Horakova LenkaNejvětším novinkou u trenérky Lenky Horákové je změna tréninkového místa. Po sezóně 2015 se totiž přestěhovala do blízkosti Pardubic. Středisko Holičky vybudoval MVDr. Jiří Janda a svým vybavením se řadí k nejmodernějším tréninkovým místům v Česku. Trenérka Horáková tu připravuje třináctku koní, z nichž polovinu představují koně pro rovinový provoz. Je mezi nimi i trojice koní, pro kterou budou učiněny přihlášky do klasických dostihů. Ve stáji jsou ale také naděje do překážkových dostihů. Dostatečně známým steeplerem je vítěz Ceny Vltavy Zugor a v jeho stopách by mohl jít polobratr Zanzibar, který v předloňské sezóně kraloval bumperům. Většina svěřenců Lenky Horákové bude hájit barvy stáje EŽ Praha a.s.

 

Tréninkové středisko: Holičky u Pardubic
Počet koní: 13
Odešli po sezóně: Orix, Whitney Risk (do chovu)
Předpokládané přihlášky do klasických dostihů: Lacorana, Welgetta, Waste no Time
Stájový personál: Tereza Vajrauchová, Pavlína Nigrinová, Jiří Glacner, jezdit chodí také MVDr. Jana Mezerová
První jezdec stáje: stáj nemá


Zatímco loni připravovala Lenka Horáková na sezónu větší počet dvouletých, letos kůň nejmladšího dostihového ročníku ve stáji chybí. Je tu ale silný tříletý ročník, ve kterém by měly být učiněny přihlášky do klasických dostihů pro tři koně. Z nich se loni nejvíce zviditelnili dva plnokrevníci. Jedním z nich je zástupkyně rodiny Latiny Lacorana stáje Sen Senohraby. V září dvakrát startovala a v obou případech se umístila. Při druhém vystoupení na dráze ji porazila jen vítězná Tialine. „Přihlásíme ji do Jarní ceny klisen a je otázkou, jestli bude stát i delší tratě. Ale spíše vypadá na mílařku. Lacorana dobře přezimovává, ani na ní není chlup,“ svěřuje trenérka o dceři Blue Corala.

Horakova Lacorana Wellgetta
FOTO: Tříleté klisny Lacorana a Wellgetta budou přihlášeny do klasických dostihů

Dvakrát se loni také dokázal umístit reprezentant DS Tasava Waste No Time. Odchovanec majitelky stáje paní Fouskové doběhl loni na podzim dvakrát třetí, přičemž v Mostě zaostal za vítězným Golden Devilem jen o čtvrt délky. „Budeme ho hlásit do Velké jarní ceny a pak možná i do derby.“ Naopak zatím jen jednou s dostihovým prostředím seznámená Wellgetta stáje pana doktora Bruny by měla být směřována do Oaks.

Mezi reprezentanty stáje EŽ Praha a.s. je také jediný potomek klasické vítězky Determinacji, tříletá Determis, která se přestěhovala od trenéra Votavy. „Loni nic neukázala a u nás je od listopadu. Ještě roste, těžko říci, jaká bude na dráze.“ Debut čeká na její stájové kolegy, Medica (Camill – Media) a New Finche (Pop Rock – New Life). „To jsou větší koně, hodně rostli, ale přes zimu udělali velký pokrok a začali pěkně cválat. Budou spíše do překážek a doufám, že nám budou dělat radost.“

Horakova WasteNoTime NewFinch FastinatingHill

FOTO: Waste No Time, New Finch a Fascinating Hill při tréninku

Mezi staršími koňmi zůstává na rovině čtyřletá Rheedia stáje JB, která ukázala slušnou dostihovou třídu. Po vítězství ještě stihla na konec sezóny páté místo v Memoriálu Harryho Petrlíka mezi špičkovými klisnami. „Loni jí trochu chybělo štěstí, ale je to dobrá a užitečná klisna.“ Nováčkem ve stáji trenérky je další reprezentant EŽ Praha a.s. Inektor. Loni se na jaře dvakrát umístil, ale od června se již na dráze neukázal. „Je po zdravotních problémech a je otázkou, kdy vyběhne.“

Osmiletý Pudřík stáje PP Zámrsk a o tři roky mladší Rendetta startující za Stáj Mon Choix-Horáková budou jezdit na provinční závodiště. „Jsou to koně pro běhání po trávě a nemají rádi hluboko,“ prozrazuje trenérka. 
Čtyřnásobná vítězka na rovině Fascinatig Hill byla loni v tréninku v Lysé nad Labem u Jiřího Michala a Lenka Horáková vidí její další využití v klasické steeplechase. Reprezentantka stáje EŽ Praha a.s. ale možná na začátek absolvuje start na rovině.

Horakova Zugor
FOTO: Vítěz nejen Ceny Vltavy Zugor

A na závěr jsme si ponechali dva známé koně, sourozence Zanzibara a Zugora, kteří budou propagovat bílomodročerné barvy stáje EŽ Praha a.s.. Šestiletý Zanzibar se bude vracet na dráhu po roce. V sezóně 2014 ale kraloval bumperům v Pardubicích, kdy drtil konkurenci mnoha délkami. „Oba bychom chtěli stavět do pardubických krosů. U Zugora to samozřejmě je odvislé od toho, v jakém bude zdravotním stavu, teď momentálně je ale na tom dobře. Pokud to tedy bude vypadat dobře, zkusíme kvalifikaci a Velkou, jinak bude běhat kratší dostihy a Cenu Vltavy." Připomeňme, že jmenovaný dostih v sezóně 2014 vyhrál a loni v něm doběhl druhý.

Horakova polytrackdraha
FOTO: Svěřenci trenérky Horákové mají k dispozici kilometrovou tréninkovou all-weather dráhu

A jak se v podmínkách letošní zimy svěřenci trenérky Horákové připravují? „Pracujeme neustále, nemáme výpadky v tréninku. Podmínky máme v Holičkách opravdu dobré, máme tu polytrackovou kilometrovou cvalovku, halu a kolotoč, a v blízkosti také kopcovitý terén. A v případě potřeby to máme 15 kilometrů na pardubické závodiště. Pro sezónu si samozřejmě přeji především zdraví našich koní a doufám, že nám budou dělat radost, “ říká na závěr našeho předsezónního povídání jedna z nejúspěšnějších tuzemských trenérek.

Michaela Zemanová
Fotografie: Jana Vargová a Jan Uher

Inzerce
inzerce dar wnrs    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net