S loňskou sezónou může být František Holčák maximálně spokojený. Jeho svěřenci docílili 20 prvenství, mezi kterými bylo i devět úspěchů v nejvyšší kategorii. Nechyběl mezi nimi také triumf v klasickém dostihu zásluhou bělouše Darkolvy ve slovenském Saint Legeru. Tříletý hřebec ale zvítězil ještě ve dvou významných dostizích a dokonce čtyřikrát se prosadil mezi nejlepšími sprintery Mr Right. Oba koně rovněž získali šampionské tituly. Na velké překážkové scéně se dvakrát prosadil Mustamir, který uspěl rovněž ve Zlatém poháru. I pro letošní sezónu má trenér výborně našlápnuto. Všechny loňské opory stáje jsou chystány do boje a přibylo k nim několik posil včetně adeptů pro klasické dostihy.
Tréninkové středisko: Velké Karlovice Počet koní: 22 Odešli z tréninku: nikdo Přihlášky do klasických dostihů: Nikeandnemesis, Arcturus, Bluegrass Boy Stájový personál: Kamil Píchal, Jana Čotková, Petr Frydrych, Marek Stromský, Petr Tůma, vypomáhá Maruška Martináková První jezdci: stáj nemá. Trenér Holčák chce na rovině spolupracovat s žokeji Jaromírem Šafářem a Zdenko Šmidou, na překážkách pak s Markem Stromským, Petrem Tůmou a Adamem Čmielem |
Velkokarlovický mág, jak se trenéru Františku Holčákovi přezdívá, si za léta praxe vybudoval stálou majitelskou klientelu, pro kterou chystá nadějné koně do klasických dostihů, pro významné rovinové zkoušky a také najdeme v jeho stáji koně do tuzemských překážkových vrcholů včetně Velké pardubické. Pět koní vlastního chovu má u trenéra Holčáka majitelka stáje Magog Alexandra Ambruschitz. „Manželé Ambruschitzovi měli v Itálii u trenéra Favera osm koní, ale většina z nich zchromla. Ambruschitzovi vědí, kam se s koňmi vrací. Koním rozumí a jsou pokorní a přístupní.“ Ze čtyř zdejších dvouletků patří pod stáj Magog dva, valach Carillo (Majestic Missile – Camely, One Cool Cat) a klisna Catriona (Requinto – Cross Chek, Pivotal). „Naši dvouletí vypadají pozdnější a vzhledem k tomu, že jsme měli letos opravdu slušnou zimau zatím hlavně klušeme a občas cváláme. Zvláště s dvouletými není kam spěchat.“
Stáj Magog má pro letošní sezónu také tři tříleté koně. Tmavý hnědák Celentano (Dabirsim) pojmenovaný po významném italském zpěvákovi, herci a režisérovi měl loni tři starty s jedním umístěním. Dvakrát se představila na dráze Coraly (Age of Jape), která v obou startech získala nižší dotovaná umístění. Z Itálie přišel do Velkých Karlovic jejich vrstevník Larinto (Sakhee´s Secret – La Violetta, Big Shuffle), který dostihový křest teprve zažije. „Jeho původ je zajímavý,“ říká trenér, „ale musí se ještě učit. Stejně jako jeho stájoví kolegové má teprve vše před sebou, musíme na ně počkat. Koně budou běhat na rovině, ale případně už jako tříletí mohou přejít na překážky.“
Darkolva | Mr Right |
František Holčák si také pochvaluje spolupráci s inženýrem Kochanem. „To je můj největší majitel. Pro jeho stáj K-K Metal a.s. připravujeme osm koní. Pan Kochan na koně nespěchá a jedná na rovinu.“ Jako nadějný překážkář se loni ukázal dnes pětiletý Wotan (Nathaniel), který si vyzkoušel všechny tři překážkové discipliny. Suverénní vítězství získal v dostihu přes proutěné překážky ve Slušovicích. „Wotan měl podivočenou hlavu a domluvit se s ním dalo dost práce. Je to ale třídový kůň. Měl by to být kůň do Pardubic.“
Pan Kochan má ve stáji Františka Holčáka také tři vlastní odchovance, kteří jsou potomky klisny Stigmy (House Rules), jejíž nejúspěšnější potomek Stuke stojí ve stáji u syna Radka. Nejmladší ze Stigminých synů Stinbox (Jukebox Jury) je pravým bratrem Stukea, ale dělá zatím trenérovi starosti. „Prodělal bohužel úraz, byl ve Slušovicích v srpnu ošklivě zagalupovaný.“ O dva roky starší String (Sholokhov) ukázal na podzim v Ceně Jana Kašpara zlepšený výkon třetím místem za kvalitními Apple´s Kamikaze (Agnes Kamikaze) a New Finchem (Pop Rock). „Když se Stringovi chce, tak ukazuje na překážkách pěkné výkony.“ Výbornou sezónu loni měl osmiletý Stigris (Scyris), který se poslední dva roky věnuje výhradně pardubickým překážkám a v loňském roce kromě vítězství byl ještě čtyřikrát v cíli do třetího místa. „Stigris je slušný kůň a byl mu dopřán čas. Myslím, že by mohl být postupně směřovaný do Velké pardubické.“
Spolehlivou skokankou je devítiletá Dunáta (Tiger Cafe), která loni zakončila sezónu šestým místem v Ceně Laty Brandisové. „Dunátka je zdravá, ale chybí jí tak 10 centimetrů do výšky, aby byla ještě lepší. Ale snaží se a budeme ji znovu vozit do Pardubic.“ Vítězstvím na slušovické dráze loni udělal radost Delifo (Fly to the Stars), který se neztratil ani mezi nejlepší společnost. Při posledním startu v sezóně totiž doběhl čtvrtý ve Velké slušovické steeplechase. „To je slušný překážkový kůň a hlava se mu už porovnala,“ říká spokojeně trenér Holčák. „Věřím, že letos bude předvádět ještě lepší výkony.“
Coraly | Loriana Of Jape |
Užitečným koněm v nižších kategorií po rovině loni byla Dapa (Bully Pulpit), která se prosadila ve sprintérské zkoušce ve Slušovicích a mimoto byla ještě čtyřikrát v cíli na tabuli. „Dapa měla problémy se startovacími boxy, byla nervóznější. Snad by se jí letos mohlo ještě více dařit.“ Jedním z mála importů ve stáji K-K Metal a.s. je osmiletý Rocknrobin (Robin des Pres), který sice ještě v Česku nevyhrál, ale loni podával spolehlivé výkony a potěšil třetí příčkou v jedničkové Ceně Sergeant Thundera za Dangerous Gleamem a Tiara Manem. „Loni se zlepšil. Je to slušný koníček pro překážkové dostihy druhé až třetí kategorie.“
Delší dobu již také František Holčák připravuje zástupce stáje AGA Vlachovice pana Garguláka. „Rovněž s panem Gargulákem je moc dobrá spolupráce. Je v klidu a dopřává koním čas.“ Jeho nadějí do klasických dostihů je neporažený Bluegrass Boy (Siyouni), který v letním období dvakrát nedal vrstevníkům v Bratislavě šanci. Napodruhé se jednalo o dostih druhé kategorie. „Hnědák dvakrát vyhrál a pak jsme mu dopřáli klid. Je přihlášený do všech dostihů Trojkoruny.“ Hřebec má dobrý vzor ve svém o dva roky starším stájovém kolegovi George Booleovi (Art Connoiseur), který před dvěma lety zvítězil ve slovenské Velké jarní ceně a umístil se v derby i Saint Legeru jak u nás, tak i na Slovensku. A loni se opakovaně umísťoval v dostizích pro elitu. „George Boole je šikovný kůň, ale loni na podzim už toho na něho bylo moc. Vykastrovali jsme ho a těším se na něho.“
Jeho vrstevník King's Shilling (Bellamy Road) loni na podzim změnil disciplínu a dokázal zvítězit na slušovické dráze ve steeplechase. „Hlava se mu zlepšila, už je to s ním lepší. Bude pokračovat na překážkách.“ Šestiletý Mediciman (Medicean) už měl loni kompletní překážkový program, a při posledním startu v Bratislavě koncem října potěšil svůj tým suverénním vítězstvím v dostihu přes proutěné překážky. „Ukazuje se dobře a bude na překážkách pokračovat.“ Nově patří pod stáj AGA Vlachovice také známý devítiletý sprinter Sign of the Zodiac (Clodovil), který loni v první půlce sezóny ukazoval, že stále ještě patří mezi špičku koní na krátkých tratích. „V devíti letech se už může rychlost vytrácet, ale věřím, že nám ještě radost udělá. Bude běhat asi hlavně v Bratislavě.“
Delifo | Le Conquerant |
Pan Gargulák si ale loni pořídil ještě dorostence. Je jím dvouletý francouzský rodák Le Conquerant (Muhtathir – Hurramy, Hurricane Run), který již byl vykastrovaný. Byl zakoupený na aukci v Deauville v listopadu za 20.000 euro. „Má překážkový původ a nebudeme tedy na něho spěchat. Možná vyběhne až jako tříletý.“
Zakoupením a tréninkem bílého Darkolvy (Dark Angel) byla před rokem započata spolupráce s inženýrem Odcházelem stojícím za úspěšnou stájí Joly. A hned v prvním roce dokázal Darkolva vyhrát tři velké dostihy včetně slovenského Saint Legeru a mostecké Velké letní ceny. Navíc byl zvolený Nejlepším tříletým hřebcem ve slovenském turfu. Na Darkolvu se samozřejmě majitel i trenér budou hodně těšit v letošní sezóně. „Darkolva je kanón a trochu nedoceněný,“ říká trenér Holčák. „Jako tříletý nejenže vyhrál klasický dostih, ale porazil i výborné starší koně na 2000 metrů v Mostě. Budeme ho posílat do dostihů do dvou kilometrů, to je jeho parketa.“ Inženýr Odcházel rozšířil svou stáj o nadějnou tříletou klisnu Nikeandnemesis (Xtension – Takaliya, Darshaan). Klisna byla loni v přípravě trenéra McCreeryho a od půlky června do konce října absolvovala osm startů. Dokázala dvakrát zvítězit na tratích 1600 metrů na závodištích v Navanu a v Naasu. Její rating je 73. „Klisna byla pořízena do klasických dostihů. Má vytrvalecký původ a věřím, že bude mít výkonnost do velkých dostihů.“
Spolupráce Františka Holčáka s JUDr. Jiřím Charvátem byla loni rovněž velmi úspěšná. Zasloužil se o to čtyřnásobný vítěz Mr Right (Echo of Light), kterého viděli zvítězit diváci v Praze, Bratislavě i v Mostě. Za své výborné výkony získal ocenění Nejlepší sprinter nejen v Česku, ale i na Slovensku. „Když mu to půjde, tak může vyjet i do zahraničí,“ říká trenér. „Ale je potřeba vyhrát tady alespoň o pět délek, aby mělo smysl jet do ciziny, kde je pro české koně v dostihu těžký život.“ Do Velkých Karlovic poslal loni koncem léta doktor Charvát klisnu Hessoesse (Cima de Triomphe). Ta se loni dvakrát umístila v Itálii a František Holčák ji pak vyslal ještě pro třetí místo v Ceně Whisky koncem září v Bratislavě. „Hessoesse už by měla být směřována na překážky. Je to třídová klisna.“
Arcturus | Bluegrass Boy |
František Holčák také vítá obnovení spolupráce se stájí Meridian manželů Poledníkových. „Prošli si s koňmi několika tréninkovými středisky a jsem rád, že zase spolupracujeme. V něčem jsem neměl pravdu já, v něčem zase pan Poledník. Vím, že bez dobrých koní a majitelů není dobrý trenér.“ Manželé Poledníkovi mají ve Velkých Karlovicích slibného tříletka, kterým je nová posila Arcturus (Fast Company – Mawu, Pivotal) přihlášený do všech tří klasických dostihů. Hnědák loni pod taktovkou Josepha O´Briana absolvoval tři starty. Při debutu 3. září byl pátý, ale poté dvakrát nenašel přemožitele na tratí 1600 metrů. „Myslím, že Arcturus bude dělat Poledníkovým radost,“ říká František Holčák.
Stáj Mikon manželů Michalcových tu má v tréninku vlastního čtyřletého odchovance Finista (Stormy Jail), vítěze dostihu třetí kategorie na míli. „Od Finista byla větší očekávání, ale dlouho rostl. Teď je na hale a věnuje se gymnastice. Chtěli bychom s ním zkusit překážky. Zjara se ale ještě proběhne po rovině.“ Jak jsme již zmínili, v portfoliu dostihových koní stáje Ray Racing už není Sign of the Zodiac. „Panu Pavlovi zbyl už jen Mustamir (Medicean). Rodina se mu rozrostla a tak se rozhodl počet koní omezit.“ Dnes osmiletého Mustamira loni nedokázal nikdo porazit – zvítězil totiž jak v jedničkové steeplechase v květnu v Pardubicích, tak i o měsíc později v ceněném Zlatém poháru. To byl ale jeho poslední start v sezóně. „Mustamir měl veliké problémy a potřeboval čas. Je to kůň pro Pardubice. Uvidíme, jak mu půjdou zdejší těžší překážky a oranice.“
A zapomenout nesmíme ani na dvouletou odchovankyni paní Karafiátové Lorianu of Jape (Age of Jape – Lust, Rosensturm). Klisnička je prvním potomkem bývalé trenérovy svěřenkyně Lust, vítězky Ceny Pat´s Music a dcery skvělé Librilly. „Loriana je korektní hezká klisna, ale asi bude pozdnější. Alespoň tak se zatím ukazují potomci Age of Japea.“
Nikeandnemesis | František Holčák a jeho tým |
Na Valašsku bývá poctivá zima, což František Holčák potvrzuje. „Letos u nás skutečně byla tvrdší zima. Po neděli budeme začínat s větším tréninkem. Nic se ale nedá uspěchat, příroda je mocná čarodějka. Naši koně ale vypadají dobře a jsou veselí.“ Jak jsme již zmínili v úvodu, sezóna 2018 byla pro Františka Holčáka další z jeho mnoha podařených sezón. Jaká má ale očekávání od blížící se nové sezóny? „Samozřejmě si přeji hlavně zdraví a pokračování dobré spolupráce s majiteli. Proč si dělat nepříjemnosti… Celý náš tým dělá vše proto, abychom měli v sezóně dobré výsledky. Vsadil jsem též na profesionalitu u jezdců, budu se snažit posazovat zkušené a spolehlivé jezdce. Snažili jsme se několik posledních sezón dát šanci mladým a méně zkušeným jezdcům, ale bohužel ti si toho nevážili. Vůbec si neuvědomovali, co pro ně majitelé dělají, když je posazují na své koně. I na méně výkonného koně totiž potřebuji posadit dobrého jezdce, který mi po dostihu podá o koni komplexní informaci, důležitou po další starty a trénink. A ještě jsem rád, že se na chodu tréninkového střediska podílí větší část naší rodiny. Velkou konkurenci mám v mém synovi, který si vede jako trenér výborně, a moc mi pomáhá také manželka.“
Michaela Zemanová
Fotografie: Romana Nevěřilová, další její snímky ze stáje Františka Holčáka si můžete prohlédnout zde