Tuma PavelMladý trenér bude navazovat na svou nejúspěšnější sezónu, loni totiž zaznamenal se svým týmem 11 vítězství včetně třech jedničkových. Mezi nimi byl i vůbec první úspěch v překážkovém black-type dostihu v Itálii, který zařídil Khalshani s Dirkem Fuhrmannem. Do letošní sezóny vstupuje tréninkové středisko Dvorce s dvacítkou plnokrevníků, mezi kterými nechybí žádná z loňských opor stáje. A velmi dobře se jeví i nejmladší ročník, ve kterém je také polobratr Trip to Rhodose.






Tréninkové středisko: Dvorce
Počet koní: 20
Odešli po sezóně: A Gentleman, Belmont, Feraclos, Dulnega, Lynette
Stájový personál: Eva Kopečná, Soňa Bodláková, Marek Stromský, Milan Matoušek, Gabriela Gintarová, Veronika Pavelová, vypomáhá Drahomíra Zvědělíková, Petra Kotěšovská, Yvona Žáková, přátelé z Opavy a rodina Tůmova
První jezdec: stáj nemá prvního jezdce 


Pavel Tůma pečuje se svým kolektivem o šest dvouletých koní, ke kterým podotýká: „Já vím, že jsem to v posledních sezónách říkal několikrát, ale musím to říci znovu. Takové dvouleté jsme u nás ještě neměli… Pět z nich patří panu doktoru Charvátovi a Michalangelo (Silver Whistle – Memory of Longing) bude reprezentovat Stáj Žďárský. To je pohodář, dobře snáší práci a nijak za importovanými kolegy v tréninku nezaostává. Jedině méně žere,“ představuje odchovance MVDr. Kubíčka trenér.

„Největším esem z dvouletých by měl být polobratr Trip to Rhodose po plemeníkovi Sunday Break. Je to krasavec, dobře žere i pracuje. Je narozený až v květnu, ale vůbec na to nevypadá. Nic ho nebolí, takže si myslím, že by měl vyběhnout a doufám, že to bude kanón. Radost mi dělá také Marree (Azamour – Malona), jehož matka byla na připuštění ve Francii a on sám byl odchovaný v Napajedlích. Je to pohodář, nějaký ten start by letos určitě měl stihnout. A v hřebčíně v Napajedlích je na odchovu jeho další sourozenec, Martini. Je z prvního ročníku hříbat po Maryidi, takže na něj se opravdu těším, toho nenechám holkám ani čištit...,“ svěřuje trenér Tůma.

Tuma TropicalMark

FOTO: Polobratr Trip to Rhodose, dvouletý Tropical Mark 

Skara (Clodovil – Stravina) zakoupená na aukci v Baden-Badenu moc nenarostla, ale problém jí to v tréninku nedělá. „Žere dobře a nádherně cválá. I přes její malou výšku je to v ní, věřím ji.“ Naopak třetí potomek Japeovy Nostalgii, Nancy po plemeníkovi Kapgarde narostla mnohem více. „To je stodola,“ usmívá se trenér Tůma. „Naštěstí ji nic nebolí, měla by tedy také letos vyběhnout. Má překážkový původ, věřím, že i ona by si na podzim mohla dostihy vyzkoušet.“

Teprve měsíc je ve Dvorcích napajedelská rodačka Raviella (Pop Rock – Rabbit Dream). „Na Silvestra jsme ji dovezli, prvního ledna jsme na ni hodili sedlo a v podstatě od té doby pracuje s ostatními, zapadla mezi ně výborně. Nejsou s ní žádné problémy, dobře cválá, jsem s ní také spokojený.“

Tuma Skara

FOTO: Dvouletá Skara

Koní v klasickém věku je ve Dvorcích také šest a nejvíce se z nich loni zapsala do povědomí veřejnosti reprezentantka barev stáje většiny zdejších koní, tedy Dr. Charváta, Dumnonia, která zvítězila v Bratislavě třikrát včetně snadného vítězství v Cene zimnej královny. „Není to krasavice. Je taková nenápadná, člověk by ji při prohlídce stáje mohl snadno přehlédnout, ale umí. Doufám, že jsme ji nezkazili, v tréninku se jeví dobře. Já osobně bych ji rád viděl běhat na Slovensku. Prokázala, že bratislavská dráha jí opravdu sedí a myslím, že by tam dostih okolo 2000 metrů, tedy i Oaks, měla zvládnout. Anebo na dráze v Ebreichsdorfu. Proslýchá se, že by se tam nakonec přece jen měly klasické dostihy odběhnout.  Ale ještě jsme s panem majitelem nemluvili, jaká bude cesta Dumnonie sezónou a kam ji přihlásíme.“

Na závěr sezóny potěšil vítězstvím při svém debutu bělouš Saint Malo. “Jeho dostih se odehrával v pomalém tempu, ale i tak udělal dojem. Je z něho moc pěkný kůň, má v sobě turbo… Pan doktor ho bude chtít do derby, ale já myslím, že termínově lépe bude pro něj Saint Leger.“ Poslední místo si ze svého listopadového debutu v Miláně odvezl Legge di Chichio. „ Byla to ostuda,“ hodnotí jeho výkon Pavel Tůma. „Legge di Chichio jel tehdy do Milána s Khalshanim, ale určitě bychom ho tam neposlali, kdyby v práci něco neukazoval.  Dostihy se tam konaly za umělého osvětlení, kůň se bál stínů a vypadalo to, že ani nedocválá na místo startu. A nechtělo se mu ani ze startovacích boxů. Bude zřejmě taky přihlášený do klasik, ale mentálně zatím ještě není tak vyzrálý jako třeba Dumnonia.“

Třikrát se loni postavil na start Nathaniel a pokaždé byl na tabuli. „To bude spíše provozní kůň. Loni hůře dýchal a má problém se zády, je křivý. Je zaskákaný, začne na rovinách, ale pak přejde na skoky.“  Naopak debut čeká Francouze Northerly Wind (Saint des Saints – Las Ventas). „Dovezli jsme ho v srpnu, má překážkový původ. Je to u nás první kůň, co musí v práci nosit blinkers. Ale hezky cválá a dobře se jeví při skákání, takže to by měla být jeho parketa.“  Dva týdny pobývá ve Dvorcích také Lia Ashamal, dcera Blue Corala a Laily Ashamal, která byla loni u trenéra Šatry. „Byla v rekonvalescenci, teď už chodí pod sedlo. Bohužel má trochu nekorektní postoj, těžko tedy říci, jak se zapojí do dostihového provozu.“

Tuma Marree

FOTO: Další zástupce dvouletého ročníku ve Dvorcích, Azamourův syn Marree

Kvarteto čtyřletých koní by mělo být směřováno do překážkového provozu. Tzigane du Berlais vyhrál v červnu bumper a až při svém třetím startu na proutěných překážkách naznačil své možnosti druhým místem. „Jezdec se na něm bohužel dost nadře,“ svěřuje trenér, „Pavel Kašný v Lysé nad Labem ale říkal, že něco umí. V začátcích sezóny ho nasměřujeme na krosy pro čtyřleté. Jeví se jako kůň pro těžké skoky.“  Polobratr Natalie Nostalgik se ještě na překážkách neukázal, loňská sezóna totiž pro něho skončila předčasně již v červnu po druhém místě ve druhé kategorii. „Měli jsme pro něj vyhlédnutý start v Meranu, ovšem těsně předtím se nám v tréninku zranil, měl problém se zadním hleznem. K jeho léčbě jsme měli zapůjčený přístroj Equi Ultrasound a zdá se, že by to mohlo být dobré. Nostalgik je zaskákaný a budeme ho směřovat nejprve do klasické steeplechase a postupně přejde na krosy. Těším se na něho.“

Nováčky v týmu jsou ještě loni v Chuchli trénovaní Duke of Beaumont a Okrinek. „Duke je pěkný veliký kůň. Zpočátku se v práci hodně hrnul, ale už se zklidnil. Je to ale bolestínek. Má prostorný cval. Potřebujte trochu času, ale věřím, že něco bude umět. Měl by to být kůň do klasik a věřím, že i do zahraničních.  Okrinek loni doběhl při svém čtvrtém životním startu šestý v Austrian Derby, ovšem pak se zranil a od té doby nestartoval. Měl problém se šlachou. Už kluše, ale vyběhne asi až na podzim.“

Mezi staršími koňmi musíme na prvním místě jmenovat šestiletého Trip to Rhodose, který měl v sezóně 2014 kompletně zahraniční program. Zkraje sezony zvítězil v Listed v Miláně a vyzkoušel si i francouzské dráhy, kde se třikrát umístil, přičemž jednou ho od vítězství dělila pouhá hlava. Jediný nehonorovaný start měl při svém prvním výletu do grupy 1. V tradiční čtyřkilometrové Prix du Cadran doběhl šestý, tři a půl délky za vítězem. „Myslím si, že jsme při tomto dostihu selhali všichni a to včetně celkové organizace a také managementu jezdce. Je to dobrý kůň, který bohužel doplatil na nezkušenost svého realizačního týmu. Trip letos zatím výtečně přezimovává, je tlustý, takhle v zimě nikdy nebyl, je teď nádherný. Chodí si po lese a baví ho to. Myslím, že pokud v květnu potvrdí svou výkonnost, že by ho měl zase čekat zahraniční program.“ 

Tuma TripToRhodos

FOTO: Trip to Rhodos před svou čtvrtou dostihovou sezónou

V létě přišel do stáje Khalshani, který zakončil loňskou sezónu úspěchem v Listed v Grossettu. „V tomto dostihu zase nebyli až tak dobří koně, ale bylo vidět, že ho to baví, moc pěkně skákal. Je znát, že Pardubice dobře zná a má je přečtené, a třeba v Itálii nebo Francii ho to baví více. Khalshani v pohodě pracuje, proto ho zkusíme přihlásit na White Turf do Svatého Mořice. 2700 metrů dlouhý dostih je pro něj teoreticky krátký, ale je teď celý nafrčený, takže bychom to mohli zkusit. A mohl by ho tam doprovodit náš Cruel Mole Joe, se kterým jsme chtěli běhat na sněhu už teď 8. února, ale nešlo to administrativně.“ 

Zmíněný Cruel Mole Joe stáje PT Team-Gintar&Pospíšil má za sebou jako jediný ze zdejších koní start v aktuálním roce. Šestého ledna v Pise doběhl na proutěných překážkách osmý. „V cíli "zdechnul", ale půlku dostihu šel dobře. Je to náš vlastní kůň, tak jsme si udělali výlet a hlavně je to pro nás důležité získávání zkušeností se starty na zahraničních závodištích.“

A na závěr jsme si nechali při představování koní stáje šestiletou Natalii, která má pověst výborné, ovšem smůlovaté, steeplerky. „V Ceně Vltavy spadla a bohužel si natáhla vaz na levé zadní noze. Také ona, stejně jako Nostalgik, podstoupila léčbu nízkofrekvenčním ultrazvukem. Po novém roce jsme ji začali jezdit, pracuje teď s Okrinkem obden v klusu. Natalie se nemusí extra trénovat, jen aby jí drželo v sezóně zdraví, je to výborná klisna,“ přeje si trenér.

Tréninkový úsek Pavla Tůmy prvního jezdce nemá. Do překážek počítá trenér s Markem Stromským a Dušanem Andrésem. Pro rovinové dostihy je otázka jezdce otevřená, i když… „Telefonoval mi Jozef Bojko a říkal, že pokud bude volný, tak na naše koně rád přijede. Nevytížený určitě nebude moc často, ale pokud by se to občas povedlo, byl bych tomu rád.“

Ve středisku Dvorcích, které loni zakoupil JUDr. Charvát,  jsou dvě stáje. V hlavní stáji je místo pro 17 koní, zatímco druhá menší budova se sedmi boxy slouží pro ustájení rekonvalescentů. A s jakými nadějemi letos vyhlíží trenér Tůma novou sezónu? „Máme hodně dvouletých, ale poměr koní do rovin a do překážek je rozvržený dobře. Naděje máme ve dvouletém i tříletém ročníku, a samozřejmě spoleháme na Trip to Rhodose. Moc si přeji, aby byla zdravá Natálka, která je naší nadějí do krosů. Jediné, co ve stáji nemáme, jsou sprinteři, ale ty dělat neumíme,“ zakončuje naše předsezónní povídání jeden z nejmladčích tuzemských trenérů. (mze)

Fotografie: Eva Kopečná


Inzerce
mg inzerce



 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net