Kalcik michal4Před rokem v předsezónním představení svého trenérského úseku měl Michal Kalčík v přípravě 15 koní. Stejný počet najdeme ve stáji na Levíně i nyní, ale její osazenstvo se poměrně výrazně proměnilo. Odešlo několik dlouholetých opor včetně té největší - jedenáctiletého Tropical Bonda, který za svou kariéru nastřádal 14 vítězství, z toho 8 pod Kalčíkovým dohledem. Přišlo ale několik nových koní, a to nejen dvouletých, ale i bývalých svěřenců trenéra Šavujeva  a po relaxační pauze se do Levína vrátila i loňská akvizice Josefa Sallera mladšího Aidensfield (Guiliani).  


V patnáctihlavém lotu svěřenců trenéra Kalčíka, jemuž v přípravě koní notně pomáhá jeho pravá ruka manželka Monika, se oproti loňsku podstatně zvýšil počet dvouletých. Zatímco loni stál v Levíně jediný, letos jsou tam čtyři. "Samé holky," směje se trenér. Tři reprezentují domácí chov, jedna byla importována.

Jediným importem je irská rodačka Ballantines (Footstepsinthesand) ze stáje Josefa Sallera mladšího, který má mezi nejmladšími ještě jedno želízko v ohni - vlastní odchovankyni Calistgitullku (Tullamore). Právě kvůli ní byla Ballantines zakoupena, aby Calistgitullka nevyrůstala sama. 
"Calistgitullka je krásná narostlá klisna, v hlavě to má srovnané," líčí ji Kalčík. "Je to dcera Calistegie, která byla na dráze moc dobrá, ale její syn Calistpour, kterého jsme tu měli, moc dobrý nebyl," říká trenér, který doufá, že tentokrát se mateřské geny projeví více. Slova chvály má zatím i pro Ballantines, dceru 3x umístěné Prufrock (Roderic O'Connor), polosestry Gr.2 umístěného Ahlan Emarati a mj. i matky na Slovensku běhající Prufy (Holy Roman Emperor). "I ona pracuje bezproblémově," říká. 
 

Tréninkové středisko: Levín
Počet koní: 15
Odešli z tréninku po sezóně: Sorbet, Dodybud, Tropical Bond, Rollhaus, Calistpour 
Stájový personál:  Michal Kalčík, Monika Kalčíková, prac. jezdec Karel Mrázek, am. Natálka, ošetřoval Janda. Externí spolupráce Jindřich Fabris a Alena Plimlová


Z chovu Nely Rymešové pocházející ryzka Makronka (z Meringa po Silvano) reprezentuje první ročník plemeníka Shaywana (Sinndar), ale trenéra by překvapilo, kdyby ji letos diváci viděli na dráze. "Je to hodná klisna, v pohodě se obsednula, ale vypadá hodně pozdní. Je samá noha a určitě bude potřebovat víc času." 

Makronka
Makronka z prvního Shaywanova ročníku se svou chovatelkou Nelou Rymešovou. Foto Pavla Pechmanová

Posledním z dvouletků je v Krabčicích zakoupená Baby Summer (Mikhail Glinka - Brittany, Mujahid), která bude reprezentovat barvy nového majitele pana Petra Koláčka. "Krásná klisna, podle rodokmenu by měla být i výkonnostně dobrá a je docela vyspělá," hodnotí trenér pravou sestru v jedničkách umístěného Big Bena. "Ale v hlavě to zatím nemá srovnané a práce s ní jde pomalu. Myslím, že má na to aby ve dvou letech vyběhla, ale záležet bude na její psychice."

Klasický ročník má v Levíne jen jediného zástupce respektive zástupkyni. Hnědka Kyriakali (Zazou - Katarina, American Post) z chovu loni zesnulého Christiana Richnera ve své úvodní sezóně absolvovala 4 starty, z nichž vytěžila jedno dotované umístění. "Je to malinká, drobná klisna, ale pracovitá a zdravá, dobře se s ní dělá, ale ta výška jí limituje. Začne v pětkových handicapech a uvidíme, kam se posune."

S koňmi zakoupenými z konkurenčních stájí

Gró stáje tvoří starší koně včetně několika nových či relativně nových posil. Do té druhé skupinky patří čtyřletý Aidensfield (Guiliani), kterého v druhé části loňské sezóny koupil Josef Saller od stáje Lokotrans. Dřívější derby naděje růžovobílých barev, která v českém tréninku uvedla druhým místem v Ceně trojročných koní a čtvrtým ve slovenské Velké jarní ceně, ale v nových barvách zklamala. "Dostal hodně zabrat jako dvouletý, Lokotrans jej koupil v prodejce v lednu, hned se začal připravovat na českou sezónu, takže si vůbec neodpočinul. Nebylo mu nic, ale prostě už nechtěl. Tak jsme ho vykastrovali, poslali na zimu do výběhu, kde pracoval jen na lonži a k nám se vrátil minulý týden. Ukázal třídu, myslím, že by to kůň minimálně do trojek, ale i do dvojek mohl být a majitel s ním má velká očekávání. Uvidíme, až začne víc pracovat."

Trojice Kalčíkových svěřenců, hájících barvy Josefa Sallera, do Levína postupně přišla z Krabčic od trenéra Šavujeva. Služebně nejstarším z ex-Šavujejových svěřenců ve stáji The Sons of Sharpour je ten, který dal impuls k dalším nákupům z tohoto zdroje - Silver Trigger (Rio De La Plata). Loni velmi potěšil nečekaným listopadovým vítězstvím v Mnichově, prvním v jeho kariéře. "Závěr sezóny mu opravdu vyšel excelentně, v Mnichově to bylo nádherné," rozplývá se trenér nad lehkým pětidélkovým triumfem. Cesta k němu ale nebyla úplně jednoduchá. "Na začátku jsme se s ním dost trápili, ale otočilo se to, když se ustálilo jezdecké obsazení a pak začal dělat radost." Trenér si v jeho případě nemůže vynachválit spolupráci s jezdkyní Alenou Plimlovou, který byla v ryzákově sedle i při úspěchu v Mnichově a věří, že to rozhodně nebyl Silver Triggerův poslední úspěch. "Jak začal chodit dobře, získává sebevědomí a je to na něm vidět i v práci. Věřím, že může někam vystoupat." 
Po úspěchu se Silver Triggerem koupil Josef Saller na sklonku roku dalšího koně od trenéra Šavujeva - nyní čtyřletého Arkadaga (Elzaam), syna vítězky Oaks Amga River (Dylan Thomas). Dosud vyběhl jen čtyřikrát, dvakrát ve dvou letech a dvakrát loni, naposledy v polovině května, kdy uzavřel doběh Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera. "Je to kůň s nemalým potenciálem, ale měl problémy ze zadníma nohama," vysvětluje trenér. "Ne že by byl chromý, spíše jej trápila záda. V létě jej vykastrovali a od té doby nevyběhl. Je to nádherný silný kůň." Ač jako tříletek zkoušel delší distance po vzoru matky, nyní zřejmě půjde více ve stopách svého otce Elzaama (Redoute's Choice). "Trenér Šavujev míní, že by z něj mohl být dobrý sprinter. Mě se moc líbí a věřím mu."  
Zatímco u Arkadaga trenér se Šavujejovým odhadem distančních schopností koně souhlasí, u dalšího Sallerova nákupu z Šavujevova lotu čtyřletého Launch Zone (Zoffany) má jiný názor. "U něj distanci zatím hledáme. Trenér Šavujev tvrdil, že je to sprinter, ale nám se tak nejeví a distanci mu prodlužujeme. Svou parketu si určitě najde a něco vydělá, vidím jej tak na tratích 1800 - 2000 metrů," uvažuje trenér.   

silvertrigger Arkadag
 Silver Trigger  Arkadag


Naopak rychlost zřejmě nechybí čtyřletému Denihilonihil (Estidhkaar), jednomu z trojice koní stáje KarBoBau s.r.o. v Levíně, nicméně zatím s ní neumí moc pracovat. "V práci chodí krásně, ale v dostihu vyrazí z boxu, letí co mu síly dovolí a pak vytuhne. Budeme muset pro něj nalézt stálého jezdce, který jeho temperament zvládne," plánuje trenér, který věří, že dosud nezvítězivší valach disponuje slušnou výkonností.

Na další sezónu pod dohledem Michala Kalčíka se v Levíně připravuje i dvojice odchovanců Marie Pešlové: čtyřletá Frami Hit (Majestic Missile - Frey, Ray of Light) a její o dva roky starší polobratr Fram (Bully Pulpit). "Jsou to oba užiteční koně," hodnotí je trenér. "Frami Hit měla jako dvouletá a i část tříleté sezóny trochu problémy s ovladatelností, ale už je na tom lépe, hodně si sedla s Alenou Plimlovou. Věřím, že by nějakou radost mohla udělat."
Její polobratr je sice o dva roky starší, ale loňská sezóna byla jeho prakticky první sezónou. Na dráze se ukázal až jako čtyřletý na konci sezóny, kdy absolvoval dva starty. Loni už jich bylo 12 a získal v nich 1 vítězství a 6 umístění. "Vyloupl se z něj krásný kůň, loni se našel a dělá jen radost. I on si dobře sedl s Alenou Plimlovou a slibujeme si od něj, že by se letos mohl posunout o něco výš."

FramiHit Kyriakali
Frami Hit a Kyriakali, foto Pavla Pechmanová

V loňském roce posílil domovskou stáj levínské centrály francouzský rodák Has d'Emra (Kheleyf), který jako dvouletek ve francouzském tréninku ukázal i blacktype třídu, kterou však po zakoupení stáji Leram už nepotvrdil a byl v Česku nabídnut k prodeji. "Byl to pokus koupit koně vyřazeného z velké stáje," lakonicky konstatuje trenér, který nezakrývá zklamání z jeho výsledků. "Zatím hledáme co s ním, jak mu dostihy zpříjemnit. Je zdravý, ale v dostizích jsme si s ním neporadili a velká očekávání od něj nemám. Ale třeba se pomyslně odrazí ode dna v dostizích nejnižších kategorií," doufá trenér.  
    
Jak vidno, podstatná část Kalčíkových současných svěřenců k němu přišla od jiných trenérů. Platí to i o pětiletém San Godenzo (Golden Tirol), kterého domovská stáj FVE - Relay JK Levín získala před rokem z lotu Josefa Váni mladšího, protože pro překážky byl moc hektický. Loni se mu zvítězit nepodařilo, letos to snad bude lepší. "Postupně jsme se s ním naučili v dostihu pracovat a je to už ovladatelný kůň. Může ve čtyřkách, ale možná i v dostizích III. kategorie něco vydělat," míní trenér.

Fram
Fram s Alenou Plimovou vítězí v Chuchli. Foto Pavla Pechmanová

Procházku po Kalčíkově stáji ukončíme u dalšího koně, který své první kroky absolvoval jinde, konkrétně u Hany Kabelkové. Nyní čtyřletý valach Tribute (Zazou) pochází z Polska a je jedním z řady potomků chovné klisny Trebie na našich drahách. Klisna z mateřského stáda hřebčína v Moszně se v našem turfu skvěle prezentovala vítězem pěti kvalifikačních dostihů na Velkou pardubickou Trezorem (In Camera), Tribute však takový překážkový talent zřejmě nezdědil, a tak z překážkového provozu putuje zpět do rovin. "Říkali jsme si, že musíme doplnit stavy našich koní a hledali jsme hlavně koně na delší tratě a u Tribute takový předpoklad je," míní trenér, který s valachem plánuje začít v dostizích nižších kategorií a pokud se mu bude dařit, tak postupovat výš.

Co se týká jezdeckého obsazení, po přečtení předchozích řádků asi nepřekvapí, že trenér počítá hlavně s Alenou Plimlovou, nicméně šanci dostanou i další jezdci. "Koní máme dost, asi nebude jezdit koně všech našich majitelů, ale třeba i pan Saller je s ní velmi spokojen a určitě dostane šanci i na jeho koních. Uvidíme, jak se bude dařit," uzavírá před svou pátou sezónou v roli trenéra Michal Kalčík.  

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová a Pavla Pechmanová







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net