Pavel Tůma se v loňském roce opět posunul ve svých trenérských statistikách výše – zaznamenal totiž dosud nejvyšší počet vítězství v jedné sezóně. Mezi 18 vítězstvími patřilo jedenáct do dostihů nejvyšší kategorie a také se povedly dva klasické triumfy. Ty zařídila výtečná Dumnonia. Dalšími tahouny stáje byli Trip to Rhodos, ověnčený po sezóně dalšími dvěma šampionskými tituly a dvouletá šampionka a dosud neporažená Skara. A mezi překážkovými koňmi slavil velké úspěchy pětinásobný vítěz Khalshani. Do letošní sezóny vstupuje Pavel Tůma nejen se stálicemi, ale také s dosud největším množstvím dvouletých koní. Řada z nich má velmi zajímavé „papíry“.
Tréninkové středisko: Dvorce |
Zatímco loni touto dobou chystal Pavel Tůma na sezónu se svým týmem šest dvouletých, letos jich je ještě o tři více. Čtyři jsou vlastního chovu JUDr. Jiřího Charváta. Z nich dělá na trenéra největší dojem ryzák Joseph (Lando – Josselin): „Líbí se mi, zvládá vše dobře a pěkně cválá. Ten by měl být určitě připravený letos k běhání.“ A k němu ještě trenér s úsměvem podotýká: „Doufám, že Joseph nebude dělat ostudu svému „Strýci Tripovi". Když jsme totiž jeli poprvé běhat s Trip to Rhodosem do Hamburku v červenci 2013, tak na zpáteční cestě s námi jel také Joseph, tehdy ovšem ještě v těle své matky. Takže Trip je něco jako jeho strýc.“ U Martiniho (Maryidi – Malona) upozorňuje, že je prvním koněm, u kterého může říci, že trénoval oba jeho rodiče. „Martini je narozený až v květnu a je menší. A bohužel už byl operovaný. Jako hříbě byl zaskočený a odnesla to šlacha. Ale už normálně cválá.“ První potomek dvojnásobné jedničkové vítězky Kolymbie, Katarina (American Post) bude pozdnější a také Jackie (Elusive City – Jeanmarie) zatím nevypadá jako dostihový kůň. „To je ještě takové hříbátko, nedávno byla obsednutá a je tedy otázkou, jestli letos vyběhne.“
FOTO: Dvouletý odchovanec JUDr. Jiřího Charváta Joseph se jeví v tréninku slibně
Mezi pěti juniory zakoupenými v zahraničí bude určitě hodně sledován polobratr Dumnonie a My Old Husbanda, za 40 tisíc euro na říjnové dražbě v Deauville angažovaný hnědák po Motivatorovi z Dentelle. „Původně jsem z něho tak nadšený nebyl, ale teď je z něj krasavec. Je středního vzrůstu, krásně se osvalil a trénink zvládá výborně, pracují společně s Josephem.“ Ze zářijové aukce v Baden-Badenu přijel do Dvorců za 55.000 pořízený Fighting Lips (Mamool – Fair Dream). Jeho cenu také dělá pravý sourozenec Fair Boss, který byl v roce 2011 šampionem tříletých vytrvalců v Německu a mj. doběhl druhý v Saint Leger. „Nejprve ho dražili paní Kubovičová a pan Kalaš, ale pak ho vydražil šéf. Je to vyspělý kůň, ale není moc důvěřivý k lidem. Zkusíme na něj blinkers. Vypadá dobře, jako hotový kůň.“
FOTO: Hodně sledovaným dvouletým bude polobratr My Old Husbanda a Dumnonie
Na aukci ve Francii byl na podzim zakoupený Arkalon (Tiger Groom – Ville Valio). „Ten má překážkový původ a je to velký hřebec. Cvaly zvládá dobře a dostává se k těm lepším dvouletým v tréninku.“ Další dva juniory zakoupil Jiří Charvát jako odstávčata a byli odchováni ve Francii. Jedná se o potomka Silver Forsta a Princesse Jasmin. Hřebec je podle slov svého trenéra bolavý a také je lekavý: „Musíme s ním opatrně, všeho se bál. Klisnička Hessoesse z Be in Motion po Cime de Triomphe není moc hezká, ale jejím dědou je Galileo, což je teď u nás moderní, tak třeba z ní něco bude…“ A jak ještě trenér prozrazuje, tak své juniory v tuhle chvíli dělí na dvě skupiny: „Čtyři jsou dostihoví a pět zatím vůbec ne, zaostávají za nimi.“
Také tříleté by mohl Pavel Tůma rozdělit na dvě skupiny – koně do klasických dostihů a koně pro překážky. Mezi těmi, ke kterým se upínají naděje pro velké rovinové dostihy, musíme na prvním místě jmenovat neporaženou Skaru, od předminulé soboty vlastnící titul Nejlepší dvouleté klisny. „Určitě přes zimu malinko vyrostla, ale není to nijak nápadné. Je trochu hektická a tak pro nás bylo v sezóně nejdůležitější, udržet ji zdravou do dostihu. Určitě na její psychiku má příznivý vliv pobyt ve výběhu, i za cenu, že se může v něm zranit. Když ji večer vidím v boxe zdravou, jsem šťastný.“ Jak ještě trenér prozrazuje, nejsou u Skary vyloučeny starty v obou klasikách pro klisny - u nás i na Slovensku. Druhým perspektivním tříletkem do rovin je polobratr Trip to Rhodose, Trip to Sydney, zářijový vítěz v Praze a devátý z Ceny zimního favorita. „To je můj hřebíček do rakve,“ směje se trenér, „po zimním favoritu jsem to od pana doktora schytal, že to byla ostuda. Je pracovitý a bude to vytrvalec, a doufám, že bude dobrý. Neměl by ale na jaře jít do Velké jarní ceny, ale absolvovat nějaké delší dostihy.“
FOTO: Další junior Fighting Lips je bratrem šampiona vytrvalců v Německu
Také tři tříletci, které teprve čeká zahájení kariéry a kteří by měli nalézt svou parketu nad skoky, mají zajímavé původy. Nancy (Kapgarde –Nostalgia) je polosestrou Natalie. „Je to stodola. Měla by debutovat hned na jaře, tedy pokud bude vypsán nějaký delší rovinový dostih. Jinak jí ale čekají proutěné překážky.“ Marreeho (Azamour – Malona) charakterizuje trenér jako těžkého koně, který vypadá, že by mohl tahat s chomoutem, přesto dobře cválá a skáče. Charoy En (Enjoy Plan – Charente) je polosestrou Cherwicka: „Loni jí to v tréninku moc nešlo, museli jsme na ní počkat. Bude skákat přes proutěné překážky.“
Mezi staršími koňmi si zaslouží samozřejmě první jmenování Trip to Rhodos, který si za dvě vítězství včetně Listed v Německu a další tři umístění v black-typech včetně čtvrtého místa v grupě 1 Prix du Cadran vysloužil dva šampionské tituly – Nejlepší vytrvalec a Nejlepší starší kůň. „Je z něj teď takový vesničan, je rozumnější a klidnější. Na rozdíl od posledních zim není vůbec bolavý. Vypadá dobře a asi by měl jít stejnou cestou jako loni, tedy Francie, Německo… Já sám osobně bych ještě napotřetí zkusil Prix du Cadran, i když si pan doktor myslí, že čtyři kilometry už jsou na něho moc.“ Trip to Rhodose by měla v zahraničních výjezdech následovat dvojnásobná klasická vítězka Dumnonia. „Připravujeme ji na sezónu a měla by vyjet do zahraničí. Pokud se jí start ve Francii povede, přejde asi do tréninku k trenéru Lefebvrovi. Klisna vypadá dobře a dokonce i přibrala.“
FOTO: Narostlý Arkalon se také dobře ukazuje v tréninku
Mezi překážkovými koňmi si zaslouží být na prvním místě jmenovaný loni pětkrát vítězný Khalshani, kterého to bavilo v Pardubicích, Karlových Varech i v Grossetu, kde vyhrál Listed. „Loni už si nějaké vysoké skoky skočil. Pokud tedy bude v pořádku, chtěli bychom ho připravovat na Gran Premio Merano, i když to je samozřejmě hodně daleko. V květnu bychom ho mohli prověřit v Meranu, pokud by to bylo dobré, pokračoval by touto cestou. V opačném případě by mohl jít znovu Zlatý pohár.“
Do stáje přišel ze Světlé Hory Cherwick, tedy kůň, který již v minulosti dokázal vyhrát Cenu Labe, ale proslul také svým odporem k překonávání Irské lavice. „Je to druhý kůň, kterého jsem vzal doktoru Olehlovi…. Nějaký problém s ním byl. Přidělil jsem mu stálou ošetřovatelku Michaelu Valentovou. Tak stejně jsem to kdysi udělal u Trip to Rhodose, takže doufám, že mu to taky pomůže. Jinak je to ale hodný kůň.“
Ze Zbraslavic přicestoval do Dvorců osmiletý Manifestation, který naposledy startoval v červenci 2014. „Měl vleklé zdravotní problémy, ale teď je zdravý. Zkusíme ho poslat do dostihu na jaře a pak se rozhodne, co s ním bude dál.“ Manifestation zatím na překážkách nevyhrál, ale už se účastnil dostihů první a druhé kategorie. Další tři koně již vstoupili do letošní sezóny, když se prezentovali na závodišti v Pise. „Northerly Wind opět startuje v neděli v Pise. To jeho poslední třetí místo nebyla žádná sláva, těžko se vodí. Ale myslím, že v něm něco je a teď bychom potřebovali, aby si udělal handicap pro dostihy v Meranu. Peintre Elusif nás potěšil v Grossetu, ale v Pise trochu zklamal. Pan doktor mi pak říkal: to se ti jezdí na výlet k moři…,“ svěřuje s úsměvem trenér. „Chtěl jsem s Peintre Elusifem pracovat přes zimu a startovat. Potřebuje se zklidnit a myslím, že takovýhle režim by k tomu mohl pomoci. A pak snad mohl i něco prodat v Pardubicích.“ Třetím koněm, který po novém roce ukázal na závodišti v Pise, je Okrinek. U něho ale Pavel Tůma prozrazuje, že do zahraničí už cestovat nebude. „Okrinek se nedá moc držet a bohužel v něm není taková třída. Ještě mu dáme šanci na menších drahách.“
FOTO: Nováčkem ve Dvorcích je devítiletý Cherwick
Pavel Tůma má ve stáji několik rekonvalescentů. Jedním z nich je účastník Starohájského derby Saint Malo, který kvůli obrně hlasivek musel být operován ve Vídni. Zdravotní potíže také provázejí bratra Natalie Nostalgika, který zatím absolvoval dvě crosscountry a v obou se umístil. „To je dobrý kůň, ale limituje ho zdravotní stav. Pokud bude v sezóně zdravý, počítáme s ním pro pardubické krosy.“
Druhého z jedničkové Ceny ČASCH za Marmitonem, Tzigane du Berlais, označuje trenér jako za děcko a slona. „Jeho poslední start byl ale dobrý. Pokud vydrží se zdravím, tak je to kůň pro pardubické krosy.“ Starosti dělá Pavlu Tůmovi prakticky neustále pětinásobná vítězka Natalie, která loni absolvovala tři starty s jedním vítězstvím a třetím místem v Ceně Laty Brandisové. „Ta je zdravá tak jeden v roce a více stojí v potoce, než trénuje. Ale je to dobrá klisna, zkusíme s ní ještě nějaký krosový dostih v Pardubicích.“
Šestiletý polokrevný Ascover byl ještě v létě v tréninku ve Francii, kde v červnu vyhrál svůj debut. Pod barvami stáje Dr. Charváta se zúčastnil napoprvé jedničkové Ceny Jana Kašpara, která pro něho skončila pádem. „Všichni mi říkali, že jsem to s ním přehnal, že to byl těžký dostih. Ascover spadl na Haďáku a utrpěl prasklinu kosti na levé zadní noze. Odvezli jsme ho na kliniku do Vídně, kde mu nohu sešroubovali. Je v tréninku, pracuje a zatím není jasné, jestli mu budou šroub vyndávat. Je to asi dobrý kůň, doufám, že se povede ho dobře vrátit na dráhu.“
Jediným dostihovým koněm ve stáji, který nepatří manželům Charvátovým, je šestiletý Cruel Mole Joe stáje PT Team-Gintar & Pospíšil. „Je to kůň pro přítelkyni, jezdí na něm dostihy. A také nám pomáhá při cestování. Pokud vezeme jen jednoho koně na dostih do zahraničí, jede jako sparingpartner na autě.“
Pro blížící se sezónu považuje trenér především za důležité, aby byli koně zdraví. “A taky bych chtěl s koňmi za miliony vydělat více než 10 tisíc korun,“ ukončuje s humorem sobě vlastním předsezónní povídání Pavel Tůma.
Michaela Zemanová
Fotografie: Miroslav Škoda, Šárka Votavová