Haris Kopecky2Teprve čtvrtá sezóna v trenérské úloze vynesla na šampionské výsluní jednoho ze dvou trenérů střediska Darhorse, Ludvíka Harise. Ten svůj první rok v tréninkovém centru v Krabčicích dokázal připravit vítěze celkem 26 dostihů včetně úspěchu tříletého Duke of Darhorse ve Velké ceně BBAG a Lagara v bratislavské Jarné míli. V šampionátu trenérů koní v rovinových dostizích zvítězil o sedm prvenství před Grzegorzem Wroblewskim. S trenérem Harisem jsme si povídali nejen o nedávno uplynulé sezóně, ale také jsme se pochopitelně zajímali o novinky z jeho tréninkového úseku.

 



Vaše první sezóna ve středisku Darhorse vám přinesla mimo jiné také šampionský titul. Je to nad vaše očekávání oproti třeba začátku sezóny?

Těžko říct. V zásadě ani ne. Šampionátem jsem se totiž nijak moc nezabýval. Ani na začátku, ani později. Neměl jsem na to čas. Soustředil jsem se hlavně na koně, které jsem začal trénovat jen pár měsíců před začátkem sezóny na novém působišti, aby podávali stabilní výkony a dělali svým majitelům radost. Dostal jsem od pana Kopeckého příležitost, která se neodmítá, a snažil jsem se ho nezklamat. Až ke konci dostihové sezóny jsem si uvědomil, že to možná klapne hned při mé premiéře ve středisku Darhorse.

BlackBard Pfavorit
Black Bard pod vedením ž. Petra Foreta odchází od soupeřů v cílové rovině Pražského zimního favorita (foto: Petr Nowicki)

Co vám v sezóně udělalo největší radost a co se nepovedlo úplně podle vašich představ?
Největší radost mi svými výkony udělali dvouletí koně. Z chovu pana Kopeckého to byli Finios, Cunami, Lareona a také Black Bard, kterého koupil pan majitel na dražbě. Se všemi pracuji od jejich dostihových začátků. Velkou radost jsem měl i z výsledků v italském Meranu. Ať už to byl Lagaro, Bonys nebo další koně. Vždy tam podali výborné výkony. Lagarovi vděčím za první jedničkový zásah v mé trenérské kariéře. Je to skvělý kůň. Radost mi dělala i Anshoa. Pět vítězství a čtyři umístění z jedenácti startů je po její loňské sezoně nad očekávání. Co se tak úplně nepovedlo a co mě dodnes mrzí, byla asi Cena zimní královny v Karlových Varech. Tam to nebylo úplně podle mých představ, ale poučil jsem se a budu se snažit v budoucnu podobných chyb vyvarovat.

Před sezónou byli u některých vašich svěřenců plány na využití v překážkovém provozu. Nakonec se tak ale nestalo. Opustili jste s panem inženýrem Kopeckým tyto plány?
Co se týče překážkových koní, od tohoto záměru jsme neupustili. Někteří koně v práci pravidelně skákali, jen se to více méně pozvolně přesunulo jako plán na příští rok.

Cunami
Nadějí stáje DAR pro příští sezónu je dcera Mikhaila Glinky a Corcovady, účastnice Ceny zimní královny Cunami.  V jejím sedle je objev letošní sezóny, žák David Liška (foto: Petr Nowicki)

Jak velkou generační obměnou prochází vaše stáj po sezóně? Zakončil někdo se známých koní kariéru? A kolik koní posílilo stáj?
Kariéru v zásadě neukončil asi nikdo, jen někteří koně z tréninkového střediska odešli jinam, anebo byli prodáni. Ročků máme momentálně devět a ještě jeden k nim v nejbližších dnech přibude. Celkově jich tedy bude deset, sedm hřebců a tři klisny. Šest z nich je v majetku rodiny Kopeckých. Jsou to hřebci Galios, Green Way, syn Leo Gali Lewis Gal a také Top Gun, z klisniček máme La Valentine a Night Fairy, která je pravou sestrou Najinské. Potomka dvojnásobné klasické vítězky Brittany, hřebce Big Bena chovu pana Kopeckého, si zakoupila stáj Gold&Turf a dosud nepojmenovaného hřebce má u nás další majitel. Pan Kavka k nám přivezl do tréninku klisnu německého chovu Desirose. Ze starších koní přibyl ještě tříletý Nerud (mj. druhý a pátý v Listed – pozn. red.), kterého zakoupil pan Kopecký v Německu. A přivítali jsme také u nás nového majitele - stáj Candy & Aqua, která k nám umístila do tréninku dvouletého nestartovavšího Sapientiho.

Lagaro
Nejlepším starším svěřencem trenéra Harise byl v letošní sezóně Lagaro, vítězný v Meranu a v bratislavské Jarné míli a také třetí v EJC Leram Million. Snímek zachycuje Lagara v sedle s Bauyrzhanem Murzabayevem. Jejich společná účast ve Velké ceně Prahy skončila pátým místem (foto: Petr Nowicki)

Otázka na závěr - jaké si budete klást cíle a co byste rád dokázal v sezóně 2018?
Mé hlavní cíle pro příští rok jsou stejné jako v předchozích sezónách – tedy mít zdravé koně, kteří budou majitelům dělat svými výkony jen radost po celý rok, a aby majitelé byli spokojení. Chtěl bych se taky více zaměřit na dostihy v zahraničí a překážkové dostihy. Jedním z mých dalších cílů je více prosadit chov pana inženýra Kopeckého a střediska Darhorse na českých i zahraničních dostihových drahách. Splněným snem a třešničkou na dortu by byl úspěch v některém klasickém dostihu. 
Ještě bych rád poděkoval Ing. Kopeckému a jeho rodině za důvěru a šanci, kterou mi dali, a také za jejich bezmeznou podporu. Velmi si této spolupráce vážím. Děkuji také ostatním majitelům za důvěru, se kterou mi svěřili do tréninku své koně. A v neposlední řadě chci poděkovat celému pracovnímu kolektivu střediska Darhorse za odvedenou práci, a to jednak mému týmu a také kolegům z chovu pod vedením pana Dvořáka. Díky všem těmto lidem jsem dnes šampion. Je to i jejich zásluha.

Michaela Zemanová








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net