Janacek tisicivitezstviVýborná zpráva přišla minulý týden ze Španělska – žokej Janáček se totiž stal po Filipovi Minaříkovi druhým Čechem, který dokázal získat v kariéře tisíc vítězství. Třiatřicetiletý Václav Janáček, který působí od sezóny 2011 ve Španělsku, si tak ke třinácti titulům jezdeckého šampiona v rovinových dostizích a mnoha vyhraným významným dostihům připsal zisk další velké mety. Úspěšného žokeje, kterého jsme včera zastihli na cestě na významný dostihový den v San Sebastianu, jsme se zeptali také na jeho plány. 


Média v sobotu informovala o vašem 1000. vítězství dosaženém v pátek v Sanlúcar Barrameda, ale jak jste mi upřesnil, v tomto počtu bylo zahrnuto také jedno vítězství v dostihu přes překážky. Ve statistikách na Jockey Clubu ČR jsem ho ale nenašla. Můžete, prosím, upřesnit, kde a kdy to bylo? 
Bylo to asi před deseti lety v dostizích na sněhu v Arose. Tehdy jsem v zimě působil ve Švýcarsku a dostal jsem nabídku odjet překážkový dostih. Říkal jsem si: „když spadnu, bude to aspoň do měkkého“… Odjezdil jsem tedy klisnu trenéra Kleina a podařilo se nám vyhrát. Celkem jsem jel ve Švýcarsku tři  překážkové dostihy a ještě jsem byl dvakrát druhý. 

V sobotu jste mi také říkal, že doufáte, že se 1000. vítězství na rovině povede už v neděli. A vaše přání se naplnilo v sedle Timple Canarias trenéra Diaze. Byl on v neděli vaší největší šancí, anebo jste předpokládal vítězství spíše s jiným koněm? 
Šance to určitě byla, líbil se mi už předtím v Madridu. Ale v dostihu byli také čtyři koně od jedné místní trenérky, takže tam se dalo očekávat spíše vítězství některého z jejích koní. Jeden z nich dostih odvodil a nakonec jsme vyhráli my. Povedlo se mi tedy docílit tisícího vítězství hned v prvním dostihu odpoledne. S tímto vítězstvím jsem tak úplně nepočítal. Zvítězit v jiném dostihu, kde jsem myslel, že by to mohlo vyjít, se pak už nepodařilo.

Spanelskederby Janacekvitez
Václav Janáček v sedle Dona Sancha zvítězil počátkem června ve Španělském derby

Dosáhnout 1000. vítězství je podle mého názoru něco, o čem může většina českých jezdců jen snít. Už jste byl mnohokrát šampionem a to ve třech zemích. Bylo tedy pro vás dosažení „tisícovky“ v poslední době cílem? A pokud ano, jaký cíl je před vámi nyní?
Já bych chtěl poděkovat Jirkovi Zlámanému, který všechna má vítězství pečlivě zaznamenává. Vím tedy, že na stovku vítězství potřebuji dobu trvající asi tak 14 až 15 měsíců. Když jsme o tom s Jirkou mluvili na konci loňského roku, tak to vypadalo, že bych tisícího vítězství mohl docílit letos na podzim. Nakonec se to ale nakonec povedlo už v srpnu, což jsem samozřejmě moc rád. Pomohlo mi také to, že jezdím i jinde, než ve Španělsku.
Co se týče nějakého dalšího většího cíle, tak ten nemám. Dostihy mě stále vnitřně uspokojují a naplňují. Chci tedy jen trochu užívat života a dělat co nejlépe svou práci. A samozřejmě je k tomu také zapotřebí sedět na dobrých koních. Uvidím tedy, co čas přinese.

Nyní vedete španělský šampionát o pět vítězství před Borjou Fayosem. Jste s letošní španělskou sezónou, kdy se vám podařilo vyhrát i derby, spokojený?
Abych řekl pravdu, jsem spokojený tak napůl. Naší stáji totiž letos utíkají vítězství ve velkých dostizích. Už jsme v nich byli několikrát druzí nebo třetí, ale vždy se něco trochu pokazí a na vítězství se nepodaří dosáhnout. Naše stáj je největším a nejdůležitějším reprezentantem španělského chovu plnokrevníka. Máme velmi dobrého sprintera Abrantese, se kterým jsem vyhrál čtyři dostihy za sebou, ale zrovna naposledy ve velkém dostihu v Madridu jsme o kousek prohráli. Snad se povede nějaký úspěch i s nejlepším vytrvalcem před dvěma lety Madrileňem, který se vrací na dráhu. Takže doufám, že by nyní výsledky naší stáje ve velkých dostizích mohly být lepší.

Ještě by mne zajímalo, jak moc často měří španělští koně síly ze zahraničí konkurencí? Jezdí třeba také na dostihy do Francie?
Závodiště San Sebastian je blízko hranic s Francií, takže koně, kteří trénují v této oblasti, jezdí na francouzská závodiště poměrně často a sbírají tam prémie v dostizích. Madrid už leží dále od Francie a tak koně z Madridu jezdí na dostihy sem, až když jsou takzvaně vyběhaní ve Španělsku. Je škoda, že už jsou nyní ve Španělsku jen dva dostihy blacktype, dvě Listed. Španělsko přišlo asi o tři blacktype dostihy v důsledku toho, že nenaplnilo nutné koeficienty. Přitom třídově nejlepší koně ve Španělsku na francouzské koně mají.

Janacek adcera
S dcerou Viktorkou ve Španělsku

Co důležitého vás v nejbližší době čeká?
Za pár hodin to bude jeden ze dvou španělských blacktype dostihů, Copa de Oro Donostia – San Sebastian, jehož se letos koná už 50. ročník. Dostih se běží o 40 tisíc euro dotace a k tomu ještě o zlatý pohár v hodnotě 20 tisíc euro. Zúčastní se ho patnáct koní včetně Francouzů. Z naší stáje jsou tam dva koně a bohužel se nám na startovní listinu nevešel zmiňovaný dobrý vytrvalec Madrileňo, který se vrací na dráhu po rekonvalescenci.  Dnes tedy poběží jen cenu útěchy.

Uvidíme vás také brzy v Česku?
Ano, měl bych startovat v Mostě, a snad potom i v Praze v Saint Legeru. Dostal jsem také pozvání na Evropský pohár žokejů. Pořadatelům se podařilo zvednout dotace dostihů a jsou do nich také přihlášeni kvalitní koně ze zahraničí. To je moc dobré pro český turf a mohlo by to pomoci ve snaze získání statutu Listed pro dostih. Mohli bychom tedy mít v Česku blacktype.

Otázka na závěr - zůstanete letos v zimě ve Španělsku, anebo zkusíte angažmá v jiné zemi?
Jsem ve Španělsku a nic jiného na zimu nemám. Loňské angažmá v Kataru vzniklo takzvaně na poslední chvíli, když ve stáji v Doha, kde působí Tomáš Lukášek, odešel první jezdec do Hongkongu. Tomáš se posunul na jeho post a já jsem byl angažovaný na jeho místo. Rád bych si také v zimě trochu odpočinul a odletěl s dcerou Viktorkou na dovolenou do Dubaje, kde se nám moc líbilo. Zrovna teď byla u mne dva týdny. Měl jsem z toho velkou radost, moc hezky jsme si společný čas užili.

Michaela Zemanová

Poznámka: V rozhovoru zmiňovaný vytrvalec Madrileňo včera svůj dostih vyhrál. "Bylo to jen v rukách, bez velkého vypětí sil.Takže se dá očekávat jeho navrát do velkých dostihů," říká spokojeně Václav Janáček, který včera v San Sebastinu zvítězil dvakrát. Ovládl také handicap na 1500 metrů s nejvíce zatíženým Quiet Warrior. Vede tedy nyní šampionát jezdců na rovině už o sedm vítězství.

Fotografie: archiv Václava Janáčka    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net