Gomba MasterGoldÚvodní den dostihové sezóny 2017 byl ve znamení úspěchů koní trenéra Grega Wroblewského. Jeho svěřenci chystaní v novém tréninkovém středisku Statek Jezerka totiž ovládli tři dostihy. Kromě úspěchů se sledovanými tříletky Nagano Goldem a Palazzem Corsini slavil trenér prvenství také v hlavním dostihu, 90. Betino Gomba handicapu. I přes účast několika dobrých sprinterů ho ovládl reprezentant stáje TVD a.s. Master of Gold, který dosud vyhrával na tratích 1600 až 1800 metrů. V jeho sedle byl polský šampion Szczepan Mazur, který během odpoledne dosáhl double. Žádnému jinému jezdci ani trenérovi se nepodařilo vyhrát více než jednou.


Role favoritky 90. Betino Gomba handicap (4+, I. kat. handicap, 1200 m, 135.000 Kč) náležela reprezentantce stáje Joly Anitschce (Arcano), která při svém posledním loňském startu dominovala snadno ve Svatováclavské ceně. Tentokrát se klisna kromě sedmi soupeřů musela vypořádat s daleko nejvyšší hmotností v poli 61,5 kilogramy. Už v paddocku hodně potila a měla nejpomalejší start do dostihu. V rovině se jí podařilo dostat do většího kontaktu s čelem dostihu ovládaném klisnou Kobi (Toylsome) , ale dvě stě metrů před cílem už nezrychlovala a nakonec skončila na pátém místě. Naopak silnou akceleraci předvedl šestiletý MASTER OF GOLD (Gold Away), který o téměř dvě délky pokořil leaderku dostihu Kobi. Dobrý výkon předvedl i třetí Hello Hobby (Itense Focus) a slovenská Living Colors (Look Honey), kteří také porazili Anitschku. Ta zaostala za vítězným Master of Goldem o šest délek, přičemž mu poskytovala hmotností výhodu 6,5 kilogramů. Master of Gold získal své první vítězství v první kategorii, zatímco stáj TVD a.s. druhé. To první pro ni loni v říjnu získal další svěřenec trenéra Wroblewskiho Bukhari.

Gomba dekorovani
Slavnostní dekorování vítězů 90. Betino Gomba handicapu (foto: Petr Nowicki)

Vzhledem k blížícím se jarním klasickým dostihům se sešla velmi zajímavá společnost hned na startu úvodního dostihu, Ceny Velké Chuchle (3l., IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč). Výbornou pověst a roli favorita  potvrdil svěřenec Grega Wroblewskiho a účastník Gerschova memoriálu NAGANO GOLD (Sixties Icon), který figuruje na přihláškách do všech třech klasických dostihů. Zpočátku pomalejší začátek dostihu rozjel další adept klasických dostihů Silver Ball (Rio de la Plata) s Jaromírem Šafářem v sedle a vodil dostih místy s několikadélkovým náskokem. V cílové rovině začal svěřence Arslangireje Šavujeva stíhat reprezentant stáje Syndikát V3J Nagano Gold, kterého jezdil ž. Jan Verner. Ten sto metrů před cílem převzal vedení a nakonec zvítězil nad ním o více než tři délky. Třetím místem Luxie (Midships) se uvedl v nové funkci trenéra Darhorse Ludvík Haris.

Leaderkou následující Ceny časopisu Jezdectví (4+, IV. kat. handicap, 1800 m, 40.000 Kč) byla málo zatížená Furano (Medicean). Nakonec měla ale nejsilnější speed svěřenkyně Martiny Růžičkové SURIKATA (Suestado), která nosila jednu z nejvyšších hmotností v poli 59 kilogramy. Klisna stáje BoKa Seniors tak dokumentovala dobrou připravenost tréninkového střediska Pohoří, když zvítězila pod vedením ž. Milana Zatloukala o více než délku před zástupcem "učilištní stáje" Lucianem (Literato), v jehož sedle odvedla dobrý výkon potřetí startující žákyně Lucie Fialová. Třetí místo získala dlouho vedoucí Furano (Medicean).

PallazoOrsini
Suverénní vítězství tříletého Palazzo Corsini a ž. Mazura (foto: Petr Nowicki)

Dalším suverénem z přípravy trenéra Wroblewskiho byl tříletý Palazzo Corsini (Galileo), který už jen kvůli svému původu musel být ostře sledovaným koněm v poli Ceny Autodopravy František Vlk (3l. nestartovavší, III. kat., 1600 m, 60.000 Kč). Jeho matka je totiž vítězkou grupa 1 dostihů a šampionkou v Austrálii. A není bez zajímavosti, že hřebcova o rok mladší sestra byla prodána jako roček na říjnové aukci Tattersalls za 500 tisíc guineí. PALAZZO CORSINI udělal při svém debutu udělal veliký dojem, když byl v cíli o šest délek dříve než Orssio (Orpen). Ten se v cíli jen o nos zachránil před velmi dobře jdoucím zástupcem českého chovu Markosem (Durante Alighieri), který ztratil cenné metry na startu. Vítěz patří stáji Marcelewo, která tak hned vstoupila do českého turfu vítězstvím.

Vítězství v následném dostihu, Ceně Agrofert, s.r.o. (4+, III. kat. handicap, 1600 m, 60.000 Kč) putovalo na Slovensko záslouhou třetího favorita (9:1) dostihu TEMPLERa (Tiger Hill), kterého pro stáj ALCHEM připravuje Ing. Zuzana Kubovičová.  Hnědák loni dvakrát vyhrál na tratích okolo 1800 metrů a v Praze nedal pod vedením ž. Jaromíra Šafáře patnácti soupeřům šanci. Délku a půl za ním svedli boj o druhé místo Sirius (Stormy Jail) a Lusk (High Extreme), přičemž o hlavu v něm uspěl dříve jmenovaný bělouš. Favorit Shahnour Aznavour doběhl až předposlední.

Templer VCH
Slovenský Templer (ž. Jaromír Šafář) vítězí v Ceně Agrofert, s.r.o. (foto: Petr Nowicki)

Další měření sil tříletých koní, Cena "s lítačkou na dostihy" (3l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč), se bohužel neobešlo bez velkých komplikací a zdržení na startu. Poté, co se Wovka a Marianka zbavili postupně svých jezdců, a Chilli Chocolate (Falco) se lehce zranil při čekání v boxech, vydali se do dostihu jen čtyři koně. Na vedoucí Global Girl (Call Me Big) zaútočil v cílové rovině favorizovaný DARIEN (Blue Coral) a snadno zvítězil pod taktovkou loňského šampiona Jana Ráji o tři délky před rovněž velmi dobře jdoucí Fifinkou (Arcano). Darien nosil v dostihu nejvyšší hmotnost v poli 60 kilogramy. Reprezentanta stáje Licehamr-Bartoš, kterého trénuje v Nebuželích Josef Bartoš st., bychom měli videt na startu Memoriálu profesora Michala.

Skutečnost, že se i v deseti letech dá s přehledem zvítězit na rovině, demonstroval v Ceně šampionátu Nikon Ladies Cup 2017 (4+, IV. kat. handicap, 1400 m, 40.000 Kč) svěřenec Pavlny Sůrové MALQ (Prince Kirk). Toho loni úspěšně trenérka vrátila na dráhu po čtyřleté přestávce. Pod vedením Radka Mana nesl zástupce stáje Estrella Malq jednu ze dvou nejvyšších hmotností v poli 62 kilogramy a v cíli byl jistě o půldruhé délky před čtyřletým Gold of Gibraltarem (Rock of Gibraltar). Blízko byla i třetí Pardonie (Bully Pulpit) a čtvrtý Halcyon Charm (Halling). Nedaleko pátý Chuan Che (Jazz Dancer) zaváhal na startu.

Darien 2.4.vitez
Suverénní vítězství tříletého Dariena s ž. Janem Rájou ve sprintérském dostihu (foto: Petr Nowicki)

V průběhu odpoledne ukázali dobrou formu tři zástupci stáje FVE- Relay JK Levín, které připravuje na Levíně trenérka Marta Bieliková a na práci s nimi se také podílejí členové pracovního týmu manželé Kalčíkovi. Čtvrtým vyslancem z Levína byl sedmiletý LAKAR (Tribal Instinct) v Ceně Whisky (4+, V. kat. handicap, 1400 m, 20.000 Kč). Tmavý hnědák podporovaný ž. Vendulou Korečkovou cválal v poklidu v poli, ale v cílové rovině měl nejlepší závěr a nakonec o délku porazil Our Lass (Oratorio) a třetího Custera (Four Star General). Stáj FVE - Relay JK Levín, která je velmi dobře známá ze světa klusáckých dostihů (včera zvítězili její klusáci dvakrát v Ostravě), existuje od srpna 2015 a dnešní vítězství Lakara je již dvanáctým v její krátké historii.

Michaela Zemanová

Záznam České televize z mítinku 

 

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking