kabelkova hana4Zítra se uzavře letošní sezóna na pardubickém závodišti a s ní už pomalu překážkové stáje přecházejí k zimnímu režimu. Koně pro překážkové dostihy převládají i v tréninkové centrále Hany Kabelkové ve Vápenném Podolu, která se s pardubickou sezónou rozloučí prostřednictvím sedmiletého Lad In, který jako horký favorit nastoupí do tamní steeplechase cross-country na 4300 metrů.

 
Úspěch by mohl přinést malou záplatu za 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, v níž sice svěřenec Hany Kabelkové Talent dosáhl na dotované umístění, sedmé místo však nebylo to, co trenérka očekávala. “Spokojená samozřejmě nejsem, naopak velmi zklamaná a naštvaná, protože dostih nebyl ze strany jezdce dobře takticky zvládnutý. Měl Talenta po třetině dostihu schovat a nechat relaxovat na konci pole, což se nestalo. Tak, jak šel, to není jeho styl běhání a potvrdil mi to po dostihu i samotný žokej, když říkal, že měl Talent po Havlově skoku krizi a znovu se rozešel až v cílové rovině, kdy už bylo pozdě.” 
Vítězi zářijové kvalifikace však možná ještě letos sezóna nekončí. “Vypadá teď tak dobře že zvažuji najít pro něj nějaký dostih v zahraničí,” uvažuje trenérka, podle níž se příští týden rozhodne, zda se Egertonův syn, který předloni vyhrál Graded 3 steeplechase cross-country v Meranu, pokusí o další úspěch za hranicemi naší republiky.


Talent při zářijové kvalifikaci. Foto Dostihový spolek

Jiný Egertonův syn se příští týden naopak vydá do Vápenného Podolu. Trenérka pojede do Napajedel pro nové koně - ročky a soudě dle rodokmenů se má na co těšit. Jednou z nových posil tamní centrály bude napajedelský odchovanec Reggaeton, vnuk legendární Registany, mající překážkové dispozice z obou stran rodokmenu. Syn Registaniny první dcery Regine (Oscar) bude na dráze reprezentovat stáj Wrbna Racing, stejně jako jeho matka i bába.

Také druhý roček pochází z vynikající překážkové rodiny, neboť jeho matkou je vynikající polská Trebia, matka řady výborných překážkových koní v čele s někdejším králem pardubických kvalifikací a jedním z nejúspěšnějších koní v celé kariéře trenérky Kabelkové Trezorem. “Pan Adam si jej koupil v Moszně už jako hříbě a na odchov jej umístil do Napajedel,” vysvětluje trenérka, proč si pro ročního tmavého hnědáka polského chovu pojmenovaného Tribute jede na Moravu. Hřebec se ale narodil z připuštění v Čechách - jeho otcem je Zazou (Shamardal), za kterým Moszna poslala Trebii před dvěma lety do Krabčic.

Úspěšná spolupráce Hany Kabelkové s potomky Trebie se tak dočká dalšího dějství a trenérka doufá, že bude stejně úspěšné jako ta předchozí. Nicméně pro tři starší potomky Trebie aktuálně hledá nové majitele. “Turdus se na jaře zranil a tak letošní sezónu vynechal, ale už je zcela v pořádku a nic mu nebrání od nové sezóny začít znovu běhat,” uvádí na konto osmiletého valacha, který už vyhrál tři pardubické krosy včetně dvojkové Ceny města Pardubic a doběhl třetí ve Velké mostecké steeplechase. “Je to univerzální kůň, hlavně do Pardubic, ale také do Mostu,” popisuje valacha, který je sice na prodej, ale s podmínkou, že neopustí zdejší tréninkové středisko. Ve hře je členství v syndikátu, který by trenérka ráda dala dohromady. “Zatím mám dva zájemce, kteří by si na něm rádi koupili podíl, ale čekají, až bude zájemců víc,” vysvětluje trenérka, která už jeden syndikát dohromady dala, ale ten nedopadl podle jejích představ. “Kůň se zranil, majitelé přesto chtěli běhat, a tak si jej odvezli jinam.”

Na prodej je i Turdusův o dva roky starší pravý bratr Taras (Montbard), vítěz dvou trojkových krosů, který ve všech 5 letošních startech byl za peníze. “Je zdravý, ještě může někomu dělat radost, ale majitel by si rád místo něj pořídil mladšího koně,” říká trenérka. “Mám ho ráda a samozřejmě bych byla ráda, kdyby tady zůstal, ale nedá se nic dělat.” Smířená je i s odchodem třetího z bratrů sedmiletého Tellura (Needham’s Fort), který by měl příští týden v Kolesách přesvědčit potenciální zájemce, že je i po dvouleté pauze nadále zajímavým koněm.

Nového majitele hledá i dvouletý napajedelský odchovanec Sophist (The Bogberry), syn výborné Sweet Answer (Peintre Celebre), který na svůj debut ještě čeká. “Přišel do tréninku pozdě, až na konci března, už jsme s ním chtěli vyběhnout, ale dostal zánět do kopyta, tak je dosud nestartovavší. Myslím, že je to vcelku perspektivní kůň a na to, že přišel tak dlouho, se ukazoval slušně,” dodává trenérka na konto koně, jehož polobratr Starbuck (Tiger Cafe) doběhl druhý v Saint Leger a vyhrál již 8 překážkových dostihů. 

Zda se i po změně majitele bude na jeho dalším osudu podílet trenérka dnes samozřejmě neví, netají se však přáním, aby jí ve stáji zůstal. Tohle rozhodnutí však bude již na novém majiteli či majitelích, pokud se v úspěchu Theophilla nezhlédne jiná skupina zájemců a nevznikne nový syndikát.

Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking