Satra TomasLoňská sezóna byla pro Tomáše Šatru, který posílá své svěřence do dostihů už šestačtyřicet let, úspěšná nejen na počet vítězství, ale i na výsledky v těch nejvýznamnějších dostizích.  Chardonney Tcheque vyhrál potřetí Velkou květnovou cenu a podruhé byl na Galavečeru českého turfu oceněný titulem Nejlepší mílař sezóny. Do stáje se v polovině sezóny vrátil z Francie Honzik Chipera a ani on se neztratil mezi tuzemskou špičkou, podobně jako klisna Sapsiree. I při malém počtu koní se stáji trenéra Šatry hodně dařilo.  Pro letošní sezónu chystá úspěšný trenér o dva koně více než před rokem. Samozřejmě, že bude opět spoléhat na již jmenované koně, ale ve stáji má také nadějnou tříletou klisnu. 

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle 
Počet koní:  7
Odešli po sezóně: nikdo
Předpokládané klasické přihlášky: Anitschka
Stájový personál: Zdeňka Černá, žákyně Kristýna Hlavínová
První jezdec stáje: stáj nemá prvního jezdce


Dvouletý plnokrevník sice ve zdejší stáji chybí, nicméně zajímavý mladý kůň k trenéru Šatrovi přicestoval po sezóně. Jiří Odcházel sem přemístil z Lysé nad Labem dvakrát startující Anitschku, která uzavřela výsledkovou listinu Ceny zimní královny. „Anitschka má slušný původ a exteriér. Budeme o tom s panem majitelem ještě jednat, ale zřejmě ji budeme hlásit do Jarní ceny klisen. Je samozřejmě ale v tuto chvíli otázkou, jaké bude její distanční optimum,“ říká na konto nejmladšího koně ve stáji Tomáš Šatra.

Satra Anitschka
FOTO: Tříletá reprezentantka stáje Joly Anitschka

Z jeho trenérského úseku pravidelně vycházejí vítězové velkých dostihů a nikde jinde ve stáji nenajdeme při tak malém počtu koní tak velkou kvalitu. Doktor Charvát má ve zdejší stáji trojlístek koní na čele s dvojnásobným šampionem mílařů Chardonney Tcheque. Hnědák i v sedmi letech odvedl svůj vysoký standard, který vlastně ještě vylepšil – loni totiž zvítězil čtyřikrát, což bylo nejvíce v jedné sezóně. „Chardonney je naprosto v pořádku. Roky mu samozřejmě neubývají, ale vypadá a přezimovává dobře. Pokud tomu tak bude i nadále, zase by mohl začít sezónu Velkou květnovou cenou.“ Dodejme, že tento dostih vyhrál hnědák už třikrát a pokud by se mu to povedlo i počtvrté, stal by se tak prvním koněm v 65leté historii dostihu. Chardonney Tcheque má ale na svém kontě i šest prvenství na italských drahách a Tomáš Šatra připouští možnost dalších startů na Apeninském poloostrově. 

Satra ChardonneyTcheque
FOTO: Šampion Chardonney Tcheque při tréninku a na dalším snímku je vidět, že i v osmi letech má spoustu energie

Satra ChardonneyTzlobivy

Do Itálie by se mohl také podívat jeho stájový kolega Honzik Chipera, který byl po sezóně vykastrovaný. „První běhání u nás po jeho návratu z Francie byla rozpačitá, ale poslední start snadno vyhrál. Věřím, že by měl patřit mezi lepší starší koně v sezóně.“ Dodejme, že Honzikovi zbývá už jen necelých 75 tisíc korun do pokoření hranice milion korun zisku. Loni se na tuzemských drahách ukázal čtyřikrát a kromě již zmíněného vítězství na závěr sezóny v Mostě se pokaždé umístil. Třetím koněm hájícím modrožluté barvy stáje Dr. Charváta je Blue Coralova dcera Lia Ashamal, která loni potěšila dvěma vítězstvími včetně dostihu třetí kategorie na závěr sezóny.

Stáj Joly bude na dráze reprezentovat kromě již zmíněné tříleté Anitschky také dvojice výborných starších koní. Vysokou výkonnost prokazuje již tři sezóny Sapsiree, loni mj. vítězná v Červnovém poháru a pětkrát umístěná. „Sapsiree bohužel hůře cestuje, ale také není úplně vyloučený nějaký její start v Itálii,“ předesílá trenér možné využití šestileté ryzky, která je také často menežována do dostihů špičkové tříleté a starší klisny. Její vrstevník Tycho Brahe měl loni šest startů a pokaždé se umístil. Po pátém místě v jedničkovém handicapu v Mostě koncem srpna se ale již na dráze neukázal. „Na podzim ho zabrzdily zdravotní problémy, ale teď už je v pořádku a měl by vyběhnout na jaře.“ 

V tréninku zůstala i již osmiletá Růženka stáje Arte-Šatra, kterou trenér svěřuje do dostihu pouze ženským rukám. Růženka loni proměnila polovinu startů ve třetí místa a trenér to s ní chce zkusit na dráze i letos.

Letošní zimní tréninkové podmínky hodnotí Tomáš Šatra jako dobré: “Zatím to šlo, jen pár dní mrzlo. Je teprve začátek února, není spěch, ale myslím, že naši koně budou na sezónu dobře připravení. Doufám, že opět budou dělat radost mě i svým majitelům.“

Michaela Zemanová

Fotografie: Petr Nowicki    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking