Už třetí rok po sobě se dostala Lenka Kvapilová, která připravuje převážně koně českého chovu, do první desítky šampionátu trenérů překážkových koní. Loni její svěřenci vyhráli pět dostihů a byli k vidění i ve velkých dostizích. Z mladších koní předvedli větší potenciál Laverno a La Coral, který při svém překážkovém debutu zaujal třetím místem ve Zlaté sponě tříletých. Už třetí sezónu patří ke špičkovým krosařům Player, jenž mj. dominoval v Ceně Irakliona a byl třetí v kvalifikačním dostihu, ve Velké se ale k němu obrátila štěstěna zády. Pro letošní rok tvoří osazenstvo stáje polovina začátečníků, trenérka ale má i několik osvědčených překážkových koní.
Loňský rok byl pro trenérku Kvapilovou a jejího partnera, dvojnásobného překážkového šampiona Marcela Nováka, smolná. Oba prodělali zranění, a ta se nevyhnula ani některým koním. „Loňská sezóna pro nás byla spíše průměrná a smůly jsme zažili tolik, že doufám, že jsme si ji vybrali na delší dobu dopředu,“ svěřuje na úvod Lenka Kvapilová. „Moc mne mrzí Velká pardubická, kde skončily naděje Playera a Marcela po uklouznutí. Naštěstí zůstali oba v pořádku. Jedeme dále, a doufáme, že letošní sezóna bude lepší.“
Tréninkové středisko: Dubnice Počet koní: 16 Odešli z tréninku po sezóně: Apas Rocka, Lianel, Anis Hellisio, Kengi, Villon Přihlášky do klasických dostihů: nejsou Stájový personál: Marcel Novák, Tomáš Štechmüller (Špuntík), Markétka Šlechtová, Martin Dlask, Milan Novák, Věra Nováková, Terka Doležalová (za stáj Orling), vypomáhají Milena Loudová, Tomáš Věchet (Prcek), Lucie Nováková, Veronika Horčičková a Vašek Horčička, a rovněž synové Honzík, Matěj a Marcík První jezdec: Lenka Kvapilová pro roviny a ž. Marcel Novák pro překážkové dostihy |
Po odchodu zástupců stáje Nýznerov je většina zdejších koní v majetku dvou majitelů - Ing. Milana Labašty, se kterým pojí středisko delší spolupráce, a rodiny Duškových stojících za firmou Orling. Tato spolupráce pokračuje druhým rokem. Dvouletý ročník tu představují tři klisny. Za stáj Pecka – Horse by měla v budoucnu startovat 2. února narozená Raphinae (z Renessie, Stormy Jail), která má zajímavý původ. Zastupuje totiž úvodní kolekci potomstva klasického vítěze, Listed vítěze v Itálii a rovněž čtyřnásobného hrdiny Velké květnové ceny Chardonney Tcheque (One Cool Cat) a její matkou je v jedničkách umístěná pravá sestra šampiona Renny Storma. „To je Marcela kobylka, pracuje a je trochu hektičtější. Je hodně přestavěná, takže na ni nespěcháme a asi se objeví na dráze až na podzim.“
Další dvě juniorky představují chov společnosti Orling a obě jsou dcerami dalšího bývalého úspěšného koně Jiřího Charváta, Mariydiho (Kalanisi). Výborného vytrvalce, který měl zatím na dráze jen jednoho potomka. První počin vítězky dostihu čtvrté kategorie Christery (In Camera) v chovu se jmenuje Christiana, zatímco Vermeera je třetím potomkem klisny šikovné na rovině i na překážkách Vespehar (Security Risk). „Christiana je docela ostrá klisna, měli jsme s ní problém při obsedání, trvá jí vše déle, než to pochopí. Asi i hodně poroste a měla by být časem do překážkových dostihů. Uvidíme, zda si zkusí na podzim nějaký seznamovací start. Vermeera je zase moje kobylka. Je zlatá, ale snaží se být vůdčí typ. Na obsednutí byla lepší než Christiana. Je to už teď velká osobnost, umí být tvrdohlavá. Obě klisny procházejí základním výcvikem.“
Dostihově nepopsaným listem jsou i oba zdejší tříletci. Princeton (The Bogberry – Princess Of Gracie, Arch) patří stáji Pecka – Horse. „Toho vybral Marcel v Napajedlích. Při příjezdu vypadal ošklivý, ale ted jsem s ním spokojená. Prokazuje vytrvalost a první proutěnku skočil docela stylově. Začne kariéru v dlouhých rovinových dostizích, nebo bumpery v Pardubicích.“ Wirginia (Age of Jape – Winky Winky, Marcham) patří matce Marcela Nováka. „Wirginia je můj druhý miláček, nedám na ní dopustit,“ usmívá se trenérka. „Zkoušíme ní skákat a vypadá, že k tomu bude. Dostane na rozběhání delší rovinu a pak přejde do proutěných překážek.“
Player | Mansur se synem Honzíkem | Lovely Dream |
Koní ročníku 2016 nacházíme ve středisku v Dubnici pět. Na první pohled upoutává zbarvením izabela polokrevný Geroj (Darsalam – Gloriola, Sharp End). Ostatně jeho bratrem, který byl kdysi v tréninku u Martiny Růžičkové, je plavák Golden Gate (Egerton). „Paní Dušková na Geroje dlouho čekala, nechtěla na něho spěchat, obsedal se až jako tříletý. Měl by být vytrvalý. Trochu se bojí, když se setká s něčím novým, ale jinak je šikovný. Jeho uplatnění by mělo být na překážkách, nejprve se ale také rozběhne v nějakém delším rovinovém dostihu.“ Na rozdíl od něho je dostihové veřejnosti hodně známý La Coral (Blue Coral), který loni absolvoval i Saint Leger. V sedle se svou trenérkou vyhrál supervytrvalecký dostih ve Světlé Hoře a dařilo se mu i na překážkách. Pod vedením žokeje Nováka absolvoval solidní překážkový debut třetím místem ve Zlaté sponě tříletých a o dva týdny později, opět na pardubické dráze, si už nenechal vítězství vzít. „La Coral to je celý táta Blue Coral. Marcel se ho snažil předělat, aby v dostizích chodil zezadu, ale více mu to svědčí zepředu. Takhle jsem s ním vyhrála dostih ve Světlé Hoře start - cíl a když jsem pak v Netolicích poslechla Marcela, byli jsme druzí, ale mohli jsme vyhrát. Ve skákání už bude la Coral pokračovat. Marcel ho chce do velkých skoků do Pardubic.“ Další čtyřletou reprezentantkou stáje pana Labašty je loni dvakrát na rovině a dvakrát na překážkách startující Lovely Dream (Pouvoir Absolu). „Dvakrát jsme spolu byly páté na proutěných překážkách. Letos už ale bude klisna startovat se mnou ve steeplechase.“
Stáj Orling tu má ale ještě další dva čtyřletky. Darsalamův syn Terst loni debutoval pátým místem na rovině v Netolicích. „To byl takový seznamovací start. Jeví se jako vytrvalec a myslela jsem si, že v dostihu na 1600 metrů doběhne někde v poli, ale byla jsem z něho nadšená. Opřela jsem ho o bariéru, šel krásně pod rukama a ještě v závěru dostihu zabral. Je to ale Marcelův koník a tak už ho letos budou čekat překážkové dostihy.“ To Vernon (Rosensturm – Vera Cruz, House Rules) bude debutovat až letos. „Vernon rostl a mohutněl, takže jsme na něho nepospíchali. Je to ale šikovný hřebec, a kariéru asi zahájí dlouhou rovinou v Pardubicích a pak už ho budeme posílat na skoky.“
Další početnou skupinou je ve zdejším středisku pětiletý ročník, jehož zástupců je rovněž pět. Nejznámějším a nejostřílenějším z nich je loni na pardubickém závodišti vítězný v proutěných i v krosu Laverno (Egerton), kterému uniklo třetí vítězství v sezóně na závěr pardubické sezóny jen o krk. „Přemlouvám Marcela, ať mi ho nechá do steeplechase,“ svěřuje trenérka na konto zástupce stáje Pecka – Horse. „Skáče suprově, ale Marcel říká, že některé skoky ještě fláká, že by příkop nevytáhl... V práci je to trochu darebák, ze srandy vyhazuje, ale věřím, je to dobrý skokan. Je důležité, že má třídu. Loni laboroval s kopytem, bojoval s ním tři čtvrtiny sezóny a i tak podával dobré výkony. Naštěstí mu nový kovář pomohl.“
Orlingovská Vinny Agnes (Darsalam) se pětkrát umístila v rovinových dostizích, tehdy ještě byla v tréninku Tomáš Váni. „Paní Dušková ji přemístila k nám, protože má přecházet do skoků. Je dobře jezditelná a ukazuje se dobře.“ Oproti ní je Vinny Viktoria (Darsalam) teprve na začátku kariéry. Měla totiž jako tříletá jeden start a od května 2018 na dráze chyběla. „To je klisna našeho Špuntíka, jezdí ji v práci sám, klisna vodí i mladší koně. Čekali jsme na ní, po dohodě s paní Duškovou dostala čas. Přejde do skoků, bude jezdit na pardubické závodiště. “ Jejich vrstevník a stájový kolega Vinn (Rosenstrum) měl loni na jaře dva první starty na překážkách a v Mostě dokázal vyhrát svou první steeplechase. „To je kůň Marcela, je hůře jezditelný. Jeden den je z něj Marcel nadšený a druhý den se vrací z tréninku zpocený. U Vinna asi hodně záleží na tom, jak se vyspí. Po vítězství v Mostě byl zakovaný, a proto už pak nestartoval, ale je už v pořádku a pracuje.“
La Coral | Vinn |
Nejstarší zástupce stáje Pecka – Horse, šestiletý Mansur (Egerton), měl loni sezónu bez vítězství. „Třikrát se nedostal do cíle, měli jsme s ním smůlu. Jednou byl v dostihu zadržený a dvakrát jsme z něho spadli. Já na Irské lavici, to byl špatně vybraný dostih. Navíc jsem si na něm přerazila obratle. Mansur je v pořádku a maká naplno, asi nejvíce ze všech našich koní. Je to takový tlusťoch, tak někdy jde ven ještě i s mladými koňmi. Doufám, že letošní sezóna bude pro něho vydařenější, je to kůň do Pardubic.“ Osmiletý Player (Moonjaz) byl loni při svém první startu ve Velké pardubické hodně vidět, ale bohužel uklouznutí zmařilo veškeré naděje celého týmu. Svou vysokou třídu a výbornou formu předtím dokumentoval porážkou Hegnuse v Ceně Irakliona a velmi dobré bylo i jeho třetí místo z první kvalifikace. „To je můj Mišánek, ten doufám, u nás jednou zůstane na důchod. Sice je to po Vinnovi druhý nejhůře jezditelný koník, protože hodně tahá, ale mám ho moc ráda. Plánujeme mu letos start v dostihu první kategorie na rozběhání, pak kvalifikaci a Velkou pardubickou, a možná ještě nějaký přípravný dostih před ní.“
Při probírání jednotlivých překážkářů se často zmiňovala trenérka Kvapilová o plánech na starty v Pardubicích, ale její svěřenci by měli být k vidění i v zahraničí. „Jednáme s panem Labaštou a paní Duškovou o zahraničních startech. Pan Labašta má zájem o Itálii, z jeho svěřenců by to mohl být Laverno a La Coral, paní Dušková by kromě této země ráda někdy zkusila i Francii. A vyloučeno není ani Polsko, i když tam bývá tvrdá dráha.“
A jaká má trenérka očekávání od nové sezóny? „Marcel by moc chtěl vyhrát Velkou pardubickou a já doufám, že se to povede na našem koni. Samozřejmě budeme moc rádi, když se povedou v sezóně nějaká vítězství, aby měli naši skvělí majitelé radost. Pan Labašta se stará též o naše zdraví a paní Dušková nás zásobuje vitamíny a doplňky nejen pro koně, ale i pro nás. Samozřejmě je ale nejdůležitější zdraví koní a také naše. Chtěla bych také poděkovat majitelům za důvěru a i všem, kdo nám s koňmi, a není jich málo, pomáhají.“
Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová, Monika Vodičková a archiv trenérky Kvapilové