Janacek PortorikosDvanáct jezdců bude usilovat v sobotu o vítězství v pátém ročníku Evropského poháru žokejů. Ze tří jezdců reprezentujících Česko má největší papírové šance uspět Václav Janáček, který se zúčastní této prestižní akce počtvrté. Zajímalo nás, jak mnohonásobný šampion, kterého jsme zastihli ještě ve Španělsku, vidí své šance. A prozradil nám také jeden svůj dostihový sen, který určitě někoho překvapí.


Václav Luka vás na tiskové konferenci bezprostředně po doplnění jmen jezdců a startovních čísel do startek Evropského poháru žokejů uvedl mezi čtveřicí jezdců, kterým dává největší šance uspět v letošním poháru žokejů. I sázková kancelář Tipsport vidí prostřednictvím kurzů vaše šance být ve všech čtyřech hlavních dostizích poháru v cíli do třetího místa. Jak vy sám osobně jste s přidělenými a vylosovanými koňmi spokojený?
Přiznám se, že jsem tolik dobrých šancí nečekal. Trenéři a majitelé mě psali na koně vysoko postavené v handicapu, dostal jsem velkou důvěru a vážím si toho. V jednom ze dvou dostihů, kde se losovali koně, nejedu a v tom druhém mám klisnu Black Bet od trenérky Syslové. Klisnu moc neznám, budu se s ní ještě muset blíže seznámit skrze videa, a doufám, že něco vymyslím a podaří se nám dobrý výsledek.

Pojďme teď spolu probrat vaše šance ve čtyřech vrcholech Evropského poháru žokejů. V Gerschově memoriálu povedete vítěze z Karlových Varů Joganvilleho a v Leram EJC Million klisnu Hermionu, která přijede z Francie. Co o nich soudíte?
Mám radost z angažování na Joganvilleho, kterého považuji za čerrného koně dostihu. Ve Varech naposledy zvítězil lehce a jde stále nahoru.  V Gerschově memoriálu bude favoritem Rate s Christophem Soumillonem a pak více koní může usilovat o druhé místo. Doufám, že mezi nimi bude i Joganville.
Hermiona je pro mne velkým otazníkem. Ve francouzských Listed byla pátá a šestá na trati 1600 metrů. V Deauville ze začátku tahala a tak si myslím, že 1400 metrů dlouhý dostih by jí mohl více sedět. Navíc má jako tříletá klisna až tříkilogramovou úlevu proti ostatním soupeřům, což je plus a Fabrice Chappet patří k dobrým trenérům a určitě se nepojedou do Prahy jen zúčastnit. Já jsem čekal, že pojedu Mr Righta. Realizační tým sáhl po Per-Andersu Grabergovi, který má klidnou ruku a jezdí chytře, takže určitě to je dobrá volba. Mr Right je komplikovaný kůň, pro něj je v dostihu největší problém oblouk, kdy hodně tahá a zbytečně plýtvá silami. Po Mostě jsem navrhoval realizačnímu týmu, že by se mi líbil na příme dráze a nebál bych se ho prodloužit. O týden pozdeji zkusili dostih v Budapešti, kde je rovná dráha. A podařilo se mu vyhrát. Ale nejspíš to nebylo na můj popud a ten dostih měli vybraný již dříve. Ale i tak by to mohl být klíč, jak z toho koně ještě dostat něco navíc, než doteď ukazoval. 

V dalších dvou velkých dostizích EJC povedete dva koně, za kterými stojí velké výsledky. Do Velké ceny českého turfu zamíříte se svým vítězným partnerem z mostecké Velké letní ceny Ústeckého kraje Portorikosem a v EJC Middle budete v sedle vítěze Velké ceny Prahy Torque Powera. Ten jako tříletek nedal starším koním šanci a je odborníky hodně vysoko hodnocený. Těšíte se na ně?
Jsem moc rád, že jsem se na oba tyto koně dostal. S Portorikosem jsem trochu počítal, že ho pojedu. Jako moc velký vytrvalec mi nepřipadá a tak doufám, že mě v sobotu vyvede z omylu.  V Mostě to byla naposledy pro něho spíše jen práce. Pokud bude pevnější dráha, může to být černý kůň dostihu. Ramssio ukázal, že je hodně kvalitním koněm a měl by být ve Velké ceně českého turfu favoritem společně s Premier Lionem. Tady očekávám nějakou kulišárnu od ,,Sumiho"! A za nimi by se mělo rozhodovat  mezi dalšími třemi až čtyřmi koňmi. Svou roli ale už může také sehrát podzim a s ním spojená změna forem.
Torque Power by měl být nejlepším koněm, kterého povedu, a pokud předvede formu z posledních startů, je to favorit dostihu. Wireless už je starší kůň, minule neběžel špatně, ale chvíli mu trvalo, než se rozešel. Je to takový ,,falešný kůň" a "Sumi" tyhle koně umí probrat a namotivovat, a tak očekávám, že tam ke konci přiletí! Jsem tedy moc rád, že jsem se na Torque Powera dostal a navíc to bude poslední dostih, který pojedeme. Bude to takový bonbónek na konec, který rozhodne o všem, pokud už Hamelin nebude mít dostačující náskok. 


Velka Letni cena dobeh Janacek
Na Evropském poháru žokejů povede Václav Janáček také Portorikose, se kterým snadno triumfoval v mostecké Velké letní ceně koncem srpna

Na Evropský pohár žokejů přijede společně s vámi dalších jedenáct jezdců. Je některý z nich vaším kamarádem?
Teď mám asi nejblíže k Roberto-Carlosu Montenegrovi, kterého jsem pro EJC doporučil a domluvil. Navíc ještě pak pojede v neděli na velký dostih do Varšavy, kde bude jezdit koně v tréninku Václava Luky. Roberto má dobrou ruku a odhad tempa. Mám v oblibě Antoine Hamelina, znám ho z francouzských dostihů. Je to takový samouk, který jde jezdecky stále nahoru a daří se mu ve velkých handicapech. Už před losovaním to byl pro mě „černý kůň“ poháru žokejů a startka to jen potvrdila. S ostatními jezdci se tak nějak respektujeme. Velká kamarádství nevznikají, kluci přijedou dělat svou práci, nikdo se nejede jen svézt.  A věta ,,Hlavně pozor na Kazacha" zdomácněla už i v Německu, k tomu není co dodat. Je jen škoda, že se na EJC nedostal Tomáš Lukášek. Letos to myslím v Kataru rozjede a bude to jeho nejlepší štace tam. Takže za rok ho to nemine.

A jaký máte názor na Christophe Soumillona, máte s ním nějaké osobní zážitky z dostihů?
Mám s ním pozitivní i negativní zkušenost. Je to velká osobnost a tenhle ročník Evropského poháru žokejů je o něm, a pořadatel toho musí využít. My ostatní budeme tak trochu stranou, ale my to zkousneme a budeme Belgičana prohánět...
Jinak věřím, že se Evropský pohár žokejů vydaří a bude mít moc pěknou atmosféru, která osloví i majitele pražského závodiště. Ti  se zúčastnili Českého derby a nadchlo je to, a my všichni je přesvědčíme a utvrdíme v tom, že bez nás Chuchle být nemůže. Chuchle a dostihy patří k sobě a je potřeba najít tu správnou a fungující symbiózu mezi parkury a dostihy. 

Přesuňme se nyní do Španělska, kde jste v tuto chvíli třetí v šampionátu se 44 vítězstvími. Jaká je pro vás letošní sezóna?
Není úplně ideální, měl jsem o ní trochu jiné představy, ale bohužel sestava koní v naší stáji není aktuálně nejlepší. Z dvaceti dvouletých nám startuje pouze pět a situace u tříletých a starších koní také není moc dobrá. Hodně koní jednou vyhrálo, nebo se dobře vrátilo při comebacku, ale pak už to nedokázali ve velkých dostizích zopakovat. Ale sezóna ještě nekončí, takže uvidíme. Pět nebo šest let jsem tu měl výborné sezóny a každý rok asi nemůže být ideální. I proto vyjiždím do jiných zemí a domů. Hlavně se namotivovat a odreagovat od španělskeho stereotypu.

Zůstáváte ve Španělsku i na zimu?
Přiznám se, že to v tuhle chvíli vůbec netuším. Jedná se o to, jaká tu bude v zimě situace s dostihy. Závodiště Dos Hermanas totiž před rokem koupil vlivný majitel, který s ním měl velké plány. Nechal mj. udělat novou trávu a mělo  se tu pravidelně běhat, ale bohužel nedávno zemřel a závodiště stálo pouze na něm. Takže vůbec netušíme, jak to bude se závodištěm dál.  Potřeboval bych taky dovolenou, ale na druhou stranu jsem hodně soutěživý typ a chci jezdit všude. Takže to se tak trochu vylučuje…

Otázka na závěr. Při tom, co už jste všechno nejen v českém turfu dokázal, zůstává vám ještě nějaký dostihový sen?
Chtěl bych jezdit co nejdéle to půjde, třeba i do 45 nebo 50 let. Zajímá mě, jak takový Mossé nebo De Vries, můžou stále jezdit na nejvyšší úrovni. Všechno je to o zdraví a životosprávě. Chci k tomu najít ten správný klíč. Poslední dobou si stále více pohrávám s myšlenkou jet jednou Velkou pardubickou. Velká pardubická je fenomén, a já bych ji rád aspoň jednou aktivně zažil. Ale nemohl bych fungovat jako ještě nedávno Dušan Andrés, tedy že bych jezdil obě disciplíny. Věnoval bych se jen překážkám. Ale až budoucnost ukáže, jestli se to pokusím zrealizovat. To už by bylo na delší vypravění, za jaké situace by k tomu mohlo dojít...

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net