blazkovaOproti sezóně 2012 sice svěřenci Heleny Blažkové získali loni méně vítězství, ale v tomto případě kvalita nahradila kvantitu, protože se mladé trenérce povedlo získat v její nedlouhé trenérské kariéře první jedničkové vítězství a také dvě prvenství a klasické umístění v rakouském Ebreichsdorfu. Hvězdu stáje Lysyana bohužel vyřadily z letní a podzimní části sezóny zdravotní problémy, ale zastoupil ho částečně Nyani Tomba, čtvrtý za Dux Scholarem, Talarem a Roches Crossem ve Velké ceně Prahy CK Martin Tour.  





---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Počet koní v tréninku: 19
Koně, kteří odešli po sezóně: Feraclos, Duke of Beaumont, Stormy Groom, King Fou Javliex
Stájový personál: Monika Řeháková, Iveta Štauerová
První jezdec stáje: dohoda s Jaromírem Šafářem

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


S většinou trenérů začínám povídání o jejich nadějích ve stáji od nejmladších koní, ale tentokrát učiním výjimku a ptám se ihned na výborného šestiletého Lysyana stáje Joly, u kterého majitel zvažoval prodej do Anglie. „Lysyana máme pořád ve stáji a jsem tomu moc ráda,“ říká na úvod trenérka Blažková.“ A doufám, že naváže na své výkony. Je už zdravý a normálně trénuje. Také už je přelínaný a vypadá až moc v pořádku, je takový veselý. Ten už by potřeboval dostihy teď...“

Výborné výsledky loni také předváděl stájový kolega Nyani Tomba, i když ten má podle trenérky v sobě ještě rezervy. „ Je vykastrovaný a doufám, že ho to posune o třídu výše, a že už se konečně bude v dostizích věnovat tomu, co má.“ Trenérka se těší i na výkony Katalfamuse stáje Hřebčína Křenek, který loni v podstatě jen debutoval pátým místem v Ceně běloušů. „Je to takový můj tajný tip na letošní sezónu, těším se na něho.“

Blazkova Sazava

FOTO (Martina Havlínová): Nová svěřenkyně Heleny Blažkové jedničková vítězka Sázava

Půlku sezóny loni musel vynechat pro zdravotní problémy již dvakrát na proutěnkách startující Sendwire stáje Equus Caroli: „Už je zdravý, normálně pracuje a zůstane na překážkách.“ Sedmiletý účastník dvojkových dostihů  Reggae Stixen už přejde letos na překážky. Po čtyřech letech se bude vracet na dráhu osmiletý bělouš Velbert, který svůj poslední start absolvoval v červnu 2011 ještě  jako svěřenec Františka Zobala. „Velbert se  vrací na dráhu po operaci, a bude pokračovat v kariéře na skocích. Jeho majitelem je stáj K4,“ podotýká na konto bělouše polského chovu trenérka.

Stáj Haris Galoppo bude spoléhat na překážkového desetiletého St Petersbourga, mnohonásobného vítěze v Itálii, se kterým je opět počítáno pro starty na Apeninském poloostrově. A Dostihová stáj Sedrik vlastní čtyřletého Fernanda, mj. loňského účastníka Starohájského kritéria. Oba koně byli loni trénováni na Slovensku.

Na své první vítězství dosud čeká čtyřletý reprezentant stáje Nutri Horse-Blažková Whiskey Dream. O zisk prvenství se bude pokoušet i jeho vrstevnice Cherokee Rose Zuzany Fliegerové, která přišla do Lysé nad Labem na podzim a trenérka věří, že v letošní sezóně již něco ukáže.

Blazkova Prince Orpen

FOTO (Martina Havlínová): Tříletý Prince Orpen

Silné složení mají u trenérky Blažkové tříletí koně. Velmi zajímavou posilou celé stáje je loňská trojnásobná vítězka vč. slovenské Ceny zimní královny Sázava, zakoupená za 540.000 korun Chrisem Richnerem na Středoevropské dražbě plnokrevníka. „Sázava nějakou dobu odpočívala a teď pracuje na objemech. Pod sedlem a venku je hodná, jen v boxe je trochu nervóznější, pořád hrabe. Doufám ale, že se na ní dvouletá kariéra nijak nepodepsala a že naváže na své výborné výkony. Určitě by měla být naší zbraní do klasických dostihů. Pan majitel ještě zvažuje, do kterých jí přihlásí.“


Další velmi zajímavou tříletou klisnou je Tecuala stáje Nutri-Horse Blažková, která loni zakončila sezónu šestým místem v Kritériu dvouletých ve švýcarském Frauenfeldu. „Uvidíme, co předvede Tecuala na jaře, ale mohla by být hlášena do Oaks. Ale taky s ní počítáme pro starty v zahraničí.“

Dostihově nepopsaným listem je první potomek druhé z Ceny prezidenta republiky Lemes Hofnung tříletá Lemonade, která bude hájit barvy stáje Nutri Horse–Blažková. „Přišla k nám pozdě a tak byla později obsednutá než naši další dvouletí, ale objemy zvládá dobře.“  Hřebčín Křenek tu má v tréninku Demarkaci (Shalimix – Demoskopia): „Je to pravá sestra Depressiona, takže jí dopřáváme dostatek času, stejně jako na něho ani na klisnu nepospícháme.“

Ve zdejším tréninkovém úseku najdeme ale i hřebce s klasickými ambicemi. Prince Orpen stáje Joly loni uzavřel sezónu sedmým místem v Ceně zimního favorita: „Loni ještě nebyl hotovým dostihovým koněm, stále vyspívá. V dostihu měl místa, že tahal, pak zase zapnul, nebyl to koncentrovaný dostihový projev. O jeho distančních schopnostech soudím, že by měl být vytrvalý.“ Stájový kolega Prince Orpena Francouze Castelona (Shirocco – La Coruna) čeká teprve dostihový křest: „Je to také perspektivní kůň. S panem inženýrem Odcházelem bych u něho ráda projednala rakouskou cestu. Pokud by souhlasil, bylo by možné, že se Castelon rozběhá doma a pak pojede do zahraničí, anebo pokud by měl hned na úvod dobrý dostih venku, mohl by debutovat i tam.“

Blazkova Little Gold

FOTO (Martina Havlínová): Dvouletý Francouz Little Gold

V kolekci tří dvouletých najdeme pravou sestru Tecualy Tabascu (Liquido – Teresita): „Je malinká, nebudeme na ní proto spěchat. A máme tu i syna výborné dvouleté klisny, vítězky Gerschova memoriálu Kaly Blancy, který se narodil v Srbsku a dosud nemá jméno.“ Třetím zajímavým dvouletkem je hnědák Little Gold (Creachadoir – Gold And White) narozený ve Francii.

Letošní zima je až na pár mrazivých dní velice mírná a tak nás pochopitelně zajímá, jak tyto podmínky vyhovují trenérce Blažkové: „Cválat se dalo pořád, ale letošní zima je pro nás jiná v tom smyslu, že nepracuji s koňmi tak intenzivně jako předešlé zimy, i když máme už také k dispozici kolotoč a na tom také koně pravidelně pracují. Samozřejmě jsme se naplno věnovali mladým koním. Když mrzlo, tak jsme chodili jezdit odpoledne, přizpůsobili jsme se počasí. Vzhledem k loňským zkušenostem, kdy naši koně zaznamenali pokles výsledků v parném létě, kdy si ve stájích užili velké vedro, budeme zvažovat, zda nerozdělíme koním sezónu na jarní a podzimní, a v létě absolvují koně jen minimum startů.“ (mze)

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net