Mimra ZdenekLoňský rok byl pro středisko Častolovické Horky Zdeňka Mimry dobrý, jeho zástupci byli k vidění ve větších dostizích na rovině i na překážkách. Dařilo se zejména dvouletým klisnám českého chovu Splash a Reality Show, která se ale bude již měřit s konkurencí ve Švýcarsku. Na překážkách potěšila Kimenne, která doběhla druhá v Ceně Vltavy. Ani ona už není v týmu. Stáj se ale rozrostla o nadějné dvouleté koně, Splash bude přihlášena do klasického dostihu a do tréninku přibyl i jeden z nejúspěšnějších sprinterů a mílařů posledních tří let Kendy. Zdeněk Mimra se tedy oprávněně na letošní sezónu těší.
Tréninkové středisko: Častolovické Horky
Počet koní: 12
Odešli po sezóně: Vlastnost, Kimenne (do chovu), Reality Show (do Švýcarska)
Stájový personál: Ivana Machačová, Denisa Sajdlová, Helena Zigová, Vratislav Čáslavka
První jezdec: stáj nemá (trenér by rád spolupracoval s T. Lukáškem a J. Chaloupkou na rovinách) 


Zástupce nejmladšího ročníku, tedy koně narozené předloni, najdeme ve středisku trenéra Mimry dva. RnDr. Jan Schulmann je majitelem tmavého hnědáka Lutigera, syna Tigera Cafe a klisny Len Story.
„Lutiger vypadá slušně, je to potomek klisny, která běhala ve Švýcarsku. Zdá se, že by mohl letos vyběhnout.“  Druhým juniorem je Doldeton (Egerton – Dolde). Jeho matka byla jako dvouletá čtvrtá ve slovenské zimní královně a později také doběhla třetí ve Zlaté sponě tříletých. „Doldeton je jejím prvním potomkem a  patří mému kamarádovi  Peterovi Kopálkovi, krerý je zároveň jeho chovatelem.“ prozrazuje trenér. „Také je pěkný a má klidnou povahu, ale zatím na nějaké větší běhání jako dvouletý nevypadá. Spíš předpokládám na podzim nějaký seznamovací start nebo dva. Více od něho budu očekávat ve třech letech.

Mimra Lutiger

FOTO: Dvouletý Lutiger

Poté, co čtvrtá ze slovenské Ceny zimní královny Reality Show odešla do Švýcarska, zastupují tříletý ročník také dva koně. Trenérovým odchovancem je loni dvakrát druhá (ze dvou startů) Splash, která upoutala hlavně v pardubické zkoušce druhé kategorie na 1750 metrů. „Splash něco umí, ale je taková speciální. Není to s ní jednoduché, jak potvrdila, když se zbavila svého jezdce před startem v zimní královně. To, že neodstartovala, nás do dneška hodně mrzí. Myslím, že měla na dobré umístění. Rádi bychom jí poslali na první start hned do Jarní ceny klisen. Po  tomto dostihu uvidíme, kam zamíří dále.“

Mimra Doldeton


FOTO: Další dvouletek Doldeton

I druhý tříletek ve stáji je velmi zajímavý, přestože  bude teprve debutovat. Banderellas stáje Syndikát 2007 je synem Santiaga (Highest Honor)  a druhé z Ceny Jezdectví v sezóně 2009 Banderelly. „Líbí se mi, je hodně podobný Santiagovi. Loni pracoval, ale je to ještě takové dítě, proto jsme na něj nechtěli tlačit. Vyběhne, až si o to řekne,“ říká trenér a dodává zajímavost, že se Banderellas na rozdíl od dalších vybělujících běloušů narodil téměř bílý.

Mimra banderellas

FOTO: Tříletého syna jedničkové Banderelly Banderellase čeká debut

Další čtyři koně, všichni potomci plemeníka Tiger Cafe, budou společně s juniorem Lutigerem hájit v dostizích barvy stáje MANEKO RnDr. Jana Schulmanna.  Čtyřletý Armanno na své první vítězství čeká, a bude i nadále startovat na rovině. „Z jeho běhání jsem rozpačitý, v práci se projevoval lépe. Doufám, že v tomhle roce to dokáže i na dráze.“ Armannův vrstevník Monrro uměl při  svém posledním startu v sezóně vyhrát. „Potěšil nás vítězstvím v Praze proti starším koním. Vyspěl a mohl by to být kůň do trojkové společnosti.“

Monrrova o rok starší pravá sestra Monella hned první start v sezóně 2014 proměnila ve vítězství a s jedinou výjimkou se ve všech dalších dostizích umístila na tabuli. „Letos bych byl rád, kdyby běhala stabilně ve třetí kategorii a myslím, že by se mohla dostat o kategorii výše, pokud by to byl dostih pro klisny.“  Téměř pokaždé na placeném místě byla rovněž pětiletá Creola Tiger. „Škoda, že loni nevyhrála, poctivými výsledky by si to zasloužila.“

Mimra predtreninkem

FOTO: Lot svěřenců trenéra Mimry před tréninkem - Esdarka, Monrro, Creola Tiger a Monella

Další pětiletým koněm v tréninkovém středisku Zdeňka Mimry je Esdarka stáje Lenia SaZ. „Na rovinách se jí letos tolik nedařilo, ale nechtěli jsme na ni s majitelkou tlačit. Dozrála, takže ji zkusíme převést na překážky.“ Smůlovatou sezónu měl loni Sergej stáje Syndikátu 2007. „Hned na jaře byl při debutu v Praze čtvrtý, ale přivezl si odtud infekci, která se s ním dlouho táhla a to se podepsalo na jeho sezóně, kterou jsme pak předčasně ukončili. Je to na rozdíl od své sestry Splash pohodář, a tedy doufám, že nás potěší už letos při svých prvních startech. Zmíněná infekce loni bohužel zasáhla vícero našich koní, ale na nikom se tak moc nepodepsala,“ svěřuje trenér.

Mimra ryzaci

FOTO: skupina ryzáků při přípravě na sezónu - Tulum, Splash, Kendy a Sergej

Nejstarším koněm ve stáji je desetiletý Tulum, který vstoupil do loňské sezóny vítězně a ještě se loni ukázal v jedničkové společnosti. „Tulum je naše stálice, spolehlivý kůň, kterému nikdy nic pořádně nebylo. Doufáme, že si zase něco vyhraje třeba v Brně, kde mu to sedí. Už to není kůň na dostihy první kategorie. Ne, že by již neuměl, ale musíme mu vybírat dostihy tak, aby ho to bavilo,“ prozrazuje o zástupci stáje Syndikát 2007 trenér. Mimochodem, už jen přibližně třicet tisíc korun dělí Tuluma od pokoření hranice půl milionu korun získaných na dostihových výhrách.

Nový přírůstek přivítali v Častolovických Horkách do své stáje o minulém víkendu. A je to kůň, kterého by si přál ve stáji každý trenér. Sedmiletý Kendy bude letos stejně jako v začátcích své kariéry reprezentovat stáj Aďa a Emmča Friedmannovy. Ryzákovi se loni pod vedením Zdeno Koplíka podařilo vyhrát další dva jedničkové dostihy a jeho zisk už se blíží 1,1 mil. Kč. „Na něm není, co zlepšovat, tak doufám, že s ním také dokážeme pěkné výsledky ve velkých dostizích,“ přeje si Zdeněk Mimra.

Mimra budovapro hosty

FOTO: Zázemí pro koně a majitele

Zdejší tréninkové středisko se rozvíjí a snaží se něco nového nabídnout svým klientům. „Postavili jsme bydlení pro majitele, aby když k nám přijedou na víkend, měli komfortní ubytování.“  A jak šéf zdejšího tréninkového střediska vyhlíží novou dostihovou sezónu? „ Na letošní sezónu se docela těším, koně vypadají slušně a vše zatím běží parádně. Do stáje přišli mladí koně a také jedničkový Kendy. Dělají radost i mí odchovanci. Hlavně jsem rád, že mám majitele, kteří mají koně opravdu rádi a dopřávají jim čas. Panuje mezi námi dobrá spolupráce a pohoda,“ říká trenér Mimra a na konto letošní zimy dodává, že je taková rozpačitá, ale trénovat se dá. „Naši koně vyběhnou koncem dubna nebo začátkem května, takže ještě máme dostatek času na přípravu.“ (mze)

Fotografie: archiv majitelů koní    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking