdraví. Street Singer běhal naposledy 1. května ve Wissembourgu a trať 1350 metrů pro něho je málo, měl by to spíš být kůň s optimem okolo dvou kilometrů. Nicméně s ním chceme klasický dostih zkusit. Ultimate Fight pojede francouzský kamarád Jordan Plateaux. Je to mladý jezdec, který jezdí dobře a spolupracuje i s většími trenéry.

Mamadysh Zock bojMichal
Boj Mamadyshe, Zocka a Rivertona o vítězství v předzkoušce Velké jarní ceny, Memoriálu profesora Václava Michala (foto: Petr Nowicki)

Arslangirej Šavujev (Mamadysh, stáj Valentin Bukhtoyarov):  Velká jarní cena se jeví jako vyrovnaný dostih, je tam moc dobrých koní. Dobré koně má například Zdeno Koplík a Dalibor Török. Také koně, kteří ještě letos nestartovali, jako Dominique a Sir Sun, loni ukázali třídu. Mamadysh je v pořádku a samozřejmě, že bychom chtěli vyhrát. Jdeme tedy bojovat o vítězství, ale s pokorou ke všem soupeřům, vážím si jich.

Dalibor Török  (Gold Evasive a Noble Cliffs, DS Pegas) – Oba naši koně jsou v pořádku a absolvovali přípravné starty. Gold Evasive v Memoriálu profesora Michala a Noble Cliffs ve Francii. S oběma jsem byl spokojený. Golden Evasive neměl klidný dostih, naháněli se s Duke of Darhorse a v konci mu pak trochu chyběly síly. Jeho forma šla ještě po dostihu nahoru a bude potřeba pro Velkou jarní cenu zvolit jinou taktiku.  Noble Cliffs absolvoval náročný dostih na těžkém závodišti Compiegne s dobrými soupeři. Vydržel s nimi 1400 metrů na čele a myslím, že ho dostih ještě zvedl. Pro něho asi bude trať 1600 metrů vhodnější než pro Gold Evasive. V jeho sedle bude mladý britský jezdec Jack Mitchell, s jehož angažováním nám pomohla Iva Miličková. Je to druhý jezdec u trenéra Variana a má letos 11 vítězství. Kromě Anglie jezdil i v Dubaji. Není to úplná špička, ale takový dobrý střed v Anglii a věřím, že bude mít zájem odjezdit Noble Cliffse v dostihu co nejlépe. Doufám tedy, že naši koně budou v cíli na dotovaných pozicích.

Pavel Tůma (Dominique, stáj Dr. Charvát):  Dominique je v pořádku a čeká ho první start v sezóně.  Myslím, že bude spíš vytrvalec, i když loni také zaběhl dobře na 1600 metrů. U nás ale máme podmínky spíše pro přípravu vytrvalců. Je zdravý a já budu spokojený, když podá dobrý výkon a když mi o něm žokej Breux po dostihu řekne, že se už na dostih soustředí a chová se jako profesionál. Tedy že už je Dominique hotovým dostihovým koněm. Loni vlastně v každém dostihu měl nějaký problém, motal se v cílové rovině v zimním favoritovi i v Gerschově memoriálu. Konkurence je ve Velké jarní ceně velká, jsou tam super koně, jako například Mamadysh pana Šavujeva.

Luboš Urbánek (Sir Sun, stáj Lokotrans): Velká jarní cena je těžký a vyrovnaný dostih, moc slabých koní tam není. Sir Sun je v pořádku, jinak bychom dostih nešli. V tréninku jsme odpracovali, co jsme potřebovali. Domluvili jsme se již loni po sezóně, že přípravný dostih vynecháme, protože jsme s ním nechtěli běhat na 1400 metrů a do Bratislavy jsme ho vozit nechtěli, když má běhat v Praze, a na tomto rozhodnutí jsme nic nezměnili. Doufám, že se Sir Sun ukáže v neděli dobře.

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net