Trenér František Holčák v loňském roce zaznamenal nejméně vítězství od roku 1997, ale dlužno dodat, že 18 prvenství jeho svěřenců nelze považovat za slabší sezónu - zvláště když zmíníme, že mezi nimi bylo pět triumfů v nejvyšší kategorii. Skvělý Autor dominoval nejen v bratislavské Zlatém poháru, ale i ve velmi dobře obsazeném italském Saint Legeru. Na sprinterských tratích našel svou parketu tříletý Henrytheaeroplane, který opanoval na závěr sezóny bratislavskou Tatranskou cenu. A bělku Lust dokázal František Holčák v jejích šesti letech připravit k vítězství v ceněné Cene Pat´s Music. V jedničkových dostizích podával velké výkony také Sign of the Zodiac. Na překážkách získal své první velké vítězství Gauner Danon, kterého ale bohužel postihla smůla ve Velké pardubické.
Trenér Holčák má ve stáji také nadějné překážkové mládí reprezentované například Mustamirem. Do stáje přišlo několik mladých koní pro rovinové dostihy a byli zakoupeni i starší koně pro překážkové dostihy. Kolekce koní připravujících se na sezónu 2016 pod vedením Františka Holčáka má tedy perspektivní složení.
Tréninkové středisko: Velké Karlovice |
Loňskou sezónu nepovažuje František Holčák za zcela vydařenou: „Do poloviny sezóny se nám tolik nedařilo, a to hlavně z důvodu jezdců. Našim domácím jezdcům to tolik nešlo a bohužel dost často neplatila domluva s ostatními jezdci. Ti ji dost často nedodržovali.“ Pro letošní sezónu má trenér Holčák zkušeného prvního jezdce na překážky. Marek Stromský se naštěstí rozhodl pro pokračování úspěšné jezdecké kariéry. „Na rovině dáme příležitost dalším jezdcům, kteří jsou u nás, tedy Beysimu Ferhanovi a Nikolu Petrlíkovi. Pro větší dostihy asi budou majitelé hledat další jezdce, ale kdyby se Ferhanov a Petrlík osvědčili, mohou také dostat šanci ve velkých dostizích.“
Benjaminky, tedy koně ročníku 2014, najdeme ve stáji Františka Holčáka tři. Dva z nich budou v budoucnu hájit červenožluté barvy stáje Red Rebels. Klisna Enigma Desert (Next Desert – Egmarey) je dokonce vlastního chovu manželů Hanákových, a druhým jejich dvouletkem je již vykastrovaný Ďábel (Ray of Light – Darika). „Oba koně jsou později narození, nebudeme na ně spěchat. A navíc mají překážkové původy,“ říká trenér Holčák. Vyspěleji vypadá první potomek klisny Criostal, kterou kdysi trenér dovedl k vítězství v Ceně Whisky a dvěma druhým místům v klasických dostizích. Cristabel (Next Desert) odchovali manželé Poledníkovi. „Vkládají do chovu nemalé finanční prostředky a angažují vynikající plemeníky, jako je Soldier Hollow. U něho nyní stojí na připuštění Eastern Light a Criostal,“ prozrazuje František Holčák zajímavou informaci a dodává: „Manželé Poledníkovi jsou mojím nosným pilířem, mají u mne v tréninku 12 koní. Co se týče dvouleté Cristabel, tak je to pěkná a šikovná klisna, líbí se mi.“
FOTO: Dvouletá Cristabel z chovu manželů Poledníkových
Koní v klasickém věku bychom napočítali ve zdejší stáji pět a pro tři z nich byly podány přihlášky do klasických dostihů. Posilou stáje Meridian je bílý Albe Back (Archipenko – Alba Stella). Bývalý svěřenec Richarda Hannona se loni ukázal na dráze pětkrát a kromě debutu 27. června v Newmarketu vždy získal pro svého tehdejšího majitele finanční dotaci. Jednou byl druhý, dvakrát třetí a svůj poslední start ve dvou letech, 15. října na závodišti v Brightonu na 1600 metrů, proměnil ve třičtvrtědélkové vítězství. „Samozřejmě, že chceme jako všichni ostatní vyhrát České derby, ale musíme langsam,“ říká s úsměvem zkušený trenér. „Albe Back bude vytrvalý, nad 2000 metrů. Doufám, že půjde ve stopách dalších potomků Archipenka, tedy Honzika Chipery nebo vítěze polské Velké jarní ceny, derby a Saint Legeru Va Banka.“
Trenér chválí i loni dvakrát na dráze představeného a dvakrát umístěného Victory Bowl stáje UTRIN, který má sice francouzský suffix, ale jeho matka Verdandi běhala v barvách stáje UTRIN a kromě dvou pardubických vítězství dosáhla také třetího místa v Poplerově memoriálu. Victory Bowl je jejím prvním potomkem. „Victory je velmi šikovný, ostatně jeho otec Turtle Bowl patří k nejlepším plemeníkům ve Francii. Je to takový tvrďák (dřevorubec), sílu má a cválat umí.“
FOTO: Tříletý Albe Back posílil stáj Meridian
Radost dělal loni další kůň z početné stáje reprezentantů manželů Poledníkových, Ilchi. Mj. zvítězil v Praze a při svém posledním startu v sezóně doběhl čtvrtý v Karpatské ceně. „Také se mi líbí. Distančně to bude spíše sprinter, maximálně na míli. Proto je hlášený jen do Velké jarní ceny.“ Jeho stájový kolega Rolline´s Boy má z loňska dvě zkušenosti s dostihovou atmosférou a trenér ho rovněž hodnotí jako šikovného koně. „Museli jsme ho nechat vykastrovat a myslím, že by to mohl být kůň pro dostihy druhé až třetí kategorie. Časem může přejít i na překážky.“ Odchovanec pana inženýra Kochana String loni startoval třikrát. „Loni toho moc neukázal, ale z téhle rodiny jsou všichni pozdní, tak mu dopřejeme čas na dozrání.“
Ze starších koní, kteří zůstávají na rovinách, jmenujme na prvním místě Autora, který pod vedením Františka Holčáka vydělal už více než dva miliony korun. Loni mj. potěšil dvěma triumfy – kromě Zlatého poháru v Bratislavě se mu podařilo uspět i koncem října v klasickém Saint Leger v Itálii, který je otevřený starším koním. Autor by tedy měl být opět velkou zbraní zdejšího tréninkového úseku do vytrvaleckých dostihů, ale trenér Holčák má ve stáji i silné koně do sprintů. Šestiletý Sign of the Zodiac stáje Ray Racing byl loni s výjimkou jednoho startu pokaždé za peníze. Mj. obsadil druhé místo v Ceně Mysa a třetí v Leram European Jockey´s Cup Million.
Henrytheaeroplane manželů Poledníkových na jaře běhal ročníkové dostihy a mj. obsadil čtvrté místo ve slovenské Velké jarní ceně a třetí ve Starohájském kritériu, ale svou skutečnou parketu nalezl ve druhé půlce sezóny na krátkých tratích. Druhé místo v Severočeské ceně za Waka Laurou a triumf v Tatranské ceně v říjnu v Bratislavě hovoří za vše. O jeho stájové kolegyni Our Duchess prozrazuje trenér Holčák, že v tréninku pěkně skáče, ale zůstává v rovinovém provozu, kde loni zvítězila a čtyřikrát se umístila, mj. také ve druhé kategorii.
FOTO: Impozantní tříletý Victory Bowl
K rovinovým hvězdám stáje Františka Holčáka patří i Lust stáje Diamond-UH, která dokázala zvítězit v mezinárodně obsazené Cene Pat´s Music. Rovinám se bude i nadále věnovat osmiletý reprezentant stáje K-K Metal a.s. Stinger, který se v minulosti dokázal umístit v jedničkových dostizích a loni zvítězil a několikrát se umístil ve trojkové společnosti. „To je šikovný kůň pro tratě nad 2000 metrů, věřím, že si své peníze opět vydělá.“
Z překážkových specialistů byl loni v dostizích nejvíce vidět reprezentant stáje Meridian Gauner Danon, vítěz jedničkového Memoriálu Evy Palyzové a pátý z Velké slušovické steeplechase. Ve Velké pardubické bohužel ztratil jezdce Sertashe Ferhanova. Gauner Danon by měl být opět směřován do vrcholu tuzemské překážkové sezóny. Perspektivním koněm do překážek je také Gaunerův stájový kolega pětiletý New Attack. Druhý ze Saint Legeru v sezóně 2014 loni již absolvoval jeden start v proutěných překážkách v Lysé nad Labem a své konkurenty rozdrtil o 10 délek.
FOTO: Posila stáje AGA-Vlachovice, Sergeant Thunder
Dalším mladým překážkářem manželů Poledníkových je Billy Blue, loni vítězný ve Slušovicích ve steeplechase a na závěr sezóny umístěný dvakrát na proutěných překážkách v Bratislavě. „Billy měl bohužel loni smůlu na jezdce, třikrát přišel do cíle bez nich,“ podotýká trenér. Také čtyřletý Loveheart už loni část sezóny skákal a sbíral zkušenosti na proutěných překážkách. „Vypadá velmi šikovný, čekám u něho zlepšení oproti loňsku. Loni ho také provázela smůla, v Pardubicích nešťastně vybočil v proutěných překážkách.“ Dobré jméno už si na překážkách udělal „meridianovský“ Guillermo, který již vyhrál čtyři dostihy, ale při prvním měření sil se špičkou loni v Poplerově memoriálu bohužel spadl.
Stáj AGA-Vlachovice má ve zdejším středisku nováčka, sedmiletého ryzáka Sergeant Thunder (Halling – Dissolve) dovezeného z Anglie. Valach začal běhat pod vedením trenéra Sama Twistona-Daviese ve čtyřech letech, kdy vyhrál bumper. Poté startoval až následující rok na překážkách a zvítězil nejen v proutěných ale i ve steeplechase. „Pan Gargulák si udělal radost a já věřím, že má dobrého koně.“ Seregeantův stájový kolega pětiletý Sworn Shot je dosud nevítězný: „To je takový zlobil, ale není to špatný kůň. Mám radost z majitelů, kteří dopřejí svým koním čas a jsou trpěliví. Dají jim šanci, protože kůň nemusí být dobrý ani první ani druhý rok. Vážím si takových majitelů, co toto chápou. Koně nejsou motorky ani auta, aby vše muselo jít hned. “
FOTO: Krytý kolotoč ve středisku Františka Holčáka
Dostihové barvy Red Rebels bude na překážkách hájit šestiletá Absaroka, která zatím startovala v Česku jen jednou, a o dva roky mladší Red Rebel, který loni ve druhé polovině sezóny přešel do překážkového provozu a dvakrát se umístil na proutěných překážkách v Pardubicích. Osmiletý Songster loni absolvoval dva starty a větší část sezóny musel vynechat. „To je kůň do delších dostihů, ale loni ho bohužel postihly zdravotní problémy. Už je v pořádku a připravuje se na sezónu.“
Do překážkového provozu přechází Scyrisův pětiletý syn Stigris, který startuje za stáje K-K Metal a.s. Dalším nováčkem ve stáji je čtyřletý Polák Sekret Ecosse (Ecosse – Strawberry´s Secret), kterého zakoupila paní Alexandra Ambruschitz, tedy majitelka stáje Magog. „Koník byl kupován do překážek s tím, že potomci Ecosseho dobře skáčou, ostatně jeho potomci se už ukázali dobře u Josefa Váni,“ podotýká trenér Holčák.
K velmi dobrým mladým překážkářům stojícím u Františka Holčáka patří pětiletý reprezentant stáje Ing. Rajmunda Pavly Mustamir. Hnědák loni z pěti startů třikrát zvítězil a dvakrát se umístil jako druhý. Dokázal vyhrát ve Wroclawi a prezentací jeho překážkového umění také bylo druhé místo v grupě 2 Corsa Siepi dei 4 anni za ceněným Faverovým High Masterem. „Mustamir je vysoce kvalitní kůň a těšíme se na něj. V plánu jsou nejen Pardubice, ale také Itálie a Wroclaw, protože doma možná nebude mít co běhat.“
Dlouholeté vztahy pojí Františka Holčáka s majitelem stáje ŠK Brahal Zl. Moravce, která má ve Velkých Karlovicích dva koně. Jedním z nich je pětiletý Librillin syn Life Honey, který má zatím na svém kontě jen čtyři starty. Z překážkových dostihů má jednu zkušenost – loni v červnu v Brně obsadil druhé místo. „Life Honey měl menší zdravotní problémy, ale vše je zažehnáno a vypadá výborně.“ Jeho o rok starší kolega Telamon začínal kariéru v bumperech a loni už skákal.
Zkušenosti z významných dostihů má desetiletý Puntarenas stáje Nicole TJ Monty DS UH. Kůň pana Mišúna běhá poslední dvě sezóny převážně v Pardubicích a jak František Holčák říká, opět bude směřovaný na toto závodiště.
FOTO: stájový komplex
Co se týče blížící se sezóny, tak Františka Holčáka zlobí to, že v propozicích není žádný řád a systém včetně přípravných dostihů pro klasické dostihy. „U některých dostihů se neustále mění distance a kategorie. Měli bychom si vzít příklad z Bratislavy, kolik tam udělali změn propozic významných dostihů? Žádné,“ upozorňuje úspěšný trenér.
Na závěr našeho předsezónního rozhovoru se trenér Holčák ještě vyjadřuje k aktuálnímu dění v českém turfu a mediálním přestřelkám v něm. „Byl bych rád, aby se situace v celé českém turfu urovnala a uklidnila. Každý si říká, kde chce, co chce. Není možné, aby někdo prezidentovi nadával prostřednictvím médií. Když se mi něco nelíbí, tak si to s dotyčným vyříkám z očí do očí. S panem prezidentem jsme měli šest let vztah trenér – majitel a vždy jsme všechno řešili napřímo mezi sebou. A vždy jsme se domluvili a jsme pořád kamarádi. Je potřeba si uvědomit, že pan doktor Charvát dal loni do Chuchle 570 tisíc korun a pomáhá i na dalších závodištích. Tohle by si měli lidé uvědomit a jednat v zájmu celého českého turfu. Také si myslím, že není potřeba rozdmýchávat již tak dusnou atmosféru ještě více, jako to dělají někteří pořadatelé. Naopak je potřeba být trochu optimisty a věřit ve zlepšení situace. Je důležité, aby se vnesla do dostihů dobrá atmosféra a pohoda, abychom se všichni na dostihy těšili a nehleděli na sebe s nějakou záští. Také bych chtěl poděkovat všem majitelům, jako například manželům Poledníkovým, panu Gargulákovi, panu inženýru Pavlovi, panu Kochanovi a manželům Hanákovým, kteří finančně přispívají na dostihy. Takových lidí, kdyby bylo více, tak by bylo v českém turfu líp. Měli bychom si takových lidí více vážit a pořadatelé by jim měli na závodišti zajistit místo, kde by dostali kafe a mohli si v klidu povykládat. Tak tomu bohužel mnohde není, “ říká František Holčák, který úspěšně trénuje 33 let. A na úplný závěr dodává: „Jsem moc rád, že mám svého nástupce syna Radka, který umí uspokojit majitele pěknými výsledky koní. Máme z toho celá rodina radost.“
Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Preislerová