Svatovaclavska cena dobehVrchol letošní dostihové sezóny v Mostě byl bohužel poznamenaný několika smutnými událostmi, když mj. museli být transportováni do ústecké nemocnice zranění žokejové Petr Foret a Marcel Novák. Prvně jmenovaný jezdec měl být ve vrcholu odpoledne, kterým byla 98. VRŠANSKÁ UHELNÁ Svatováclavská cena (3+, Listed, 1200 m, 550.000 Kč), v sedle v Česku poprvé startující SWEETICON (Sixties Icon). Zastoupila ho původně jen na výlet do Mostu přijezdivší ž. Pavlína Filipová. Dokázala se svěřenkyní trenéra Václava Luky vyhrát a porazit favorizovaného Mr Righta.Na startu dostihu zaostala v boxech zlobící Near To Be Rich (Planteur) a nedlouho poté se dostal do čela jeden ze dvou zástupců bošovického střediska v dostihu Beau Massagot (Panis). Blízko němu po bariéře cválala desetinásobná vítězka v Itálii a ve Francii Sweeticon a také favorizovaný Mr Right (Echo of Light). Na začátku cílové roviny se tito tři koně vyrovnali vedle sebe a na posledních dvě stě metrech se zúžil boj na Sweeticon a Mr Righta, v němž měla více sil klisna, která zvítězila o půl délky. Třetí Beau Massagot na vítězku ztrácel už více jak 4 délky. Na tabuli se ještě dostala čtvrtá Berouyine (Bushranger) a pátý skončil Lexceed (Exceed And Excel), v jehož sedle nahradila zraněného ž. Ráju Martina Havelková. Reprezentantka PMA Racing Syndicate Sweeticon dosáhla času 1:10,02, který je nejrychlejším mezi čtyřmi ročníky dostihu konaného na mostecké dráze. Úspěch Seeticon podtrhuje výsledky trenéra Václava Luky, který zaznamenal 19. vítězství v aktuální sezóně včetně jednoho vítězství blacktype a sedmi ve významných středoevropských dostizích. Pavlína Filipová si připsala druhý úspěch v dostihu nejvyšší kategorie.

Druhý vrchol odpoledne, 22. Velká letní cena Ústeckého kraje (3+, I. kat., 2000 m, 150.000 Kč) měl v devítihlavém poli také dva zástupce tříletého ročníku, ale ti i přes hmotnostní úlevu v porovnání se staršími soupeři neobstáli. Dobře si počínal Montjeu Third (Pop Rock), v jehož sedle vystřídal v prvním dostihu zraněného Jana Ráju Radek Koplík. Již dvakrát na proutěných překážkách vítězný Montjeu Third se dostal do čela až na konci oblouku a v cílové rovině ho dokázal porazit jedině favorizovaný PORTORIKOS (Intense Focus), který pro svého nového majitele stáj TVD a.s. získal při třetím startu už druhé vítězství. Žokej Václav Janáček přivedl šestiletého hnědáka připravovaného Gregem Wroblebskim do cíle s luxusním pětitdélkovým náskokem na Montjeu Thirda. O krk za ním předvedl zlepšení Oriental Glory (Soldier Hollow). Tabulový doběh uzavřeli Champagne Pink (Teofilo) a Great Gunnar (Aussie Rules). Vítězný Portorikos jen o 23 setin sekundy zaostal za rekordem dostihu a mostecké dráhy na 2000 metrů, který utvořil před dvěma roky jiný svěřenec trenéra Wroblewského Passepartout.

Velka letni cena dobeh
Portorikos s žokejem Janáčkem snadno vítězí ve 22. Velké letní ceně Ústeckého kraje

Jubilejní 20. ročník největšího mosteckého překážkového dostihu sezóny, CHARVÁT CTS Velká mostecká steeplechase 2019 (5+, Národní Listed, 4500 m, 200.000 Kč) měl vysokého favorita v obhájci vítězství, PEINTRE ELUSIFovi (Elusive City) a ten také své příznivce nezklamal, i když dostih zanechal rozpaky. Tempo v dostihu bylo místy pomalé a žokej Marcel Novák bohužel zůstal ležet po pádu z vedoucí Caline de Juilley (Al Namix) na dráze a nedošlo k zastavení dostihu, a pole kolem něho posléze dokonce projelo. Dostih v té době vodil Avec Charme (Laverock) a poté také Silk (Hernando), ale v poslední části dostihu posunoval ž. Jan Faltejsek dlouho vzadu cválajícího Peintre Elusifa, který v cílové rovině bezproblémů triumfoval o čtyři délky před Silk. Avec Charma odsunul na čtvrté místo již dvakrát v dostihu umístěný Sixtyseven (Rainbows For Life). Více koní se do cíle nedostalo, protože zadržena byla La Sorbona (Security Risk).

Už samotný úvod významného mosteckého mítinku začal nešťastně. V Ceně Darsalama (3+, handicap IV. kat., 2000 m, 40.000 Kč) se totiž při prvním probíháním okolo cílové podkovy zranil Ladar (Midships) a při jeho pádu s žokejem Foretem se do kolize připletlo více koní a dostih tímto byl ovlivněn. Dostihová komise po protestu ex offo samozřejmě dostih anulovala. Opakovaného dostihu na závěr odpoledne se zúčastnilo kvarteto koní, z nichž si připsal vítězsví nejvíce zatížený zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov GOLDENTON (Egerton - Golden Sound, Lujain), který pod taktovkou Michala Hroudy o půl délky porazil leaderku dostihu Victorii Reginu (Four Star General).

N19 goldenton2

Do Dostihu s prodejními podmínkami (3+, IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) nakonec nenastoupil Big Bobby (Big Bad Bob), který utekl od startovacích boxů. V dostihu se dlouho staral o tempo Never Now (Kandahar Run) sledovaný favorizovanou Rabbit Havanou (Havana Gold) a matadorem Dodybudem (Soviet Star), v jehož sedle se po třech a půl měsísích objevil na tuzemském závodišti Václav Janáček. Před koncem oblouku se Rabbit Havana dostala do vedení, ale pár metrů před cílem mnohonásobný šampion Janáček dostal zástupce stáje FVE - Relay JK Levín DODYBUD do vedení a své šesté životní vítězství získal o tři čtvrtě délky před favoritkou. Třetí místo patřilo Never Nowovi. Václav Janáček na české dráze letos zvítězil počtvrté a trenér Michal Kalčík slaví vítězství v letošním pátém dostihu. Majitele po dostihu změnil jeden kůň - druhou Rabbit Havanu za 92.000 Kč zakoupil trenér Václav Luka.

Dvouletým klisnám byla určena Cena EBF (2l., III. kat.,1400 m, 90.000 Kč), kde mezi 14 koňmi bylo šest klisen přihlášených do důležité Ceny zimní královny, která se poběží 22. září v Karlových Varech. K nim patří i FRANCESKA BELLA (Kingston Hill), která se ukázala nadějně již při svém debutu v červenci. Zástupkyni stáje Statek Blata Český ráj vedl Beysim Ferhanov, který ji posouval dopředu v oblouku a v cílové rovině se klisna nejprve dostala před dlouho vedoucí debutantku Dasu In (Free Eagle) a pak vybojovala vítězný duel s druhou Finigou (Mikhail Glinka), kterou pokořila o tři čtvrtě délky. Bělku zakoupila rodina Dufkových za 5.200 euro. Její matka, klisna Magnificent Bell (Octagonal), je polosestrou dvou vítězů Listed, na rovině i na proutěných překážkách. Trenérka Vocásková si připisuje do šampionátu trenérů na rovině už 22. prvenství a letos sporadicky jezdící Beysim Ferhanov druhé.

Velka mostecka stchase dobeh
Peintre Elusif a žokej Jan Faltejsek obhájili vítězství v CHARVÁT CTS  Velké mostecké steeplechase. Svěřenec trenéra Tůmy se tak stal po Lisharpovi, Hetmanu Polnym a Budapestovi čtvrtým dvojnásobným vítězem dostihu

Favoritem dvojkového handicapu Ceny holdingu INELSEV (3+, hadicap II. kat., 1400 m, 90.000 Kč) byl účastník Velké červnové ceny Corston (Camelot), ale i když mu Radek Koplík udělal bezproblémový dostih a šetřil metry podél bariéry, nakonec stačil se silami na čtvrté místo. Výborným výkonem se v dostihu blýskla zástupkyně nové stáje Ensemble a svěřenkyně trenéra Pavla Hlavatého SHERANCALLY (Arcano), která zatáčela do cílové roviny vzadu jedenáctihlavého pole, ale vnější stranou dráhu za vedení ž. Jiřiny Andrésové a pouze se 48,5 kg zátěže předvedla silný finiš a nakonec si připsala o krk premiérové vítězství. Druhá skončila nedávná vítězka z Karlových Varů Olinka (Alaska River) a zaujal také výkon Manolly (Tiger Cafe), jež ztratila čtyři délky na startu a ještě dokázala vybojovat třetí místo, délku a třičtvrtě za vítězkou.   

První ze dvou překážkových dostihů mítinku, Cenu společnosí United Energy a Severočeská teplárenská (3+, IV. kat., 3600 m, 60.000 Kč), nakonec dokončili jen čtyři koně ze šesti, protože Meltimo (Vale Of York) měl pád a favorita Simon Seta (Moonjaz) musel Jan Faltejsek ve druhé půlce dostihu zadržet. Po aktivním průběhu dostihu vytrval na vítězné vlně IDEAL CHOC (Kendargnet), který tak pro stáj Pure Nutrition po Netolicích získal pod vedením ž. Jana Kratochvíla další vítězství. O devět délek zpět doběhla druhá Engele (Zambezi Sun) a třetí byl Scare Crow (Scater).
Trenér Josef Váňa si upevnil vedení v šampionátu překážkových trenérů 13. prvenstvím a Jan Kratochvíl zatím zaznamenal sedm vítězství.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Záznam dostihového dne v Mostě:    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking