Sternkranz vchDruhý podzimní mítink v Chuchle Areně Praha byl ve znamení překážek. Vrcholem osmého mítinku metropolitní sezóny byly nejdelší proutěnky v českém kalendáři - 4200 metrů dlouhý Zlatý pohár Elektrizace železnic Praha a.s., vedle nichž nejvýznamnější rovinové závodiště v zemi hostilo ještě jeden dostih přes proutěné překážky. Oba dostihy pražským divákům ukázaly zajímavou a napínavou podívanou.

 
Platí to i o hlavním dostihu dne, jemuž na atraktivitě neubralo ani velmi komorní obsazení. O čtvrt miliónu korun celkové dotace vyrazili bojovat jen 4 koně, 3 reprezentující trenérské centrály syna a otce Váňových. Favoritem byl vítěz předchozích dvou ročníků Sternkranz (Kamsin), druhou nadějí Scuderie Aichner byl vítěz z roku 2020 Capivari (Yeats), proti nimž se postavili Wilantos (Adlerflug) a Nordstrand (Reliable Man).

Lukáš Matuský, který v předchozích. proutěnkách Ceně společnosti AŽD Praha s.r.o. (IV.k., 3300 m) slavil v sedle skvěle finišujícího ANGE PITOU (Adlerflug) z lotu Váni staršího vítězný návrat po pětiměsíční pauze způsobené zraněním, poslal hned po startu do čela bělouše Capivariho a rychle si vytvořil náskok několika délek. Z druhého místa jej hlídal stájový kolega Sternkranz, sledovaný Wilantosem a Nordstrandem. V závěrečném okruhu na protější rovině se Sternkranz posunul blíž Capivarimu a před obloukem se přes Sternkranze posunul na druhé místo Wilantos a začal se Sternkranzovi vzdalovat. Chvilku se mohlo zdát, že Sternkranz nemá síly, ale když Josef Bartoš po poslední překážce Sternkranze pobídnul a vytáhl vně, devítiletý valach silným finišem získal jednoznačně dostih pro sebe. Pět délek za ním doběhl na druhém místě Wilantos, Capivari ztrácel dalších 4 1/2 délky, době s velkou ztrátou uzavřel Nordstrand.

cestneceny

Vrcholem rovinové části chuchelského programu byl dvojkový handicap Cena společnosti Subterra a.s. na 2400 metrů, ve kterém se prosadila Davidem Liškou vedená čtyřletá PLEIONE (Highland Reel), mající na svém kontě jedno čtyřkové a dvě trojková vítězství. 3/4 sestru chovné klisny Luxurious (Galileo), matky jedničkové Luxie (Midships) připravuje pro stáj MUDr. Evy Nieslanikové její otec Miroslav Nieslanik, který tak upevnil vedení v trenérském šampionátu.

Dařilo se i trenéru Václavu Hulínskému a jeho stáji Protendon-Hulínký, která v úvodu mítinku získala dvě vítězství. Nejprve Lucií Fialovou vedená čtyřletá KAZI (Zazou - Kobi, Toylsome) z chovu trenérovy partnerky Martiny Topinkové získala první kariérní vítězství v Ceně společnosti KK - provoz a opravy lokomotiv, s.r.o. (hdcp V.k., 1200 m) a o hodinu později se z kategorie nezvítězivších vyčlenila i vlastní trenérova odchovankyně MAYDALENA (Mikhail Glinka - Miss Reemeya, Youmzain), která v Ceně společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. (hdcp V.k., 1600 m) využila nízkého zatížení a s am. Klárou Chrbolkovou jistě zvítězila.

Chuchle viděla i jezdecký double, který předvedl Jiří Chaloupka. Nejprve s pětiletým ODSONNE (Wootton Bassett) ze stáje Petra Janečka splnil roli favorita a stylem start-cíl vyhrál Cenu společnosti Sudop Brno, s.r.o. (III.k., 1800 m) a v závěrečné Ceně společnosti Sudop Praha a.s. (hdcp IV.k., 2400 m) dovedl k druhému vítězství v řadě tříletého zástupce stáje i chovu Farmy Pavlin dvůr OLD EAGLE (Eagle Top - Old Story, Access to Java).

Mítink nabídl i jeden dobře obsazený dostih pro nejmladší kategorii. Mezi 11 dvouletky potvrdila roli favoritky svou trenérkou Vendulou Korečkovou vedená FRANCIS GOLD, která po druhém místě v Pardubicích jistě zvítězila v Ceně společnosti Českomoravské železniční opravna, s.r.o. (III.k., 1400 m). Dceru populárního ostrovního plemeníka Kodiaca (Danehill) získala Stáj Roza na květnovém breeze-upu v Baden-Badenu, kde stála 32.000 €.     
Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net