LukaVaclav DeauvilleV nedělních pražských srovnávacích testech jako jediná z tříletých koní dokázala držet krok se staršími koňmi klasická vítězka Partyday, která šla poprvé na start z bošovického tréninkového střediska. Ryzka stáje Partyday.cz podala výborný výkon, který si zaslouží okomentování jejím trenérem Ing. Václavem Lukou. Středisko Luka racing zažívá doslova dostihové žně ve Francii. Letošní sezóna v tamním turfu se zdá být zlomová, koně připravovaní v Bošovicích tam letos zvítězili už desetkrát, a tak nemůžeme vynechat ani toto téma. A zajímali jsme se také o blížící se druhý ročník European Jockey´s Cup, který bude ve Velké Chuchli na programu již za necelé tři týdny.


Partyday se k vám do tréninkového střediska přestěhovala v červenci. Jaká byla vaše prvotní úloha s klasickou vítězkou?
Dohodli jsme se s majiteli, že si ji takzvaně oťukáme a začleníme ji do našeho systému. Cílem bylo připravit ji pro dostihy ve Francii.  Měli jsme jí  přihlášenou do Deauville, ale posléze jsme se domluvili, že ji zkusíme ve Velké ceně Prahy se staršími koňmi.  Bylo to hodně odvážné poslat ji do dostihu nejen s Tamarind Covem a Dumnonií, Dally Hit, ale i Lagarem a ostatními vynikajícími mílaři. Dostih to byl asi v letošní sezóně nejlépe obsazený, ale chtěli jsme vědět, na čem jsme. 

A jaké byly vaše ambice před dostihem?
Nejprve neudělat ostudu, ale přibližně deset dní před dostihem se mi začala Partyday hodně líbit a začal jsem jí věřit. Myslel jsem si, že by měla udolat tabuli. Bojovat o vítězství v takové konkurenci už bylo velkým přáním.

Partyday ale nakonec o vítězství bojovala a za Shamalganem doběhla jen o třičtvrtě délky. Museli jste být hodně spokojení s jejím výkonem…
Ano,  byl to hodně dobrý výkon a Martina Havelková ji dobře odjezdila. Beru to jako vítězství, protože Shamalgan je kůň úspěšný v grupě 1 a stále toho hodně umí. Partyday prokázala, že je na mílové trati nejlepším tříletým koněm.

Wireless GrandHandicap
Wireless bojuje 14. srpna o vítězství v Grand Handicapu de Deauville

Uvidíme Partyday na Evropském poháru žokejů, anebo se už vracíte k původním plánům jet s ní do Francie?
Partyday je po dostihu v pořádku a zřejmě ji dohlásíme do dostihu na 1800 metrů do Poháru žokejů. Plány na Francii nás neopustily, ale přece jen má klisna už vyděláno dost peněz a vhodný dostih se jí hůře hledá. Takže je možné, že do Francie pojede až později,  možná až v zimě nebo na jaře – to se ještě uvidí.

Předpokládám tedy, že Partyday nebude ještě  příští sezónu odcházet do chovu?
Zatím prokázala velmi vysokou výkonnost, takže si myslím, že může příští rok klidně běhat. Navíc majitelé sami nechtějí dělat chov a u nás prakticky neexistuje poptávka po klisnách do chovu.

Obraťme nyní list a věnujme se vašim výborným výsledkům ve francouzských dostizích. Mezi  deseti vašimi vítězstvími musíme vypíchnout triumf Wirelesse v Grand Handicapu v Deauville, tedy dostihu o sto tisíc euro. Považujete letošní sezónu vašeho střediska ohledně francouzských výsledků za zlomovou?
Je to pro nás skvělý vývoj, jdeme si za svým cílem a to se letos daří plnohodnotně. Letos se nám tam daří natolik, že já tuhle sezónu považuji asi za svou vůbec  nejúspěšnější v roli trenéra. Máme již vyděláno ve Francii asi 320 tisíc euro, je to tedy sezóna zajímavá nejen na velký počet vítěztví, ale i samozřejmě finančně. Jsem rád, že se naše práce a úsilí zúročilo. Asi jen málokdo si umí představit, co vše za těmito výsledky stojí, ty nespadly jen tak z nebe… Jsem také rád, že úspěšných je celá řada koní, naše výsledky nestojí jenom na jednom, nebo dvouch koních. Tímto chci poděkovat všem zúčastněným.

GrandHandicap dekorace2
Majitel stáje Leram Milan Kříž s čestnou cenou za vítězství v Grand Handicap de Deauville...

GrandHandicap dekorace
... a společně s trenérem Václavem Lukou a ž. Theo Bachelotem

Co byste vyzdvihl z vašich letošních francouzských výsledků?
Na největším mítinku v Deauville jsme startovali šestkrát a čtyřikrát jsme byli na tabuli včetně vítězství Wirelesse v Grand Handicapu. Přitom tento mítink patří mezi tři největší  rovinové mítinky ve Francii. Tady v Česku si málokdo uvědomí, co to znamená a co je to vůbec za úspěch. Mělo  to velké odezvy a ohlasy ve Francii. Z tohoto pohledu je to tedy opravdu zlomová sezóna pro naše tréninkové středisko. Je to něco neskutečného, asi to nedokážu přesně popsat, ale s úspěchy v českém turfu se to těžko srovnává.  Ještě bych rád vyzdvihl  třetí místo Winshine v Grand handicapu pro sprintery o 70 tisíc euro v Deauville. Nebo vítězství Lehaima a hattrick v podobě vítězství  Danae Jem,  Athansora a Wirelesse  na druhé deauvillské dráze v Clairefontaine.  Rád bych také zmínil, že mi dělá radost skutečnost, že po mé urgenci před několika lety v Deauville  už visí pravidelně česká vlajka – a to je při tomto megamítinku vedle francouzské, německé a anglické vlajky velmi potěšitelné.

Pokud se nemýlím, tak vaše výborné  francouzské výsledky se také odrazily v tom, že už trénujete koně pro francouzského majitele…
Ano, je to tak. A dokonce už jsem měl nabídky, ať jdu trénovat do Francie. Jsem za to rád, naše společná práce a trpělivost nepřišla vniveč. Na základě výsledků už jsme si vybudovali ve Francii nějakou pozici a to dělá dobrou vizitku celému českému turfu. Jsme ve Francii plně respektovanými. Děláme tím tedy i práci a propagaci pro celý český turf a cenzura ze strany vedení  Jockey Clubu je pro mne naprosto šokující! Dále to nechci rozvádět, protože důvody pro ni neznám a znát vlastně nechci.

Co byste vzkázal majitelům, kteří se ohledně nástupu na francouzskou cestu teprve rozhodují?
Nemůžou čekat hned, že budou ve Francii vydělávat eura, ale když vydrží, určitě výsledky přijdou a  investice se jim nakonec může vrátit. My už máme kolem 50 % úspěšnost získání dotace v dostihu.  Sportovní a kulturní zážitky, které prožíváme, se však nedají ocenit žádnými penězi.  

Brzy nás v Chuchli  čeká druhý ročník European Jockey´s Cup. Máte nějaké novou informaci ohledně této akce?
Informace, co se týče konkrétních jmen žokejů, se už pomalu začínají dávat dohromady. Přijedou k nám především starší zkušení žokejové a je možné, že u některých z nich je to poslední možnost vidět je na vlastní oči v sedlech koní. Už také pracujeme na přípravě dalšího ročníku této akce prospěšné pro celý český turf.

A otázka na závěr - mnoho z vašich svěřenců startuje výhradně ve Francii. Na které z těchto koní se můžeme těšit 24. září ve Velké Chuchli?
Určitě by to měli být Sinbad, zřejmě Ventaron, a možná i Phu Hai. Určitě ale neuvidíte vítěze Grand Handicapu Wirelesse, který je přihlášený na 1. října do Chantilly, do dostihu grupy 2 Prix Daniel Wildenstein. A v Chantilly má velký dostih také Phu Hai, který zřejmě zamíří taktéž spíše do Chantilly. A mohu prozradit, že pan Kříž po vítězství  Wirelesse v Grand Handicapu dostal nabídku na  jeho prodej  do Emirátů, kterou však odmítl.

Michaela Zemanová
Fotografie: archiv Luka racing a pana Milana Kříže 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking