Karlovy VaryKarlovarský Hipodrom Holoubek již tradičně vstupuje do nové sezóny poslední dubnovou sobotu Dostihovým dnem evropské šlechty. První ze šesti dostihů bude odstartován už v 10:15 hodin a v rámci doprovodného programu budou moci návštěvníci (vstup je zdarma) shlédnout také dostih na dřevěných koní, dostih amazonek v dámských sedlech nebo vystoupení dámské čtverylky. Vrcholem dne bude první předzkouška derby, Jarní cena Priller & Post Cup - Frühjahrspreis Priller & Post Cup. 


Jedná se o dostih druhé kategorie na 2000 metrů o 100.000 Kč, kterým v minulosti zahájil kariéru Touch of Genius (Galileo) následně triumfující v Českém i Slovenském derby a který vyhrála loňská vítězka derby Blessed Kiss (Kentucky Dynamite). V dostihu se utká jedenáct koní. Dva z nich, vítěz 3. Pražského zimního favorita Chiouboucar (Rail Link) a čtvrtý z Ceny zimního favorita Angkor Wat (Nathaniel) budou poskytovat soupeřům výhodu 1,5 až 4 kg. V sedle zástupce stáje Joly Angkor Wata bude žokej Václav Janáček, který po pěti dnech opět navštíví české závodiště. Celkem bude v sobotu startovat ve čtyřech dostizích. Z účastníků Ceny zimního favorita bude na startu také šestý Államfö (Latin Lover), který rovněž obsadil šesté místo v Gerschově memoriálu. V Pražském zimním favoritovi loni podala dobrý výkon klisna Moon Shot (Rajsaman), která za sebou zanechala nedávného vítěze "Michalova memoriálu" Amazing Gangstera (Tai Chi). Moon Shot absolovala před dvěma týdny také Memoriál Rudolfa Deyla, kde ale skončila až na osmém místě. Prodloužení trati by ji ale mělo posunout na dotovaná místa. Zajímavým koněm je také druhá z Ceny Masise Tularka (Toronado), která od té doby nestartovala a letos nově reprezentuje stáj Statek Blata Český ráj. Anjellico (Egerton) loni vyhrál dostih Fitmin Cupu a v Pražském zimním favoritovi doběhl na pátém místě jako nejlepší z koní narozených v Česku. 

Další účastníci dostihu zatím neměřili síly se zástupci špičky ročníku. Reprezentant stáje Rabbit Trhový Štěpánov Goldenton (Egerton) je mj. polobratrem třetího ze Saint Legeru Golden Devila (Pop Rock) a také by mu měly více pasovat delší tratě. Snadným vítězstvím v Brně vstoupil do sezóny Mike of Jape (Age of Jape). Obtížněji se zařazují La Coral (Blue Coral) a Corston (Camelot) mající dosud jen jeden start na svém kontě. Do Saint Legeru přihlášený Corston absolvoval debut během prvního chuchelského mítinku. Pozornost určitě bude poutat také Benjamin (Teofilo). Tento za 30.000 euro pořízený ryzák se vůbec poprvé popasuje se soupeři v dostihu. Jeho matka Bella Ida (Hernando) získala označení blacktype kůň za třetí místo v Listed ve Fontainebleau.

Prazsky zimni favorit dobeh
Favority sázkové kanceláře Tisport pro hlavní dostih, Jarní cenu Priller & Post Cup - Frühjahrspreis Priller & Post Cup, jsou vítězové Pražského zimního favorita Chiouboucar a ž. Vendula Korečková s kurzem na vítězství 3:1

Dalším dostihem v programu určeným pouze koním ročníku 2016 je Cena města Karlovy Vary - Preiss Stadt Karlsbad třetí kategorie na 1600 metrů o 60.000 Kč. Nejzkušenějším koněm na startu je Sea The Night (Born to Sea), loni pětkrát startující bez umístěníí v Irsku. Velmi solidní debut absolvoval před třemi týdny Kings Rock (Joshua Tree), který jen o nos prohrál souboj o vítězství s méně zatíženou Darinou (Exciting Life) na pražském ovále. Hned při debutu se také dokázala umístit Roderika (Roderic O´Connor), jednalo se o dostih, kde byl Kings Rock druhý. Sledovaným koněm určitě také bude polobratr klasické vítězky Wild Love (Planteur) Wild Eagle (Sommerabend) absolvující svou dostihovou premiéru v polovině března v Chantilly.

Dostihový den na karlovarském závodišti otevře Visprion Cup, handicap III. kategorie na 2400 metrů o 60.000 Kč. Dva koně v něm bude mít DC Zámrsk MUDr. Bruna. Novou posilu stáje, 61,5 kg zatíženého Azdara (Authorized) trénuje Lenka Horáková. Tmavý hnědák bude mít v sedle Jana Ráju. Naproti tomu matador Noble Fox (Generous) v péči manželů Andrésových je nejméně zatíženým v poli (ponese 51 kg). Na svá loňská tři vítězství by určitě ráda navazála ultravytrvalá Orphanta (Pop Rock). Loňský úřastník Saint Legeru Valentino Dancer (Planteur) se bude muset vypořádat se zátěží 63 kg a startovacími boxy. Od Glavalina (Glavalcour) se minule v Mostě čekalo více, může ale složit reparát a v malém poli nelze podceňovat ani nerozběhanou Wanikoro  (Egerton) nesoucí příznivou hmotnost.

I přes účast jen šesti koní je také zajímavavě obsazena další zkouška třetí kategorie, Stollbert - dostih Architektů - Stollbert Architektenrennen na mílové trati o 60.000 Kč. Po dvou letech se vrací na dráhu vítěz šesti dostihů nejvyšší kategorie Aldar (New Approach) stáje Ramzana Kadyrova. Konkurenci mu bude tvořit Speed Machine (Naaqoos), Thailand (Lord Of England), Rolaliza (Suteki Shinsukekun) a nejméně zatížený překážkář Tesstino (Terssio).

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Sázkové kurzy Tipsportu na dostihový den v Karlových Varech     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net