Tréninkový úsek manželů Tomáše a Ivety Váňových v Lysé nad Labem patřil loni k nejúspěšnějším v českém turfu. Se svými svěřenci docílili 14 vítězství na rovinách a 4 na překážkách. Kromě čtvrtého místa v šampionátu trenérů na rovině nesmíme zapomenout i na ocenění, které se jim dostalo prostřednictvím Azteka po sezóně. Na Galavečeru českého turfu byl totiž hrdina Ceny prezidenta republiky a Velké ceny českého turfu vyhlášený nejen Nejlepším vytrvalcem sezóny, ale i koněm českého chovu. Aztek by měl být vlajkovou lodí stáje i letos, ale ani jeho další čtyřnozí kolegové nepostrádají dostihovou třídu. Najdeme tu rovněž koně s ambicemi pro klasické dostihy. Není bez zajímavosti, že zdejší stáj prošla od podzimu velkou proměnou. Byla totiž posílena patnácti novými koňmi.
Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem |
Více než třetina koní ve zdejším tréninkovém úseku je v nejmladším dostihovém věku a většina z nich byla importována. Stáj MBE manželů Beránkových bude reprezentovat lednová dcera plemeníka Showcasinga a klisny Distant Waters, které ještě nemá jméno. „Je to poměrně náročná klisna na veškerou komunikaci. Byl u ní problém s obsednutím, jezdec na ni může nasednout, jen když má blinkers,“ prozrazuje Tomáš Váňa. „Je vůči lidem nepřátelská, ale přitom pracovitá a talentovaná na pohyb. Pokud zúročí svůj původ a zvládne veškeré dění okolo dostihů, tak je to klisna k zapamatování. Bude-li to zvládat, vyběhne jako dvouletá.“ Zajímavostí je také to, že klisnička je jediným potomkem špičkového dvouletka, vítěze Gr. 2 Gimrack Stakes Showcasinga (Oasis Dream) v Česku.
Rodina Englicova měla loni velmi úspěšnou sezónu a proto není divu, že jejich stáj (v některých případech společnou s rodinou Kulhánkových) posílilo sedm dvouletých koní, dvě klisny a pět hřebců. Květnová klisna po Sir Percy z matky Lauderdale byla zakoupena s tím, že by její vrchol měl přijít až ve třech letech na delších distancích. Naopak polosestra The Mole Catchera a Winrocca, v únoru narozená ryzka po Arcanovi se jeví, že by mohla zahájit kariéru už letos: „Je sice menšího vzrůstu, ale silná. I ona pracuje bez problémů a podle projevu asi jako dvouletá vyběhne.“
FOTO: Dvouletá klisna po Sir Percy
Velmi zajímavou kolekci má Stáj Englicovi mezi hřebečky. Slova chvály mají manželé Váňovi pro potomka Makfiho a klisny Rhapsodize: “Moc ho baví pracovat. Stejně jako ostatní hřebci vymýšlí lumpárny, ale na práci se soustředí. Tomu dost věříme, že by se mohl propracovat mezi špičku. Čas ukáže, jak bude probíhat příprava.“ Ke startu by také letos mohl být připravený polobratr Tannhaeusera Season of Saints (Lingari - Summer Rain) „Toho si majitelé koupili jako odstávče a nechali ve Francii na odchov. Od podzimu pracuje, ale ještě jsme neodhadli jeho povahu. Zkoušíme u něho jinou výstroj a bohužel uvažujeme o kastraci. Myslíme, že by mohl zvládnout i nějaký start,“ říká trenér. A jak se sami za okamžik můžeme přesvědčit, s Tannhaueuserem si nejsou vůbec podobní.
FOTO: Váňovi si slibují od dvouletého syna plemeníka Makfi
Známého sourozence má také Master Thomas (Turtle Bowl - Morning Light), jehož matka dala rovněž vítězku Svatováclavské zimní královny Miss Kruk. Tento hřebec bude běhat za Stáj Englicovi a Kulhánkovi. „ I on byl zakoupený jako odstávče a odchován ve Francii. Bohužel tam utrpěl úraz, který ho trošku limitoval ve vývinu. Obsedli jsme ho taky na podzim, ale práci jsme přizpůsobili jeho výkonnosti. Nažral se a hodně vyrostl. Ochotně spolupracuje, a když to bude zvládat, má před sebou dobrou budoucnost.“
Na květnového syna plemeníka Mount Nelsona a klisny My Heart´s Deelite nebude pospícháno: „Je narostlý, nebudeme tedy na něho tlačit, aby měl čas dorůst.“ Nedlouho pobývá v Lysé nad Labem Sopran Torus (Gladiatorus - Sopran Longal), který byl pořízený nedávno na dražbě Arqana. „Byl zakoupený před dvěma týdny s tím, že to bude kůň až na příští rok. Začínáme ho totiž nyní obsedat,“ prozrazuje trenér.
FOTO: Trenér Váňa v sedle polobratra Miss Kruk, hřebce Master Thomas
6. února přijeli k Váňovým dva dvouletci pana Hruboše, klisnička Callegra (Egerton – Call me Xela) a hřebec Fabryan (Ryan – Fabriana). „Určité okolnosti donutily Jiřího Hurta skončit s trénováním. Pan Hruboš po několika odmítnutích a určitých doporučeních svěřil své koně nám. Pokud to půjde, oba by měli jako dvouletí startovat. Změnu zvládli bez problémů a tak jsou zařazeni do tréninku.“
FOTO: Jeden z mnoha nových obyvatel stáje - dvouletý Fabryan
Zajímavou skupinu koní najdeme v tréninkovém úseku Váňových také mezi tříletými. Jako svou největší naději označují Sumatru Stáje Englicovi a Kulhánkovi, která by měla být přihlášena do klasických dostihů. „Vloni zaběhla už dobře v Ceně zimního favorita, kde jsme byli domluveni s Boržanem, aby minimálně použil bičíku. Nemáme rádi, když chtivější koně jsou "seřezáni". Nemá to smysl a koním to ublíží. Se Sumatrou počítáme na dostihy pro klisny. Kratší Deylák ale určitě vynecháme.“
FOTO: Čtvrtá z Ceny zimního favorita Sumatra
Klasické ambice by mohla mít také stáj Hradec. Tu totiž posílila minulý týden Francouzka Ines (Lope de Vega – Sasicha), která se ve svém rodišti objevila i v dostihu Listed. „Má toho hodně za sebou, ve Francii řádně prověřili její výkonnost. Ze šesti startů se ani jednou neumístila, i když běhala velice kvalitní dostihy,“ představuje Tomáš Váňa klisnu. „Ines má výborný původ do dálky, takže naším cílem bude ji psychicky srovnat a postupně směřovat do Oaks. Cválá s lehkostí, to se musí využít.“
FOTO: Nová posila stáje Hradec, tříletá Ines
Pan Hradec ale má ještě jednoho potencionálního koně do klasik, loni jednou umístěného Charismatica. „Temperamentní Charismatic se nepatrně po kastraci zklidnil, pořád to ale ještě není ono. Více energie zatím dává do psychiky. Jeho výkonnost je v tuto chvíli otázkou, i když práci zvládá s přehledem. Zkusíme s ním nižší kategorie dokola. Postupně se může propracovat až k St. Legeru, ale to je zatím hodně odvážná úvaha,“ naznačuje trenér opatrně ryzákovy možnosti.
Iveta Váňová nezastírá, že Blue Coralův syn Reventon stáje MBE je pro ně zatím zklamáním. Na domácím závodišti sice dokázal doběhnout druhý, ale v dalších třech startech vyšel naprázdno. „Na podzim jsme ho vykastrovali, ale moc od něho neočekáváme. Pořád nás nepřesvědčil svou výkonností a více než na práci se soustředí na lumpárny. Po domluvě s majitelem panem Beránkem ho asi budeme směřovat na menší závodiště. Vloni měl čtyři starty, ale moc z nich nepochopil.“
FOTO: Aztek, dvojnásobný šampion sezóny 2014
Potěšující je, že nejen do stáje trenéra Váni, ale i do českého turfu, zamířili noví majitelé. „Paní Johana Andersonová s panem Lucem Boermansem žijí v Čechách a svěřili nám do tréninku tři koně. Nedávno zakoupili valacha Foxy Boris (Aussie Rules - Why Worry). Má za sebou jako dvouletý čtyři starty v Anglii, dvakrát byl za peníze. Je ale celý bolavý, tak jsme mu upravili trénink. Kam s ním, zatím nepřemýšlíme, protože nejprve se ze svých potíží musí dostat. Druhým importem je jednou startovavší hřebec Save the Date (Zamindar - Daring Miss po Sadler´s Wels). Je to hodně narostlý a silný kůň, přitom se ale pohybuje tak, jakoby měl zhruba poloviny své váhy. Počkáme, jak bude snášet zátěž a podle toho se s majiteli dohodneme, kam ho budeme směřovat.“
Stáj Riviera paní Barešové tu má v tréninku nestartovavší Divoženku (Egerton), tedy prvního potomka své dvouleté šampionky Divoké Orlice. „Divoženka je hodně narostlá klisna a byla dlouho nevyspělá, i když podle rentgenů byla „hotová.“ Jako dvouletá absolvovala jen jednu lepší práci, která ji pohybově rozhodila. Pracovala proto lehčeji, paní majitelka neměla problém s tím, že jako dvouletá běhat nebude,“ svěřuje Tomáš Váňa.
FOTO: Iveta Váňová v sedle Tannhaeusera
Silné zbraně najdeme ve zdejším tréninkovém úseku v kategorii čtyřletých a starších koní. Na prvním místě se pochopitelně zajímáme o dvojnásobného šampiona Azteka, který loni potěšil svého tehdejšího majitele Zbyňka Englice pěti vítězstvími. Příjemným zjištěním je i to, že je velmi kontaktní a ochotně se nechá v boxe hladit. „Aztek je klenotem naší stáje, toho nejde nemít rád… O Azťovi se toho už namluvilo a napsalo hodně, rád bych ale zmínil jednu skutečnost. Můžeme chápat netrpělivost majitelů, tedy to, že už jsou choulostiví na slova: je nevyzrálý, roste, dejte mu čas, je to přerostlé dítě a podobné řeči. Ale ono je to opravdu tak. Dopřát čas však není o tom, že koně hodíte na kolotoč a nebudete se mu dále věnovat, protože vám to majitel "sežral", ale úplně o něčem jiném… Aztek je výjímečný kůň a věříme, že to nadále bude dokazovat.“ Je známou skutečností, že Aztek bude v letošním roce reprezentovat modrožluté barvy stáje Dr. Charváta.
O tom, že hodně umí, stihl loni přesvědčit i Tannhaeuser, vítěz Velké červnové ceny, který byl po Českém derby stažený z plného tréninku a Váňovi věří, že letos bude opět dělat panu Englicovi radost. „Připadá nám, že snad ještě vyrostl. Je to takový smůlovatý dobrák. Když ho nebudou zlobit kloubky, tak s ním máme velké plány. Je to moc dobrý kůň, který má svá specifika. Zimu zvládá dle našich představ, a tak mu budeme hledat dostihy hned zjara.“ Do velkých dostihů míří také velký oblíbenec trenéra Equestr, mj. druhý z Pardubické míle a pátý z Listed zkoušky v listopadových Drážďanech. „Je to temperamentní rošťák. Toho budeme směřovat do dostihů vyšší kategorie na tratě okolo 2000m.“
Hodně toho také loni dokázala Bazalka společné stáje Englicových a Kulhánkových, která doběhla sedmá v Oaks a druhá v Ceně běloušů. Kromě dobré rovinové třídy prokázala i skokový talent dvěma triumfy na proutěných překážkách. „Naše běluška je menšího vzrůstu, ale o to větší na duchu. Je to neuvěřitelná bojovnice a dříč. Tedˇ zjara si trochu zaexperimentujeme a vyšleme ji do Trevisa společně se Zeusem. Když to bude snášet, zůstane nadále na skocích. Nechceme ji však přetěžovat, sama moc odpočívat neumí, a tak nesmíme její sílu přecenit.“
FOTO: Sprinter Pragmatik vypadá před sezónou výtečně
Užitečným koněm je Mramor, který z deseti startů loni nebyl jen jednou za peníze. „Mráma je v dostizích tak trochu lempl a Boržan se na něm vždycky nadře. Je to užitečný koník, který zvládne dostihy líp asi na větších závodištích. Jeho parketou budou delší distance,“ říká trenér a doplňuje ještě informaci o tom, že Mramor změnil majitele a bude v sezóně hájit nové dostihové barvy paní Andersenové a pana Boermanse. Další vícenásobný vítěz ve zdejší stáji Pragmatik svým vzezřením popírá roční dobu. Jeho srst totiž vypadá jako v plném létě. „Pragmatik bude muset už běhat ve vyšších kategoriích, ale své místo tam určitě má,“ je přesvědčený trenér. Stáj Mersin by tak mohla mít na dráze kvalitního sprintera.
Další dvě klisny nejsou ve stáji Váňových dlouho. Step Star to loni velmi svědčilo v dostizích pod vedením Michaely Musialové, když na podzim v rozpětí pěti týdnů společně třikrát zvítězily. „Tuto kobylku k nám paní majitelka Květa Kačírková přivedla začátkem ledna. Na hattrick bude těžké navázat, Step Star se dostala výše a sami nevíme, na co to bude stačit. Je to taková vzteklina, ale práci bere jako samozřejmost.“ Druhou novou obyvatelkou stájí je šestiletá Reggie, třikrát umístěná ve druhé kategorii. „Neměla problém zabydlet se v novém působišti. Je to už přeci jen starší klisna a nemáme důvod ji měnit. Svou práci si odvede a panu Hrubošovi by měla radost dělat nadále. Budeme pro ni využívat handicapových dostihů s nižší váhou.“
FOTO: dvouletá dcera plemeníka Showcasinga
Šestiletý Zeus pana Englice je spolu s Bazalkou jediným koněm chystaným u trenéra Tomáše Váni pro překážkové dostihy. O svých kvalitách přesvědčil nejen čtvrtým místem v jedničkovém Poháru Elektrizace železnic, ale i na samotný závěr sezóny snadným sedmidélkovým vítězstvím v proutěnkách druhé kategorie. „Zkusíme s ním zjara hned Itálii a v Česku ho necháme běhat jen na měkkém povrchu, kde nejlépe zúročí svoji sílu.“ Dodejme, že by se Zeus a Bazalka měli objevit v akci 7. března v Trevisu.
Pozorný čtenář si určitě všiml, že nejvíce koní ve stáji Váňových vlastní pan Zbyněk Englic se svou rodinou, jejichž stáj existuje osm let. Po loňské sezóně by měla být u něho jen radost, ale není tomu tak. Citelně se ho totiž dotýká záležitost s jeho bývalým koněm. „Prodal jsem Medulu za deset tisíc korun s tím, že už nikdy kvůli svému zdravotnímu stavu nebude běhat dostihy. Záleželo mi na tom a proto to bylo zakotveno do smlouvy s novým majitelem. Bohužel k mému nemilému překvapení je nyní Medula v přípravě u trenéra Germiče. Je to takové memento pro další majitele. Bude se to řešit právní cestou."
FOTO: Tříletý Save the Date
U takhle velkého tréninkového úseku by asi většina lidí očekávala přítomnost dostihového jezdce ve stáji, ale manželé Váňovi se shodují na tom, že to vůbec není nutné. „Nemusí totiž platit to, že dobrý dostihový jezdec je zároveň také dobrým pracovním jezdcem,“ vysvětluje paní Váňová a její manžel dodává, že by stejně jako loni rádi spolupracovali s Bauyrzhanem Murzabayevem, Petrem Foretem a Janem Vernerem.
A jak se trenér Tomáš Váňa těší na dostihovou sezónu? "Je to náš chleba, a tak by bylo smutné, netěšit se... Pracujeme poctivě celoročně, proto potřebujeme více lidí, abychom trénink nezanedbávali. V méně lidech se více koní stíhat prostě nedá. To už bychom museli“ švindlovat“ a bylo by to vůči všem nefér. Letos máme dost mladých koní, a tak obhajoba loňské vydařené sezony bude o něco složitější. Ale říkám dokola: Jsme bojovníci a i "pád na držku" je pohyb dopředu. A nás ty pády zocelily. Udělali jsme si očistku v rádoby kamarádech. A ti, co nás stáhli ke dnu, nás nakopli nechtěně dopředu :-). Boží mlýny prostě melou. Poděkování patří nejen majitelům, ale všem obětavým lidem, kteří jsou ve stáji s námi. Díky i panu Františku Vítkovi, který k nám doporučil majitele, a rodině Vaška Hulínského, se kterou spolupracujeme. Převzala po panu Vítkovi cvalovky v lese, které jsou pro nás v Lysé prioritou," zakončuje předsezónní povídání trenér Tomáš Váňa. (mze)
Fotografie: Petr Nowicki