Petrlik AllanTřetí sezónu v roli trenéra koní stáje Rabbit Trhový Štěpánov proměnil loni Allan Petrlík v zisk šampiona trenérů rovinových koní, čímž po třech letech vystřídal na trůnu Václava Luku ml. a po 15 letech získal další šampionský titul. Petrlíkovi svěřenci vyhráli celkem 23x, a na dostihových cenách přinesli svému majiteli bezmála jeden a čtvrt milionu korun. Ve velkých dostizích dělal radost Rabbit Motivman, mj. pátý z derby a přemožitel Iryklona v Ceně města Karlovy Vary. Trenér Petrlík doufá, že i letos bude v jeho stáji kůň s umístěním v klasických dostizích.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Počet koní v tréninku: 29
Koně, kteří odešli po sezóně: Rabbit Dark Angel (chov), Rabbit Shirocco (chov), Sonador, Willy Wonka, Rabbit Araafa, Rabbit Librettist (překážky), Win For Us (překážky), Rabbit King (překážky)
Stájový personál: Lenka Helmecká, Adéla Klepetková, Ondřej Režňák, Jan Verner, Žaneta Zábranová
První jezdec stáje: Jan Verner

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Allan Petrlík připravuje pro dostihovou sezónu 2014 v moderním středisku v Pičíně bezmála třicítku koní. Ve stáji proběhla po sezóně tradiční generační obměna, i když někteří z nich, jako např. Rabbit Librettist, jedničkový Rabbit King a Win for Us pouze přešli do tréninku k Petrovi Juránkovi, pod jehož vedením se budou připravovat do překážkových dostihů.

Stáj omladilo dvanáct dvouletých koní, z nichž drtivá většina je stejně jako loni domácího chovu, tedy vlastního chovu Rabbitu Trhový Štěpánov. „Líbí se mi všichni,“ říká s úsměvem o kolekci juniorů Allan Petrlík, „a všichni už dobře více než dva měsíce pracují. Týden po skončení sezóny byli všichni obsedlí. Protože se z našeho chovu v tomhle ročníku narodila převaha klisniček, koupil pan Jandejsek na podzimní aukci v Newmarketu tři hřebce. Jedná se o narostlého syna plemeníka Mount Nelson, dále potomka Lope de Vegy a Zamindara. Ten mi z nich připadá, že by mohl být nejdříve připravený k běhání. Vypadají ale všichni nadějně.“ Čtvrtým importovaným dvouletkem je zástupce stáje Racing Club Salvator, který by měl dostat jméno Shanour Aznavour. Je synem plemeníka Azamoura a jeho bába je Gr. 1 vítězkou. (viz starší zpráva)

Rabbit Trhový Štěpánov postavil svůj chov na osvědčených dostihových klisnách a tak není divu, že většina z dvouletých koní má velmi zajímavé matky. Jedná se o klisny Fantaggira Lady (Egerton – Fanega), Golden Irene (Look Honey – Golden Sound), prvního potomka Mikrop Fong Miss Mikrop (po Egerton), Murasaki Lady (Rol´Over Beethoven – Rabbit Mujahid), sestru loni dvouletého Djaggy Djammu (Rol´Over Beethoven – Duplika) a také prvního potomka Rabbit Zamindar, hnědka Zamiru (Look Honey), kterou jmenuje trenér mezi těmi, co se mu moc líbí. Skupinu hřebečků tvoří druhý potomek Rabbit Montjeu Mondego Bay (Egerton) a líbivý Valmont Ohne, syn Vadeony a Look Honeyho.

Ke tříletým koním je ve stáji pochopitelně upírána největší pozornost. „Pokud bych měl tříleté srovnávat s loňským Rabbit Motivmanem, tak takto dobrého koně mezi nimi nemám. Ale máme několik koní, z nichž doufám některý bude mít na to, aby se v nějakém klasickém dostihu umístil.“ Mezi koně, u kterých je předpoklad k přihláškám do klasických dostihů, trenér zmiňuje z hřebců Rabbit Railinka, Monte Wellse a Love Me. Posledně jmenovaný syn Eggertona toho loni dokázal nejvíce, když se umístil na čtvrtém místě v Ceně zimního favorita i v „Geršáku“.  Allan Petrlík by ho rád viděl na startu Velké jarní ceny.

Naopak vytrvalecké vlohy vidí trenér u majitele atraktivního rodokmenu Saddex – Rabbit Montjeu, hnědáka Monte Wellse: „Při posledním startu koncem října v Chuchli, kdy byl čtvrtý, se mi začal líbit, věřím v jeho zlepšení.“ Trenér by rád dostal do klasického dění i dvakrát startujícího Rabbit Railinka, ale z loňské sezóny nemůže o něm říci nic moc pozitivního: "Jeho výkony mě zklamaly, zatím toho mnoho nepředvedl. Těšil jsem se loni na něho…“ Loni čtyřikrát umístěný Djagga si bohužel při posledním startu přivodil zranění, musel projít rekonvalescencí a má tedy oproti svým kolegům manko v tréninku. „Začne později, ale je to poctivý trojkový kůň.“ Pozdním koněm je zdejší odchovanec Faraon (Rol´Over Beethoven – Fanega), který z tohoto důvodu zatím nevyběhl.

Mezi tříletými klisnami má trenér dobré mínění o účastnici jedničkových dostihů Vadetě a také o Montaně  Dream. „Obě začnou teprve nyní pracovat, byly v rekonvalescenci. Vadeta byla na operaci microchipu a Montana Dream přišla ze svého posledního dostihu, kdy ještě doběhla pátá, s prasklou sezamskou kůstkou. Byla to velká smůla. Je to tvrdá klisna, že s tím ještě takhle dobře dostih dokončila… Musím říci, že se mi z klisen líbila nejvíce. Měla by stát do 1600 metrů, naproti tomu Vadetu bych rád dovedl do Oaks. Bohužel obě klisny mají v tréninku oproti ostatním koním manko dva měsíce, takže je otázkou, kdy se zapojí do sezóny.“

Jednou startující Trevilla a zatím „dráhou nepolíbená“ Rabbit Emperor (Holly Roman Emperor – Josie Doocey) potřebují hlavně na jaře získat handicap. V tréninku je také rovněž nestartující Fabrittana (Egerton – Fabriana), ale u té není jisté, jak prostojí plnou přípravu: „Měla prasklinu na kloubku na přední noze a ještě má růstovou vadu, špatně rostla. Uvidíme, jak bude snášet plné tréninkové zatížení, v případě, že by to nešlo, odejde ze stáje.“

Mezi čtveřicí starších koní je hvězdou Rabbit Motivman, loňský dvojnásobný vítěz a třikrát umístěný. „Rád bych s ním vyběhl ve Velké dubnové ceně a dále pak podle propozic. Může běhat dostihy od 1400 do 2000 metrů.“ Jeho vrstevník Rabbit Thomas absolvoval loni dvě slovenské klasiky, ale nakonec udělal trenérovi největší radost při svém posledním vystoupení, kdy v mílovém dvojkovém dostihu doběhl druhý za Samrukem.“Podal dobrý výkon a utvrdilo nás to v tom, že potřebuje zkrátit distanci. Budeme mu tedy letos vybírat dostihy okolo míle, maximálně do dvou kilometrů.“


Čtyřleté klisny  Flurry a Retina jsou také platnými členkami stáje, obě loni vyhrály. „Retina nám dělá moc dobrou službu ve stáji jako provozní kůň, vodí nám totiž hříbata,“ podotýká trenér.  Loňský dvojnásobný vítěz Purple Risk je podle slov trenéra také užitečným koněm. V týmu zůstala i šestiletá Rabbit Kyllachy, která poslední tři roky pokaždé zaznamenala v sezóně double. Dařilo se jí velmi ve Slušovicích, kde dosud neprohrála a tak ji trenér pochopitelně chce směřovat hlavně na toto moravské závodiště.

Dokonce třikrát loni vyhrál bělouš Rabbit Verglas, který zvláště na podzim předvedl velké zlepšení. Vyhrál nad dobrými koňmi v Lysé nad Labem a poté i pražskou Cenu běloušů, a trenér Petrlík s ním počítá i pro větší dostihy. Na webu Jockey Clubu figuruje na jeho tréninkové listině i osmiletá Rabbit Zamindar, ale ta samozřejmě je stále v chovu a čeká dalšího potomka. „Je to jen administrativní chyba, zřejmě někdo omylem zadal do počítače její jméno, ale mělo se jednat o dvouletého Rabbit Zamindar Man, hřebce po Zamindarovi,“ vysvětluje úsměvnou situaci trenér.

Co se týče tréninkových podmínek tak trenér Petrlík říká, že je moc rád, že konečně nastala zima, preferuje totiž přípravu na sněhu.  „Zima zatím sice byla mírná, ale u nás hodně pršelo, takže bylo všude hlavně mokro a bláto… A v tomto teplém počasí i koně více řádili nejen při tréninku, ale i ve výbězích. Jsem tedy radši, když mrzne a leží sníh, to se s nimi pracuje lépe.“

Allan Petrlík rád jezdí se svými svěřenci do zahraničí a chtěl by tento cíl naplnit i letos: „Samozřejmě tam ale musíme jezdit s koňmi, kteří na to mají být tam do pátého místa. A doufám, že takoví budou Rabbit Motivman a Rabbit Thomas, které bych rád viděl v Ebreischsdorfu. Motivman by mohl startoval také na Turf-Gala v dostihu na 1800 metrů. A pokud by se dařilo, mohli bychom vyzkoušet i Francii, ale to je v tuhle chvíli vzdálený cíl.“ Dvorního trenéra rabbitské stáje ale čeká velmi zajímavý rok i po soukromé stránce – oslaví totiž 50. narozeniny a na přelomu května a června by rád zpečetil svůj dlouholetý vztah s Adélou Klepetkovou, se kterou vychovávají dceru Leu. (mze)

fb    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net