SavujevRuský kouzelník, jak je Arslangirejovi Šavujevovi přezdíváno, loni dále rozšířil řady svých trenérských úspěchů. Ze 13 vítězství znamenalo více než třicet procent prvenství v nejvyšší kategorii dostihů.  Ve sprinterských zkouškách bodovali Cut Me Loose a Levis Mistral, který zvítězil dvakrát na mostecké dráze. Limario triumfoval ve Velké ceně Prahy a dvouletý Aldar se prosadil v Gerschově memoriálu.  Za zaznamenání stojí také třetí místo Vainakha v Českém derby. V jedničkových dostizích se ale dokázali umístit také Zakhar Star, Aldan River, Energy Store a dvouletí Aldzarb a Amga River. Do letošní sezóny vstupuje trenér Šavujev s menší, ale kvalitativně silnou sestavou plnokrevníků, a po mnoha letech se vrací k tréninku arabských koní, s nimiž chce Valentin Bukhtoyarov uspět ve Francii.

 

Tréninkové středisko: Krabčice
Počet koní: 15 (10 anglických plnokrevníků a 5 arabských plnokrevníků)
Odešli po sezóně: Vainakh, Dasho Top, Cut Me Loose
Přihlášky do klasických dostihů: Amga River, Aldar, Russian Hockey, Aldzarb
Stájový personál: Konstantin Kobzarev, Michail Šavujev, Bauyrzhan Murzabayev, Klára
První jezdec stáje: Bauyrzhan Murzabayev 

 

Dvouletí jsou v tréninkovém úseku trenéra Šavujeva čtyři a všichni patří Valentinu Bukhtoyarovi. Tři z nich byli zakoupeni na srpnové aukci ročků v Deauville. Jméno má zatím jen koncem ledna narozený Bahama Pa Pa (Mecicean – Bahama Mama), který byl pořízený za 85.000 euro a má velmi zajímavou matku. Vítězka čtyř Listed dostihů a druhá z Flying Childers Stakes (Gr.2) Bahama Mama patřila kdysi Ardaku Amirkulovi a hřebeček je jejím druhým potomkem.

Savujev Aldar

FOTO: Vítěz Gerschova memoriálu Aldar

Další dva dvouletí hřebci byli pořízeni panem Bukhtoyarovem po 100.000 euro.  Lednový hnědák je po Danehillovu synovi Champs Elysses z klisny Gontscharova (Zafonic), umístěné v Listed a matky dvou black-type koní. Syn francouzského derby-vítěze Lawmana a klisny Coup d´Eclat (Rainbow Quest) se narodil koncem dubna a pochází z rodiny výtečné Coup de Folie, tedy mj. matky Machiavelliana.  „Čtvrtým naším dvouletým je vlastní odchovanec pana Bukhtoyarova po plemeníkovi Soldier Fortune. Jeho matka stojí u pana Heada," říká trenér Šavujev a dodává, že je se svými juniory spokojený: „Pracují všichni v pohodě. Dva z nich jsou velcí a pořád rostou, takže ti asi brzy nevyběhnou, ale ranější vypadá syn Lawmana.“

Savujev Aldzarb
FOTO: Druhý z Gerschova memoriálu Aldzarb

Velmi zajímavou kolekci má trenér Šavujev také mezi tříletým koňmi a tak nepřekvapuje skutečnost, že všichni mají přihlášky do klasických dostihů. Aldar patřící Ramzanu Kadyrovi na domácích drahách neprohrál (o pět délek zvítězil v Gerschově memoriálu) a dvakrát se představil ve Francii. Při svém debutu doběhl pátý a na závěr sezóny se zúčastnil Gr. 3 Prix de Conde. „Aldar začne Memoriálem profesora Michala, i když tenhle dostih nemám moc rád, ale nic jiného běhat nemůže. Do dvojkového dostihu do Karlových Varů se nám bohužel nevejde.“ Dodejme, že Aldar má přihlášky do všech dostihů klasické trojkoruny a také do Slovenského derby.

Naopak do avizovaného dostihu do Karlových Varů vyšle pan Šavujev stájového kolegu Aldara Aldzarba. „Ten by měl být určitě vytrvalý, a proto jsme ho přihlásili do Českého derby a Saint Legeru.“ Zástupce stáje Valentin Bukhtoayrov Russian Hockey debutoval 19. března devátým místem v mílovém dostihu v Saint-Cloud. „To je kůň spíše do míle, a měl by jít Velkou jarní cenu. Bude běhat už tuto neděli.“ 

Savujev LevisMistral
FOTO: Vítěz Českomoravské ceny Levis Mistral se dobře prezentoval v březnu ve Francii

Jeho stájová kolegyně Amga River se loni umístila na čtvrtém místě ve Svatováclavské zimní královně a pan Šavujev na její konto říká: „Začne tuto neděli čtyřkou na 1800 metrů a uvidíme, zda se dostane až do Jarní ceny klisen.“ Dodejme, že dcera plemeníka Dylan Thomas přihlášena i do Českého derby, Oaks a Saint Legeru.

Starší koně jsou ve stáji dva a oba se již představili v předjaří ve Francii. Lépe dopadl vítěz Českomoravské ceny Levis Mistral, který 4. března doběhl třetí v dostihu o 28.000 euro ve Fontainebleau, délku a čtvrt za vítězem. „Solidně utíkal ve Francii, poběží hned Gomba handicap. Naopak Zakhar Star měl ve Francii problém, trefil se do díry a po dostihu byl celý rozlámaný, ale už je teď  v pořádku. Začne Velkou dubnovou cenou a pak uvidíme, co s ním podnikneme dále. Pokud na to budou naši koně mít, budou jezdit častěji do Francie, kde chceme získávat zdejší prémie.“

Savujev Zakhar star

FOTO: Zakhar Star míří do Velké dubnové ceny

Novinkou ve zdejším tréninkového úseku je přítomnost pěti arabských koní ve stáji. „Pan Bukhtoyarov  by s nimi rád uspěl ve Francii. Máme proto dvě klisny dovezené z Ruska, které již vyhrály, a tři hřebce zakoupené na aukci ve Francii, které jsme obsedali.“  Jak dále Arslangirej Šavujev prozrazuje, arabské plnokrevníky trénoval již v začátcích své kariéry Těrském hřebčíně. „Pracujeme s nimi normálně, není to nějaký velký rozdíl proti anglickým plnokrevníkům, jen jsou pomalejší. Pro klisny zatím nemáme ve Francii vhodný dostih, takže předpokládám, že s nimi začneme startovat snad v květnu,“ svěřuje trenér Šavujev a dodává zajímavost, že klisny jsou exteriérem typickým zástupcem svého plemene, zatímco hřebci se na arabské koně moc nepodobají. 

Savujev arabka2

FOTO: Tříletá arabská klisna

Arslangirej Šavujev měl poslední sezóny ve stáji koně, kteří přes zimu startovali v Dubaji jako například Mikhaila Glinku, Dux Scholara,  Meandera nebo Limaria, ale letos je tomu jinak: „Bohužel kvůli sankcím k nám koně z Dubaje nepřijedou, pojedou do Ruska.“

Tři svěřence trenéra Šavujeva nacházíme na startovní listině již na první dostihovou neděli, což svědčí o tom, že zimní příprava proběhla bez problémů: „Zima byla mírná, až dnes u nás hustě sněžilo (v úterý - pozn. red.). Natrénováno máme dobře. Chtěl bych ještě poděkovat zaměstnancům, jsou to spolehliví a poctiví kluci. Vážím si jich a jsem šťastný, že je mám. Co by mi byli platní dobří koně ve stáji, kdybych k nim neměl spolehlivé a pracovité lidi….  Můžu říci, že jsem měl v celém svém životě štěstí na své spolupracovníky,“ dodává na závěr předsezónního rozhovoru jeden z nejúspěšnějších a nejzkušenějších trenérů v českém turfu Arslangirej Šavujev. (mze)

Fotografie: Šárka Votavová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net