drlik jaroslav2Loňská sezóna sice nebyla pro trenéra Jaroslava Drlíka tak vydařená na počet vítězství, ale více než dvě třetiny z 65 startů jeho svěřenců skončily dotovaným výsledkem. Vítězství se podařila dvě. Za bližší zmínku stojí triumf Sheika Yerboutiho koncem října na mostecké dráze, kde i s hmotností 60,5 kilogramu dokázal porazit méně zatížené kvalitní soupeře. Syn Look Honeyho také udělal radost třetím místem v jedničkové Ceně Jezdectví. Páté místo v klasické Velké jarní ceně vybojoval loni Orssio, který se poté ještě umístil ve dvou jedničkových dostizích. Orssio už tu není, ale jeho majitel umístil do přípravy k trenéru Drlíkovi dvouletého hřebce z dobré rodiny. Ostatní koně ve stáji jsou čtyřletí a starší.

Tréninkové středisko:  závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní: 6
Odešli z tréninku po sezóně:  nikdo
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: vypomáhají žáci Střední školy dostihového sportu a jezdectví Markéta Hrdinová a Milan David
První jezdec stáje: stáj nemá

Benjaminkem zdejšího chuchelského tréninkového úseku je dvouletý Ramssio (Whipper –Rampoldina, Montjeu), který se narodil v měsíci březnu. „Hřebeček dobře vypadá a v tréninku pracuje pěkně,“ říká spokojeně trenér Drlík, „ale v tuto chvíli říkat, kdy vyběhne, je předčasné.“ Ramssio byl zakoupený Ing. Františkem Hrubým v listopadu na aukci v Deauville za 4.000 euro. Jeho otec je u nás mj. dobře známý díky vítězi derby Roches Crossovi. Hřebečkova matka nestartovala a v chovu dala zatím tři vítěze. Čtvrtou matkou Ramssia je šampionka dvouletých klisen ve Francii Ancient Regime (Olden Times), která dala život čtyřem potomkům s blacktype výkonností.

Tříletý kůň u trenéra Drlíka letos chybí. Zástupkyní čtyřletého ročníku je dosud nevítězná Yes April (Nex Desert) majitele a chovatele Martina Kašpara. Loni se třikrát umístila na tratích 1400 až 2000 metrů. „Je to užitečná klisna pro handicapové dostihy.“ Třemi vyhranými dostihy v sezóně 2016 potěšil trenéra a majitele Singapore Spice (Sandwaki), loni ale v dekorovacím paddocku nebyl, i když doběhl dvakrát druhý o pouhý krk. „Loni měl Singapore Spice slabší sezónu, nepodařilo se navázat na předchozí úspěšný rok. Doufám, že se letos na dráze více uplatní.“  Singapore Spice bude běhat za Stáj Görgl, s jehož majitelem pojí trenéra Drlíka dlouholetá úspěšná spolupráce.

Drlik Ella
Na sezónu 2018 se pod vedením trenéra Drlíka připravuje také Ella, loni vítězná na závodišti v Mimoni (foto: Petr Nowicki)

Platným členem druhé výkonnostní třídy byl loni Sheik Yerbouti (Look Honey) pana Františka Císaříka, stojícího za Stájí Eliška. Tento šestiletý kůň byl totiž s výjimkou jednoho startu pokaždé v cíli za peníze a zmínit rovněž musíme jeho třetí místo v Ceně Jezdectví. Ostatně na mostecké dráze se Sheikovi daří, v každém ze svých dosavadních sedmi startů na hipodromu byl vždy v cíli do čtvrtého místa. „To je spolehlivý kůň, loni dokázal vyhrát i dostih druhé kategorie,“ chválí trenér Drlík hnědáka. „A přitom loni musel běhat celou sezónu zatížený vysokou hmotností. Doufám jen, že letos budou propozice příznivější a ponese nižší hmotnost.“

Vítězstvím loni také udělala radost Ella (Whipper) stáje Tannaberg na Šumavě patřící paní Bečvářové. Kromě toho se loni pětiletá hnědka pětkrát umístila, většinou na trati 2400 metrů. “Ella je užitečná handicapová klisna a doufám, že i letos bude dělat paní majitelce radost.“ Nejstarším koněm ve stáji Jaroslava Drlíka je v posledních sezónách Sun For Life (Rainbow For Life). „Naše matadorka je zdravá a spolehlivá, dobře běhala také v žákovských dostizích, “ kladně hodnotí Jaroslav Drlík už desetiletou ryzku.

A co si přeje zkušený trenér pro novou dostihovou sezónu? „Samozřejmě je nejdůležitější, aby koně byli zdraví. Ale přeji si také, aby mohli pravidelně běhat v takových dostizích, kam svou výkonností opravdu patří, což loni nebylo vždy pravidlem. Byl bych rád, aby koně dělali svým majitelům na dráze radost,“ uzavírá předsezónní povídání jeden z nejzkušenějších a nejdéle působících trenérů v českém turfu. A není bez zajímavosti, že letos uplyne 63 let od doby, kdy Jaroslav Drlík nastoupil ve Velké Chuchli do učení.