Horakova LenkaDruhým rokem bude trenérka Horáková posílat své svěřence do dostihů z prostředí tréninkového střediska závodiště v Lysé nad Labem. Loni téměř polovinu koní ve stáji tvořili dvouletí, na které se čekalo, a proto sezóna 2017 nebyla pro trenérku tolik bohatá na počet startů a vítězství. Její stáji se dařilo hlavně na podzim, kdy dvakrát zvítězila dcera Determinacje - Determis, a třetí vítězství přidala Rheedia. Pro letošní sezónu má Lenka Horáková osm koní na prahu kariéry a také několik koní do překážek. Pracuje s většinou koní narozených v Česku, jedinou výjimkou je nová posila Skyline Runner. 

 


Tréninkové středisko:  závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 
14
Odešli po sezóně: 
nikdo
Přihlášky do klasických dostihů:
Orson, Destiny Star
Stájový personál:
Pavlína Nigrinová, Monika Řeháková, vypomáhají Romana Neslerová, Nikola Boráková, Vendula Korečková, Jana Vargová, Lenka Janatková, Sára Slameňová a Adéla Krylová
První jezdec:  
stáj nemá, trenérka by ráda opět spolupracovala s ž. Kateřinou Hlubučkovou


Zatímco loni v předjaří připravovala trenérka Horáková na sezónu šest dvouletků, letos jich je o polovinu méně. Se všemi je ale velmi spokojena. „Moc dobře pracují a jsou pěkní. Musím pochválit Hřebčín Napajedla, koně přišli od nich dobře „osahaní“, výborně s námi spolupracují,“ říká spokojeně na úvod. 

J
ednou z klisen je Swan Princess (Stormy Jail – Sweet Answer, Peintre Celebre), tedy polosetra Siran  (Dashing Blade) a úspěšného překážkáže Starbucka (Tiger Cafe), a druhou Dream of Love (Egwerton – Rabbit Dream, Dream Well), která vystřídala ve Stáji JB Rheediu.  Dostihovou stáj Virvál posílil Legerton (Egerton – Lorellai, Look Honey). „To je náš nejvyšší kůň,“ říká s úsměvem trenérka Horáková. „Bude tedy asi pozdnější.“  Jeho původ určitě bude čtenářům povědomý, protože stejný má také vítěz Slovenského derby Love Me.

Horakova Zugor Legerton
Dvouletý Legerton (vpravo) ve společnosti bývalého výborného překážkáře Zugora, mj. vítěze Ceny Vltavy

Koní v klasickém věku se nachází v tréninkovém úseku Lenky Horákové na závodišti v Lysé nad Labem pět. Ani jeden z nich dosud nestartoval. „Potýkali se s růstovými problémy, takže dostali čas na dozrání.“  Stáj EŽ Praha a.s. bude hájit na dráze Destiny Star (Egerton – Determinacja, Sorbie Tower), tedy druhý počin v chovu vítězky dvou Oaks a dalších pěti významných dostihů. „Je bohužel posledním potomkem Determinacji a vyrůstala jako sirotek. Destiny Star je trošku svá. Zmohutněla, udělala se z ní pěkná klisna. Zkusili jsme ji přihlásit do Oaks.“

Druhým koněm figurujícím na soupisce klasických dostihů, je Orson (Egerton – Olmaia, Sholokhov) stáje PP Zámrsk. „Pracuje dobře a uvidíme, kolik bude mít rychlosti. Osobně si myslím, že bude spíše stát dokola.“  Opačně Lenka Horáková hodnotí Louise Litta (Next Desert – Line Islands, Linamix). “Fyzicky vypadá, že bude rychlejší a tedy na kratší tratě.“  Louis Litt je dalším ze svěřenců Lenky Horákové, který se může pochlubit výborným sourozencem. V paměti ještě jsou úspěchy šampion-sprintera Line Honeye (Look Honey) a jedničkovou výkonnost také měla Living Colors (Look Honey), mj. druhá z Ceny Ministerstva podohospodárstva a rozvoja vidieka SR a rovněž v dostihu pro na Evropském poháru žokejů.

Horakova Orson Prezident
Tříletí Orson a Prezident při tréninku v lese

Stáj Viktor Komárek bude zastupovat na dráze hnědka Lymet (Suteki Shinsukekun – Lymondka, Black Sam Bellamy), jejíž matka hájila na dráze barvy svého majitele. Byla mj. pátá v Oaks a dokázala vyhrát i crosscountry v Pardubicích a umístit se na čtvrtém místě ve Zlaté sponě tříletých. „Pan majitel na Lymet nespěchá, měla by začít v rovinových dostizích a později bude nejspíš směřována do překážek. Ukazuje se, že jí budou sedět dlouhé dostihy.“

Posledním dosud před zraky návštěvníků závodišt ukrytým koněm je Prezident (Ray of Light – Puma, Sectori). „Loni to byl drobný koník a během zimy vyrostl tak, že bych to u něho, jakožto  potomka Ray of Lighta, vůbec nečekala. Podobně jako Lymet by měl budoucnu najít své uplatnění na skocích,“  říká na konto zástupce Dostihové stáje Virvál trenérka Horáková.

Horakova DestinyStar
Dcera výborné Determinacje, tříletá Destiny Star

Nejstarším dostihovým koněm v její stáji je supervytrvalkyně Kopretina (Tempeltänzer), kterou na konci loňské sezóny zakoupila stáj Reggie Racing. Loni bylo největším počinem klisny třetí místo s nízkou hmotností v Karlovarské dvojnásobné míli. „Kopretina začne běhat hned zjara a uvidíme, kam jí budeme směřovat. Pracuje dobře.“  V sestavě starších koní je také Welgetta (Egerton) stáje DC Zámrsk MUDr.Bruna V., loni třikrát umístěná na tratích okolo dvou kilometrů. 

Dvěma triumfy loni potěšila dcera Determnicaji Determis (Dandoun), která hájí barvy EŽ Praha. Pětiletý Waste No Time (Egerton), který z minima startů dokázal dvakrát vyhrát, celou loňskou sezónu vynechal kvůli zdravotním problémům. „Čeká ho již přechod na překážky,“ prozrazuje trenérka.  Stáji Albert Stolany patří pětiletá Lacorana (Blue Coral), která by měla také přejít na překážky.

Horakova LouisLitt
Polobratr jedničkových koní Louis Litt

Jedinou výjimkou v záplavě koní českého chovu je nová akvizice pana inženýra Sobotky, Skyline Runner (Zoffany), který byl loni v tréninku u Arslangireje Šavujeva. Hnědák loni na sebe koncem května hlasitě upozornil rekordem mostecké dráhy na 2200 metrů, ale až do konce sezóny na tento výsledek nenavázal. „Není u nás dlouho a byl kupovaný pro využití v překážkovém provozu.“

Zimní podmínky pro přípravu koní hodnotí trenérka Horáková kladně: "V Lysé se trénuje  dobře, na závodišti nám vycházejí vstříc.“ A co si přeje od nové sezóny? „Určitě to, aby byli koně zdraví a byli v pohodě, a mohli tak dělat svým majitelům na dráze radost. Mám okolo sebe majitele, se kterými spolupracuji už dlouho a chtěla bych jim poděkovat za výbornou spolupráci. Rádi mezi námi uvítáme i nové majitele,“ říká na závěr Předsezónního rozhovoru Lenka Horáková. 

Michaela Zemanová

fotografie: Monika Vodičková, další její snímky nejen z Lysé nad Labem si můžete prohlédnout zde 

Horakova determis
L
oňská vítězka dvou dostihů Determis    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net