Na sklonku loňského roku uvedl jeden z našich nejúspěšnějších a nejdéle působících trenérů Tomáš Šatra, že nebyl s loňskou sezónu příliš spokojený. Přesto ale dokázal přivést k jedničkovému vítězství a také k zásahu na italské scéně Chardonney Tcheque, a Sapsiree se pod jeho vedením stala jednou z nejlepších tříletých klisen. Maestro Quercus se umístil ve Velké jarní ceně a zapomenout nesmíme ani na úspěchy Mikeshe, na jehož přípravu dohlíží. Do nové sezóny vchází Tomáš Šatra i s několika mladými koňmi včetně prvních potomků Blue Corala.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní: 10
Odešli po sezóně: Spona
Stájový personál: Martina Havelková, Zdeňka Černá, žáci Střední školy dostihového sportu a jezdectví
První jezdec stáje: Martina Havelková
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stáj Tomáše Šatry prošla velkými změnami během léta, ale po sezóně opustila zdejší boxy jen líbivá bělka Spona, které se podařilo najít majitele v Německu, kde bude využívána k rekreačnímu ježdění. Stáj trenéra je tak postavena hlavně na koních dvou významných majitelů – JUDr. Charváta a Ing. Odcházela.
Na dráze samozřejmě zůstává úspěšný Mikesh stáje Kelso Stables, který se na svou další sezónu připravuje u Tábora. Nejstarším zdejším plnokrevníkem je šestiletý Chardonney Tcheque, který loni podal výtečný výkon v nadstandardně obsazené Velké květnové ceně a vyhrál i v Miláně, což znamenalo jeho už páté vítězství na italské půdě. „Chardonney je zase o rok starší, ale rád bych ho viděl na startu Velké květnové ceny a pokud se vyřeší problémy italského turfu s vyplácením dotací, tak by mohl jet také tam.“
V případě pozitivních zpráv z Itálie by mohl výjezd připadat v úvahu i pro špičkovou Sapsiree stáje Joly, umístěnou ve čtyřech klasických dostizích ve třech zemích. „Měla velmi slušnou sezónu, i když jako čtyřletá to bude mít těžší v tom, že pro dobré starší koně je méně dostihů a pro klisny ještě míň. V Itálii by mohla startovat v kondicionálkách nebo i v Listed pro klisny. V Rakousku a na Slovensku bohužel moc takových dostihů není, a Německo je pro nás někde jinde,“ nastiňuje možný program Sapsiree trenér. Druhým čtyřletým zástupcem v majetku inženýra Odcházela je Tycho Brahe, sedmý ze Saint Legeru. „Po Saint Legeru se mu oprávněně zvedl handicap. Je v pořádku a zdravý, uvidíme, co mu vybereme za dostihy, až budou zveřejněny propozice.“
FOTO (Michaela Zemanová): Tříletý hřebec Okrinek
V týmu zůstává i zástupkyně stáje Arte-Šatra Růženka, která potěšila na závěr sezóny v Mostě vítězstvím ve trojkové kategorii. „Je to smůlovatá klisna, rozbila se nám na autě při cestě do Karlových Varů předloni a loni zase doplatila na povodně. Část koní jsem měl v Lysé nad Labem a část, mezi kterou patřila i Růženka, v Byškovicích, kde mohli pracovat jen na kolotoči, takže se dostala do formy až na podzim.“
Trojici tříletých koní čekají přihlášky do klasických dostihů. Nejvíce z nich v tuto chvíli Tomáš Šatra spoléhá na nestartujícího Okrinka (Azamour – Spring Sea), který měl na podzim vyběhnout, ale bohužel si rozsekl kopytem loket a ze startu muselo sejít. „Něco by v něm mělo být, ukazuje se v práci dobře, takže ho velmi pravděpodobně budeme hlásit do všech klasických dostihů.“ Druhý tříletek Dr. Charváta, Francouz Duke of Beaumont (Soldier of Fortune – Arletta) je zatím velkou neznámou. „Není u nás tak dlouho, přišel od trenérky Blažkové, takže ho zatím nemohu nijak hodnotit. Velká jarní cena je pro něho asi moc brzy, ale zřejmě ho přihlásíme do derby a Saint Legeru.“
FOTO (Michaela Zemanová): Dcera plemeníka Montjeu, tříletá Tautou Montjeu
Dva podzimní starty bez umístění stihla dcera Montjeua Tautou Montjeu. „Její starty nebyly nic moc, ale nebyla úplně v pořádku. Doufám, že se zlepší, původ má výborný, ale zatím těžko říci, kam se zařadí. Budeme ji hlásit do Oaks a Jarní ceny klisen, ale tam by se teoreticky nemusela vůbec dostat, má nízký handicap,“ rozebírá možnosti klisny trenér.
Plnokrevníky ročníku 2012 najdeme ve zdejší stáji dva a mají dvě věci společné – oba budou hájit barvy Jiřího Charváta a oba jsou potomky úspěšného Blue Corala. „Exteriérem na první pohled nijak zvlášť nezaujmou, ale chovají se oba způsobně a pracují dobře. Co v nich bude, je samozřejmě v tuto dobu těžko říci. Já bych byl šťastný, kdy uměli alespoň z poloviny, co Blue Coral,“ říká s úsměvem Tomáš Šatra. Doplňme, že se jedná o hřebce Jean Valjean (z Jeanmaire po Dansili) narozeného ve Francii a zatím nepojmenovanou dceru Laily Ashamal, dvakrát umístěné v jedničkových dostizích.
FOTO (Michaela Zemanová): Jeden z prvních potomků šampiona Blue Corala, dvouletý Jean Valjean
Také Tomáš Šatra, trénující v Praze už od roku 1970, hodnotí letošní zimu jako velmi mírnou. „Mohli jsme pořád cválat, i když já nejsem zastáncem toho, aby se koně už v lednu připravovali intenzivně na sezónu. Využívali jsme také kolotoče, takže koně měli pravidelný pohyb.“ Co se týče obsazenosti stáje, tak trenér ještě má ve stáji volné boxy: „V tuto chvíli žádné koně nečekám, ale pokud by přišel dobrý majitel, určitě bych jeho koně uvítal.“ (mze)