chuchle4Nedělní dostihy v Praze vyvrcholí druhým klasickým dostihem sezóny, milionovou 92. Velkou jarní cenou Holdingu Rabbit CZ. Na jeho startu se schází silně obsazené pole 14 koní, které obohatil vítěz slovenské předzkoušky King Of Marmalade (Duke Of Marmalade), pro kterého to byl vítězný debut. Vyzpovídali jsme trenéry nejlépe umístěných koní v hlavní  předzkoušce Memoriálu prof. Michala i některé další, abychom se zeptali na ambice jejich svěřenců před startem klasického dostihu.


Bohužel je ohrožený start třetího z Michalova memoriálu, zástupce stáje Avaz Ismoilov Limana (Trade Fair): „Dnes při tréninku se nám Liman zagalupoval na předním kloubku, má tam ránu. Uvidíme, jak bude noha dále vypadat, ale myslím, že je jeho start dost ohrožený. Je to smůla, Liman vypadal moc dobře, těšil jsem se na dostih,“ prozrazuje Arslangirej Šavujev.

Poutavý výkon předvedl před třemi týdny Rabbit Motivman (Motivator) a je nepochybné, že partner klasického dostihu, Rabbit Trhový Štěpánov, má velké želízko v ohni. „Kůň je v pořádku, ve Velké jarní ceně jsou ti nejlepší, a jestli bude do třetího místa, budu spokojený,“ hodnotí šance svého svěřence Allan Petrlík. Pro Velkou jarní cenu měla původně stáj Rabbit Trhový Štěpánov plány i s Win For Us, ale ten se nakonec objevil na startovní listině jiného nedělního dostihu, dvojkové Ceny Renomia, a.s. „Po dohodě s panem Jandejskem ho posíláme do dostihu mezi koně českého chovu, kde si myslíme, že má větší šance vyhrát.“

Loňský Nejlepší dvouletý hřebec Renny Storm (Stormy Jail) podlehl minule Rabbit Motivmanovi , ale stále se s ním musí počítat mezi favority a je také jedinou nadějí českého chovu na úspěch v dostihu. Co soudí před dostihem jeho trenér Jiří Michal? „Pozitivní je, že má Renny Storm dostih v nohách a šel s formou nahoru, a ani prodloužení vzdálenosti dostihu by pro něho neměl být problém. Velká jarní cena je ale oproti předzkoušce lépe obsazena, takže si myslím, že každé umístění na dotovaném místě bude pěkné.“

Čtvrtým místem se prezentoval v předzkoušce, Memoriálu prof. Michala, zástupce stáje Dr. Charváta Maestro Quercus (Shamardal). „Špatný výkon to nebyl, ale u něj je problém jeho hlava. Je to komplikovaný kůň na ježdění, a v pondělí nám to v práci zase předvedl. Myslel jsem si, že se jeho problémy ze dvou na tři roky věku zmírní, ale je to s ním spíše horší. Špatný kůň to není, ani těch 200 metrů navíc by mu nemuselo vadit, ale je otázkou, co v neděli předvede,“ upozorňuje na skutečnosti, které mohou ryzákův výkon ve Velké jarní ceně ovlivnit, trenér Tomáš Šatra.

Tři trenéři budou mít v klasickém dostihu po dvou zástupcích. Jedním z nich je také tréninkové středisko rodiny Vocáskových, které vysílá do dostihu dva reprezentanty stáje inženýra Chudáčka, Baratea (Barathea) a překvapivě i White Motiva (Motivator), se kterým byly původně plány na účast ve slovenské analogii dostihu. „Pan majitel se rozhodl na základě toho, že ve Velké jarní ceně byla zvýšena dotace, vyslat oba koně do jednoho dostihu. Oba jsou v pořádku a Barateus se zlepšil oproti prvnímu startu. Dostih je velmi dobře obsazený, za umístění do čtvrtého místa budeme rádi,“ říká zástupce tréninkového střediska v Němčicích Ladislav Vocásek.

A zajímá vás, jaká byla cesta vítězů Velké jarní ceny k jejich klasickému triumfu? Tady je naše malá statistika…

Vítězové Velké jarní ceny a jejich předchozí start v tříleté sezóně:

2012 Mystic Swing – 6. v Memoriálu prof. Michala
2011 Chardonney Tcheque – 2. v Memoriálu prof. Michala
2010 Innovator – 1. v Ceně trojročných žrebcov na Slovensku
2009 Age of Jape – 1. v Ceně trojročných žrebcov na Slovensku
2008 Dick Morris – nestartoval
2007 Lord Silvano – 1. v dostihu II. kategorie na 1800 m v Praze
2006 De Roberto – 2. v dostihu na 1600 m v irském Gowran Parku
2005 Veto – 6. v Memoriálu prof. Michala
2004 Monolit – diskvalifikován z 1. místa v Trial Stakes (Gd-2) v Rakousku
2003 All Meine Träume – 7. v dostihu na 1400 v Drážďanech
2002 Richest Vein - 4. v Memoriálu prof. Michala
2001 Tribal Instinct – nestartoval
2000 Sharp Focus – 1. v Trial Stakes (Gd-2) v Rakousku

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking