Bastova PavlinaNejvětší novinkou loňské sezóny ve středisku trenérky Pavlíny Baštové bylo navázání spolupráce s Janem Faltejskem, který i s manželkou Alžbětou přesídlil do Osvinova. Tato spolupráce pokračuje i v letošním roce. Ze střediska sice odešli koně polského majitele, ale potěšující zprávou je, že si sem našli se svými koňmi cestu jiní majitelé a koňská sestava tak doznala oproti předchozímu roku větší obměny. Jsou v ní zkušení překážkáři i tři koně na prahu kariéry. Samozřejmě již tradičně rovněž tvoří osazenstvo stáje odchovanci manželů Baštových.





Tréninkové středisko: Osvinov
Počet koní: 12
Odešli z tréninku: Armitage (ukončila dostihovou kariéru), Baltic Dancer a Double Rush (vracejí se do Polska), koně Stáje Marcelewo 
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Vladimír Vrzáček, Renata Ludvíková, Jan Faltejsek, Alžběta Faltejsková 
První jezdec: po dohodě žokej Jan Faltejsek


Ve stavu dostihových koní chybí zástupci Stáje Marcelewo, které loni vysílala trenérka Baštová především ke startům ve Francii. „ Pan majitel si koně odvezl s tím, že hodlá mezi nimi udělat selekci,“ vysvětluje trenérka. Ve středisku je tak pro letošní sezónu připravován tucet koní, z nichž u třetiny je dostihová kariéra dosud nepopsaným listem. Většina z nich se narodila ve zdejším středisku a jejich chovateli jsou manželé Baštovi. Dvouletý hřebec Cape Witcher (Age of Jape – Cape Monday, Giant´s Causeway) je polobratrem kvalitních překážkářů Catch Lifea (Rainbows For Life) a Cotton Eye Joe (Look Honey). „Je opravdu šikovný. V současných klimatických podmínkách klušeme po silnici a Cape Witcher vše dobře zvládá, je ochotný k práci.“

Tříletého ryzáka Darebu (Age of Jape – Divoká Lilie, Honours List) navzdory jeho jménu trenérka Baštová chválí: „To je velký pohodář, nic ho nevyvede z rovnováhy. Pracuje, skáče, a může na něm sedět malé dítě. Stále ještě ale roste, tak uvidíme, kdy ho budeme moci poslat na dráhu.“ Jeho o rok mladší pravá sestra Dee Dee je vzrůstem zatím nižší, ale trenérka o ní říká, že povahu má úplně stejnou. „Ta je jak přes kopírák.“ Zmínění junioři jsou zatím posledními koňmi narozenými v Osvinově. „Už jsme dále klisny nenechali připustit. Trochu jsme chov omezili, máme již svých odchovanců hodně,“ vysvětluje trenérka.

Bastova SimonSet Bastova AvecCharme
Simon Set Avec Charme


Naopak k nejstarším dostihovým koním ve středisku patří devítiletý Avec Charme (Laverock), který se loni dvakrát umístil. „Letos bude startovat za stáj mého tatínka, který i v 83 letech je stále velkým příznivcem turfu a aktivně se podílí na chodu našeho tréninkového střediska. Je manažerem při hlášení koní do dostihů a obsazování jezdců. U Avec Charma není o čem přemýšlet, půjde stejnou cestou v posledních sezónách. To znamená, že čekají ho starty v Pardubicích a v Mostě.“

Loni na podzim přišel do střediska v Krušných horách Leo Fantastico (Jukebox Jury) patřící stáji www.trdelnik.com-Luka Radka Luky. Tehdy čtyřletý valach stihl ještě dva starty v listopadu, přičemž nejprve s Janem Faltejskem obsadil třetí místo ve Strasbourgu a poté byl devátý ve Fontainebleau. „Přišel do stáje díky spolupráci s Peterem Gehmem,“ říká Pavlína Baštová. „Nejprve byl měl být směřován na tuzemské dráhy, hlavně do Pardubic, a časem i do zahraničí.“

Sedmiletý Scare Crow (Scater) domácí stáje DC Osvinov – Baštová měl v loňské sezóně nejblíže k premiérovému vítězství – v Mostě byl druhý za Rabbit Librettistem. „Zatím neznáme propozice, ale plánujeme pro něho Pardubice a může běhat i na menších drahách.“ Jeho o dva roky starší polobratr Simon Set (Moonjaz) si zaslouží označení mostecký specialista. Loni v květnu tu totiž pod vedením žokeje Faltejska získal své už třetí vítězství a vlastně všechny jeho triumfy se tak odehrály na severočeském závodišti. „Simon Set už je nyní v pořádku, ale bohužel se nám zranil v červenci při startu v Karlových Varech,“ svěřuje trenérka Baštová. “Sezónu tedy ukončil předčasně a díky této skutečnosti nemá vyděláno tolik peněz, takže by se nám měl letos vejít do více dostihů. Samozřejmě bychom ho znovu rádi poslali startovat do Mostu.“

Bastova Korfu Bastova zimniudrzba
Korfu Zimní údržba tréninkových drah


Pravou sestrou Simon Seta je šestiletá Sonodia, která na své první vítězství čeká a je takzvaně pošetřená. Její dostihová kariéra totiž za tři sezóny čítá jen pět startů. „Sonodia je zdravá, ale je to naše madam, je taková citlivější. Chystáme ji do Pardubic, ale vše bude záviset na stavu dráhy. Tvrdo by jí nevyhovovalo.“ Na závěr jsme si ponechali trojici nových koní ve stáji. Jsou jimi Korfu (Blue Coral), pětiletá německá rodačka La Provence (Electric Beat – Lady Valente, Labeeb) a dvouletý Rakušan Kings Rock (Joshua Tree – Kaziyma, Daylami). Ohledně zástupce stáje Dr. Charváta Korfu trenérka říká, že se nejprve ukáže na domácích drahách, především v Pardubicích a časem by mohl být směřovaný i na zahraniční dráhy.

Samozřejmě nás také zajímalo, jaké mají v horském tréninkovém středisku v současné době podmínky pro trénink. „Jsme obdařeni poměrně velkou sněhovou nadílkou. V hormích polohách našich pozemků aktuálně leží kolem jednoho metru bílého nadělení. Tréninkové plochy proto nyní neudržujeme stroji na kypření povrchu cvalové dráhy, ale za pomoci veliké sněhové radlice na traktoru. Není bez důvodu, že naše hory se jmenují Krušné. Krušné jsou pro lidi a krušné jsou i pro koně. Věříme, že naši svěřenci budou na sezonu připraveni dostatečně, protože naše treninkové podmínky jim při přípravě na sezonu neodpustí vůbec nic,“ říká s úsměvem trenérka a doplňuje i další informace o chodu zdejšího střediska. „Ke všem nezbytným pracovním úkonům ohledně komplexmí péče o koně ještě samozřejmě přibývají činnosti při zabezpečení chodu celé naší farmy. Dostihové středisko disponuje cca dvěma sty hektarů, které jsou samozřejmě prioritně užívány pro potřeby koní. Několik samostatně oddělených výběhů se rozkládá na rozloze necelých dvaceti hektarů. Zbytek ploch je užíván pro potřeby tréninku a také jako plochy pro výrobu krmivové základny. Veškerá objemová krmiva si vyrábíme sami. Středisko v minulém roce bylo poznamenáno, tak jako celá republika, výrazným suchem. To se odrazilo na množství vyrobeného sena a senáží. Pro vlastní potřeby máme pícnin dost, ale na nějaké velké vyskakování, případně prodej nadvýroby to určitě není. Vloni jsme také naši centrálu dovybavili další zemědělskou mechanizací, tak že jsme nyní na sezonu plně soběstační s vlastními stroji. Středisko disponuje i dalším přepravníkem na koně, který na dlouhotrvající zahraniční cesty přinese i zlepšení komfortu transportu pro naše svěřence.“

Bastova trenink Bastova trenink2 Bastova trenink3

Manželé Baštovi se snaží své tréninkové středisko v Osvinově neustále vylepšovat, a pro letošní sezónu mají ještě jednu novinku. „Podařilo se nám přidělat další skoky, za což samozřejmě patří velké poděkování mému manželovi. Jsem moc ráda, že tu máme spolehlivý a zkušený pracovní tým. Nejen Honzu Faltejska, ale i Vladimíra Vrzáčka, díky kterým mají naši začátečníci šanci naučit se dobře skákat. Udrželi jsme si pracovníky, na které je stoprocentní spolehnutí, a vše funguje tak, jak má. Máme tu totiž stále okolo třiceti koní, loni v sezóně tu bylo dokonce ke čtyřem desítkách koní. Je výborné, že se do chodu střediska zapojuje téměř celá rodina. Bez dlouholeté pomoci mého manžela Ing. Miroslava Bašty a otce Ing. Josefa Vraného by to vůbec nešlo. A mám velkou radost, že poslední sezóny nám pomáhá také nejmladší syn Jakub. Na nastávající sezónu se všichni samozřejmě těšíme a přejeme nejenom sobě, ale i kolegyním a kolegům zainteresovaným v tomto sportu, krásné zážitky, mnoho úspěchů a hlavně pevné zdraví," zakončuje Předsezónní rozhovor trenérka Baštová.

Michaela Zemanová
Foto Andrea Zavadilová a archiv DC Osvinov








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net