MostKvětnový dostihový den na mosteckém hipodromu bude ve znamení tradičních memoriálů a také záštity manželky prezidenta Ivany Zemanové. Počet startujících v obou vrcholech mítinku není velký, ale rozhodně v nich nechybí kvalita. Polovinu startovního pole 23. Memoriálu Vlastimila Smolika - Ceny první dámy ČR totiž tvoří vítězové klasických dostihů včetně dvou hrdinů derby. A mezi účastníky Memoriálu Dr. Frankenbergera, který je trialem na České derby, je také šampion dvouletých hřebců na Slovensku King Heart. První z osmi sobotních mosteckých dostihů bude odstartovován v 13:30 hod.


Dříve přijde v mosteckém programu na řadu 23. Memoriál Vlastimila Smolika - Ceny první dámy České republiky na trati 2400 metrů o 150.000 Kč. V centru pozornosti určitě bude Kůň roku 2015 a dvojnásobný vítěz derby Touch of Genius (Galileo). Svěřenec Josefa Váni se ale bohužel potýkal v posledních sezónách se zdravotními problémy. Loni startoval jen jednou a do dostihu jde rozběhaný z dobře obsazeného dostihu v Lysé nad Labem, kde přišel finišem třetí, přičemž trať pro něho byla kratší. Oproti téměř všem svým soupeřům má kilogram až dva kilogramy hmotnostní úlevy. Druhým derby-vítězem na startu dostihu je loňský hrdina modré stuhy Joseph (Lando), kterému následující dva starty po derby nevyšly dobře, ale neztratil se mezi staršími koňmi v Ceně prezidenta republiky, kde skončil třetí. V zimě byl vykastrovaný a do jeho sedla se vrací ž. Jiří Palík. Dalším klasickým vítězem na startu Memoriálu Vlastimila Smolíka je nejstarší účastník v poli, osmiletý Always On Sunday (Sunday Break). Jeho trenér Radek Holčák o něm říká, že je koněm pro jeden velký dostih v sezóně a může to být zrovna ten aktuální. V minulosto dokázal například vyhrát dvakrát pražský Zlatý pohár a také EJC Long.  

Výbornou fomou se před pěti týdny na zdejší dráze prezentoval zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov Montjeu Third (Pop Rock), který i se 64,5 kilogramy zátěže zkentroval nejbližšího soupeře v Memoriálu Jaroslava Podolana o čtyři délky. Nyní narazí na lepší konkurenci, a ponese příznivější hmotnost, ale v poslední době běhal dostihy do 2000 metrů. K mosteckým specialistům už dlouho patří Fantasticadventure (Poseidon Adventure), který s výjimkou jediného startu tu nikdy (a to v osmi startech) nebyl horší než čtvrtý. Onou jedinou výjimkou byl právě loňský ročník Memoriálu Vlastimila Smolíka, kde doběhl na sedmém místě. Jediná klisna v poli Raviella (Pop Rock) loni dokázala být čtvrtá v Ceně prezidenta republiky a v nohách má start z Listed v Hoppegartenu před třemi týdny, ale nevypadá v této společnosti jako kandidátka na medailová místa.

MemorialDrFrankenbergera Joseph
Loňský ročník Memoriálu Dr. Frankenbergera - Jarní cenu města Mostu vyhrál po boji Joseph s ž. Jiřím Palíkem, kteří o šest týdnů později uspěli také v Českém derby. V sobotu bude tato dvojice k vidění na startu druhého hlavního mosteckého dostihu, 23. Memoriálu Vlastimila Smolika - Ceny první dámy České republiky (foto pro Hipodrom Most a.s. Jiří Kurzweil)

Druhým vrcholem odpoledne je Memoriál Dr. Frankenbergera - Jarní cena města Mostu na 2000 metrů o 150.000 Kč. Za 18 let své existence si dostih vydobyl pozici důležité zkoušky na České derby. Tři koně (Laureat, Darsalam a Joseph) ze 13 vítězů na zdejší dráze, kteří v derby startovali, ho totiž dokázali vyhrát a další dva (Avere a Honzik Chipera) se v něm umístili na druhé místě. Letos se pokusí jít v jejich stopách někdo ze sedmi startujících. Největší pozornost bude upřena na svěřence Radka Holčáka King Hearta (Nathaniel), který se stal loni šampionem na Slovensku a letos jen o půl délky prohrál souboj o vítězství v bratislavské Ceně trojročných žrebcov. Na zdejší dráze je prověřený Mount Q (Mount Nelson), jenž tu loni vyhrál velmi snadným způsobem  Podzimní cenu města Mostu. Patří mezi dva účastníky dostihu, kteří půjdou na start nerozběhaní. Tím druhým je třetí z Pražského zimního favorita a vítězka bratislavského jedničkového testu  Dylanka (Dylan Thomas). 

V další předzkoušce derby, karlovarské Jarní ceně konané koncem dubna na stejné délce trati, skončil na třetím místě Forever Dry (Jukebox Jury)  a tři a čtvrt délky za ním doběhl další účastník Memoriálu Dr. Frankenbergera Valentino Dancer (Planteur). V předzkoušce na Velkou jarní cenu, Memoriálu profesora Michala, se objevil v cíli na pátém místě Taell (Mikhail Glinka). Jako jediný z účastníků dostihu dokázal letos už zvítězit Be Master (Masterstroke). Jednalo se sice o dostih čtvrté kategorie, ale hnědák je jím už také prověřený na vytrvalecké trati.

Velmi zajímavým dostihem je také sprintérská Cena primátora města Mostu, kde se mj. utkají výborné klisny Benidiction (Zebedee), Efily (Slickly), Mayda (Approve) a Anitschka (Arcano). Součástí dostihového dne na hipodromu jsou také dva překážkové dostihy a dostih poníků pořádaný Ponyligou. 

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net