Hulinsky Vaclav2Čtrnáctou sezónu bude působit v dostihovém sportu trenér MUDr. Václav Hulínský. V loňském roce neslevil ze standardu posledních sezón a jeho svěřenci byli opět k vidění ve velkých dostizích. Významným dnem pro něho byl 28. květen, kdy Kobi zvítězila v Ceně Jezdectví na mostecké dráze. Ostatně v Mostě se koním stáje Protendon-Hulínský velmi daří, za posledních šest let totiž pochází téměř třetina vítězství svěřenců trenéra Hulínského právě ze zdejšího hipodromu. Obě největší opory střediska Dvorce, tedy Kobi a Dang Gia, odešly do chovu. Po sezóně totiž proběhla ve stáji větší generační obměna a kromě nejmladších koní stáj posílila i polosestra šampiona Lagara. 


 

Tréninkové středisko:  Dvorce
Počet koní: 5 plus 3 koně pod dohledem trenéra Tomáše Váni
Odešli z tréninku po sezóně: Kobi, Dang Gia (do chovu), Aristoteles  (prodán)
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Martina Topinková - asistentka, děda Topinka, koně jezdí v treninku Jaroslav Kovařík, Jiří Kousek, Ivan Kacer, Vendula Korečková, Martina Topinková, Žaneta Tvrdíková
První jezdec: stáj nemá


Ve středisku Dvorce u Lysé nad Labem najdeme dva koně nejmladšího dostihového ročníku. Denali (Next Desert – Divoká Orlice, Ray of Light) je třetím potomkem vítězky Ceny zimní královny ze sezóny 2007. „Denali je prvním potomkem Divoké Orlice narozeným u nás a zvládá práci bez problémů,“ říká na konto dubnové ryzky trenér Hulínský. „Doufám, že něco podědila po mámě. Ještě je samozřejmě předčasné říkat, kdy vyběhne, ale raná by být mohla.“ Druhá mladá naděje, hnědka po Sommerabend z La Prana po Lomitas, byla získána prostřednictvím agenta Chrise Richnera za 3.000 euro na listopadové aukci v Deauville. Klisna zatím nemá jméno. „Říkáme jí  471 podle jejího čísla v katalogu,“ svěřuje s úsměvem trenér. „A doteď má na sobě viditelné místo, kde měla umístěnu samolepku s číslem. Přijela k nám v listopadu a hned začala pracovat. A také snáší práci velmi dobře.“  Klisnička pochází z prvního ročníku potomstva mj. vítěze Gr. 2 Grosse Europa Meile a Prix du Muguet Sommerabenda (Shamardal). Je druhým potomkem klisny La Prany, která pochází z úspěšné rodiny. Prabába dvouleté klisny Bordighera (Alysheba) je totiž matkou dvou výborných dostihových koní  a plemeníků – Grandery (Grand Lodge) a George Washingtona (Danehill).

Hulinsky Apophis Denali
Apophis a dvouletá Denali při tréninku v lese

Jediným tříletkem ve zdejším koňském portfoliu je dosud nestartovavší Imatra (Next Desert – Indira, Glenstal). „Její matka nebyla moc raná a Imatra se jeví podobně. Čeká ji tedy teprve debut. Uvidíme, jak jí to na dráze půjde, kam se dokáže zařadit.“  Novou posilou je polosestra šampiona Lagara (Dalghar), čtyřletá Lady Pulpit (Bully Pulpit), která loni v přípravě Ludvíka Harise zahájila kariéru třemi 
starty bez umístění. „Bully Pulpit nedává rané koně.  Kupoval jsem již několik tříletých po tomto plemeníkovi a okolo pátého roku věku šli výkonnostně nahoru. A doufám, že pokud bude Lady Bulpit zdravá, takže to bude podobný případ. Loni měla problémy s kopyty.“  

Před rokem čtyřnohý kolektiv svěřenců trenéra Hulínského rozšířila klisna Miss Reemeya (Youmzain), která se loni čtyřikrát umístila. „Kupovali jsme ji od trenéra Wöhlera. U nás ještě povyrostla.  Ale bohužel dostihově zůstala za očekáváním. Je to kůň čtvrté kategorie. Původ má výborný, ale spíše to bude užitečný handicapový kůň.“ Rovněž pětiletý Ishmir (Bully Pulpit) byl k vidění v nižších kategoriích. „Opakovaně se loni umístil a znovu ho budeme posílat do handicapových dostihů.“

Hulinsky NNpoSommerabend
Druhý dvouletek MUDr. Václava Hulínského, dcera začínajícího plemeníka Sommerabend

To samé platí o další zástupkyni pětiletého ročníku, Rakii (Next Desert). Ta se loni pětkrát umístila na tabuli  a mnoho  nechybělo a na samotný závěr sezóny v Mostě získala vítězství. To jí tehdy uniklo jen o krátkou hlavu. „Rakia se jeví výkonnostně lépe než Ishmir, a já věřím, že se ještě může zlepšit.  Budeme ji letos stavět do sprintérských dostihů.“ Osmým zástupcem stáje Protendon-Hulínský je šestiletý dosud nevítězný Apophis (Nowogrodek). „Ještě si asi nějaký dostih odběhne, ale hlavně je tu jako pomocník k mladým koním, vodí hříbata,“ svěřuje MUDr. Hulínský.

Čtyři posledně jmenovaní koně byli k vidění především v handicapových dostizích a trenér Hulínský podotýká, že se konkurence v dostizích se za poslední sezóny hodně zvedla a vyhrát dostih třetí kategorie znamená vyhrát ve společnosti koní, kteří by ještě nedávno patřili do dvojkových dostihů. „Ukazuje se, že pět výkonnostních tříd už nestačí. V Německu mají šest kategorií a ve Francii dokonce sedm, Listed a grupami ještě více. U nás by také byla potřeba šestá kategorie, zvláště poté, co se handicap zahustil.“   

 Trenér Hulínský se ještě vyjadřuje k současné situaci v turfu. „Je důležité, aby se u nás rozvíjel sázkový provoz, podobně jako se tomu děje v Polsku nebo v Maďarsku. Sázkový provoz má být důležitým zdrojem financování dostihového sportu a v tomto směru zažíváme poslední roky stagnaci. Turf stojí na penězích majitelů a to je špatné. Určitou šancí na zlepšení by mohlo být odkoupení Betina Jockey Clubem ČR. Pokud se nezačne financovat turf ze sázkových zdrojů, tak udržet se pro menší stáje a majitele bude hodně obtížné a může to skončit tím, že tu časem bude pár velkých majitelů běhat v dostizích proti sobě, zvláště při absenci majitelských prémií pro české koně v dřívější podobě.“

Hulinsky LadyPulpit
Bývalý špičkový žokej Jaroslav Kovařík v sedle polosestry Lagara, Lady Pulpit

S loňskou sezónou, která přinesla i zisk druhého vítězství v dostihu nejvyšší kategorie, byl trenér Hulínský spokojený. „Vyhrát dostih první kategorie je čím dál tím těžší, zvláště při konkurenci drahých nákupů u velkých stájí. To, že se narodí českému chovateli kůň typu Venillie, anebo že se povede koupit takového koně, jako byla Kobi, tedy koně, který se časem propracuje do první třídy, je velmi malá pravděpodobnost. V současné konkurenci je to spíše náhoda. A šance pro české odchovance uspět se stále snižuje. Co se týče naší stáje, tak máme dobré podmínky a dobré jezdce k dispozici, ale nemůžeme velkým stájím konkurovat koňským materiálem. Naší výhodou oproti velkým střediskům je ale možnost individuálního přístupu. Je to také vidět na příkladu Dang Gii, která prošla rukama více trenérů. Když se u nás zklidnila, tak šla výkonnostně nahoru. Stala se z ní třídová klisna a specialistka na mosteckou dráhu. Za našimi úspěchy tedy stojí větší klid na práci, trénink na pocit a méně drilu.“

Co se týče přípravy na novou sezónu, tak MUDr. Václav Hulínský svěřuje, že v zimě pracovali hlavně s mladými koňmi. „Starší koně  odpočívali ve výběhu do konce ledna. Dvouleté jsme mezitím naučili cválat a pracují bez problémů. V Lysé obvykle sníh nebývá a letos nebyly zatím ani zmrazky, takže se nám trénuje dobře. Po sezóně u nás proběhla generační obměna, takže asi hůře budeme navazovat na úspěchy v nejvyšší kategorii. U koní dáme při tréninku hodně na pocit, to jsme pochytili od pana Vítka. Koně se musí někam dopracovat. Takže si před sezónou  nedáváme nějaké konkrétní cíle. Budeme spokojení, když budou koně  zdraví a povede se nám je dostat na co nejvyšší úroveň."

Michaela Zemanová

Fotografie: archiv MUDr. Václava Hulínského







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net