Kabelkova HanaVelmi úspěšný den prožila v sobotu v Pardubicích trenérka Hana Kabelková. Vyslala do dostihů tři svěřence a kromě vítězného Turduse udělali radost druhými místy Tellur a Talent, který se po pauze dokázal vrátit na dráhu soubojem s Buonarrotim o prvenství v hlavním dostihu mítinku, Ceně města Pardubic. S trenérkou jsme pardubický mítink a její svěřence detailněji probrali, ale rovněž jsme se poohlédli za letošní sezónou a zeptali se na budoucnost tréninkového střediska Vápenný Podol.Talent zvítězil v polovině června v dostihu grupy 3 Grande Steeple-chase v Meranu. Pamatuji se, že jste s ním měli v plánu zúčastnit se mítinku při Gran Premiu. Nakonec se ale Talent vrátil do dostihového dění až o několik týdnů později. Měl nějaký problém?
Talent byl po vítězství v Meranu v pohodě a nějakou dobu odpočíval, ale pak se mi nějak v tréninku nezdál. Vyšetření ukázalo na problémy s dýchacími cestami a musel užívat antibiotika. Z toho důvodů jsem ho musela omezit v práci a měl jen lehký udržovací trénink.  Po následné rekonvalescenci  se znovu zapojil do plného tréninku s cílem uspět v Ceně Labe. Bohužel dostal zánět do kopyta a musel znovu vynechat přípravu.

Talentův sobotní návrat po čtyřech měsících se vydařil na výbornou. V cílové rovině dokonce bojoval pod vedením Marcela Nováka o vítězství. Jak vysoko jste s ním před dostihem pomýšlela?
Vzhledem k tomu, jakou měl přestávku v plném tréninku a tedy, že jsem věděla, kolik toho nestihl napracovat, tak bych byla bývala spokojena za třetí místo. Talent je ale borec. Nadchnul mě, jak bojoval o vítězství dvacet délek před ostatními soupeři. Poslední metry už nemohl udýchat. Bylo to docela hodně rychlé, čas dostihu to potvrdil a navíc byl zatížen oproti ostatním koním třemi kilogramy navíc.

Turdus Bartos
Josef Bartoš s Turdusem v průběhu Ceny No Time to Lose - vítěze 127. Velké pardubické s Českou pojišťovnou

Pokud je Talent po dostihu v pořádku, je možné, že ho ještě letos uvidíme v akci?
Ano, je v pořádku a dostih ho takzvaně nakopnul. Další start zvažujeme. Podíváme se na propozice,  jestli bychom mu ještě nenašli nějaký dostih ve Francii. Ale opravdu zatím tuto možnost jen zvažujeme, ještě nejsme rozhodnuti.

Vím, jak jste se v létě těšila na vrcholný mítink italské překážkové sezóny. Letos to kvůli zdravotním peripetiím nevyšlo, ale mohl by to být jeden z vašich cílů s Talentem příští rok?
S Talentem už ne, rádi bychom ho příští rok chystali na Velkou pardubickou. Ale moc ráda bych se do Merana vrátila a myslím, že by zdejší dráha mohla vyhovovat Turdusovi. To je lehčí a rychlý koník, kterému nevadí tvrdší dráhy. Mohl by být v Meranu dobrý.

Turdus se letos čtyřikrát nedostal do cíle, ale radost vám udělal vítězstvím v sobotu v Ceně No Time To Loose. Věřila jste mu před dostihem?
Ano, věřila jsem mu, znám ho dobře z tréninku. Je to kvalitní kůň, a povahou je to celý Trezor za mlada. Pepa Bartoš o něm hovořil po dostihu s nadšením. Také Turdus je po dostihu v pořádku a skoro si říká o dostih, ale běhat ho už letos nenecháme. Na rozdíl od Talenta absolvoval plnou tréninkovou přípravu a chceme ho nechat odpočinout na příští rok, aby pak byl co nejlépe nachystaný na jaro.

Jeho polobratr Tellur podal na závěr sezóny svůj nejlepší výsledek za celý rok. Také s ním jste byla v Pardubicích spokojena?
Ano, jeho druhé místo bylo dobré a škoda, že mu chyběl dostih. Předchozí dva starty byl v dostihu zadržený a na lepší výsledek v sobotním dostihu mu chybělo proběhnutí. Je také po dostihu v pořádku a tak s ním ještě plánujeme start v Kolesách. A tím bychom letošní tuzemskou sezónu zakončili.

Cena NoTimeToLose dobeh
Vítězství zástupce DS Kabelkovi, polobratra Trezora Turduse, s žokejem Bartošem při zakončení dostihové sezóny v Pardubicích 

Vaši koně byli v sezóně k vidění ve velkých dostizích a musíme též vyzdvihnout první vítězství v překážkovém blacktype dostihu, kterého docílil v Meranu Talent. Při posledním pardubickém dostihovém dni se vám dařilo se všemi koňmi. Platí tedy u vás pořekadlo „konec dobrý, všechno dobré“?
Několika úspěchů v sezóně jsme dosáhli, tak bych asi měla být spokojená, ale není tomu úplně tak. S výkony koní jsem spokojená, ale bohužel se mi moc nepovedl management. Mám tím na mysli špatnou volbu jezdeckého obsazení. V některých případech se nepovedla spojení jezdců s koňmi v dostizích. A to nás připravilo v sezóně o několik vítězství.

Jak velkou generační obměnou by mělo projít vaše tréninkové středisko po sezóně? Očekáváte také příchod ročků?

Ročky mít nebudeme, chceme se věnovat přípravě překážkových koní. Takže roční či dvouletí koně by byli u nás ve stáji jen v případě, že by k nám přišli pro pozdější překážkové využití. Co se týče změn u nás ve středisku, tak stáj Red Rebel končí a dala k dispozici své koně k prodeji. Jedná se o velmi perspektivní a zdravé překážkové koně. Vzhledem k tomu, že jsme v letošním roce opět investovali do našeho rodinného střediska peníze, abychom vytvořili příjemné prostředí pro koně i pro stávající a nové potencionální majitele, máme ještě k dispozici pár volných boxů.
Chtěla bych velmi poděkovat svým dlouholetým majitelům jako je pan Daniel Adam a jeho stáj Epicos, rodina Vadinových nebo Rovina Hulín za důvěru, kterou mi dávají, velice si toho vážím. Pro příští rok je naší prioritou zaměřit se na pardubické dostihy a orientovat se na účast v zahraničí. Věřím, že se nám podaří připravit naše koně do velkých dostihů.

Michaela Zemanová

Fotografie: Dostihový spolek Pardubice


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net