Jubilejní dvacátá dostihová sezóna byla pro trenéra Radka Holčáka velmi úspěšná. Jeho svěřenci získali 16 vítězství, z nichž se téměř polovina odehrála na zahraničních závodištích. Velkým příslibem do letošní klasické sezóny je King Heart zvolený šampionem dvouletých hřebců na Slovensku. Dvojnásobný vítěz dostihu Listed ale nebyl jediným úspěšným svěřencem Radka Holčáka na rovině. Významné vytrvalecké dostihy dokázali vyhrál Intisari a nestárnoucí Always on Sunday a mezi tříletými klisnami se prosadila Dajuka. Ani překážkoví koně nezůstali za pozadu – za všechny jmenujme alespoň triumf Kifaayi v Gr. 1 Gran Corsa siepi di Merano. Složení koní ve stáji budí optimismus pro novou sezónu a trenér Holčák doufá, že se dobře ukáže i některá ze sedmi nových posil.
Tréninkové středisko: Velké Karlovice Počet koní: 25 Odešli z tréninku po sezóně: Osetin, Vaneta (do chovu), Cheeky Chappie (do sportu) Přihlášky do klasických dostihů: Nirwa, King Heart Stájový personál: Zuzana Vokálková, Pavel Orság, Adam Čmiel, Slávka Sedláčková, nově Zuzka Krčmářová a vypomáhá Irena Tiefenbachová První jezdec: na rovině ž. Zuzana Vokálková, pro větší dostihy si budou majitelé jezdce vybírat, pro překážky je jedničkou ž. Lukáš Matuský a svou šanci dostane Adam Čmiel |
Ve velkokarlovickém tréninkovém úseku Radka Holčáka došlo loni k obměně skladby čtyřnohých obyvatel stáje. Přišli mladí koně a také několik čtyřletých a starších posil. Bohužel ale dva výborní koně, vítěz italské grupy 2 a pardubické Ceny ČASCH Marmiton (Martaline) a trenérův odchovanec Playstarabad (Look Honey), který byl ještě o prázdninách třetí v meranském dostihu grupy 1 a pardubické Stříbrné trofeji, už jsou v koňském nebi. „Oba zemřeli za zvláštních okolností na klinice,“ říká s hořkostí v hlase trenér Holčák, „Marmiton v Heřmanově Městci a Playstarabad v Brně.“ Ve stavu koní také chybí derby-vítěz Cheeky Chappie (High Chaparral). „Cheeky je kousek od nás, odešel na parkur. Daří se mu tam dobře, už jsem se za ním byl několikrát podívat. Skončil proto, že se nám ho nepodařilo dostat po zdravotním výpadku do odpovídající formy. Celý rok trénoval, ale už to nebylo ono. Zkusili jsme ho v říjnu na závodišti ve Slušovicích, ale nebylo to dobré. Koním nestačil a tak jsme se rozhodli ho už dále neexponovat na dráze. Odevzdal toho hodně a nikdo z nás neměl potřebu s ním vymetat dostihy třetí až čtvrté kategorie.“
Koně ročníku 2016 nacházíme v jeho tréninkovém velkokarlovickém úseku dva a oba rozšíří kolektiv koní úspěšné stáje Monte Negro pana Posáda. Na aukci v Baden-Badenu byl za 46.000 euro zakoupený Pacific Hill (Nathaniel – Paulaya, Peintre Celebre). „To je statný ryzák, silný a hrubší. Snad jsme měli šťastnou ruku při výběru. K dnešnímu datu se toho moc hodnotit nedá. Vypadá dobře a doufám, že výkonnost u něho bude, a že naváže na předchozí dobré mladé rovinové koně stáje Monte Negro.“ Doplńme, že Pacific Hill je polobratrem čtyřnásobného vítěze v Anglii a Irsku Pete So High (High Chaparral). Pochází z dobré rodiny plné blacktype koní včetně německého šampion-mílaře Precious Boye.
Dvouletá posila stáje Monte Negro Pacific Hill
Druhý junior Play of Jape (Age of Jape – Playa Bonita, Astarabad) je polobratrem nešťastného Playstarabada a jeho dostihová cesta by tedy měla být hlavně překážková. „Je to pěkný koník a je hodně podobný bratrovi. Jak stavbou těla, tak také svým dobrým charakterem. Možná si zkusí nějakou delší rovinu, ale to hlavní ho bude čekat na překážkách. Takže má dost času, který taky potřebuje.“
Tříletých koní chystá Radek Holčák se svým týmem pět a dva z nich najdeme v seznamu plnokrevníků přihlášených do klasických dostihů. Reprezentantka stáje Mikon Nirwa (Sharpour) dokázala při svém třetím startu vyhrát v Chuchli, ale jak trenér Holčák svěřuje, nebyla s ní zrovna jednoduchá domluva. „Ze začátku nám dokázala pocuchat nervy. Bylo s ní moc práce, ale vrátila to. Vítězstvím v dostihu Fitmin Cupu mě mile překvapila. Na tomhle výsledku mají velký podíl majitelé, kteří kobylce věřili a tenhle dostih si sami vybrali. Teď už je to s ní dobré, je trošku lekavá, ale v tréninku pracuje pěkně s nasazením a baví ji to. A vypadá také fyzicky dobře. Manželé Michalcovi by s ní rádi zkusili klasický dostih, proto jsme ji přihlásili do Jarní ceny klisen. Jeví se jako klisna kolem míle. Pokusíme se ji do klasiky dostat, ale pokud by na ni neměla výkonnost, vrátíme Nirwu zpět do nižších kategorií.“
Polobratr výborného Playstarabada, dvouletý Play Of Jape
Bezmála 400 tisíc korun dokázal vydělat hned v prvním roce své kariéry reprezentant dostihových barev stáje Monte Negro King Heart (Nathaniel). Po debutu těsným druhým místem za Quinterem v Ceně Muscatite následně vyhrál dvě Listed, Gerschův memoriál konaný v rámci Evropského poháru žokejů a také bratislavskou Velkou cenu BBAG Baden Baden. „Loni utíkal výborně, je to opravdu kvalitní kůň. Z logiky věci jsme ho tedy museli přihlásit do klasických dostihů. Je to ale workoholik, takže je naším úkolem udržovat ho v pohodě a v klidu. King Heart je naše největší nadějí do těch delších klasických dostihů. Čas jako vždy ukáže ale doufám, že mám pořádného derbystu. Upínáme se k tomu,“ svěřuje trenér Holčák ke koni, který získal titul Nejlepšího dvouletého hřebce na Slovensku. „Zřejmě začne slovenskou Cenou trojročných žrebcov, ale pak by měl být směřovaný do české Velké jarní ceny. Myslím, že dlouhá rovina mu bude pasovat více. A to hlavní by mělo přijít na delší distanci."
Zajímavou klisnou je bělka Weltweit (Jukebox Jury – Wellista, Sternkönig), která bude hájit na dráze zájmy stáje SKY GROUP ČR. „Loni k nám přišla v červenci. Ještě se dolaďovaly nějaké věci s obsedáním a pracovat začala tedy dost pozdě. Jestli se chceme bavit o řádném tréninku, tak to bylo až k podzimu. Z tohoto důvodu jsme s ní už nemohli stihnout start ve dvou letech. Pan majitel má od ní velká očekávání. Na jaře na ni už trochu přitlačíme a uvidíme, jestli v ní budou takové ambice, jak by si pan majitel přál. Docela jí věřím.“ Dvěma starty včetně třetího místa při debutu se loni na podzim seznámil s dostihovou atmosférou Ronaldo King (Stormy Jail), mj. pravý bratr šampiona Renny Storma. „Tento odchovanec pana Ševčíka pochází ze slušné rodiny. Loni se ukazoval jako pozdní kůň, byla to taková hromádka rosolu. Potrápily ho i šimbajny. Nyní už je to udělaný kůň a pro jaro s ním můžeme přitlačit v přípravě. Už je dospělý a vyzrálý, tak se těším co ukáže. Vypadá dobře. První vlaštovka… Do klasik hlášený není, ale pan majitel ho s radostí dohlásí, když něco předvede. A to by mně určitě potěšilo. “
Tříletá Sharpourova dcera Nirwa byla přihlášena do Jarní ceny klisen
Dva starty loni měl také další z potomků Playa Bonity (Astarabad), valach Plucky (Next Desert). „Ten by měl být letos už překážkovým koněm. Vypadá solidně, ale je hodně pozdní. Loni ho při druhém dostihu chytly velké šimbajny. Zjara ho necháme proběhnout po rovině, než začnou skokové dostihy, ale pak už přejde na překážky. Obávám se ale, že to nebude takový kůň jako byl Playstarabad. Next Desert tu po sobě bohužel moc dobrého nezanechal…“
V kategorii čtyřletých je převaha koní mířících na překážky. Jedinou výjimkou je „zatím“ Dajuka (Jukebox Jury), vítězka předzkoušky slovenské Jarní ceny klisen a umístěná v Cene Pat´s Music a Oaks. „To je šikovná klisna, dělnice,“ chválí reprezentantku stáje K-K Metal, a.s. Radek Holčák. „Vyhrála dostih první kategorie a na Listed úrovni se pohybovala mezi pátým až sedmým místem, přičemž nikdy nebyla daleko od nejlepších. Chtěli bychom tedy s ní pokračovat v rovinových dostizích. Ale také výborně skáče. Takže, kdyby v těch lepších rovinových dostizích neměla už co nabídnout, přejde na skoky i ona.“
Slovenský šampion dvouletých King Heart
Pouze jediný start má zatím na svém kontě Spepo (Kapgarde) - a sice čtvrté místo z dostihu přes proutěné překážky v Pardubicích loni v červnu. „Na to, že debutoval a šel takzvaně na pohodu, tak to vůbec nebylo špatné. Spepo byl kupovaný jako roček, ale měl dost velké problémy s úlomkem v karpu. Museli jsme tedy vynechat sezónu a počkat. Doufám, že chirurgický zákrok a čas vše spravil. Na to, jak je velký, tak je pracovitý a vypadá plný chuti do sezóny. Je otázka, co to bude dělat v dostihové zátěži. “ To Spepův vrstevník Stuke (Jukebox Jury) už je v kariéře někde úplně jinde. Třikrát se totiž jako tříletý umístil do třetího místa na grupové úrovni v siepi v Itálii. „Půl sezóny běhal po rovině, ale v polovině srpna si odbyl v Kolesách překážkový debut a hned vyhrál. Jeho forma šla nahoru a bavilo ho to. Výsledky v grupových dostizích v Itálii byly výborné a panu majiteli, který je zároveň i jeho chovatelem, tak udělal dvojnásobnou radost. Stuke je výborný skokan, bude mířit do zahraničí a čeká ho přechod na těžké skoky,“ prozrazuje trenér.
Na překážky přejde Playboy (Next Desert), zatím třikrát startující v rovinovém dostihu. „Playboy je moc krásný kůň, ale krása neběhá, je to takový kolohnát těžkopádný… Zatím se jeví jako černá ovce rodiny Playa Bonity. Na rovinách toho moc neukázal, čeká ho přechod na skoky. Pan Posád mu dá ještě šanci, ale pokud by měl dobíhat ve čtyřkách někde v poli, tak půjde do sportu.“ A na závěr představování svěřenců trenéra Holčáka narozených v roce 2014 jsme si nechali novou posilu stáje Monte Negro, Lasspoura (Dalakhani – Lidaya, Elusive Quality), který byl angažovaný po půldélkovém vítězství v Toulouse na 2400 metrů 4. října. Předtím ze čtyř startů vytěžil dvě umístění. „Tento šimlík má pěkné pedigree, krásný exteriér a běhal vytrvalecké dostihy. Jako dvouletý nestartoval. Trošku jsem si ho vydupal,“ říká s úsměvem trenér, “je to tedy pro mne velká zodpovědnost, aby běhal tak dobře, jak se od něho očekává. Měli jsme mezeru ve čtyřletém ročníku na siepi do Itálie, protože Stukeho chceme do steeplu a k tomuto účelu byl kůň záměrně kupován. Zatím pracuje dobře, jsem s ním spokojený. Na druhou stranu, tréninky v tomhle období zvládají dobře všichni… Až se přeřadí na šestku, tak se začne dělit zrno od plev. “
Pravý bratr Renny Storma Ronaldo King
Jako silný ročník označuje Radek Holčák kategorii svých pětiletých svěřenců. Zástupce stáje Vasury Kolesa Kubali (Approve) loni absolvoval tři starty a dokázal snadno vyhrát siepi v Meranu. O tři týdny později pak doběhl pátý v dostihu grupy 2. „Kubali je moc dobrý kůň. V grupovém dostihu v Meranu byl nešťastně a nepovedeně odjetý jezdcem a pak se zranil. Nyní je v pohodě, a myslím, že ta pauza mu nakonec prospěla. Je to moc dobrý skokan. Uvidíme, jak se domluvíme s panem majitelem, může startovat v Pardubicích i v Itálii.“ Další vítězkou z Itálie je Flower of Love (Poet´s Voice) Stáje Březová, která se před úspěchem v zahraničí umístila na třetím místě v pardubickém Křišťálovém poháru. „Klisna loni přišla v zimě a měla málo času na aklimatizaci, a odpočinek po sezóně. Po příjezdu byla také špatně živitelná, na tyto problémy jsme byli upozorněni již v cizině, tam s tím měli dlouhodobé problémy. Dneska už žere jako mlýn a přibrala. Proto její první starty v sezóně nebyly úplně ono, ale postupem času se její výkony lepšily a na podzim nám dělala radost. Přiznám se, že od Flower of Love mám pro tuto sezónu velká očekávání. Vím, že je to dobrá kobyla, jen potřebuje to svoje…“
Nováček Lasspour by měl zamířit na italské siepi
Další pětiletý kůň Achsar (Gentlewave) patří stáji inženýra Kochana, tedy K-K Metal a.s. “Achsar k nám loni přišel hodně pozdě, až v půlce sezóny. Zaskákali jsme ho a zkusili na skocích. Po druhém místě v Netolicích cestoval v září do Merana a počínal si v dostihu nadějně, ale pak přišel pád. Určitě to také nebude špatný kůň.“ Tři velká rovinová vítězství už zařídil pro stáj Monte Negro Intisari (Intikhab). Na jaře navázal na vítězství z Ceny prezidenta z října 2016, když v Bratislavě nedal soupeřům šanci na své poražení jak ve Velké májové ceně, tak ve Velké ceně Slovenska na Turf-Gala. A v dalších třech vystoupeních na dostihové dráze se umístil, včetně blízkého třetího místa v italském Saint Legeru. „Intisari zraje jako víno. Podle mých zkušeností u koní, které přijeli z ostrovů, první sezóna v Česku nebývá úplně povedená. Změn, se kterými se kůň musí vyrovnat, je opravdu hodně. A Intisari fungoval dobře jen díky tomu, že je to opravdu dobrý kůň. Co se týče jeho povahových vlastností, tak je to sveřepý syčák. Teď v zimě se hodil do psychické pohody a vypadá moc pěkně. Potěšil mne loni zejména v Miláně svou bojovností, předtím při startu na Evropském poháru žokejů mu chyběla jiskra a šmrnc, nálady ho provázejí životem…Není to s ním jednoduché, je to jako na houpačce. Navíc je to těžký kůň na ježdění, ale dá se to akceptovat, protože je opravdu kvalitní. A doufám, že z něho v letošní sezóně dostaneme ještě více. Vím, že to tam je, jen přijít na to, jak to vyškrábnout a nenaštvat ho.“
Talentovaná překážkářka Flower Of Love
Stájovým kolegou a vrstevníkem Intisariho je Kifaaya. Oba navíc spojuje stejný otec Intikhab. Kifaaya už si dokázal na překážkách udělat velké jméno – loni do sbírky svých úspěchů přidal mimo jiné pětidélkové vítězství v grupa 1 Gran Corsa Siepi di Merano v rámci největšího meranského mítinku. „Kifaaya se nejprve trochu hledal. Jsou s Intisarim stejně protivní, možná je to tím otcem... Čtyřletá sezóna bývá pro hodně koní náročná a našel se ve správný čas, vyhrál grupu 1 a kromě dvou vítězství byl v cíli pokaždé na tabuli. Kifaaya je ve stáji hodně nepříjemný, ale mám ho rád, nevadí mi, že je svůj. Pan majitel by rád nějakého koně do Velké pardubické a volba padla na Kifaayu. Tím, že se Brog Deas bude vracet na dráhu a bude jezdit do Itálie, můžeme Kifaayu směřovat do Pardubic. Do Velké je dlouhá cesta, tento rok bude získávat Kifaaya v Pardubicích zkušenosti a pokud vše půjde dobře, budeme ho příští rok směřovat na start Velké pardubické. Tohle je teoretický plán, uvidíme co nám nabídne realita.“
Dalším bílým nováčkem v osazenstvu stáje Radka Holčáka je šestiletý Banderellas (Santiago) stáje Syndikát 2007, který dosud běhal jen na rovinách a to v nižších kategoriích. „Banderellas k nám přišel na podzim bez jiskry, byl unavený. Jeho apatie přetrvávala až do ledna, ale teď už je konečně veselý. V práci si i zakvičí a je vidět, že ho to už baví. Asi 15 kilometrů od nás je hala jezdeckého oddílu, kam chodíme zaskakovat koně a Banderellas se tam teď učí překážkovým krůčkům. Baví ho to a jde mu to dobře, a to mne těší. Chceme ho někam posunout a vzbudit u něho chuť k závodění. Změna disciplíny je jedna z věcí, která na to funguje, tak uvidíme.“
Intisari už v českém a slovenském turfu ukázal hodně, trenér Holčák ale doufá v ještě lepší výsledky
Dalšími novými jmény ve Velkých Karlovicích jsou akvizice stáje SKY GROUP ČR, šestiletí Beslan (Le Havre) a Anthos (Air Chief Marshal). „Oba přišli z ohrady, kde pobývali rok, myslím, že i víc. Přijeli k nám tedy bez tréninku, bez řádného pohybu a osvalení. Nic a jen velké břicho. Bude s nimi ještě hodně práce. Beslan je takový megaslon, ale ukazuje velký skokový potenciál. Anthos je polobratrem Al Bustana a zúčastnil se také Slovenského derby. Ale jak jsem říkal, začínáme s oběma v tréninku od nuly, a tedy samozřejmě v tuto chvíli nemohu říci, co od nich můžeme očekávat. Kdyby Anthos podědil pár chlupů od Al Bustana, nebylo by to špatné. Ještě je ale brzy na hodnocení.“
Jedním ze tří nejstarších rovinových koní, o které trenér Holčák společně se svým týmem pečuje, je Saras (Hurricane Run). Jako v každé sezóně, tak i loni, potěšil majitele stáje K-K Metal a.s. vítězstvím a v každém z dalších čtyř startů byl rovněž za peníze. „To je náš dělník, miluje dlouhé dostihy a už jich osm vyhrál. V osmi letech už od něj nemůžeme očekávat výkonnostní vzestup, ale běhání ho baví. Je to miláček Zuzky Vokálkové, společně už vyhráli sedm dostihů. Pokud tedy bude dělat radost, může nadále běhat.“ Vítězstvím také loni potěšila zástupkyně stáje ELPAM CZ Yordana (Egerton), o které v podstatě platí slova trenérem vyřčená u Sarase. „Ukázala už na dráze vše a žádné velké věci od ní v osmi letech nečekáme. Je to dáma, práce s ní moc není, a pokud má chuť, tak vyhraje. Pro Yordanu to bude letos poslední sezóna, příští rok ji vystřídá ve stáji ELPAM CZ dvouletý kůň.“
Sedminásobný vítěz Always On Sunday (Sunday Break) také loni dokázal potěšit vítězstvím. Po třech letech znovu pod vedením ž. Vokálkové opanoval v rámci derby-mítinku tradiční vytrvalecký test, Zlatý pohár. „ Always je náš maskot. Od třech let běhá na nejvyšší úrovni, což je vzhledem k tomu, že měl velké zdravotní problémy s chrupavkami, obdivuhodné. Funguje díky doktoru Žertovi, u kterého podstoupil operační zákroky. Musíme ho jen šolíchat a on se dokáže jednou ročně blýsknout velkým vítězstvím. Ta kvalita tam pořád je, ale na celosezónní nasazení to není. Letos to samozřejmě zase bude mít těžší, stále k němu přicházejí mladší a mladší koně. A on má další rok navíc. Pokud bude soupeřům stačit, bude ještě běhat, pokud ne, okresní ligu běhat nebudeme. To raději ukončíme jeho kariéru.“
Trenér Radek Holčák s majitelem Hegnuse panem Ševců
K návratu na dráhu je chystaný další výtečný zástupce stáje Monte Negro, Nejlepší proutěnkář sezóny 2014 Brog Deas (Arakan). „Brog Deas je naše letadlo. Ale jak už to tak bývá, ti lepší koně mívají nějaké zdravotní problémy. Loni v zimě se jevil dobře, ale na jaře ho potkaly chronické záněty a musel postoupit chirurgický zákrok. Vazivo mu totiž tlačilo na bodcovou kost. Od října pracuje, vypadá dobře a doufáme, že už bude vše v pořádku. Brog Deas neměl moc startů, je neopotřebovaný. Jsou s ním plány na velké dostihy v Meranu. Vypadá luxusně. Pokud bude zdráv, věřím že bude opět rychlý.“ Nejstarším koněm ve zdejší stáji je desetiletý Hegnus (Magnus), tedy vítěz Ceny Labe ze sezóny 2015 a předloni pátý ve Velké pardubické. „Hegnus je u nás teprve chvilku, přišel prvního února. Zatím se adaptuje na nové prostředí a vše je v pořádku. Loni skončil sezónu už počátkem léta kvůli zranění pohybového aparátu. Pan Ševců s ním pochopitelně chce zamířit do Velké pardubické a já jsem moc rád, že mám koně pro Velkou ve stáji. A doufám, že se nám podaří tento cíl naplnit.“
Loňská sezóna byla pro trenéra Radka Holčáka výborná a s nadějí očekává další dostihovou sezónu. „Loňská sezóna byla hodně úspěšná, z 85 startů jsme měli 16 vítězství včetně sedmi prvenství v první a vyšší kategorii. Naši koně vyběhali v přepočtu okolo 4 milionů korun, což je vysoká částka při tom, že jsme neměli koně do derby a při mítinku Velké pardubické, tedy do nejvíce dotovaných dostihů. Před letošní sezónou mám cíle jasné. Je to sport, do kterého majitelé dávají nemalé peníze a mým cílem je, aby za ty peníze dostali radost, zábavu, adrenalin, taky i sílu unést porážku, napětí, překvapení, hlavně ale to příjemné a spoustu krásných zážitků. Připravujeme koně pro devět majitelů a máme plnou stáj. Budu tedy spokojený, když budou koně zdraví, naplníme očekávání a třeba i něco navíc, a já se uživím. Mám k dispozici spolehlivý pracovní kolektiv, je mezi námi pěkná a přátelská atmosféra, což je také velmi důležité. Jsem pyšný na svůj tým ve stáji. A moc si přeji, aby při nás stálo i štěstí v dostizích a vyhýbala se koním zranění. Složení koní ve stáji je dobré, práci udělat umíme a když budou zdraví, věřím, že zase budeme čeřit vody. Těšíme se tady už na to všichni,“ uzavírá povídání o koních ve stáji před novou dostihovou sezónou Radek Holčák.
Michaela Zemanová
Fotografie: Romana Nevěřilová, další její snímky z Velkých Karlovic si můžete prohlédnout zde