Syslova Lenka2aLoňský rok přinesl trenérce radost hlavně v překážkovém odvětví, kde byl hvězdou stáje Sherardo. Povedl se u něho úspěšně comeback a kromě dvou jedničkových umístění se neztratil ani ve Velké pardubické, kterou dokončil na devátém místě. Poprvé v životě připravovala Lenka Syslová koně do klasických dostihů, ale bohužel po prvním startu nezůstal My Charlie Man(GB) zdravý a to znamenalo předčasný konec tříleté kariéry. Bude se však vracet na dráhu letos a spolu s ním také známý Decorus. Ve stáji pro letošní rok nechybí další kůň s klasickými ambicemi a trenérka se těší rovněž na trojlístek dvouletých klisen. O jedné z nich má vysoké mínění už teď.
Tréninkové středisko: Klokočov – Františkův Dvůr
Počet koní: 7
Odešli po sezóně: Sardonyks (do sportu), Princezna Arabela, Be Best, Matt, Laurian
Stájový personál: Nikol Vicencová, vypomáhá Petra Svrčková, Nikol Straková
První jezdec: stáj nemá 

 

U trenérky Lenky Syslové najdeme nezvykle vysoký počet dvouletých koní, kteří tvoří bezmála polovinu stáje. Jedná se o tři klisničky - dvě importované a jednu napajedelskou rodačku. Jako nejnadějnější trenérka představuje dceru dvojnásobného grupa 1 vítěze Dick Turpina (Arakan) a klisny Tavy (Pivotal) v majetku stáje Jezdecké potřeby Ostrava. „Je třetím potomkem klisny Tavy a obě její sestry se ukázaly dobře a raně. Obě totiž při svém debutu v Anglii zvítězili. I naše klisna bude raná, vypadá již jako hotový kůň,“ chválí klisnu trenérka a dodává, že tak talentovaného dvouletka ještě v přípravě neměla. „Je narostlá a hodně silná, pracuje s velkým nasazením a baví jí to. Mám z ní opravdu dobrý pocit. Vypadá spíše jako tříletá, ale oceňuji především její fantastický charakter."

Syslova NNpoDickTurpin zTavy
FOTO: Do dvouleté dcery
 plemeníka Dick Turpin a klisny Tavy vkládá trenérka Syslová velké naděje

Další dcera plemeníka Dick Turpina a klisny Lumiere d´Espoir také zatím nemá jméno, ale trenérka prozrazuje, že zasílat ke schválení bude jméno Black Betty. " Jméno,,Betty“ si přivezla od svého chovatele z Anglie, tak jsme ho zachovali a mírně vylepšili, uvidíme jestli tohle jméno projde. Na dražbě v Newmarketu jsem jí kupovala se záměrem nabídnout ji některému z majitelů, ale nějak jsme se do ní zakoukali a nechali si jí, patří tedy mému příteli Radimu Čapčovi. Na rozdíl od prvně jmenované klisny je menší a její rodina je pozdnější, ale je taktéž velmi vyrovnaná a moc šikovná. Otec měl vysokou třídu už jako dvouletý, mohl by na své potomky přenést připravenost ke startům ve dvou letech. Myslím si tedy, že i Black Betty ve dvou letech vyběhne,“ svěřuje Lenka Syslová a dodává zajímavost: „Obě byly docela levné díky tomu, že jejich otec není prověřený jako plemeník. Tuto sezónu bude mít Dick Turpin na dráze první dvouletý ročník."

Syslova NNpoDickTurpin zLumieredEspoir
FOTO: Druhá dcera plemeníka Dick Turpina, z klisny Lumiere d´Espoir 

Třetím benjaminkem je dcera vítězky Slovenského Saint Legeru Shercany a polosestra Sherarda She Loves Me (Blue Coral) patřící Beatě Novotné. „Klisna je oproti svým kolegyním nejzelenější a  vypadá, že bude ještě růst, očekávám tedy od ní více až příští rok. I když nevylučuji, že by mohla na podzim vyběhnout. Beata Novotná si tuto klisničku pořídila v den jejího narození v Napajedlích, moc bych jí přála, aby se jí čekání vyplatilo. Postavou je drobnější, dlouhá ,takový lehoučký vytrvalec. Je moc líbívá, taková atraktivní."

Syslova SheLovesMe

FOTO: Polosestra Sherarda She Loves Me

Kůň v klasickém věku stojí v Klokočově jen jeden, ale zajímavý. Jak trenérka prozrazuje, ryzáka stáje Jezdecké potřeby Ostrava Urbi Et Orbi budou hlásit do Derby a Saint Legeru. „Loni se ze dvou startů  jednou umístil a nebyl to žádný zázrak, ale musím říci, že ve srovnání s tím, jak chodil v tréninku loni a jak chodí letos, je to velký rozdíl. Věřím, že půjde ještě hodně nahoru. Vyběhne na jaře, aby získal handicap, který by mu umožnil dostat se na start klasického dostihu. Uvidíme, jestli bude konkurenceschopný a zařadí se mezi elitu."

 Do klasických dostihů bylo loni pomýšleno s My Charlie Manem, ale bohužel hřebec absolvoval jen jeden start. „Po tomto startu měl zdravotní potíže, bohužel jako jeho někteří sourozenci. Dostal ale od svého majitele KR Ostrava a.s. šanci pokračovat v kariéře. V práci chodí velmi dobře, myslím, že třídu má. Musíme s ním opatrněji, ale pokud bude letos odolnější, tak věřím, že zúročí to, co v něm je.“ Dalším rekonvalescentem je Decorus Jezdeckých potřeb Ostrava, který naposledy startoval v září 2013. „Zranil se tehdy ve steeplechase  Brně a rok pobýval na pastvině. Pracuje od počátku roku, ale nechceme ho zatím posílat překážky, měl by najít uplatnění v  rovinách na 1600 až 2200 metrů. Jen v případě, že už to na rovinách nebude ono, vrátí se zpět na překážky. Věřím, že svému majiteli zase udělá radost."

Syslova UrbietOrbi

FOTO: Urbi et Orbi bude hlášený do klasických dostihů

Nejstarším zdejším koněm je nejznámější zástupce stáje Sherardo. Hnědák loni splnil svému majiteli Zenonu Kiszovi sen o účasti ve Velké pardubické a nutno podotknout, že devátým místem rozhodně ostudu neudělal. Mimoto doběhl pátý ve třetí kvalifikaci a také v Poháru Josefa Váni. „Půjdeme s ním opět cestou do Velké pardubické. Pravděpodobně začneme nějakým přípravným dostihem, pak absolvuje kvalifikaci. Pan majitel říkal, že by mohl mít méně startů než loni, ale Sherardo snáší práci perfektně a ukazuje se v ní ještě lépe než loni v zimě, kdy se vracel do přípravy po roční přestávce. Takže si myslím, že by opět mohl mít bez problémů okolo pěti startů. Vše ale bude záležet na zdravotním stavu a domluvě."

Syslova Decorus MyCharlieMan Sherardo
FOTO: Decorus, My Charlie Man a Sherardo při tréninku

S průběhem zimní přípravy je trenérka spokojená. „Až do poloviny února jsme měli sníh. Nyní ho už jsou jen zbytky, ale nejsou holomrazy, takže jsme neměli žádný výpadek v tréninku. Bohužel od února mám o tři koně v tréninku méně a optimálních je pro nás deset koní. Naše středisko je nádherné, máme perfektní podmínky pro trénink, a ceny za trénink držíme stále nízko, takže doufám, že si k nám noví majitelé cestu najdou,“ přeje si na závěr předsezónního povídání Lenka Syslová. (mze)

Fotografie: Radim Čapča    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net