Hurt Tomas2Velmi úspěšný den prožil včera na závodišti v Mimoni Tomáš Hurt, který se se svým realizačním radoval z vítězství ve třech dostizích.  Podobného úspěchu dosáhl před dvěma roky na domácím závodišti v Benešově, kde zvítězili jeho svěřenci dokonce čtyřikrát. S trenérem Hurtem se ale dotkneme i dalších zajímavých stájových témat.


Do Mimoně jste včera odvezli šest koní a polovina z nich dokázala vyhrát. Dvakrát, vlastně celkem třikrát, tu zvítězil Jaromír Šafář, a svého prvního vítězství na překážkách docílil Jan Verner. Spokojenost tedy určitě panuje v celém týmu…
To ano, máme z výsledků radost, i když samozřejmě je nemůžeme  přeceňovat, byly to dostihy na menší dráze a startovalo v nich méně koní. Spolupracujeme už dlouho s Filipem Neubergem, jsme kamarádi, a chtěl jsem podpořit, aby dostihy v Mimoni byly obsazené. Vytipovali jsme proto koně, kterým by zdejší dráha a její povrch neměly dělat problémy. Samozřejmě, že jsme museli čekat pevnější dráhu, podobně jako je tomu v tomto období u nás v Benešově anebo v Netolicích. Dráha ale byla v Mimoni velmi dobře připravena, zdejší pořadatelé a pan Neuberg tu udělali velký kus práce.  Bylo pro nás také výhodou, že trénujeme na menším závodišti a naši koně jsou na takové dráhy zvyklí. Ale spíš než trenérský úspěch bych viděl Mimoň jako manažerský úspěch.

V hlavním dostihu byl pro většinu odborníků favoritem Adiutant, ale nakonec  vyhrál váš druhý svěřenec, desetiletý Duplo. Komu jste vy více věřil?
Adiutant už je více zaměřený na překážky a rovinový dostih absolvuje spíše v rámci přípravy. V tuto chvíli jsem pro něj vhodnější dostih neměl. A Duplo dokázal loni na menších drahách třikrát vyhrát. Letošní úvodní start ještě nebyl v plné formě a tohle byl vlastně první dostih, který absolvoval ze špice. A sedlo mu to a bavilo ho to, což je u něj hodně důležité. Já jsem si původně myslel, že bude spíše třetí za Goldy a Gábinkou.

Svého první vítězství docílil Francouz J´En Reve Deja, který posílil na jaře stáj paní Trachtové. Jaké s ním máte plány?
Paní Trachtová vlastně koupila na jaře z Francie dva koně. Kromě tohohle čtyřletého ještě i tříletého Mandaloun Boy po Hurricane Cat. U něho je ale administrativní problém s průkazem totožnosti, takže zatím nemohl startovat. Od J´En Reve Deja jsme si slibovali už v Lysé, ale tam šel hodně zepředu a nesvědčilo mu to. A bohužel minule v Bratislavě to na těžké dráze také nebylo ono. A teď jsem věřil, že pokud zvládne v Mimoni zatáčku, že by ho měl čekat lehký dostih a to se potvrdilo. Oba dva jsou provozní koně, nekupovali jsme žádné hvězdy. Oba byli nestartující, ale doufáme, že se nám je povede někam dostat.  Také jsme chtěli angažovat koně odjinud, než z Polska. Ti už nejsou takoví jako v dobách Dupla a Dekolta.  Mandaloun Boy se zřejmě objeví na podzim na dráze rovnou na překážkách.

Camilla
FOTO: Trenér Hurt se chce ve druhé části sezóny více zaměřit na nejmladší dostihový ročník. Jeho zástupkyní je také Čamilla, která již dokázal zvítězit v Praze

S dvouletou Čamillou se vám podařilo uspět hned v jednom z prvních dostihů pro dvouleté koně. Míříte s ní někam výše?
Čamilla vyhrála dostih Fitminu a bohužel dalšího už se zúčastnit nemůže, takže se ji pokusíme dostat do Ceny zimní královny. Při druhém startu v Simsonově ceně jsme jí čekali výše než na sedmém místě, ale měkká dráha jí absolutně nesedla. Mluvil jsem pak s jejím chovatelem panem Liptákem a ten mi říkal, že její otec Camill také po měkku neutíkal. Propozice pro dvouleté koně jsou špatně postaveny, vítězové nemůžou prakticky nic než běhat velké dostihy a přitom na to nemusejí mít. Čamilla poběží 6. září dvojkový dostih a podle výkonu v něm se rozhodneme, jestli poběží zimní královnu.

Do Mostu máte přihlášeného do Severočeské ceny Charhizarda, který jí v roce 2012 vyhrál. Co od něj očekáváte?
Charhizard už není takový borec jako dříve, lepší dostihy by měl na Slovensku, ale tam vyrazit není pro nás tak jednoduché kvůli dopravě.  Letošní jaro měl Charhizard dobré, ale koncem června se nepovedl dostih v Bratislavě, kde napršelo takovým způsobem, až byla dráha úplně mokrá. Do Severočeské bylo přihlášeno jen pět koní. Nevím samozřejmě, kdo bude dohlášený, ale jdeme to zkusit. A bereme do Mostu i Best Boxe. 

A otázka na závěr – jaké máte plány na druhou část sezóny? Co od ní očekáváte?
Pokud bude držet zdraví Dekoltovi i nadále, tak se ho pokusíme dostat výše. A chtěl bych se zaměřit na naše dvouleté. Všechny klisny chodí v práci moc dobře, líbí se mi.  Da Luna bohužel v Praze chytila paniku a vyskočila z boxů. Vůbec nechápu proč, v práci jsme to měli natrénované a zkoušky z boxů v Pičíně udělala pod dohledem pana Juránka bez problémů. Teď start z boxů trénujeme pravidelně v práci a není s ní žádný problém. Bude muset ale nejprve absolvovat přezkoušení z boxů v Praze. A dobře se jeví i třetí dvouletá klisna Iziris. A také se těším na naše Francouze. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking