Lukasek Tomas sesynemPřesto, že už je z Kataru dávno doma, zatím jsme Tomáše Lukáška viděli jezdit v tuzemských dostizích minimálně. Sobotní mítink v Praze, kde mj. povede Tularku ve Velké červnové ceně, bude jeho druhým dostihovým dnem v Česku. V našem rozhovoru se ohlédneme ještě za jeho třetí sezónou v Kataru a budeme si také povídat o plánech na letní část sezóny. A řeč bude i o sobotním triumfu v Polsku, kde žokej rozšířil svou už tak bohatou sbírku úspěchů v klasických dostizích.


Nejprve bych se ještě ohlédla za vaším působením na závodišti Doha. Letošní sezóna v Kataru vám přinesla 22 vítězství, což znamenalo páté místo v šampionátu jezdců podle počtu prvenství. Jak hodnotíte třetí sezónu v katarském turfu?
Byla to sezóna zlomů. V Kataru jsem měl slušný začátek, pak přišla krize na vítězství a nakonec pro mne skončila sezóna dobře. Když se nedařilo, tak to samozřejmě nebylo příjemné, a začal jsem se bát o další práci. Nakonec se ale nic takového nestalo a naopak jsem měl pět nabídek na novou sezónu v Kataru. Můj dosavadní trenér Al Ramzani by byl rád, abych pro něho jezdil i v nové sezóně, a nabízel mi dokonce, že mě nebude platit šejk, ale on sám. Dostal jsem ale ještě lepší nabídku a on to pochopil. Rozešli jsme se v dobrém a jsme domluveni na tom, že když nebudu jezdit v dostihu pro svého nového zaměstnavatele, tak pojedu koně v jeho tréninku.

Můžete prozradit pro koho budete jezdit od podzimu v Kataru?
Vystřídám na pozici prvního jezdce Theo Bachelota, který jezdil pro Emira. Neznamená to, že budu jezdit více, protože jsem počtem startů patřil v letošní sezóně mezi tři nejvíce posazované jezdce, ale měl bych se dostat ve velkých dostizích na lepší koně, čemuž bych byl samozřejmě moc rád.

Na které úspěchy z letošní sezóny v Kataru budete nejraději vzpomínat? Čeho si nejvíce ceníte?
Určitě vítězství v Oaks pro koně katarského chovu. A k vítězství v Oaks pro koně ostatních chovů mi chyběl jen nos. Také jsme měli dobrou sezónu s koněm Top Face (Tomáš Lukášek s ním dvakrát vyhrál, třikrát byl druhý a třetí v dostihu grupy 2 – pozn. red). A samozřejmě bylo pěkné, když se mi v jednom týdnu povedlo vyhrát pět dostihů.

Lukasek Hajam Lukasek OnTheFrontLine
Vítězství s Hajaamem při velkém mezinárodním dnu v Kataru Vítězství s On The Front Line, který stál jak roček na aukci 700.000 USD


V katarském turfu jste už jako doma. Vzniklo tam mezi vámi a některými jezdci větší přátelství?

První dvě sezóny jsem se s nikým více nekamarádil. Byl jsem ubytovaný 50 kilometrů od města a ve druhé sezóně tam byl také několik měsíců Pinďa, takže jsem tam kamaráda měl. Ale letos jsme utvořili partu a chodili jsme občas na večeři s Eddiem Pedrozou, Theo Bachelotem, Jimmy Queenem, Guillambertem a Stephanem Ladjadjem. Hodně jsme se společně nasmáli, bylo to prima.

Obraťme list a vraťme se k vaší středoevropské dostihové sezóně. Zatím vás vidí turfmané více v Polsku, na Slovensku a v Maďarsku, než u nás. Proč tomu tak je?
Ještě před začátkem české sezóny jsem říkal, že bych letos jezdil rád více doma. Nejsem ale z těch jezdců, co by si o koně volali, a nikdo mi sám moc nevolá, spíše jen na velké dostihy. V Čechách tedy o mne asi není moc zájem… Mám tedy hlavně Polsko, i když už ani tam nejezdím tak často jako loni. Trochu jsem ježdění tam omezil, nejezdím tam už na každý dostihový den, ale jen na velké dostihy, což se mi v konečném součtu více vyplatí. A také jsem jezdil v neděli v Maďarsku a chystám se na Slovensko, na Turf Gala a pak asi na derby-mítink.

Takže v tuto chvíli ještě nevíte, zda se vůbec objevíte na startu Českého derby?
Zatím je to tak, že jsem dostal nabídku od pana Dufka na ježdění Tularky ve Velké červnové ceně. A co se týče mého startu v derby, tak to se ještě uvidí. Jdu totiž v sobotu 22. června za svědka mému nejlepšímu kamarádovi na svatbu a ta se koná na Moravě. Svatba se samozřejmě plánovala dlouhou dobu dopředu, a když jsme se o tom s kamarádem domlouvali, tak udělal termín na sobotu, abych případně na derby byl volný. Nikdo z nás nepředpokládal, že se České derby bude konat v sobotu. Ale pokud by se derby konalo v druhé půlce odpoledne, tak bych to třeba malým letadlem nebo vrtulníkem do Chuchle mohl stihnout...  

Tím pádem není úplně vyloučeno, že budete startovat v derby?
Nejprve záleží na tom, jak Tularka zaběhne ve Velké červnové a potom se budeme s panem Dufkem domlouvat dále. A pak samozřejmě je důležité, v kolik hodin se derby bude konat, svatební obřad začíná ve 13. hodin. Na Tularku v souvislosti s derby asi nikdo moc zatím nepomýšlel, ale pan Vocásek je kouzelník a u něj vše platí na sto procent, takže když řekne, že by Tularka na derby měla mít, tak tomu věřím a na Velkou červnovou se těším.

Lukasek vitez polska JCK dekor
Tomáš Lukášek a realizační tým okolo klisny Pride of Nelson po vítězství v klasické Nagrodě Wiosenna (foto: koniewyscigowe.pl)

A kteří další koně se vám v letošním klasickém ročníku ještě před Velkou červnovou cenou jeví jako největší kandidáti derby?
Moc se mi líbí vítěz Velké jarní ceny Ignacius Reilly, kterého Vašek Luka cíleně chystá na derby a zvítězil v klasickém dostihu pěkným závěrem. Pak také mne zaujal Ramssio, který z pomalého tempa v Memoriálu JUDr. Frankenbergera přišel v závěru ze všech koní nejsilnějším koncem. Také se mi líbí Angkor Wat. Ten ale na mne působil, že ještě není hotový kůň, i když bude asi dobrý. Ale samozřejmě, že od konce dubna do derby  mohl udělat posun.

Vím, že jste včera byl jezdit na Slovensku v tréninku. Jedná se o nějakou trvalejší spolupráci?
Byl jsem na galupech u trenéra Hanáčka jezdit koně, kteří patří rodině. Ale byla to spíše taková výpomoc. Měl jsem nabídku od Vaška Luky na ježdění v tréninku čtyřikrát týdně, ale musel jsem ji odmítnout. Nezapadala do mého programu, který chci teď hlavně věnovat své rodině. A také půl rok v Kataru byl hodně náročný, prakticky jsem jel non-stop. Potřebuji si taky trochu odpočinout.

V Polsku se vám daří výborně, z osmi dostihů jste pětkrát vyhrál a dvakrát byl druhý. V sobotu se vám ještě navíc podařilo vyhrát ve Služewieci klasický dostih, Nagrodu Wiosenna, s klisnou Pride of Nelson  trenéra Piatkowského. Jak moc jste pomýšlel na vítězství před dostihem?
Moje klisna jako jediná z pole letos ještě neměla start a tak jsem jí moc na vítězství nevěřil. Klisna, kterou jezdil Szczepan Mazur, byla favoritkou dostihu, dokázala vyhrát velké dostihy a uspěla i proti hřebcům. Pride of Nelson byla tak čtvrtou až pátou šancí v dostihu.  Koukal jsem se na videa s ní a líbila se mi v nich, ale přece jen favoritka Plantea ukázala větší třídu. Po dostihu byli majitel a trenér velmi spokojení. A i když jsem dostal ještě nabídku na ježdění vítěze Velké jarní ceny, která se konala v neděli, ve zdejší Velké červnové, pojedu v ní Pride of Nelson.

Máte spočítáno kolikáté to bylo vaše vítězství v klasickém dostihu? A v kolika zemích jste vyhrál klasický dostih?
S manželkou jsme to počítali a pokud zahrneme i vítězství v Malajském derby, tak je to už dvacátédruhé. A dosažené v šesti zemích – kromě Česka a Slovenska také v Rakousku, Polsku, Malajsii a Kataru.

A na závěr mám otázku s poněkud letní tématikou. Uděláte si během léta čas na dovolenou s rodinou?
Ano, chci si o hlavních prázdninách udělat tak tři až čtyři týdny volno bez dostihů a strávit je s rodinou. Asi nejlépe někde na pěkných místech v Česku. K moři se mi ani nikam nechce, v Kataru jsem si ho užil až dost  :-)

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net