Shamalgan vcprahyDva donedávna nejvýznamnější komparační vrcholy sezóny, nyní trochu oslabené konkurencí podobě dostihů EJC a posuny v kalendáři, byly magnetem dnešního Dostihového festivalu se společností Conseq Investment Management a.s. ve Velké Chuchli. Lépe obsazená byla mílová Velká cena Prahy CK Martin Tour (I.k., 3+, 1600 m, 400.000 Kč) v níž třetinu devítičlenného pole tvořili koně úspěšní v blacktype dostizích, které doplňovali vítězové obou letošních mílových klasik.


Největší třídou disponoval Shamalgan, ale dvouletá přestávka v chovu mu sebrala hodně z předešlé formy a po návratu na dráhu se mu zatím vyhrát nepodařilo, a tak více příznivců měl loňský vítěz Tamarind Cove (Galileo), třetí blacktype kůň v poli Dumnonia (Silver Frost), stále vzhůru stoupající Dally Hit (Ad Valorem) a vítěz Velké jarní ceny Lagaro (Dalghar). SHAMALGAN (Footstepsinthesand) ale ukázal, že i v devíti letech dokáže předvést finiš, kterým ohromoval před svým odchodem do chovu a pod žokejem Milanem Zatloukalem nádherným finišem ze zadních pozic zvenčí vyhrál. Druhým místem napravila dosud nijak oslnivou bilanci tříletých v dostizích se staršími vítězka Jarní ceny klisen Partyday (Footstepsinthesand), třetí přišel Arif (Nayef) a čtvrtá Dally Hit (Ad Valorem), která dlouho nemohla najít prostor k finiši. Druhý tříletý klasikv poli Lagaro skončil osmý poté, co z dostihu zcela vypadl po kolizi se soupeři v cílové rovince. 

velka cena prahy 2016
Shamalgan a jeho první vítězství po návratu na dostihovou dráhu

Vytrvalecká Conseq Velká cena českého turfu (I.k., 3+, 2400 m, 400.000 Kč) by teoreticky měla být srovnáním derby koní posledních ročníků, ale derby vítěz (navíc slovenský) se dnes představil v Chuchli jen jediný, a to o dva dostihy později ve dvojkovém handicapu... Týden po Saint Leger dostih nepřilákal mnoho tříletků - na start se postavil jediný Alpheus. V oslabeném poli byl do role favorita pasován šestiletý Always on Sunday (Sunday Break), na start se postavil i předloňský vítěz Aztek (Moonjaz), který však byl minulý týden na startce proutěnek, z šancových koní dále francouzské dráhy preferující Icar (Halling), své příznivce měl i Solar Eclipse (Montjeu).
Po startu se ujal vedení Alpheus, který ve vlažnějším tempu (první čtyřstovky za 28,64 - 26,29 a 26,50) dovedl pole do lahovického oblouku, pole uzavírali Icar a Ines. Na konci lahovického oblouku převzala vedení Lužnice, zatímco Alpheus se začal rychle propadat, k Lužnici se záhy přidal Solar Eclipse. V cílové rovince na tuto dvojici zaútočil Aztek, ale zatímco jeho finiš neměl dostatečný důraz na to, aby převzal vedení, zvenčí ze zadních pozic jdoucí ICAR (Halling - Ideal World, Singspiel), podporovaný žokejem Foretem, předvedl akceleraci, která mu vynesla vítězství, druhé po vítězném debutu předloni v květnu ve Wissembourgu. O krk druhá skončila Lužnice (Kalanisi), třetí Aztek a čtvrtý Solar Eclipse.
Icar, zakoupený jako roček na Arqana Deauville October Yearling Sale za 35.000 euro, je synem nestartovavší Ideal World (Singspiel), matky tří vítězů, bába Live Your Dreams (Mt Livermore) vyhrála listed a umístila se v Gr.2 dostihu v USA. 

velka cena turfu2016
Skvělý finiš předvedl Icar, který ve Velké ceně českého turfu dosáhl svého zatím největšího úspěchu
 
Úvod dne patřil dvouletých a žokeji Petru Foretovi, který před výše zmíněným vítězstvím s Icarem ve Velké ceně českého tuirfu, která se běžela jako třetí dostih v pořadí, vyhrál i dva úvodní dostihy pro dvouleté koně. V Ceně Fondů Parvest (III.k., 2, 1200 m, 60.000 Kč) potvrdila při svém druhém životním startu roli favoritky FANEGA STAR (Durante Alighieri - Fanega, Security Risk), reprezentující stáj a chov Rabbitu Trhový Štěpánov, Cenu EBF (III.k., 2, 1400 m, 60.000 Kč) po boji s Nagano Gold (Sixties Icon) vyhrál počtvrté startující GOLD EVASIVE (Evasive), kterého DS Pegas získala na Arqana Deauville October Yearling Sale za 27.000 euro.

Další úspěch plemeníku Rosensturmovi (Monsun) přinesl ve dvojkové Ceně Irish Thoroughbred Marketing (hdcp II.k., 3+, 1800 m, 90.000 Kč) čtyřletý valach DZINFIZZ (Rosensturm - Dzanetta, Professional), vlastní odchovanec stáje Luka-Mandak. Favorizovaný Love Me pod 61,5 kilogramy dokončil dostih na šestém, předposledním místě.

První vítězství kariéry získal v Ceně Fondů Conseq Finance (hdcp III.k., 3+, 1800 m, 60.000 Kč) pětiletý zástupce stáje BoKa Seniors NAMID STAR (Namid), po dvou letech se do vítězné formy vrátil osmiletý YES MAN (High Yield) stáje J.T.K.-Bečková-Germič, který po tuhém boji o hlavu zdolal v Ceně NN Fondů (hdcp IV.k., 1800 m, 40.000 Kč) o rok staršího Flying Eagle (Jape), kterému dával 5,5 kilogramu. Startovní listina tohoto dostihu byla hezkou ukázkou toho, jak v našem dostihovém provozu přibývají starší koně - průměrný věk devítičlenného pole byl 7 let.
         
Po triumfu v hlavním dostihu završil v Ceně ZPF (hdcp III.k., 2400 m, 60.000 Kč) double žokej Milan Zatloukal, který byl v sedle podruhé v řadě vítězné tříleté NICOLE MEGAN (Bushranger), kterou stáj Joly zakoupila jako dvouletou na letní dražbě v Deauville za 4.000 euro.    

Posledním vítězem vydařeného odpoledne byla pětiletá DRTINA (Fly To The Stars - Doreen, Jape) stáje Filip, která jistě ovládla Cenu Conseq Penzijní společnosti (hdcp IV., 1400 m, 40.000 Kč). (miv) 

Záznam České televize


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net