Náš tradiční předsezónní seriál stejně jako loni zahajujeme povídáním s Josefem Váňou ml., který toho ve své první trenérské sezóně dokázal opravdu hodně. S 53 prvenstvími suverénně vyhrál italský šampionát. A nebylo to zdaleka sbírání vítězství v rámcových dostizích, protože téměř čtvrtina z dosažených triumfů patřila do kategorie Graded a Listed. Zvláštní zmínku si zaslouží úspěch L'Estrana v největším italském překážkovém dostihu Gran Premio Merano. Všechny opory stáje zůstaly na dráze a více než čtvrtina koní je nových. Během ledna už zaznamenali svěřenci Josefa Váni pět vítězství v Itálii a Scuderia Aichner SRL tak má našlápnuto k další úspěšné sezóně.
Už před rokem došlo k navýšení počtu reprezentantů úspěšných žlutočerných barev Scuderia Aichner SRL o deset koní na počet 36, a letos mne trenér Váňa ohromuje ještě mnohem vyšším číslem. „V podstatě kariéru zakončil jen Nando a byly nakoupeny nové posily, takže naše stáje praskají ve švech. Pro sezónu chystám 50 koní, ale je mezi nimi několik koní, kteří zřejmě v průběhu sezóny odejdou.“
Tréninkové středisko: Bohuslav, Mlýnce Počet koní: 50 Odešli z tréninku po sezóně: Nando Přihlášky do klasických dostihů: Shamalann Stájový personál: Jan Kratochvíl, Jiří Kousek, Josef Bartoš (dojíždí na práce 2x týdně), Jiří Adamec, Věra Grabowská, Natalia Verčimáková, Eva Hamalová, Lenka Laubeová, Otto Vnuk, Adéla Hubáčková, Zuzka Kopecká, Honza, Irča, Jirka Nedvěd s paní profesorkou Hankou, dvě žákyně z Chuchle Lucka a Eliška, a dále vypomáhá řada slečen z Chyše, bez kterých by to nešlo První jezdec: Josef Bartoš, v sedlech koní Scuderia Aichner SRL uvidíme i Jiřího Kouska a Jana Kratochvíla. Trenér počítá i s Janem Faltejskem, pokud bude volný |
„Tour“ po svěřencích loňského šampiona italských trenérů začínáme u jednoho z jeho nejstarších svěřenců, desetiletého Kazzoa (Lateral), loni vítězného počátkem srpna v Meranu. „Zatím ještě pobývá ve výběhu, protože se bohužel při posledním startu zranil. Ale během jednoho až dvou měsíců by se měl do tréninkového procesu vrátit. V dostihu ho občas provázela smůla a také ho brzdily zdravotní problémy, ale i tak dokázal vyhrát docela dost dostihů.“ Jeho vrstevníka Morning Stara (Silvano) označuje trenér za železného koně a jednu z největších opor stáje. Ostatně loni vyhrál Graded 3 a ve dvou „jedničkových“ dostizích (rovněž v siepi) byl druhý. „Věřím, že nám i letos bude dělat radost. Je to zkušený dostihový kůň, nepotřebuje se nijak rozběhávat. Měl by startovat v grupě 1 v Pise, v rozmezí jednoho až dvou měsíců ho chceme posílat do velkých dostihů.“
Deset let je i loni jednou vítěznému a v dalších šesti startech vždy umístěnému Home Please (Greinton), který zahájil novou sezónu v neděli v Pise, kdy bohužel dostih nedokončil. „Je to výkonnostně slabší koník, takový průměr, a tedy jeden z adeptů na odchod ze stáje. Radost už udělal a uvidíme ještě v Trevisu, jak mu to půjde.“ Svou nejlepší sezónu měl loni rovněž desetiletý Notti Magiche (Montjeu), který mj. dokázal vyhrát Graded 1 Grande Steeple Chase di Milano a Grande Steeple Chase d´Europa. Dostihový rok zakončil čtvrtou příčkou v Gran Premio Merano. „Za loňský rok byl Notti Magiche vyhlášený Nejlepším steeplerem v Itálii,“ prozrazuje Josef Váňa ml. „Je to naše dělo. Vstoupí do sezóny na milánském závodišti a půjde cestou do Gran Premia.“
Dalším zástupcem ročníku 2010 ve stáji rodiny Aichnerových je loni pětkrát včetně dostihu Graded 3 triumfující Broughton (Teofilo). „Předloni měl smůlu, startoval jen dvakrát. Potřeboval si odpočinout, ale loni nám vše vynahradil a dokonce mu patří titul Nejlepší krosař Itálie sezóny 2019. Půjde stejnou cestou jako loni, není na něj co vymýšlet.“ Sedmiletý Treizor du Pilori (Axxos) od září 2017 čeká na vítězství, i když při posledních třech startech byl v cíli druhý. „Ten se vrátí na dráhu za dva týdny, prodělal zranění. Dva starty se mu nepovedly, bylo na něho měkko. V minulosti nás ale přesvědčil o tom, že je to kvalitní kůň a tak doufám, že zase bude dělat větší radost.“
Ohledně rovněž sedmiletého Acceleratora (Voix du Nord), který na jaře dvakrát zvítězil v Miláně, si není trenér Váňa jistý, jestli se ještě na dráze někdy objeví. „Je ve výběhu a jeho noha zatím nevypadá moc dobře. Dostihy jsou pro něho velkým rizikem…“ O rok mladší Colpo di Stato (Stormy River) patřil ke skupině koní pro starty ve Francii, kde se loni třikrát v jarním období umístil, včetně dvou druhých míst. „Colpo je opravdu šikovný kůň a přitom byl docela levný, už se zaplatil. Dařilo se mu ve Francii a je pro mne důležitým koněm. I díky jemu se učím a získávám zkušenosti ohledně francouzských propozic. Posunul mě v tomto směru dále a myslím, že 15 tisíc euro, které loni vydělal, bylo dobrým počinem."
Devítiletý polský rodák Temperament (Fast And Furious) absolvoval pro žlutočerné barvy zatím pět startů s výbornou bilancí – třikrát vyhrál a dvakrát byl druhý. Naposledy zvítězil v červnu v Meranu ve své první steeplechase. „Nedávno se vrátil z přípravného tréninku a chystáme ho pro dostihy v Miláně. Je to mašina, ale bohužel je to obrovský a těžký kůň, takže už je takzvaně spravovaný. Zkusíme s ním asi také běhání ve Francii, kde jsou příznivější povrchy drah.“ Přemožitele loni nenašel ani v jednom ze čtyř startů Brunch Royal (Sunday Break), který podle trenérových slov byl loni druhým nejlepším italským krosařem. „Bohužel se také zranil a je ještě ve výběhu, ale bude se už brzy vracet, asi během měsíce až dvou. Po jaru jsem ho převedl ze siepi rovnou do krosů a byla to dobrá volba, i když poněkud odvážná. Jsem na něho pyšný, a myslím, že by to mohl být nástupce Broughtona do italských krosů.“
Šestiletý tmavý hnědák Big Fly (Hurricane Run) sice předloni doběhl druhý v dostihu grupy 2, a i když se loni čtyřikrát v rámcových dostizích placíroval také na druhých místech, trenér s ním nemůže být spokojený. A má proto pádný důvod: „V práci nám Big Fly ukazuje obrovský potenciál, jako by byl nejlepším koněm, kterého máme. V dostihu to ale bohužel nikdy neukázal. Zkusili jsme mu dát pauzu, ale ani po návratu to nebylo lepší. V Gran Premiu pro nás dělal fíráka, tak alespoň trochu přispěl k vítězství týmu.“ Ole Caballero (Sholokhov) má normu jednoho vítězství v sezóně. Loni se mu to sice povedlo splnit až při posledním startu v listopadu v Trevisu, ale dostihový rok 2020 hned zahájil vítězstvím minulou neděli v Pise. „Jevil se spíše jako průměrný koník, ale užitečný. Je to dobrý skokan a je na něm pěkné svezení. V neděli v Pise mě Ole Caballero překvapil, vyhrál hezky s vyšší váhou a Pepča Bartoš ho výborně odjel. Tempo bylo přepálené a on nikam nespěchal, a nakonec vyhrál lehce. Teď to vypadá, že by Ole Caballero mohl i do italských grup. Možná s ním ještě i zkusíme nějakou prodejku ve Francii.“
Grand Sud | Chicago | Broughton |
Noble House (Lando) loni podával velmi dobré výkony na proutěných překážkách, kdy vyhrál a třikrát byl druhý. „To je naše mašina,“ říká spokojeně trenér Váňa, “ale nemá rád měkko. Budeme ho tedy šetřit a vyběhne až na tvrdších površích drah.“ V sezóně 2018 byl bezesporu velkou oporu stáje pana Aichnera drobnější bělouš Champ de Bataille (Dream Well), který tehdy s Josefem Váňou mladším v sedle vyhrál dvě Graded 1 zkoušky. Dnes už jeho trenér nám tehdy řekl, že když se rozhodoval, že zakončí jezdeckou kariéru, tak právě Champ de Bataille byl kůň, u kterého ho mrzelo, že už nebude v jeho dostihovém sedle. A v podstatě celá loňská sezóna bělouše bohužel byla, a to i přesto, že jeden menší dostih vyhrál, zklamáním. „Před třemi týdny měl běhat a zase se nám rozsypal, dohnaly ho znovu svalové problémy. Musíme ho tedy dát do kupy. Je to velká škoda, že ho limituje zdraví. Pořád ale doufám v jeho návrat k výsledkům, se kterými nám předloni dělal velkou radost.“
Své první dva dostihy loni absolvoval L'Estran (Linda´s Lad) na meranské dráze a to bohatě stačilo k tomu, aby se stal hvězdou první velikosti. Po červnovém vítězství ve francouzském Dieppe totiž v polovině srpna převálcoval konkurenci na čele s Al Bustanem v Listed Premio Creme Anglaise a o šest týdnů později dokázal porazit také francouzské borce a vyhrát s Josefem Bartošem Gran Premio Merano. „Splnil sny nás všech a navíc zůstal zdravý. Do konce prosince L´Estran odpočíval, teď už trénuje a samozřejmě bude před ním obhajoba loňského velkého vítězství. Cesta k němu bude stejná, tam není co vymýšlet nebo měnit. Celkově bude mít v sezóně do pěti absolvovaných dostihů.“ Loni na dráze chyběl polobratr výborného francouzského překážkáře Milord Thomase Martinstar (Martaline), se kterým Josef Váňa v sezóně 2018 vyhrál Grande Steeple Chase di Milano zadrženě o 15 délek. „Už je v plném tréninku a měl by být asi ještě lepší než L´Estran,“ prozrazuje trenér. „Vše je u něj ale otázkou zdraví. Může běhat v Itálii, ale také bez penalit ve Francii. A myslím, že Martinstar může klidně i do Listed v Auteuil.“
Čtyřikrát loni potěšil svůj realizační tým výhrou Zanini (Poseidon Adventure), který byl navíc třetí v Graded 1 za Notti Magichem a Al Bustanem. „Bohužel si po Ceně Evropy obnovil zranění a měsíc pobyl na klinice. Byl na tom tak špatně, že jsme nevěděli, jestli se vůbec z kliniky vrátí. Je to hodně kvalitní kůň a na podzim dokázal v Listed porazit Northernly Winda. U něho máme jasnou cestu do Gran Premia, stejně jako u L´Estrana. Tito dva koně by měli být pro něj základ a pak ještě sestavu doplníme dalšími koňmi.“ Scuderia Aichner disponuje více koňmi bílé barvy a většina z nich už prokázala vysokou výkonnost. Patří k nim i osmiletý Capivari (Yeats), který se vrátil před Vánocemi na dráhu po roce a čtvrt přestávky impozantním devítidélkovým vítězstvím v Pise. „Určitě je to jeden z kvalitních koní, které máme, a za tři týdny ho bude čekat test v grupě 1. Bude běhat po měkkých drahách, kde není riziko zchromnutí tak velké.“
Prince d´Orage (Tirwanako) loni potěšil snadným vítězstvím v grupě pro čtyřleté a pětileté Premio Ezio Vanoni koncem června, ale první zářijový den ho potkatl v Meranu pád a přivodil si zranění. „Zlomil si tři obratle a je teď ve výběhu. Na jaře vypadal jako nejlepší z našich čtyřletých koní pro ročníkové zkoušky. V dostizích ale bohužel neměl pomocníka a bál se velkých skoků, přičemž potřebuje cválat. Výhledově v něm vidím koně pro Gran Premio.“ Desetiletý Il Superstite (One Cool Cat) má na svém kontě mnoho překážkových vítězství, ale loni dokázal vyhrát jen v lednu v Pise, i když byl ještě mj. druhý v Gd-1 Grande Steeple Chase di Milano. „Asi už stárne, už to není takový dravec, jakým býval dříve. Měl i zranění. Teď maká a snaží se, takže ho za dva týdny čeká steeplechase. Když se mu to v ní nepovede, asi ho bude čekat cesta prodejek.“
Pětiletý Starman (Manduro) loni vyhrál třikrát siepi, ve stáji ale vůbec oblíbený není. „Je to bohužel bastard v práci, šklebí se a v boxe kope. Loni běhal dost často a výsledky neměl špatné. Musíme to ještě s ním vydržet, protože krásně přezimoval, zmohutněl a moc se mi teď líbí. Ještě by mohl dokázat více.“ O rok starší Sansiro (Rajsaman) už má letos na svém kontě boj o vítězství při zahájení sezóny 9. ledna v Pise, kdy podlehl stájové kolegyni Santa Klaře jen o krk. „V prosinci se vracel na dráhu po pauze. Chtěli jsme s ním původně běhat v Pise grupu 3, ale dostal se do handicapů, tak s ním volíme lehčí cestu, i s přihlédnutím k tomu, že nemá hlavu úplně v pořádku. Ve Francii dříve ukazoval kvalitu, ale meranské zelené skoky neskáče dobře. Takže ho chceme spíše vozit do Pisy, Milána a možná i do Francie.“
Teprve pětiletý Andoins (Kapgarde) po dvou triumfech v Pise prokázal své kvality v Auteuil, kde doběhl dvakrát na čtvrtém místě. „Poslední dostih v Meranu ale spadl, je to přece jen ještě začátečník, a dostal pauzu. Pěkně přezimovává, zmohutněl. Podle potřeby bude letos jezdit na grupy do Itálie anebo se zase může vrátit do Francie.“ Podobně bude asi menežovaný i Piton des Neiges (Buck´s Boum), který po dvou vítězstvích potěšil na závěr meranské sezóny druhým místem v Gran Corsa Siepi di Merano. „Původně jsme ho připravovali do Gran Premia, ale na skocích steeplechase se trápil a tak jsme ho vrátili na proutěnky, a na nich mu to sedne. Jeho cílem letos bude grupa 1 v Miláně, do Merana může jen na siepi a v úvahu s ním připadají i francouzské dostihy.“
Nejstarším svěřencem trenéra Váni je jedenáctiletý Chicago (Montjeu), který dokazuje, že rozhodně nepatří do starého železa. Loni třikrát vyhrál a dvakrát se umístil. „Provázely ho svalové problémy, ale teď ještě tak jeden až dva měsíce, a pofrčí dál. Budeme mu asi hledat prodejku ve Francii, je myslím asi velmi malá pravděpodobnost, že by si ho v jeho věku někdo koupil, i kdyby dostih vyhrál.“ Sternkranz (Kamsin) už byl letos na dráze, v Pise 9. ledna obsadil třetí místo. „Loni jsme ho přesměrovali v první půlce sezóny do Francie. I když potřebuje měkko, tak v Pise mu nesedí moc dráha, takže se poohlédneme po dostihu nejspíše ve Fontainebleau a v Compiegne. Skáče úžasně.“
Ryzák Melandro (Alexandros) zatím výsledky neoslnil a jeho trenér o něm hovoří jako o slabším koni. „V práci se ukazuje slušně, ale na dráze nezaujal. Bude to tedy kůň do handicapových dostihů nebo do prodejek v Itálii. Pak půjde dál, anebo ho budeme používat jako fíráka. On a Minuit (Dream Well) se jeví jako nejslabší článek ve stáji, takže mohou stáj brzy opustit.“ Dodejme, že Minuit loni jako tříletý startoval sedmkrát a pětkrát se umístil.
Naopak s další dvojicí koní je Josef Váňa hodně spokojený. Kapjahr (Kapgarde) vstoupil do sezóny vítězstvím před týdnem v Pise. „To je mašina jak „prase“, úplně mi připadá jako kůň do Velké pardubické,“ usmívá se trenér. „S ním bych rád vyrazil do Francie, potřebuje měkko a cválat, a dlouhá distance mu nebude dělat problémy.“ Rovněž zástupce ročníku 2015 Laldanna (Medicean) musí trenér pochválit. Loni totiž nebyl ve své první překážkové sezóně ani v jednom ze třech startů poražený a ve svém posledním dostihu dokonce zkentroval konkurenci v Gd-2 Premio Corsa siepi dei 4 anni. „Kapjahr měl svoje problémy. Trochu jsem zariskoval, a i když táta s tím tak úplně nesouhlasil, poslal jsem ho do grupy a vyšlo to. Táta z toho měl nakonec taky velkou radost. Laldann je zdravý, hodně mě baví a myslím, že nám ještě udělá hodně radosti.“
Santa Klara | Zanini |
Na dráze letos bude chybět loňský impozantní tříletek Grand Sud (Lord Du Sud) přezdívaný „Šíma“. Tento bílý polokrevník debutoval počátkem srpna nenápadným pátým místem v siepi, ale o necelé tři měsíce později už ukázal velký potenciál úspěchem v dostihu Graded 3 v rámci meranského galamítinku sezóny. „Šíma se bohužel zranil v posledním dostihu a bude odpočívat, za rok se vrátí. Čekal jsem na něj, je to zvláštní a výjimečný kůň. Věrka Grabowská si s ním dala hodně práce a zpacifikovala ho, byl hodně nepříjemný v boxe. Je to opravdu dobrý kůň.“ Jeho vrstevník a další kůň pořízený ze stáje trenéra Cottina Lord Dragon (Dragon Dancer) už také jednou vyhrál - byla to Listed pro tříleté v červnu v Meranu. „To je také hodně dobrý kůň. Měl sedm startů, přičemž kromě triumfu v Listed se ještě také umístil třetí v grupě 1 Gran Criterium d´Autunno. Museli jsme s ním trochu experimentovat, protože jsem za něho neměl do dostihů tříletých náhradu. Teď je ve výběhu a dávám si za vinu, že jsem to s ním trochu přehnal, těch startů bylo asi moc.“
V rozhovoru s trenérem Josefem Váňou mladším se nyní dostáváme k jediným dvěma klisnám, které má v tréninku. Bělku Quick Beauty (Sinndar) zakoupil Josef Aichner v květnu po vítězství v Auteuil, které znamenalo v její kariéře už čtvrtý triumf. Svého nového majitele a trenéra ale klisna zatím spíše trápí, o čemž vypovídá i to, že Josefu Bartošovi odmítla v listopadu v Trevisu odstartovat do dostihu. „Ve Francii měla Quick Beauty slušný rating 60, ale bohužel má svou hlavu, stávkuje nám i v práci. Zvažovali jsme dát ji k trenéru Cottinovi, se kterým spolupracujeme, ale nakonec jsme ji poslali do předpřípravného tréninku a budeme doufat, že klisně změna prospěje.“ Radost naopak dělá dvojnásobná vítězka z italských proutěnek Santa Klara (So You Think), která zvítězila i při prvním startu v nové sezóně a v neděli pak byla třetí v dostihu Graded 3. „Myslím, že kdyby loni při druhém startu v červenci nespadla, tak byla před nedělní grupou neporažená. Měla totiž čip v koleni, takže se vrátila na dráhu po osmi měsících a hned vyhrála. V neděli jsem jí více věřil, než Beau Saonoisovi, ale měla říji. Běžet se jí moc nechtělo a tak jsem nakonec rád, že byla aspoň takhle třetí. Tohle se bohužel u klisen stává, proto taky má pan Aichner ve stáji jen dvě. Každopádně ale je to mašina, bude i pro těžké skoky, takže s ní později chceme zkusit starty ve Francii.“
Na prahu kariéry je tříletý bílý valach Noni Star (Motivator – Vrissa, Duke of Marmalade), který by měl debutovat 19. března v proutěných překážkách. „Tři týdny předtím ho ale asi pošleme do rovinového dostihu pro zkušenost. Je to zajímavé zvíře, povyrostl, zmohutněl a pěkně skáče. Zdá se být z našich tříletých koní nejranější.“ Zato hnědáka Peace Garden (Kapgarde – Peace City, Elusive City) čeká debut až později. „Je pozdnější, zatím mu chybí rychlost, ale je to nádherný kůň a skvěle skáče. Asi bude debutovat až na podzim.“
Další zástupce tříletého ročníku Thavors (Sakhee´s Secret – Dolce Nera, Dansili) loni ve Francii třikrát startoval a při jeho dvoudélkovém vítězství v prodejce v Nancy ho pan Aichner zakoupil za 19 tisíc euro. Pro nás je hnědý valach zajímavý i tím, že je polobratrem vítězky Svatováclavské ceny Sweeticon (Sixties Icon). „Thavors nás zaujal i tím, že má italský suffix, navíc jsme potřebovali doplnit tříletý ročník. Měl by běžet dostih překážkových debutantů 18. března.“ Zatím jen jeden start měl za barvy stáje pana Aichnera pětiletý Aixois (Orpen). „Bohužel loni v květnu v Miláně v dostihu grupy 2 rupnul, šlápnul do díry. Myslím, že to je hodně dobrý kůň, měl by se vrátit na podzim.“ Dodejme, že byl Aixois angažovaný loni v březnu za 18.600 euro po vítězství v proutěnkách ve Fontainebleau.
O rok mladší Volunteers (Blue Bresil) má za sebou dva starty s umístěními. „Minule v Pise byl druhý a chtěli jsme s ním běhat steeplechase pro čtyřleté koně, ale dostal šimbajny a tak jsme museli počkat. Doufám, že do grupy 16. února už bude v pořádku. Není sice dostihově moc zkušený, ale v práci má naskákáno hodně.“ Před třemi týdny si v Pise odbyl debut třetím místem v siepi rovněž čtyřletý Number One Run (Areion). „Bohužel ho v úterý čeká operace kolene. Zranil se v dostihu a musel ho běžet s bolestí, přesto podal výborný výkon. Do budoucna je to slibný překážkář.“
Skvělý dojem zanechal při svém nedělním osmidélkovém vítězství v Gd-3 Gran Corsa Siepi di Pisa pětiletý bělouš Beau Saonois (Saonois), loni angažovaný pro Scuderia Aichner SRL z prodejky ve Francii, resp. z vítězného startu na proutí ve Fontainebleau. Dostih tehdy vyhrál o čtyři délky před koněm, který nesl o 6 kg méně a pan Aichner za něho neváhal utratit bezmála 23.500 euro. „9. ledna sice v Pise spadl, ale poslali jsme ho v neděli na zkoušku do dostihu grupy 3, kde mě mile překvapil. Věděli jsme, že ve Francii něco ukázal, ale v tréninku se zatím moc nepředřel. Ale už v paddocku v Pise se doslova nesl a vypadal nádherně. A v samotném dostihu upoutal lehkým projevem, jakým cválal a překonával překážky. Jsem z něho nadšený a doufám, že v takovýhle výkonech bude pokračovat.“
Krásné vzpomínky na vítězství L´Estrana a Josefa Bartoše loni v září v Gran Premio Merano
Josef Váňa mladší je veřejností vnímaný jako trenér překážkových koní a stejně tak majitel všech jeho svěřenců pan Aichner preferuje překážky. S pořízením tříletého tmavého hnědáka Shamalanna (Canford Cliffs – Shalaiyama, New Approach) ale je možné, že budeme úspěšné černožluté barvy vidět i ve velkých rovinových dostizích. „Přezdíváme mu Shamalgan a jeví se nám jako hodně zajímavý kůň, přihlásil jsem ho do klasických dostihů. Zároveň ale dobře skáče. Je to hřebec, naštěstí je zatím hodný. Možná asi bude pozdnější, ale potenciál v něm je. Uvidíme také, až ho v tréninku porovnáme s našimi dalšími tříletými koňmi.“
Dalším tříletými nováčky ve stáji jsou dva bývalí svěřenci trenéra Cottina, bělouš Singapor Rose (Cockney Rebel – Jerichorose, Kendor) a hnědák Petrone (Youmzain – Rouge, Red Ransom). Matka Singapor Rose je polosestrou vítěze Listed Prix Melanos v Auteuil Prince Dayana (Nikos), zatímco Petrone má tři vítězné polobratry. Nejlépe z nich si na dráze počínal Realisator (Mr Sidney), vítěz čtyř dostihů na rovinách v Nancy a Chantilly na tratích 1900 a 1950 m. „Každý je jiným typem koně. Bělouš je subtilnější, takový lehoučký, ale moc se mi líbí, zatímco Petrone je těžší, větší a silnější, to bude kůň spíše na druhou polovinu sezóny. Skáče ale dobře. Se Singapor Rosem plánujeme překážkový debut v Miláně, ale možná začne kariéru ještě předtím dostihem po rovině.“ Z aukce v Deauville byl pořízený další tříletý bělouš San Diego (Saint des Saints – Miss Santiago, Smadoun), který pochází z velmi dobré rodiny. Jeho matka má sice na svém kontě pouze jeden negativní start, ale je pravou sestrou dvou blacktype koní. Starší Miss Salvador s výjimkou debutu běhala pouze blacktype dostihy a dokázala vyhrát Gr. 3 Prix de Flore na 2100 metrů v Saint Cloud. Hřebec Blue Bresil se umístil v 11 rovinových a překážkových blacktype dostizích, jmenujme alespoň jeho druhé místo z Gr. 2 Prix Amadou v sezóně 2009 v Auteuil. „San Diego je nyní v přípravném tréninku, nebyl totiž ještě při zakoupení obsednutý. Teď už ale maká a doufám, že to bude pro druhou půlku sezóny náš kůň do Auteuil.“
Další zajímavou posilou Scuderia Aichner je čtyřletý No Pasaran (Dylan Thomas – Dindaba, Dr Devious), vítěz dostihu na 1600 m v Miláně a kromě toho 9x umístěný. Jednou startoval i v Listed. „Po rovině uměl docela dost, je to tvrďák a exteriérem je to nádherný kůň. Nechali jsme ho vykastrovat a jeho návrat na dráhu asi proběhne v létě v Meranu. Musím říci, že se mi hodně líbí.“ V neděli v Pise zaznamenal trenér Váňa tři vítězství a o jedno z nich se zasloužil Josef Bartoš v v dostihu Listed v sedle čtyřletého Kölsche Jung (Wiener Walzer), který překážkově debutoval velmi dobře 9. ledna v Pise druhým místem za First Of Allem. „Po tomto dostihu se ještě zvednul, vypadal monumentálně. Už v práci se nám ukazoval jako zajímavý kůň do dostihů čtyřletých v Itálii, že by mohl být na grupové úrovni, což potvrdil teď v neděli, kdy porazil dobrého koně od Raffaele Romana. Pepča s Kölsche Jungem v dostihu nespěchal a vyhrál ještě s rezervou, je to hodně dobrý kůň. V únoru bych ho rád poslal do grupy, jiného tak dobrého čtyřletého teď nemáme, a pak mu asi dáme trochu odpočinku.“
Perspektivním koněm, alespoň zatím co se týče původu, by měl být i tříletý dosud nestartující San Godenzo (Golden Tirol – Santa Caterina, In Camera), který je polobratrem velmi úspěšného zástupce stáje Vocetka Santo Cerra, sedminásobného vítěze na překážkách vč. Gd-1 Gran Criterium d´Autunno a třetího z předloňského ročníku Gran Premio Merano, kdy mu bylo pouhých pět let. „San Godenzo přišel loni z dvouletých koní jako poslední a je tedy zatím slabší. Sice práci zvládal, ale pak se nám rozsypal. Už je v pořádku a pracuje. Měl by vyběhnout někdy tak za tři až čtyři měsíce. Loni v Polsku v srpnu vyhrál pěkně ve Varšavě, a když bude mít na překážkách aspoň polovinu z bráchy Santo Cerra, budu spokojený.“ Novinkou v tréninkovém úseku Josefa Váni mladšího je také přítomnost koně, který byl pořízený ještě jako roček. Jedná se o hnědáka francouzského chovu Lilas Light (Hunter´s Light – Tiger Lilas, Tiger Hill), jehož matka neběhala a v chovu dala mj. Adoratu (Pedro the Great), která letos 2. ledna vyhrála dostih na 1700 m v Pornichetu a loni se jako dvouletá dvakrát umístila. „Lilas Light se mi tak moc líbil, že bych si ho snad koupil sám, kdyby ho pan Aichner nechtěl,“ říká s úsměvem trenér. „Je exteriérově nádherný a je z našich dvouletých, co máme v celém středisku, momentálně nejlepší, takže není vyloučeno, že se letos objeví na rovinách.“
S juniorem přijel z Francie i letos čtyřletý Prouchki (Martaline – Princesse Kap, Kapgarde) disponující skvělým překážkovým původem (jeho matka vyhrála mj. čtyři blacktype v Auteuil vč. Gr. 2 Prix des Drags, kde porazila Milord Thomase), který si loni dvakrát vyzkoušel rovinový dostih. A není bez zajímavosti, že se jedná o dalšího zástupce bílé barvy v tréninku Josefa Váni ml. „Prouchki je nádherný, připomíná mi Martinstara. Po rovině sice moc neutíkal, ale nemá rád měkko. Debutovat na překážkách bude v Miláně a budeme mu vybírat pevné dráhy. Myslím, že to je jeden z nejperspektivnějších čtyřletých, co máme.“
Josefu Váňovi se v jeho první trenérské sezóně povedlo maximum, lépe už to asi vůbec nešlo. Určitě by rád znovu kraloval italským trenérům na překážkách, ale jeho přání pro rok 2020 je hodně lidské. „Přeji si, aby nám to ve stáji fungovalo tak dobře, jako doposud, abychom my a majitelé byli všichni spokojení a také naši lidé, kteří se o koně dobře starají a jezdí na nich. Bez nich by to nešlo. A samozřejmě abychom byli všichni zdraví. Za další bych si přál, aby dostihový sport u nás šel dopředu. A v neposlední řadě chci mít letos více času na rodinu, mám už čtyřletou dcerku a moc času jsem s ní nestrávil. Takže i proto jsem na nedělní dostihy do Pisy letěl letadlem a nejel o den dříve s koňmi. Svou práci budu i nadále dělat na 100 procent, ale rád bych měl rodinu na stejně důležitém místě jako svou práci.“
Michaela Zemanová
Fotografie: Foto Press Arigossi, Ippodromo Pisa, Ippodromo Treviso