Pohanka LadislavTréninkové středisko Mlékojedy u Neratovic existuje sedmým rokem a loňská sezóna byla pro trenéra Ing. Ladislava Pohanku a jeho tým tou nejúspěšnější. Z koní se nejvíce zapsala do povědomí veřejnosti zdejší odchovankyně, Ryanova dcera Katryen, která kromě vítězství a umístění startovala také v jednom z nejdůležitějších testů dvouletého ročníku, Gerschově memoriálu. Do letošní sezóny vstupuje středisko v Mlékojedech s dvouletou posilou a téměř všemi koňmi, kteří byli v tréninku i loni. Některé ze starších koní bychom měli vidět na překážkách.
Tréninkové středisko: Mlékojedy
Počet koní: 7
Odešli po sezóně: nikdo, v průběhu sezóny odešla Innowacja do chovu (je březí po Mikhail Glinka)
Předpokládané přihlášky do klasik: nebudou
Stájový personál: Dagmar Honsová, Boris Polívka, vypomáhají amatérky Lucie Krůtová, Markéta Opršalová a Lucie Fialová, ž. Hilda Kolátorová-Poláková a členové jezdeckého klubu
První jezdec stáje: dohoda s Bauyrzhanem Murzabayevem 


Většina koní připravovaných Ing. Ladislavem Pohankou bude startovat za Dostihovou stáj Mlékojedy.
„Její majitelé jsou zároveň i chovateli, jedná se pana Jana Zalabáka, Jana Blažeje a Ludvíka Hesse, který se po letech vrátil aktivně do turfu,“ představuje trenér složení majitelů DS Mlékojedy. A upozorňuje na skutečnost, že všichni jeho svěřenci jsou tuzemskými odchovanci a většina z nich přišla na svět, nebo byla odchovaná, právě v Mlékojedech.

Pohanka Fribera
FOTO: Dvouletá odchovankyně Ludvíka Hesse Fribera

Benjaminkem stáje je dvouletá odchovankyně pana Hesse Fribera (Bear King - Framina). „K té ale nemůžu ještě nic říci, je u nás teprve třetí týden,“ podotýká trenér. Zástupci tříletého ročníku jsou ve zdejší stáji dva. Katryen po třetím místě v Lysé nad Labem počátkem července, kdy byla blízko vítěznému King Arturovi, zvítězila koncem srpna v dostihu Fitminu pro české odchovance. Jejím posledním startem byl 79. Gerschův memoriál, kde doběhla na osmém místě. Do klasických dostihů ji ale trenér hlásit nebude. „Je to klisna spíše do 1400 metrů, takže to nemá smysl. Ale slibujeme si od ní v sezóně.“ Naproti tomu Mar Bear by měl být podle slov svého trenéra spíše vytrvalcem a měl by být stavěný do dostihů od 1800 metrů výše. Rodokmen hnědáka z chovu Ludvíka Hesse je připomenutím starých dobrých časů plnokrevného xaverovského chovu, kde Ing. Pohanka působil dlouho jako jeho vedoucí. Prabábou Mar Beara je totiž klisna Margareta, sestra legendárního Mauritia.

Pohanka Katryen
FOTO: Účastnice Gerschova memoriálu Katryen je jedním z koní, na které bude DS Mlékojedy a trenér Pohanka nejvíce spoléhat 

Čtyřletý Mirabell Kid z chovu pana Liptáka běhal loni jen jaře, kdy se pokaždé umístil. „Utrpěl bohužel  zranění a pak už jsme s ním na dráhu nepospíchali. Je to vytrvalec a začne běhat letos na rovině, ale v polovině sezóny ho chceme zaskákat, je to typický překážkový kůň.“ Zdravotní problémy bohužel postihly i jeho vrstevnici Pasantu. „Loni běhala dvakrát a při druhém startu si uštípla kost ve spěnkovém kloubu. Je to ale šikovná klisna,“ chválí trenér Pohanka dceru plemeníka Santiago Pasantu, která by měla mít to nejlepší v kariéře teprve před sebou.


Pohanka MarBear
FOTO: Tříletý Mar Bear, zástupce rodiny klisny Madár působící kdysi v xaverovském chovu

Reprezentantka DS Maruška Willy Wonka se loni pětkrát umístila. „Je to hodná klisna a uvidíme, jak se majitelé rozhodnou. Tedy, jak často bude startovat, loni měla devět startů.“ Třemi druhými místy a vítězstvím na závěr své pětileté kariéry potěšil Ibar. „To je problémový kůň, na kterého jsme museli přijít a poznat, co na něho platí. Nesmí mít mnoho práce, chodí pod sedlo jen třikrát týdně, a jak ukázaly jeho výsledky v sezóně, tento systém mu svědčí.“

Pohanka Pasanta
FOTO: Čtyřletá Pasanta by měla patřit k nadějím střediska Mlékojedy

Bělouš Bente Mix, který začínal svou kariéru v sezóně 2013 v bumperech a poté přešel na proutěné překážky, loni na dráze absentoval. „Měl vleklý zdravotní problém, proto loni nestartoval. A bude pokračovat v kariéře na skocích.“

Již jsme zmínili o tom, že do zdejšího pěkného areálu neodmyslitelně patří chov plnokrevníka. Také tu ale tráví důchod několik bývalých dostihových koní. Kromě někdejšího klusáckého šampiona 22letého Luckyho Fortuny je to i 25letá Velká Medvědice a stejně starý Heavy Metal. „A ještě loni jsme tu měli Pardon Julii, které bylo už 29 let,“ prozrazuje Ladislav Pohanka.

Zdejší koně jsou připravováni v podmínkách střediska, ale na rychlé práce jezdí do Krabčic. Trenér Pohanka si pochvaluje výbornou spolupráci s Bauyrzhanem Murzbayevem, který většinu jeho svěřenců jezdí i v dostizích. „V současné době se koně po odpočinku vracejí do tréninku, ale předtím jsme už měli něco napracováno na objemech. Myslím, že budeme včas připraveni na sezónu. Pro ni si hlavně přeji, aby koně byli zdraví, a samozřejmě my všichni okolo nich také. Zúčastňujeme se hlavně dostihů v našem blízkém okolí – tedy v Chuchli, Lysé nad Labem a v Mostě. Chystáme se také na den šlechty do Karlových Varů, kde jsou příjemné dostihy. Máme v tréninku jen několik koní a proto s nimi nechceme moc běhat v letním období, kdy jsou velká horka a tvrdší povrchy drah. Proto se soustřeďujeme hlavně na jarní část sezóny a na podzim,“ uzavírá předsezónní povídání o koních ve stáji Ing. Pohanka.

Michaela Zemanová

Fotografie - archiv Ing. Ladislava Pohanky

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net