Loňský rok byl pro středisko Častolovické Horky Zdeňka Mimry průměrný, jeho zástupci zvítězili v pěti dostizích. V polovině dubna zaznamenalo zdejší středisko tři vítězství za sebou. Hvězdou stáje byl opět Tulum, který v deseti letech dominoval nad soupeři třikrát a celkem tedy již má na svém kontě 11 vítěztsví a přes 650 tisíc korun zisku. Obdivuhodný ryzák zůstal na dráze a trenér Mimra doufá, že se na menších drahách opět dokáže prosadit nad podstatně mladšími soupeři. Tulum je také jediným koněm ve středisku Častolovické Horky, který je zahraničního chovu. Pro letošní sezónu připravuje trenér se svým týmem také dva dvouleté koně a pět koní pro překážkový provoz.
Tréninkové středisko: Častolovické Horky |
Zástupce nejmladšího ročníku, tedy koně narozené předloni, najdeme ve středisku trenéra Mimry dva a s oběma je trenér spokojený. Počátkem května narozenou klisničku Bon Jour (Next Desert – Banderella), která bude hájit barvy Syndikátu 2007, charakterizuje jako silnou a pracovitou klisnu. O tři týdny dříve se narodil Scrapper (Tiger Cafe – Santori). Ten bude prezentovat dalšího tradičního majitele ve zdejším středisku, MANEKO RnDr. Jana Schulmanna. „Také u Scrappera předpokládám, že by mohl vyběhnout. Pohybuje se dobře. Ale rozhodně nemáme koně pro první dostihy dvouletých, spíše koně pro podzimní část sezóny.“
FOTO: Dvouletí Bon Jour a Scrapper
Rovněž zástupci klasického ročníku jsou v Častolovických Horkách dva. Doldeton hájící barvy D.+P. Kopálek, CZ, si loni vyzkoušel jednou dostihovou atmosféru. „S majitelem jsem domluveni, že s ním zkusíme jeden až dva starty na rovině a že když si toho nebude vážit, půjde skákat proutěné překážky,“ svěřuje trenér Mimra. Jeho vrstevník Lutiger se loni dvakrát umístil a v Mostě dokonce doběhl jen třičtvrtě délky za vítězkou. „Jeho parketou by měly být kratší distance. Bohužel jeho poslední starty loni byly poznamenány tím, že si nedokázal v dostihu rovnoměrně rozvrhnout síly a pak mu to v závěru chybělo. Takže na jeho lepší ovladatelnosti musíme zapracovat.“ Dodejme, že Lutiger je v majetku stáje MANEKO.
FOTO: Tříletý Doldeton již absolvoval skokovou průpravu
Hodně pozdním koněm se ukazuje být reprezentant stáje Syndikát 2007 bělouš Banderellas, který zatím má na svém kontě dva starty včetně pátého místa na závěr sezóny ve Slušovicích. „Loni měl ještě růstové problémy. Je stále takový nedozrálý, úplně nepřišel na to, že je plnokrevník... Doufám ale, že to s ním bude letos lepší a že bude běhat celou sezónu.“ Na své první vítězství také čeká jeho vrstevnice Splash, která bude nově reprezentovat stáj Áďa a Emmča Friedmannovy. „Už se bude specializovat na překážky. Při prvním startu na proutěných překážkách v Lysé doběhla třetí, ale v listopadu v Kolesách podala slabší výsledek. Ale myslím, že vím, proč se tak stalo. Budeme ji směřovat do proutěnek a do klasické steeplechase. Na krosy si myslím, že nemá Splash konstituci.“
Další tři starší koně ve stáji zůstávají v rovinovém provozu. Je mezi nimi pětiletý Armanno amatérské jezdkyně Ivany Machačové, který bude se svou majitelkou startovat opět v amatérských dostizích, a také šestiletá Creola Tiger, i když u té trenér prozrazuje, že v práci skáče perfektně. „S panem majitelem jsme se ale domluvili, že vzhledem k tomu, že to bude zřejmě její poslední sezóna na dráze, nemá smysl riskovat v překážkovém dostihu její zranění. Budeme jí tedy hledat rovinové dostihy okolo 2000 metrů.“
FOTO: Armanno a Creola Tiger při tréninku
V rovinové sestavě nemůže chybět nestárnoucí Tulum stáje Syndikát 2007, který loni třikrát vyškolil podstatně mladší soupeře nejen ve sprintech, ale také na míli v Brně. „Uvidíme, kam se nám propozicemi vejde. Bude cestovat na malá závodiště. Budeme mu hledat dostihy v Lysé, Mostě, Slušovicích a Topolčiankách. Rychlejší už asi nebude, ale podle práce vůbec nestárne, pořád je u nás nejhorší na ježdění.“
Čtvrtým koněm známé syndikátní stáje je trenérův odchovanec Sergej. Přechází už do překážkového provozu. „Čekal jsem od něho na rovinách trochu více, v práci nám ukazoval něco jiného. V tréninku skáče výborně.“ O rok starší Esdarka dostihových barev stáje Lenia Saz loni hned na úvod sezóny zvítězila v supervytrvaleckém dostihu v Brně a poté si vyzkoušela dvakrát steeplechase a jednou byla pátá. „Rozhodně to není špatná klisna, ale není bohužel moc pracovitá. Ani v práci, a ani v dostihu. Jezdci ji musejí hodně strkat. Je to slušná skokanka a tak doufám, že ji opět přimějeme k vítězství.“
FOTO: Esdarka a Sergej se budou věnovat překážkovým dostihům
Druhým nejstarším koněm ve stáji je spolehlivý skokan Mauglí majitelů Ing. Radka Luky a Jany Bubnové. „ Mauglí je kůň, který má strojové tempo a vydrží v něm cválat celý dostih, ale Pardubice mu nesedí. Proto bychom ho možná poslali na Prvomájovou steeplechase do Lysé nad Labem a pak také může jezdit do Wroclawi, která je od nás vzdálena stejně daleko jako Praha - 150 kilometrů.“
Také svěřenci trenéra Mimry by měli být k vidění na startovních listinách hned zkraje sezóny. „Trénovat se dá slušně, zima je mírná, jen minimum dní mrzlo. Při tréninku nám bude od března pomáhat Jaromír Šafář, který má jezdit dvakrát týdně. A na skokové práce by měl po návratu ze Švýcarska jezdit Petr Tůma. Od letošní sezóny si přeji kromě spokojenosti majitelů a zdraví koní také to, aby vůbec nějaké dostihy byly a důležité pozice na Jockey Clubu řídili lidé, kteří dostihovému sportu rozumí a nekoukají na to skrz své ambice. A všechno fungovalo minimálně jako za předchozího vedení, byly včas propozice, z pomyslného finančního koláče si mohl ukousnout každý, o majitelských prémiích ani nemluvě. Jsou velmi důležité pro menší majitele, chovatele a stáje.“ uzavírá předsezónní rozhovor Zdeněk Mimra.
Michaela Zemanová
Fotografie: Lenka Stříbrná a archiv majitele