Pejskova IvanaJedna z nejzkušenějších tuzemských trenérek Ing. Ivana Pejšková loni zaznamenala sedm vítězství a až na jednu výjimku pouze s koňmi českého chovu. Nadějná Briana loni bohužel nedokázala kvůli zdravotnímu problému proměnit start v Oaks v dobrý výsledek, ale trenérka věří, že by letos mohla najít ve své stáji koně, který by jí v klasickém dostihu udělal radost. Spoléhá na kolekci importovaných tříletých klisen.






-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Počet koní: 10
Odešli po sezóně: Freya, La Tortura, Nirgera, Briana (dočasně)
Stájový personál: Markéta Zazvonilová, Markéta Horová, Linda Venhodová , Helena Pejšková, vypomáhají bratři Fabrisovi a Jana Šimáková s manželem Markem
První jezdec stáje: stáj nemá

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dvouletý kůň ve zdejší stáji chybí, ale ve tříletém ročníku je hned několik nadějných klisen. „Znovu mě dostihlo rčení: Odříkaného chleba největší krajíc. Raději bych trénovala hřebce, ale mám stáj plnou klisen. Nakonec právě klisny v mém tréninku dosáhly nejlepších výsledků. Jmenovitě Wild Rain, Namolella, Lucky Rain, Půltonina atd.,“ říká na úvod našeho povídání Ing. Pejšková. „Nakonec jsem se je naučila mít ráda a dnes mohu tvrdit, že pokud se povede klisna, je tvrdší, dovede formu déle držet, dobře přijímá v sezoně střídání přípravné fáze pro dostih a období aktivního odpočinku, a tím se vlastně lépe trénuje než koně opačného pohlaví. Ona totiž vydává včas signál, že je třeba v tréninku slevit, snadněji poznáte, že nastal čas nalézt dostih a začít připravovat. A to je vlastně v průběhu sezóny pro trenéra to nejdůležitější.“

Trenérka lituje toho, že v její sestavě oproti loňsku chybí Nirgera: „Bohužel zákulisními hrátkami odešla k trenérce Schillové. V tréninku byla lepší než Dally Hit, která při posledním startu byla druhá. Mrzí mě to, slibovala jsem si od ní letos dobré výkony.“ Trenérka Pejšková tak bude spoléhat na kvarteto tříletých klisen. Mezi nimi je i reprezentantka stáje Vesiba Cold As Ice, která přicestovala na podzim z Polska, kde měla čtyři starty, umístila se a poslední start vyhrála. Českému publiku se představila v Ceně zimního favorita, kde doběhla šestá. „Jako pro zvítězivšího koně už pro ni nebyl v Čechách dostih a tak jsme se s majiteli manželi Veselými dohodli na vyslání do Ceny zimního favorita. Hlavním cílem bylo získat informaci, do jaké kategorie se u nás zařadí s ohledem na jarní přihlášky do klasik. Bohužel jezdec díky přespřílišné snaze nesplnil ordre a celý dostih odvodil. I přes šesté místo a absolutně zkažený dostih věřím, že do klasik pro klisny patří a bude tam hlášena. V tréninku jezdí Cold As Ice převážně dívky. Je lehce ovladatelná, má předpoklady pracovní výsledky a dvouletou kariéru potvrdit.“

pejskova Cold as ice2

FOTO (Michaela Zemanová): Tříletá Cold As Ice se svou trenérkou

Dobře se jeví i dvakrát umístěná Kitty Lot. „Původem po otci Camacho bude mít spíš předpoklady pro kratší tratě. Je rychlá, byla raná a exteriér má sprintérský. Bude hlášena do Jarní ceny klisen a do kratších dostihů pro klisny.“ Druhou klisnu, Dally Hit, označuje Ing. Pejšková jako největší překvapení stáje. „Za rok, co je v tréninku, vyrostla o osm centimetrů. Její exteriér prodělal největší změny u mých klisen. Ve druhé části sezony si dvakrát vyzkoušela starty a ve třetím doběhla na druhém místě v Mostě. I přes mílařské dispozice otce Ad Valorem bude na jaře začínat na tratích od 1800 m výše,“ svěřuje trenérka s tím, že klisna bude přihlášena do Oaks.

Dostihový křest čeká na další zajímavou klisnu Mara Grey (Azamour – My Girl Lisa) v majetku Mgr. Marka Šimáka. „Je z mých tříletých klisen nejpozdnější. Z matčiny strany jsou potomci výhradně vytrvalci, a proto je v naší stáji. Měla by ve stáji doplnit Moonglase, který je specialistou na tratě 1400 -1600 metrů. Celý dvouletý ročník Mara plně pracovala, i když nevyběhla. Střídavě v průběhu roku rostla a byla tak přestavěná, že bylo lepší počkat do tří let. Bude hlášena do Oaks a do dalších dostihů podle jarních výsledků.“

Mezi staršími koňmi patří tři plnokrevníci stáji Hippolit Star. „Osmiletý Honey Bunny je stále v dobré kondici. Byl hodně šetřený. Ve dvou letech neběhal a šestiletou sezónu měl kvůli zraněným zádům taky kratší, takže může být i v osmi letech platným členem stáje pana Potůčka.“ Tento majitel má ještě dva čtyřleté hřebce - Portugala a La Lagiona: „Ti přes zimu vyspěli a budou určitě důstojnými nástupci Honey Bunnyho po jeho odchodu,“ říká trenérka.

Pejskova Maragrey Honneybunney

FOTO (Michaela Zemanová): Osmiletý Honey Bunny a tříletá bělka Mara Grey

Druhým nejstarším obyvatelem je reprezentant stáje Marek Šimák Moonglas, který loni po dlouhé době zažil sezónu bez vítězství. „Doplatil na stěhování kvůli povodním. Špatně snáší změny a to ho připravilo o formu.“ Naopak čtyřletá Nowitka stáje Křenek zakončila sezónu o posledním dostihovém dnu v Kolesách premiérovým vítězstvím. A vyhrát loni uměl i šestiletý Eragon stáje Juwital-Sangrim-Team. „Všichni to jsou poctiví pracovití koně, kteří kromě svých startů budou dobrými sparingpartnery mladým koním.“

Stáj přišla loni v polovině sezóny o Brianu, která si při Oaks přivodila zranění mezikostního svalu. „Odešla na léčení. V únoru by měla absolvovat vyšetření, které ukáže, zda-li se bude moc vrátit do tréninku a tedy do mé stáje.“

Co se týče jezdeckého obsazení tak příležitost bude dávat trenérka Pejšková dceři Heleně, Martinu Laubemu, Martině Havelkové a do dostihů s malou hmotností a do žákovských dostihů Michaele Musialové, která chodí přes zimu do zdejší stáje jezdit. „Příležitostně se budou majitelé rozhodovat o využití dalších vhodných jezdců, jako například Chaloupky a Macha.“

A jak je Ing. Pejšková spokojena s průběhem zimní přípravy? „V Chuchli byly koncem prosince a po celý leden výborné podmínky pro zahájení objemové práce. I já se přikláním k tvrzení, že pro plnokrevníka je přirozený cval a ne klus. Je to sice více práce, ale tohle povolání přece děláme z lásky, protože pro peníze, to je utopie. Během února budou koně postupně mířit k dokončení objemů a zrychlování prací. Hrozně se těším na ty mladé, jak jim to půjde. Každoroční naděje – to je asi na tomto povolání nejhezčí,“ zakončuje předsezónní povídání o svých svěřencích trenérka Pejšková. (mze) 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net