Kousek JiriJedním z největších překvapení nedělního dostihového dne v Bratislavě bylo snadné vítězství reprezentantky stáje BORS Břeclav a.s. Tetrarose s Jiřím Palíkem v sedle v předzkoušce slovenské Jarní ceny klisen, Velké cene primátora Bratislavy (27. Cene trojročných kobýl). Ve střední Evropě debutující klisnu výborně připravil trenér Jiří Kousek, kterého jsme se zeptali nejen na Tetrarose a jedničkové vítězství.


V jaký výsledek klisny v Bratislavě jste doufal?
Kobylka šla pro práci před Jarní cenou klisen v Bratislavě. V práci něco ukazovala, je šikovná, takže jsem věřil, že by se měla slušně umístit. Ale že vyhraje start – cíl, to jsem opravdu nečekal.

Jít start-cíl byla vaše taktika před dostihem, anebo se dostih takto pro vás vyvinul?Tetrarose jsem si sám vodil před dostihem, byla hodně nervózní. Byl jsem rád, že ji bude jezdit Jirka Palík, protože někteří jezdci, když by ji viděli takhle neklidnou před dostihem, by ji možná ani nechtěli jezdit. Takže asi minutu před dostihem jsme si řekli s Jirkou, že s ní půjde na špici hned po startu. A ono to vyšlo… Tetrarose ve Francii startovala čtyřikrát a nebyla to žádná hvězda. Pracoval jsem deset let ve Francii a vím, jak to tam v tréninku chodí. S koňmi, a to i se špičkovými, se tam nikdo nemazlí. Takže když jsme Tetrarose koupili, chovala se nervózně, podrážděně.  Naše vítězství je především díky Jirkovým velkým zkušenostem... 

Když jsem Jiřího Palíka potkala v únoru v Lysé nad Labem, tak chtěl být jezdcem na volné noze. Jak se to událo, že působí v tréninkovém středisku Nový dvůr?
Takového jezdce, jako je Jirka, jsme do stáje potřebovali. Prosadil se v cizině, kde je silná konkurence, má obrovské zkušenosti. Takže když jsem se dozvěděl, že se chce vrátit do Čech, šel jsem takzvaně po něm… Jirka je z Brna a chodil si k nám zajezdit, takže jsme se domluvili. Mě je 40 let a jemu 42, tvoříme zkušený tým. Máme rodinu a děti, a už jsme takzvaně usazení, "sedneme" si spolu. Jsem tomu moc rád, že ho mám v týmu. Také jsem rád, že funguje velmi dobře naše spolupráce s majitelem panem Mikuleckým, který na nás netlačí, a máme jeho důvěru.

Tetrarose
FOTO (Mária Horníková): Tetrarose pod vedením ž. Jiřího Palíka snadno vítězí v předzkoušce slovenské Jarní ceny klisen 

Na co se nyní kromě Tetrarose soustředíte? Jaké máte v nejbližší době ambice?
Ambice mám 8. května v Pardubicích. Přece jen jsou mi překážky bližší než rovinové dostihy, i když kdyby se nám podařilo uspět v klasickém dostihu, budu samozřejmě rád. Chtěl bych, aby se Universe of Gracie a Quatiki ukázali v Pardubicích v dobrém světle a ve zdraví se vrátili domů. Pokud bude vše v pořádku, měli by startovat v první kvalifikaci na Velkou pardubickou.

Budete v jejich sedle, nebo tedy alespoň v sedle jednoho z nich?
Zvláště na Universe of Gracie jsem se těšil celou zimu, ale mám nyní hodně práce a nejsem pro dostihy fit na 100 procent. I když už jsem letos jezdil v Bratislavě, mluvil jsem s Honzou Faltejskem a byl bych rád, kdyby Universe jezdil on. I v kvalifikaci a ve Velké pardubické, pokud se mu bude líbit. 

A co je ještě u vás nového v tréninkovém středisku? Nepřibyli k vám nějací noví koně?
Máme tři dvouleté koně z Francie. Spolupráce s trenérem, u kterého je Lord of Gracie, výborně funguje, tak jsem říkal panu Mikuleckému, proč bychom nemohli poslat dobrého dvouletého koně do Francie, kde může sbírat kromě vysokých dotací i štědré majitelské prémie. Měl bych z toho radost. Koně tady předpřipravíme a pošleme do Francie, jako to dělá například Pavel Vítek. Je to důležitá a nedoceněná práce. (mze)

 

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net