most zanrDruhý dostihový den v Mostě byl ve znamení vítězného návratu derby-vítěze Touch of Genia, imponujícího výkonu tříletého Be Mastera a rekordního času Maydy. Svěřenec Josefa Váni a zástupce stáje manželů Dufkových Touch of Genius pod vedením Jaromíra Šafáře porazil Montjeu Thirda v Memoriálu Vlastimila Smolíka, trial na České derby, Memoriál Dr. Frankenbergera, po roce opět vyhráli reprezentant stáje Dr. Charvát, trenér Tůma a žokej Palík, a výborný výkon, který vyústil ve vítězství v rekordním čase, podala Mayda ve dvojkovém sprintu.

V úvodní Ceně města Bílina (3l. nezvítězivší, III. kat., 1800 m, 60.000 Kč) se utkalo devět dosud nevítězných koní včetně čtyř debutantů a právě ti měli ve výsledkové listině nad svými zkušenějšími kolegy navrch. Dostih pojala aktivně debutantka Speed Limit (Authorized). Na ni v cílové rovině zaútočil další poprvé startující kůň BOB HEART (Big Bad Bob) stáje 3 hearts a trenérky Vocáskové, který o délku dominoval. Před Speed Limit se ještě dostal na druhé místo jednou startující Sapienti (Egerton). V sedle vítězného bílého valacha byl Beisim Ferhanov, který letos vyhrál už počtvrté a patří do první pětky šampionátu jezdců.

Cenu statutárního města Teplice (3+, handicap III. kat., 2000 m, 60.000 Kč) rozehrál soupeřům Landaron (Egerton), ale nakonec nehrál v cíli podstatnou roli. I přes druhou nejvyšší hmotnost 60,5 kilogramy šla v cílové rovině nezadržitelně za vítězstvím reprezentantka stáje DAR FINÁLE (Midships - Fione, Rainbows For Life), a zrodilo se tak druhé letošní vítězství z nové spolupráce žokej Jan Rája - trenér Ludvík Haris. Loňský šampion trenér ale už docílil šestého vítězství svého svěřence v sezóně. S nízkou hmotností se na druhé místo prosadil Lucian (Literato) s žákyní Fialovou a třetí byl za ním jen o nos specialista na zdejší dráhu Ombreletto (Dolico). Skyline Runner (Zoffany) nestartoval pro pád ž. Radka Koplíka u startovacích boxů.

Velmi kvalitním dostihem byla dvojková Cena primátora města Mostu (3+, II. kat., 1200 m, 100.000 Kč), které dominovaly klisny. Na čele dostihu sice byl dlouho k vidění Wobull Se Now (Bully Pulpit), ale v cílové rovině podlehl dvěma čtyřletým ryzkám. Favoritku Benidiction (Zebedee) dnes udolala MAYDA (Approve) a napravila tak výpadek z Memoriálu Jaroslava Maška, kde právě dominovala její sokyně. Svěřenkyně trenéra Tomáše Váni a zástupkyně stáje Riviera tak dokázala dotřetice podat na mostecké dráze výborný výkon (po vítězství z loňského května a páté příčce ve Svatováclavské ceně). Třetí místo uhájil Wobull se Now před dotírajícími Epochem (Oasis Dream) a Berouyine (Bushranger). Mayda dosáhla výborného času 1:09,13 na trati 1200 metrů, kterým utvořila nový rekord oválné dráhy na 1200 metrů a vymazala tak výkon Kendyho z roku 2013 (absolutní rekord hipodromu na 1200 metrů drží stále Yokom na přímé trati). Tato skutečnost ještě více okořenila letošní úspěšnou spolupráci žokejky Venduly Korečkové a trenéra Tomáše Váni, která znamená již čtyři společná vítězství.

Malé, ale kvalitou nabité pole - tak by se dal charakterizovat první ze dvou mosteckých vrcholů, 23. Memoriál Vlastimila Smolíka - Cena první dámy České republiky (4+, I. kat., 2400 m, 150.000 Kč), v jehož poli byli tři klasičtí vítězové a čtyři někdejší derbysté. Před pěti týdny na mosteckém ovále zvítězil po taktice start - cíl v hlavním dostihu Montjeu Third (Pop Rock) a rovněž jeho dnešní jezdec David Liška poslal zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov do čela. V cílové rovině pětiletý hnědák ještě vystupňoval tempo, ale nakonec silnější finiš měl TOUCH OF GENIUS (Galileo), který získal pod vedením ž. Jaromíra Šafáře po dvou letech další vítězství, tentokrát o hlavu nad výborně běžícím Montjeu Thirdem. Třičtrtě délky za nimi podal rovněž dobrý výkon Fantasticadventure (Poseidon Adventure). Čtvrté místo získal matador Always on Sunday (Sunday Break) a doběh na tabuli uzavřela Raviella (Pop Rock). Černý Petr zůstal Josephovi (Lando), jenž docválal s odstupem na posledním místě.

Favoritem trialu na České derby, Memoriálu Dr. Frankenbergera - Jarní ceny města Mostu (3l. I. kat., 2000 m, 150.000 Kč) byl loňský dvouletý šampion na Slovensku King Heart (Nathaniel), ale nakonec se z vítězství v dostihu radoval stejný tým jako před rokem, tedy stáj Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma a žokej Jiří Palík. Po startu převzal vedení Forever Fry (Jukebox Jury), ale hned v prvním oblouku se prodral do čela King Heart (Nathaniel), blízko sledovaný také Be Masterem (Masterstroke). V cílové rovině se na favorita dostihu dotáhl při bariéře BE MASTER (Masterstroke), a přešel do čela. King Heart  se snažil ještě zaútočit, ale nakonec si zástupce stáje Dr. Charváta připsal po měsíci další vítězství a je tedy letos neporažený ve svou startech. O tři kilogramy více zatížený King Heart na něho ztrácel v cíli třičtvrtě délky. Bronzový Forever Dry doběhl tři délky za vítězem. Čtvrté místo brala jediná klisna v poli Dylanka (Dylan Thomas). Mount Q (Mount Nelson) dlouho cválal na konci pole a v cíli mu uniklo čtvrté místo o krk. Be Master časem 2:05,66 utvořil nový rekord dostihu.

V Ceně Okresní hospodářské komory v Mostě (5+, steeplechase III. kat., 3800 m, 90.000 Kč) startoval jeden ze specialistů na zdejší překážkovou dráhu, osmiletý svěřenec trenérky Pavlíny Baštové Simon Set, který tu nikdy nebyl horší než čtvrtý. Dva dostihy tu vyhrál a také obsadil čtvrté místo ve Velké mostecké steeplechase. Simon Set absolvoval dostih aktivně na čele sledovaný Lamumem (Samum). Ten se na něho pokusil v cílové rovině zaútočit, ale SIMON SET (Moonjaz - Sonoda, In Camera) stáje DC Osvinov - Baštová jeho útok dokázal odrazit a vstoupil do sezóny vítězstvím o nos před Lamumem. Třetí doběhl polský Aspire (Arithmancer). V posledním oblouku se k předním koním také dotahoval nedávný vítěz z Lysé nad Labem Gibb´s Beach (Galileo), ale nakonec se musel spokojit se čtvrtým místem.

Druhý překážkový chod odpoledne, Cena Hipodromu Most (4+, IV. kat., 3300 m, 60.000 Kč) byl dostihem plným dramatických situací a dokončila ho jen polovina z účastníků. Rychlého tempa v dostihu se ujal Garfield (Enjoy Plan), ale po jedné z prvních překážek spadl a na čele se tak ocitl RABBIT LIBRETTIST (Librettist), který už šanci na vítězství nepustil a dominoval se Sertashem Ferhanovem velmi lehce o 10 délek. Na druhé místo se prosadil při svém nejlepším výsledku v kariéře polobratr Simon Seta Scare Crow (Scater) a třetí místo patřilo C´est Son Histoire (Soave). Desetiletý svěřenec trenéra Allana Petrlíka a zástupce úspěšné stáje Rabbit Trhový Štěpánov Rabbit Librettist vyhrál poosmé v kariéře, z toho poloviny prvenství dosáhl na překážkách.

Druhé mostecké dostihové odpoledne uzavřela Cena amatérských dostihových jezdců (3+, IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč). Osmihlavému poli dlouho šéfoval Sheby Jail (Stormy Jail), ale v cílové rovině šla nezadržitelně dopředu favorizovaná OCARA (Goodricke) trenérky Miroslavy Maršíčkové a stáje Jamax, která triumfovala o sedm délek před A Dee Joe (Johannesburg) a Sheby Jailem. Amatér Lukáš Charvát si tak ve své krátké jezdecké kariéře připsal druhé vítězství a znovu na mostecké dráze.