Torok DaliborPrvní rok v roli trenéra reprezentantů DS Pegas byl pro Dalibora Töröka vydařený. Svědčí o tom nejen šampionské tituly Sagara a Polyanty, ale také sedm vítězství ve významných rovinových dostizích. Královna tříletých klisen Polyanta dokázala vyhrát tři dostihy včetně dvou Oaks a Black Canyon zase Velkou červnovou a Rakouské derby. Na podzim se dařilo Noble Cliffsovi mezi mílaři a největší dostih dvouletých opanoval Sagar. Za zmínku určitě stojí i sada druhých míst v klasických dostizích a dobré výsledky ve Francii včetně třetí příčky Felixe ve zkoušce hodnoty Listed. Pro letošní rok má DS Pegas opět silně nazbrojeno na sezónu. A jak z rozhovoru s trenérem Törökem vyplývá, většina koní by měla často startovat ve Francii.

 


Tréninkové středisko: Zhoř
Počet koní: 
30
Odešli z tréninku po sezóně: 
Polyanta (do chovu), Broker, Makléř
Přihlášky do klasických dostihů: 
Carmella, Priscilla, Sagar, Dragon
Stájový personál: 
Martin Liška (zástupce), Jiří Plzák, Petr Foret, Michal Mach, Thomas Boyer, Michal Kubík, Marek Jirucha, Eva Kopečná, Štěpánka Kališová
První jezdec stáje: 
ž. Petr Foret pro rovinové dostihy, pro překážky ž. Jan Faltejsek, podle možností dostanou příležitost také další jezdci pracující ve středisku Zhoř


V tréninkovém centru ve Zhoři nacházíme ještě početnější lot juniorů než před rokem. Dvouletků je tu deset a čtyři z nich byly importováni, zatímco šestice mladých nadějí pochází z úspěšného chovu majitele zdejšího tréninkového střediska Ing. Jiřího Trávníčka. Mezi koňmi zahraničních chovatelů je také jedna klisna, která se narodila v USA. Březnovou ryzku Hermionu (Kitten´s Joy – Darajah, Hard Spun) představuje trenér jako nadějného dostihového koně. „Určitě patří k našim lepším dvouletým. Je to krásná klisna a bez problémů pracuje. Je narostlá, ale přitom se jeví jako raná. Měla by debutovat ve Francii a pak uvidíme, co dál. Vyloučen není ani její start v Ceně zimní královny.“  Další mladý Američan Svenson (Blame – Summer Moon, Elusive City) a také Benjamin (Teofilo – Bella Ida, Hernando) byli pořízeni na aukci v Deauville. „Oba to budou pozdnější koně. Svensona je pořádný kus, při vážení měl 580 kilogramů,“ podotýká trenér Török a doplňuje, že je s oběma počítáno do budoucna do překážek. „Oba hřebečci pracují bez problémů, ale nebudeme na ně pospíchat. Rádi bychom s nimi startovali ve dvou, možná ve třech, letech.“

Další klisnou, která by měla letos určitě zahájit kariéru, je Darina (Exciting Life – Da Lakta, Sorbie Tower) narozená v polovině dubna v polském SK Moszna: „Darina vypadá dobře a zdá se, že by mohla jít jako jeden z našich prvních dvouletků na start. Vzhledem k jejímu místu narození je ještě otázkou, zda-li bude debutovat ve Francii anebo v Česku.“

Torok PuskyToTheCore
Dvouletá Pusky to the Core, polosestra do klasických dostihů přihlášené Priscilly

Mezi šesti juniory, jejichž chovatelem je pan Trávníček, je v brzké době očekáván příjezd Colombiny (Planteur – Catoffle, Catrail), do které vzhledem k jejímu původu určitě budou vkládány naděje.  A ty se samozřejmě pojí i s polosestrou loni umístěné v Ceně Masise a Ceně zimní královny Priscilly, Pusky to the Core (Sinndar – Pikardie, Sholokhov). „To je klisna kvalitního chovu a z dobré rodiny. Exteriérově vypadá dobře a také se jeví raně. Proto by mohla jít také cestou startu ve Francii a na podzim do Ceny zimní královny. A raná se zdá být i Near to be Rich (Planteur – Nana d´Anjou, Nashamaa).“ Dodejme, že klisnička má dobrý vzor ve své polosestře Nidaře (Kallisto), mj. vítězce Jarní ceny klisen.

Úspěšnými sourozenci Casperem a Dracem se může pochlubit polokrevný Godfrey (Great Pretender – Partoutatou, Ungaro). „Je tu nyní na obsednutí a pak mu ještě dáme na chvíli pokoj, vrátí se do výběhu. Jako překážkového koně ho nejdříve čekají dostihy ve třech letech.“ Naopak u Helisona (Elusive City – High Reservation, Indian Danehill) trenérovi připadá reálná možnost zahájení dostihové kariéry už letos. „Tento polobratr jedničkového vítěze Honzika je sice menší, ale zavázaný koník. Mohl by vyběhnout.“ Prvorozeného potomka účastnice Českého derby a Oaks Naviky (New Approach) jménem Nemo (po Planteur) představuje trenér Török jako ještě „zeleného“ koně. „Možná by ale mohl také na podzim vyběhnout, buď ve Francii anebo na české dráze.“

Ve tříletém ročníku mají čtyři jeho zástupci přihlášky do klasických dostihů. Jako prvního trenér pochopitelně jmenuje šampiona dvouletých Sagara (Excelebration), který od zářijového debutu (tj. čtvrtého místa ve Francii) už poté neprohrál a oba své následné starty shodně vyhrál o tři délky včetně „zimního favorita“. „Sagar přezimovává výborně a měl by být naší zbraní do Velké jarní ceny. Před ní by měl jít obvyklou cestu, tedy do Memoriálu profesora Michala. Po jarním klasickém dostihu bychom ho už pak spíše směřovali do Francie. Musí ovšem potvrdit špičkovou výkonnost.“ Vysokou výkonností se loni prezentoval také Dragon (Planteur), umístěný v Chantilly a v Lyonu. „Toho jste loni v Česku neviděli, a pokud vše půjde dobře, tak by se měl v Česku ukázat až v derby anebo předtím ještě ve Velké červnové ceně. Začne sezónu tedy určitě ve Francii, má už zdejší handicap a podle toho mu budeme vybírat dostihy. A je to kůň na delší tratě.“

Torok Sagar
Šampion dvouletých hřebců Sagar 

V největším dostihu pro dvouleté klisny, Ceně zimní královny, měla DS Pegas loni dvě zástupkyně a obě se umístily na předních místech. Carmella (Catoffle) dokonce bojovala o vítězství a společně s Dragonem byla přihlášena také do Českého derby. „Pokud splní moje očekávání, tak by do derby mohla zamířit, měla by to být klisna pro dlouhé dostihy. Je to kvalitní kůň a úspěšné klisny z Ceny zimní královny obvykle míří do Jarní ceny klisen, proto jsme ji přihlásili i tam. A samozřejmě je přihlášená také do Oaks, vše ale bude záležet na její formě,“ osvětluje záměry s klisnou trenér Török a dodává, že Carmella před Jarní cenou klisen zřejmě bude v sezóně debutovat v tradičním Memoriálu Rudolfa Deyla. „Ještě to samozřejmě není stoprocentně rozhodnuto, ale před jarním klasickým dostihem by se mohla naše druhá nadějná klisna Priscilla (Campanologist) rozběhnout ve Francii. Ta bude nejspíše startovat ve slovenských klasikách, anebo ve Francii.“

Ve tříletém ročníku ve Zhoři mají ještě další čtyři koně. S loni jednou umístěnou Natiquou (Rip Van Winkle) trenér nebyl spokojený: „Měla dva starty a zůstala za očekáváním. Uvidíme, co dokáže letos a možná ji zkusíme i ve Francii.“ Podobné prognózy jsou i u Lesany (Jukebox Jury), která má z loňska dostihový křest. „To je pozdnější, ještě nehotová dostihová klisna. Začne zřejmě v Česku a poté uvidíme, zda-li ji vezmeme také do Francie.“

Dostihově nepopsaným listem je zatím Poetik (Red Rocks – Peinture Naive, Wagon Master). „Poetik je hodně narostlý kůň, pro zajímavost - při vážení měl 520 kilo. Nepospícháme proto na něho. Má také zdravotní problémy plynoucí z jeho velké tělesné schránky. Je tedy v tuto chvíli otázkou, jestli bude schopný vyběhnout v létě nebo na podzim.“  Debut rovněž teprve zažije polokrevný Forman (Youmzain – Partoutatou, Ungaro). „Forman vzhledem k tomu, že pochází z překážkové rodiny, začne hned jako tříletý běhat na proutěných překážkách. Je to pozdnější kůň, a myslím, že bude umět.“

Torok Carmella
Mezi tříletými klisnami spoléhá trenér Török na druhou z Ceny zimní královny Carmellu. Je přihlášena ale také do Českého derby

Kvalitní koně pro rovinové dostihy najdeme ve Zhoři také mezi čtyřletky. A jak se dozvídáme, na českých drahách je často vídat nebudeme. Týká se to i vítěze Velké ceny Prahy a druhého z Velké jarní ceny Noble Cliffse (Canford Cliffs). „Je to jeden z nejlepších mílařů u nás, a pokud budou velké dostihy o celkovou dotaci 125 tisíc korun, tak s ním budeme raději jezdit do Francie, kde již získal handicap. Tady se zřejmě ukáže až na Evropském poháru žokejů. Ve Francii se nám loni dařilo, takže se všemi staršími rovinovými koňmi budeme běhat hlavně tam.“ To se týká samozřejmě také vítěze Rakouského derby Black Canyona (Manduro), který bude stavěný na střední tratě okolo dvou kilometrů, i druhého z derby Felixe (Jukebox Jury). „Na Felixe se moc těším,„ svěřuje trenér Török. „Uspěl i v Listed ve Francii a je to opravdu kvalitní kůň. Myslím, že by nás mohl znovu potěšit umístěním v blacktype dostihu.“ 

Mezi kolekci loňských kvalitních tříletků stáje Pegas loni patřil také bělouš Gold Evasive (Evasive), který vyhrál nejen Cenu běloušů, ale také byl čtvrtý ve Velké jarní ceně. Letos ale už pro něho plánují trenér a majitel jinou disciplinu. „Přechází na proutěné překážky. Je zdravý a dobře skáče. Začne získávat zkušenosti u nás a pak, doufám, s ním zamíříme do Francie nebo Itálie. A podobné by to mělo být také s Nickem (Soldier of Fortune). Dozrál a ukazuje se jako šikovný kůň.“ 

Další čtyřletek Hordubal (Muhtathir) je zatím nevítězný. „Loni mě zklamal, ale měl také hodně zdravotních problémů. Letos už ho zkusíme na proutěných překážkách. Vypadá to, že dozrál. “ Klisna Lorien (Jukebox Jury) zatím absolvovala jen čtyři starty. Po vítězství v Lysé nad Labem ji potkala velká smůla na dráze v Saint Galmier, kdy v nadějné pozici v cílové rovině kvůli kolizi spadla. „Pak už to nebylo v Chuchli ono. Lorien pochází z pozdní rodiny a věřím, že ještě bude dobrá.“

Torok BlackCanyon
Vítěz mj. Rakouského derby Black Canyon

Velmi kvalitním vytrvalcem je šestiletý Icar, který loni hned na úvod sezóny dokázal vyhrát v Lyonu a jen o nos prohrál boj s německým Iraklionem o vítězství v Rakouském Saint Legeru. „Ikar je třídový kůň a je už zaskákaný. Těším se na něho v překážkových dostizích. V tuto chvíli ještě nevím, jestli absolvuje překážkovou premiéru doma anebo pojede rovnou do Francie.“

Někteří osvědčení starší překážkáři, jako například Monsieur Bachir a Draco, se v tuto chvíli nacházejí u trenérky  Zdeny Havlíčkové. Pracují na objemech a do sezóny se zapojí později. Ve Zhoři ale je již v plném tréninku silný překážkový trojlístek. Polokrevný šestiletý Casper (Martaline) dokázal loni vyhrát na závodišti v Nancy a doma ho diváci viděli mj. na druhém místě  v cíli pardubické Stříbrné trofeje. „Jeho hlavní cesta letos povede na steeplechase do Francie.“

Jeho vrstevník Napastnik (Tempelwächter) loni potěšil druhým místem v Prvomájové steeplechase, ale od poloviny června po dostihu v Pardubicích již na dráze chyběl. „Teď už je v pořádku a spíše bude směřovaný do Pardubic. Je to velký kůň pro velké dráhy.  Napastnikovi by měly zdejší krosy vyhovovat.“ O rok mladší Norman (Sholokhov) měl loni čtyři starty bez umístění. „Loni se mu sezóna moc nepovedla. Přes zimu si odpočinul a je to dobrý skokan. Budeme ho vozit na menší krosová závodiště jako jsou například Kolesa.“

Torok Icar
Vítěz Velké ceny turfu a dvou dostihů ve Francii Icar přechází na překážky

Vzhledem k letošní zatím velmi mírné zimě se nabízí otázka, zda-li neuvidíme svěřence Dalibora Töröka už v předjaří na některém ze zahraničních závodišť? „Já si myslím, že zima ještě neskončila. Únor může ještě hodně zamíchat kartami. Naši koně si trochu odpočinuli a teď jsme začali intenzivněji trénovat. Naše první starty by se tak mohly odehrát koncem března nebo počátkem dubna. A stoprocentně pojedeme nejprve do Francie.“

A jaká má trenér očekávání od letošního dostihového roku? „Byl bych samozřejmě rád, kdyby se nám povedlo zopakovat loňskou sezónu. Také bych rád dosáhl více pěkných výsledků s překážkovými koňmi. Překážky byly loni pro mne v podstatě novým odvětvím. Pan majitel má rád Pardubice, ale tam se nám loni tolik nevedlo. Vyhráli jsme sice překážkový dostih ve Francii, ale doma jsme nezvítězili, i když jsme získali dvě druhá místa ve významných dostizích. Takže to bych rád letos změnil,“ říká na závěr povídání o koních v tréninkovém středisku ve Zhoři Dalibor Török.

Michaela Zemanová

Fotografie: Eva Kopečná, další její snímky si můžete prohlédnout zde







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net