Nieslanik MiroslavTréninkové středisko Tušimice si za krátkou dobu dokázalo vydobýt silnou pozici v českém turfu. Trenér Miroslav Nieslanik se loni výsledkem 12 vítězství dokonce dostal na třetí příčku v šampionátu trenérů na rovině. A poprvé se také jeho svěřenci zapsali do listiny vítězů velkých dostihů – Iwnianka vyhrála Cenu Nory Jeane a Lexceed Severočeskou sprinterskou cenu. Stejně jako v předešlé sezóně se dařilo i zástupcům dvouletého ročníku. Achird a Joganville se dokázali dostat do první desítky v Generálním handicapu. Pro novou sezónu má stáj trenéra Nieslanika dobře nazbrojeno.

 


„Za námi je krásná a úspěšná sezóna 2019. I přesto bylo pár zklamání a naopak se povedlo několik milých překvapení. Neusínáme ale na vavřínech a víme, že je to vše o práci, přípravě a dobrém zdraví, a taky o tom dostihovém štěstíčku,“ říká na úvod trenér Nieslanik a doplňuje informaci, že všichni jeho svěřenci budou startovat v rovinových dostizích.

Tréninkové středisko: Tušimice
Počet koní: 31
Odešli z tréninku po sezóně: Ecologic, Legolas, Kerabush, Easyrider, Ecologi Lolek 
Přihlášky do klasických dostihů: Achird, Maverana, Sylviana, Donn Cliffs, Joganville, Rusel, Hipogetta, Sepius
Stájový personál: Jan Rája (vedoucí stáje), Lenka Rájová, Lenka Svobodová, dva ošetřovatelé, vypomáhá Dituška Doskočilová, na chodu střediska se podílí celá rodina Nieslanikových plus víkendové posily: Viktorie Studená, Petra Studničková, Eliška Stránská, Jirka Reindl
První jezdec: ž. Jan Rája, další jezdci podle aktuální situace


Stejně jako loni, tak i letos byla stáj MUDr. Eva Nieslaniková posílena více dvouletými koňmi zajímavých rodokmenů. Ti tvoří třetinu zdejších koní. „Dvouletých máme jedenáct a z toho dva jsou našimi odchovanci. Všichni pracují dobře, ale zatím je brzy je hodnotit a předvídat, kdy vyběhnou a kam by se mohli dostat.“ Vlastní chov rodiny Nieslanikových představují posledního ledna narozený hřebec Diamonte (Mikhail Glinka – Dancing Babe, Big Shuffle) a počátkem dubna slavící narozeniny Legendario (Age of Jape), který je druhým potomkem majitelčiny oblíbené klisny Lariky (Nowogródek). Diamonte je polobratrem úspěšného Dalandiho (Alandi), mj. pátého ze Saint Legeru a účastníka Českého derby.

Rodina Nieslaniků kupuje plnokrevníky hlavně ve Francii a tak nepřekvapuje, že odtud pochází většina jejich importovaných juniorů. Únorový Zoriyman (Sinndar – Zariyma, Authorized) je prvním potomkem klisny pocházející z dobré rodiny. K té totiž náleží Set to Music (Danehill Dancer), vítězka dvou dostihů Listed a třetí v anglických Oaks v sezóně 2012. Dalším hřebcem v týmu benjaminků je Hephaestion (Galiway – Gwenhwyfar, Cacique). Dobře si na dráze počíná jeho o rok starší polosestra Sunday Holidays (Sunday Break) která běhá na karibském ostrově Guadeloupe. Loni jako dvouletá vyhrála tři dostihy na tratích 1000 až 1400 metrů a do letošní sezóny vstoupila vítězstvím v kilometrovém dostihu s pětidélkovým náskokem v cíli na druhého koně. Klisna Gwenhwyfar je navíc polosestrou v Listed umístěné  Golbahar (Holy Roman Emperor). 

Nieslanik Mamoamano Nieslanik Joganville
Manoamano Joganville


Počátkem května se narodila Trezy Lady (Wootton Bassett – Tudor Court, Cape Cross), jejíž matka se umístila v německých Listed. Zmínku si zaslouží také prabába této nové posily tušimického střediska, klisna Rise And Fall (Mill Reef), která dokázala dát život pěti blacktype koním včetně plemeníka Fly to the Stars (Bluebird). Další klisna Gloria (Olympic Glory – Kanala, Slickly), je narozená ještě později, až 20. května. Je prvním počinem v chovu neumístěné matky, která je ale sestrou Monte Napoleone (Fol Parade), mj. druhé v Listed Grand Criterium de Bordeaux. 

Další klisnou získanou prostřednictvím bloodstock agenta Chrise Richnera je únorová Anawa (Rajsaman – Kinlochrannoch, Kyllachy). Mezi její sourozence patří mj. osminásobná vítězka Komodo (Le Havre) Bába Guermantes (Distant Relative) měla na dráze blacktype výkonnost a to samé se povedlo její dceři Mar Adentre (Marju), mj. třetí v grupě 1 Prix de l´Abbaye de Longchamp.  

Dva z dvouletých koní byli pořízeni v Irsku. Z dobré rodiny pochází v březnu narozený Poseidon (Power – Blessing Box, Bahamian Bounty), jehož o tři roky starší polosestra Blessed To Empress (Holy Roman Emperor) je vítězkou čtyř dostihů. A velmi dobře si v chovu počínala bába Bible Vox (Bin Awaad), matka tří blacktype koní včetně pravé sestry hřebečkovy matky jménem Bounty Box, která vyhrála dvě Listed v Anglii. O měsíc mladší je další dvouletá naděje, Majki Majk (Make Believe – Think Snow, Giant´s Causeway).

Pěknou  kolekci koní ročníku 2018 doplňují dvě klisny získané z Polska. Nadějnou je koncem ledna narozená Sparkle (Red Jazz – Blase Chevalier, Chevalier). Její matka je polosestrou skandinávského šampiona Hangover Square (Jareer), který v Dánsku a Švédsku od tří do osmi let dokázal vyhrát 18 dostihů. Matka další z Polska získané klisničky Guadalajary (Hipoliner – Garleona, Who Knows) dokázala vyhrát v Polsku dva velké dostihy. Ve dvou letech Nagrodu Cardei a o rok později Listed Nagrodu Criterium o puchar Dyrektora Centrum Promocji Kadr Konrada Pionkowskiego. A o krk byla druhá v tradiční Nagrodě Syreny.

Velmi zajímavou kolekci má trenér Nieslanik mezi tříletými koňmi, z nichž dva loni patřili k absolutní špičce dvouletého ročníku. Klisna Achird (Archipenko) po vítězství při debutu v červnu v Mostě běhala už jen mezi elitou a vyzdvihnout musíme její druhá místa z Ceny Masise a také z Gerschova memoriálu. S výjimkou Velké jarní ceny byla klisna přihlášena do čtyř klasických dostihů.  Bílý Joganville (Rajsaman) se nejprve utkával s konkurencí v dostizích třetí kategorie, když v polovině srpna zvítězil na karlovarské dráze, ale při prvním měření se špičkou ročníku skončil pátý v Gerschově memoriálu a poté v těsném doběhu obsadil čtvrtou příčku v Ceně zimního favorita. Figuruje na přihláškách dostihů do klasické Trojkoruny.

Nieslanik teplarna Nieslanik Achird Nieslanik Sylviana
Sylviana, Viviann, La Paix a Achird Achird Sylviana


Mezi elitu pronikla také Polka Maverana (Grand Presidium), která při svém druhém startu obsadila čtvrté místo v „Masisce“ a poté pátou příčku v Ceně zimní královny. Úplně jinou cestou šel Donn Cliffs (Canford Cliffs). Debutoval až o posledním dostihovém dnu v Praze a poté ho realizační tým dvakrát vyslal ke startu na německých drahách. V Dortmundu sice skončil s odstupem pátý, ale nadchnul o druhém svátku vánočním, kdy doběhl druhý za vítězem, jen tři a půl délky zpět. 

Velmi dobře se ukázal i Rusel (Pedro the Great), který při svém druhém startu získal druhé místo v Pražském zimním favoritovi, necelou délku za Suprtuplem (Worthadd). Sylviana (Zanzibari) startovala loni čtyřikrát a se sezónou se rozloučila snadným vítězstvím v listopadu na pražské dráze. Teprve zahájení dostihové kariéry čeká po překonaných zdravotních problémech na Sepia (Rio de la Plata – Sepia, Dansili) a polskou rodačku Hipogettu (Aramus – Hipozetta, Who Knows). Všichni dosud zmínění tříletí koně figurují na přihláškách do klasických dostihů. 

Jedinou výjimkou je dosud nestartující a z Francie v únoru dovezená bělka Marie d’Orval (Wootton Bassett – An Riocht, Duke of Marmalade). Moc zajímavá je její bába Dookus (Linamix), která je matkou dvou výborných koní - vítěze tří blacktype dostihů vč. grupy 3 Rose of Lancaster Stakes Fraankuse (Frankel) a také US Law (Lawman), který zvítězil v Gr. 3 Prix Thomas Byron a třetí místo získal v grupě 1 pro dvouleté, Criterium International.

Inzerce


Kvalitní skupinu koní představují také koně ročníku 2016, z nichž dokonce tři byli loni k vidění v klasických dostizích. Manoamano (Alexandros) po výborném druhém místě v Memoriálu Profesora Michala zklamal v roli druhého favorita klasické Velké jarní ceny. Startoval nakonec jen v první polovině sezóny. Po dvou umístěních na německých drahách se sezónou rozloučil už v polovině července třetím místem při měření sil se staršími koňmi, přičemž nesl jednu z nejvyšších hmotností. O moc déle neběhala ani Moon Shot (Rajsaman), které se nedařilo na jaře na kratších tratích, ale po pátém místě v Ceně tříletých klisen si počínala jako jedna z outsiderek výborně v Oaks, kde získala cenné třetí místo.

Vlastní odchovanec Dalandi (Alandi) našel také uplatnění na vytrvaleckých tratích a kromě vítězství v dostihu třetí kategorie na jaře se neztratil ani osmým místem v derby a pátým v Saint Legeru. Shedir (Lilbourne Lad) absolvoval první sezónu na dráze a dokázal vyhrát s nízkou hmotností v listopadu v Praze. V následujících dvou startech v Německu se na pískové dráze sice neumístil, ale neudělal špatný dojem. Viviann (French Fifteen) také loni jednou vyhrála a do letošní sezóny vstoupila solidně čtvrtým místem v lednu v Dortmundu. 

Nieslanik Iwnianka Dalandi Nieslanik skupina Nieslanik Viviann
Iwnianka a Dalandi    Viviann


V tréninku zůstává i zatím nevítězná Montalie de Cerisy (Montmartre) a také dosud nestartující čtyřletá Francouzka Paladino (Pour Moi – Lamarsa, Chichicastenango), která je polosestrou tří vítězů. Velmi úspěšná byla v chovu její bába European Style (Ezzoud), jejíž čtyři potomci se stali blacktype koňmi. Nejznámější je mezi nimi pravá sestra matky Paladino, klisna Chinandega, vítězka grupy 3, Prix des Reservois pro dvouleté, a  čtvrtá z Gr. 1 Prix Saint – Alary. „Paladino zatím nevyběhla kvůli zranění,“ říká trenér.

Velmi kvalitní složení má početně menší skupina pětiletých a starších svěřenců trenéra Nieslanika. Jsou mezi nimi totiž i dva loňští vítězové dostihů nejvyšší kategorie. Specialista na mosteckou dráhu, letos devítiletý Lexceed (Exceed And Excel), tu loni vyhrál Severočeskou sprinterskou cenu a kromě toho obsadil druhá místa v pražské Sprintérské ceně a Českomoravské ceně, ve které obhájil svůj výsledek z roku 2018. O rok mladší Iwnianka (Tempelwächter) měla silné jaro, když po úspěchu ve dvojkovém handicapu dominovala mezi klisnami v Ceně Nory Jeane. Také La Paix (Montmartre) dělala radost. I ona na jaře dvakrát vyhrála – na mostecké dráze, kde s výjimkou startu ve Velké letní ceně nebyla horší než třetí. Zatím českému dostihovému publiku je neznámý pětiletý Eaglewings (So You Thuink – Love Liu, Librettist), který byl zakoupený loni koncem léta. „Bohužel se zranil, proto ještě u nás nevyběhl,“ říká trenér Nieslanik. Doplňme, že tmavý hnědák zaznamenal ve Francii dvě vítězství v handicapových dostizích  na tratích 2000 a 2100 m. 

„Všichni naši koně pracují dobře. Máme pár nových posil, převážně nejmladších zástupců, ale zatím je v tuto chvíli brzy je hodnotit a předvídat, kam by se mohli v sezóně dostat. Stojíme nohama na zemi. Budeme rádi, pokud se podaří dostat na dráhu koně, kteří loni marodili, a samozřejmě pokud zůstanou všichni koníci zdraví v celé sezóně. A třeba se nám podaří i nějaké to hezké umístění,“ říká skromně na závěr Předsezónního rozhovoru Miroslav Nieslanik, který má k dispozici spolehlivý pracovní kolektiv vedený Janem Rájou.

Michaela Zemanová
Fotografie: Dita Doskočilová







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net