Před necelými dvěma týdny zaskočil své soupeře při Evropském poháru žokejů, kde jeho Australien, nastupující na start EJC Lokotrans Middle jako největší outsider, nečekaně zdolal soupeře podstatně zvučnějších jmen a Stanislav Popelka získal největší rovinový triumf od úspěchů s Oligarchem. V neděli jej, jako především překážkového trenéra, čeká vrchol sezóny - 131. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, do které míří s dvojicí koní. Jeden z nich patří k největším favoritům, navíc jeho kurz kontinuálně klesá.


"To nemám moc rád, jsem radši, když nastupujeme jako outsideři, jako to bylo v Chuchli," říká Popelka na fakt, že letos ve Velké debutující Lombargini (Enjoy Plan) ze stáje EŽ Praha se v kurzové nabídce Tipsportu posouvá stále výše, už přeskočil i loňského vítěze Hegnuse a aktuálně je nabízen jako třetí šance s kurzem 7,5:1. Není se čemu divit. S Janem Odložilem, který bude v jeho sedle i v neděli, velmi lehce vyhrál srpnovou kvalifikaci a v předešlých dvou sezónách skončil druhý v "malé Velké pardubické" - Ceně Labe. Mluví pro něj i statistiky - Velkou půjde poprvé a debutantům se v posledních letech dost daří. Ti ale v největším českém překážkovém dostihu vesměs debutovali dříve než v 10 letech jako letos Lombargini. Proč u něj čekal trenér tak dlouho? "Jednak věkem nabral víc rozumu a také už má dostatek zkušeností. Myslel jsem už loni, že by to šlo a mohl by se na start Velké postavit, ale neměl jsem pro něj správného jezdce. On není jednoduchý na ježdění, musí se mu především vyhovět a pokud to jezdec nerespektuje, tak to většinou dobře nedopadne," vysvětluje trenér.

Případný Lombarginiho úspěch by Popelka slavil nejen jako valachův trenér, ale i jako jeho chovatel. V této dvojroli nenajdeme v análech Velké mnoho precedentů a za většinou úspěchů z posledních let stojí právě Stanislav Popelka se svým otcem, kteří odchovali jak druhého z roku 2008 Hirsche, tak dvakrát čtvrtého Mandarina. Vítěze, kterého trénoval a odchoval stejný člověk, ale minimálně v posledním půlstoletí v listinách vítězů Velké pardubické nenajdeme.

Druhou Popelkovou šancí je napajedelský rodák Stretton (House Rules), hájící barvy stáje Nýznerov Karla Zatloukala. Ten je sice jen o rok starší než Lombargini, Velkou ale absolvoval už třikrát a získal v ní jedno druhé a jedno třetí místo. Loni doběhl osmý a letos ze tří startů získal jediné umístění - třetí místo v červnové kvalifikaci za Evženem a Mazhilisem. I proto letos nefiguruje mezi favority, trenér však sází na jeho skokovou spolehlivost. "Oproti Lombarginimu je to ostřílený kozák a především super skokan, který snad nikdy neudělal chybu. Je to poctivý kůň, který když má den a sedne mu to, tak má ve Velké dobrou šanci na umístění."

Fitmin banner treneri4

Letošní ročník, na jehož startu se po škrtu slovenského Vanduala (Rainbows for Life) sejde 18 koní, považuje Popelka za mimořádně vyrovnaný. "Minimálně polovina koní může vyhrát, aniž by to bylo nějaké překvapení," říká a odmítá v poli vybrat z jeho pohledu nejšancovější koně. "Je jich tolik, že bych určitě na některého zapomněl. Samozřejmě bude záviset na počasí, na hluboké půdě by to asi všem ukázal No Time To Lose, i když minule dokázal vyhrát na kratší distanci i na pevnějším dráze. Ale jak říkám, koní schopných vyhrát je letos hodně." (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net