memorial deyla 2024Koncertem klisen v péči Ingrid Janáčkové Koplíkové by se dal nazvat první dostihový den letošní sezóny na mosteckém závodišti. Její svěřenkyně CIOTOLA (Buratino) a VERMELHO (Showcasing) suverénně opanovaly hlavní dostih dne 50. Memoriál Rudolfa Deyla (I.k., 3 kl., 1400 m), přičemž o tom, která z nich je lepší, nerozhodla ani cílová fotografie, a triumfem klisny připravovaná úspěšnou trenérkou skončil i druhý nejlépe dotovaný dostih dne dvojkový Memoriál Jaroslava Podolana, ve kterém skvělým finišem uspěla TOTALLY GOLD (Dark Angel).


Obě klisny patřily k favoritkám hlavního dostihu, že však dokáží soupeřkám udělit takovou lekci asi očekával málokdo. Start vyšel nejlépe Ciotole s Davidem Liškou, favorizovaná Vermelho, do jejíhož sedla usedl Tomáš Lukášek, se rychle vydala za ní. Spolu se pak za vedení Ciotoly začaly vzdalovat soupeřkám a do cílové roviny vbíhaly s náskokem 8 délek. V cílové rovině se Lukášek pokoušel zaútočit po bariéře, když mu Ciotola uzavřela cestu, vzal Vermelho vně a zkoušel na vedoucí klisnu útočit z druhé strany. V posledních metrech se dostal až na její úroveň, přes ní, jak později ukázala cílová kamera, ale nepřešel a rozhodčí vyhlásili současný doběh. Osm délek na vítěznou dvojicí finišovala na třetím místě Hidden Girl (Zarak), sledovaná Lynx Westminster (Holy Roman Emperor) a Nuda Veritas (Gustav Klimt). Ciotola reprezentuje Stakes Blata Český ráj, Vermelho běhá v barvách Jany Fialové.   

Velmi pohledným dostihem byla i druhá nejlépe dotovaná zkouška dne, již sedmý ročník dvojkového Memoriálu Jaroslava Podolana na 2200 metrů. V ní dlouho drželi taktovku nízko zatížení Orleano (Egerton) a Tommy Lee Horn (Golden Horn), na distanci ale nastoupila favorizovaná To Ten Meters (Seahenge), kterou však na cílové čáře o vítězství připravila zvenčí silně finišující TOTALLY GOLD (Dark Angel) s Tomášem Lukáškem, který získal double.  

Vítězné návraty a premiéra Touch of Genia

Mítink otevřelo vítězství českého odchovance LORD WILDA (Dux Scholar - Luxia, Midships) ze stáje CK Martin Tour pana Vojtěcha Martina v Zahajovacím dostihu sezóny 2024 (hdcp IV.k., 1800 m), který hezkým finišem podél bariéry o 3/4 délky překonal tempo diktující Monjouet (Pouvoir Absolu). Hřebce z chovu společnosti Acton s.r.o., vlastníka Centra Darhorse, který odchoval i vítězovu matku Luxii, připravuje Josef Bartoš starší a dostihem jej úspěšně provedl Adam Florian.

Výborný finiš rozhodl i skvěle obsazenou Cenu Dostihového klubu (III.k., 1800 m), ve které se sešli tři klasičtí vítězové. Jako favorit odskakoval vítěz předloňského Swiss derby Hello Hola Hay (Zarak), startující poprvé od září 2022, stejně jako jeho stájový kolega Briliant Star (Sea The Stars). Oba zástupci Lokotransu se drželi v zadní části pole společně s vítězkou Oaks 2022 Vignettou (Pouvoir Absolu), v cílové rovině však dokázali zlikvidovat zhruba šestidélkový náskok dvojice American Fly (Maxios) - Comming Pulse (Dragon Pulse) a skvělým progresem zvěnčí pak HELLO HOLA HAY, výborně odježděný Tomášem Romanem, o 1/2 délky zvítězil před Vignettou, na kterou třetí Brilliant Star ztrácel hlavu.

Z chovatelského hlediska znamenalo jisté vítězství tříletého polského rodáka NORRIDORA v Ceně Hippodromu Most (III.k., 2200 m) historicky první triumf potomka vítěze Českého derby a Koně roku Touch of Genia (Galileo), zároveň to však bylo první vítězství trenérky Heleny Blažkové od roku 2018, kdy ukončila aktivní činnost. Odchovance SK Moszna, který zároveň hájí trenérčiny barvy, vedl Milan Zatloukal.

Vedle Tomáše Lukáška získal double i Martina Havelková, která nejprve v sedle své svěřenkyně LENY (Outstrip), reprezentující navíc trenérčinu vlastní stáj www.martinahavelkova.com, jistě vyhrála Cenu společnosti Tipsport (hdcp III.k., 4+, 1400 m) a pak v závěrečné Dubnové ceně mosteckjého závodiště (hdcp V.k., 4+, 2200 m) dovedla vítězně do cíle nejvýše zatíženou svěřenkyni Lenky Horákové DREAM OF LOVE (Egerton - Rabbit Dream, Dream Well). Vedle napajedelské odchovankyně a již zmíněného Lord Wild z chovu Centra Darhorse dnes za tuzemský chov bodovala také WALERIE (Eagle Top - Wanillca, Strategic Prince) z chovu Eduarda Kubíčka, která pro stáj Michaela-Hruboš a trenéra Bodláka získala Cenu OHK Most (hdcp IV.k., 4+, 1400 m). Źák Tomáš Roman v jejím sedle se tak stal třetím jezdcem dne, jemuž se podařilo dvakrát zvítězit.

Miloslav Vlček
 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net