velka jarni 2020Vrcholem předprázdninového dostihového dění byl dnešní mítink ve Velké Chuchli, který nabídl dva výborně obsazené mílové dostihy včetně druhého klasického dostihu sezóny 99. Velké jarní ceně (L, 3 hř+kl., 1600 m, 600.000 Kč). V ní potvrdil dosavadní dominanci tříletému ročníku hnědák RATE (Reliable Man), který po Richest Veinovi a Sagarovi získal stáji Jiřího Trávníčka třetí vítězství v tomto klasickém dostihu.


Cesta za ním ale byla dnes pro Rata trochu složitější než dříve a zkomplikovaly mu ji hlavně klisny, účastnice Jarní ceny klisen, které využily prodloužené pauzy a stanuly na startu obou klasik. Rate vyskočil z prvního boxu na čelo, ale záhy přes něj přešla vítězka Jarní ceny klisen Eternity (Power) s Jaromírem Šafářem, ke které se brzo přidal druhý zástupce Lokotransu Magic Baron (Dabirsim) vedený Tomášem Lukáškem. Ti nasadili velmi ostré tempo, kterému později Magic Baron podlehl, Eternity ale na čele velmi dlouho vzdorovala nástupu Ratea, dnes o stupínek méně přesvědčivému než v minulých startech. I tak ale stačil na to, aby statečnou zástupkyni slabšího pohlaví zdolal, nicméně záhy se objevila další. Stejně jako minule i dnes z konce pole zaútočila Zariyannka (First Defence), která středem pole opět ukázala vynikající finiš, náskok vedoucího Ratea stále zkracovala, ale ohrozit jej nedokázala a doběhla a půldruhé délky druhá. Třetí místo uhájila Eternity, čtvrtým byl v ČR debutující Zoheyer (Born to Sea) a páté místo získal Markoni LP (Glavalcour).
Čas vítěze, v jehož sedle byl žokej Milan Zatloukal, 1:35,53 je novým rekordem dostihu i chuchelské dráhy.    

Rate, zakoupený Tomášem Jandou jako roček za 47.000 € na říjnové dražbě v Deauville, je synem vítěze francouzského derby Reliable Mana (Dalakhani), otce 11 blacktype vítězů včetně německého zimního favorita Erasma, který aktuálně pendluje mezi Francií a Novým Zélandem. Matka Ragazza Mio (Generous), umístěná ve dvou listed dostizích, je matkou 5 vítězů, mezi nimiž vyniká třetí z Prix de Minerve (Gr.3) Gosh (Peintre Celebre). Bába Via Saleria (Arazi) je matkou dvou grupových vítězů včetně vítězky Epsom Handicapu (Gr.1) Perfect Hedge (Unfuwain).  

Prohlédněte si fotogalerii z Velké jarní ceny

Stoprocentní bilance Dostihové stáje Pegas

Výborně obsazený byl i druhý vrchol Velká květnová cena (I.k., 4+, 1600 m, 150.000 Kč), jehož favoritem byl po skvělém výkonu z Velké dubnové spolehlivý Torque Power (Toronado), který se jen v jediném z dosavadních 11 startů nevešel mezi 4 nejlepší v cíli. Dostih odstartoval Mormill (Authorized), ale ještě před obloukem od něj převzal vedení šampión sprinter Mr Right (Echo of Light), poprvé startující na distanci delší než 1400 metrů, zatímco favorizovaný Torque Power šel pod Martinem Laubem tradičně na konci pole. V cílové rovině jej Laube vytáhl ven, ale místo jeho obvyklého finiše předvedl favorit matný výkon a doběhl předposlední. Naopak na začatku cílové roviny nastoupil středem pole BLACK CANYON (Manduro), vedený Milanem Zatloukatel, záhy přešel do čela a vzdaloval se soupeřům až na konečné 4 délky. Druhým místem potvrdil skvělou stájovou formu Sagar (Excelebration), třetí Mr Right podlehl Sagarovi až na cílové pásce o krk. Čtvrté peníze získal při své české premiéře Raging Storm (Galileo).

Vítěz, který byl jako roček zakoupen v Deauville za 29.000 €, získal stáji Pegas již osmé vítězství, jímž překonal hranici 1,6 miliónu zisku, dnes vyběhl rekordní čas 1:35,75. Ten však jako rekord vydržel jen pár minut. Black Canyon synem plemeníka Mandura (Monsun), který včera podlehl ve věku 18 let srdečnímu kolapsu.  

Rate3

Maximální bilanci DR Pegas a trenéra Olehly, který do Chuchle přivezl 4 koně, zkompletovala ve dvojkovém handicapu Cena společnosti Loko Trans (3+, 2200 m, 90.000 Kč) poprvé vítězná Oaks naděje STERLI (Intello), zakoupená jako ročka v Deauville za 24.000 €. V jejím sedle byl Michal Hrouda.

fitmin pegas

Víkendový hattrick napajedelských odchovanců i stáje Rabbit Trhový Štěpánov


Nedělní program v Chuchli odstartoval prvním dostihem Fitmin Cupu 2020 Cenou výživových programů Fitmin (III.k., 2, 1200 m, 60.000 Kč), v níž výhodu startu v nohách přetavila ve start-cíl vítězství AGNESKA (Stormy Jail - Agnes Seice, Strategic Prince) ze stáje Martina Bláhy, kterou vedl David Liška. Výborně se v dostihu, kde většinu pole tvořily klisny, uvedli první dva čeští potomci Shamalgana, kteří, respektive které, obsadily druhé a třetí, přičemž Orlene nebyla daleko od vítězství.

NN20 agneska

Agneska, první potomek druhé z Jarní ceny klisen Agnes Seice (Strategic Prince), nebyla jediným vítězem napajedelského chovu tohoto víkendu. O den dříve ve Slušovicích se nejpve šestiletý LANDARON (Egerton - La Rainba, Rainbows for Life) se Simonou Laubeovou prosadil v Ceně obce Hošťálková (hdcp IV., 2900 m, 30.000 Kč) a poté sedmiletý SACAMIRO (Camill - Sara, Dara Monarch) z péče trenérky Kateřiny Ilíkové lehce ovládl steeplechase Cenu přátel dr. Antonína Černockého (stch IV.k., 3600 m, 50.000 Kč). 

NN20 landaron

Výše zmíněný napajedelský odchovanec Landaron také odstartoval jiný víkendový hattrick - stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Druhou jeho část zajistila ve Slušovicích vlastní odchovankyně Rabbitu tříletá VADETABETTY (The Bogberry - Vadeta, Saddex) s Tomášem Lukáškem v Ceně města Slušovice (III.k., 3, 2200 m, 45.000 Kč) a završila pětiletá RABBIT BATED (Bated Breath) o den později v Chuchli, kde ji v cestě za vítězstvím v Ceně Hitradia City (hdcp III.k., 1200 m, 60.000 Kč) nezastavila ani nejvyšší váha v poli.

NN20 sacamiro

Dařilo se i dalším českým odchovancům. Svůj první životní triumf získal v chuchelské Ceně Office Depot (hdcp V.k., 3+, 1600 m, 20.000 Kč) tříletý NIGHT SKY (Mikhail Glinka), syn šampiónky Najinské (Areion) z chovu Centra Darhorse, ve slušovické Ceně Dostihy Slušovice, z.s. (IV.k., 1100 m, 30.000 Kč) se prosadil už dvanáctiletý svěřenec Jana Demeleho SHARP BROOK (Varadar - Sharmona, Dara Monarch) z vlastního chovu stáje Latén a také devítiletá HEURE (Scyris - Honora, Sebastian), která v závěrečné Ceně města Vsetína (hdcp V., 2400 m, 20.000 Kč) zkompletovala slušovický double trenérky Ilíkové.

NN20 sharpbrook

Ale vraťmě se do Chuchle, kde sice trenéru Koplíkovi unikl klasický triumf, ale vítězství se dočkal i v roli majitele, když jeho svěřenec pětiletý ROYAL TOWN (Wootton Bassett), reprezentující Stáj bratrů Koplíků, jistě vyhrál Cenu magazínu Forbes (III.k., 1800 m, 60.000 Kč).

Vítěznou tečku za českým víkendovým děním udělal v chuchelské Ceně Tipsportu (III.k., 3, 2400 m, 60.000 Kč) do derby hlášený RUSEL (Pedro The Great), zakoupený jako hříbě v Deauville za pouhé 2.000 €, reprezentující stáj dr. Nieslaníkové, v jehož sedle byl Jan Rája. (miv)  
 
Záznam mítinku z České televize    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net